Презиме - моето, твоето или двете?

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Неговото, не сум од некоја кралска лоза јбг па да си го задржувам моето...
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
секој своето + едно ново фамилијарно избрано заеднички од двајцата кое нормално нема да завршува на ски или ов
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас сакам да го задржам моето презиме од проста причина што со генерации наназад во мојата фамилија се раѓале женски деца, тука таму по некое машко. И кога ќе запознаам некој со моето презиме, кое е ретко, знам дека ми е некаков братучед. Денес, со моето презиме, имам 2 братучеди. Затоа моите деца би го носеле и моето презиме, јас не сум помалку родител од нивниот татко. Посебно, што не верувам дека ќе бидам во брак со македонец, а мене оваа моја Македонија ми е многу важна. Сега за сега, што сум разговарала со повеќе мажи, поголемиот дел од нив прифаќаат децата да имаат две презимиња. Не велам дека тоа треба да биде навика. Мислам, ако девојката се презива пример Стојановска, а дечкото Ристовски, тоа се пречести презимиња и нема голема врска дали таа ќе го задржи или не презимето, или пак дали децата ќе го наследат и нејзиното. Сеедно е. Но, во ваков случај, пример, да сум во брак со србин, и те како моите деца ќе го носат македонското презиме. А и некој спомна предбрачен договор. Не треба маж ми да ми го бара, јас сама ќе си го побарам. Можеби не се согласува поголемиот дел од вас со мене, но тоа е мое мислење и ќе останам на него.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
чек малку....презиме од жената да земам..........
јок.....
шубо презиме си иам :)
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
ваљда моето па неговото, ама ако му смета еве само неговото нека биде... не ми праи тоа којзнае каква разлика...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.693
Ви еам модерните жени, еј..
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Секој своето презиме.Мислиме на иднината...разводи и то :pos2::pos2::pos2:
 

_iva*

Шмизла у хороскоп
Член од
6 декември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
8
Секој своето :)
мислете малку на трошоците, треба нови лични карти, нови пасуши, книшки мишки .... :)
и после 3-4 месеци ооп развод.
ајде пак исти трошоци..
денешно време се е минливо не е „еднаѓ за секогаш“
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
52
Поени од реакции
5
Треба да се земе презимето од мажот. Така било порано зошто да не е сега. Незнам во кој филм се влезени денешниве жени што сакаат да го задржат своето или двете. Мислам дека треба да го земе тоа на мажот.
 
Член од
20 јануари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
40
Ко ќе дојде време за мажење, сакам да си го задржам своето презиме и да го додадам неговото. :)
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.461
Поени од реакции
10.157
Ха ха ха.Смешки у боја.Се знае,ја нормално ко машко си идам даље со презимево,а жена ми нормално го зима моето и само моето ! :)
 

омлет^^

There are no stupid questions, just stupid people.
Член од
19 јуни 2011
Мислења
198
Поени од реакции
38
двете.
освен ако има некое смешно име што нема да ми штима со моето име..не би го земала неговото...
у секој случај си го задржувам моето по секоја цена ! :D
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Двете. Кога ќе се оженам не би ми сметало доколку на моето го додадам и презимето на мојата сопруга, а истото би го направила и таа. Ако сака да го земе само моето презиме, во ред е тогаш, но никогаш не би ја натерал да го остави нејзиното моминско презиме и да го земе моето. Па таа ми е сопруга и е еднаква со мене, не е моја лична сопственост па да и менувам јас презимиња како што ми чини мене. Ме нервираат конзервативни мислења од типот жената мора да живее во куќата од мажот заедно со неговите родители, треба да го смени презимето и да ги слуша свекорот и свекрвата и единствена нејзина работа е да раѓа деца и да готви, а мажот треба да 'рмба цел ден за да ги прехрани сите. 21-ви век е ова, не ни се потребни стереотипи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Фини размислувања, напредни и све по ред ама децата?
Од татко (пред брак Неделковски) Неделковски-Стојановски и мајка (пред брак Стојановска) Неделковска-Стојановска, синот Неделковски-Стојановски ќе стапи во брак со Стефановска (доколку примерот е со други 2 презимиња, процесот се усложнува уште повеќе) и ќе го земе презимето и ќе го задржи своето...Неделковски-Стојановски-Стефановски, а неговата сопруга ќе го задржи своето и ќе го прифати и презимето на својот сопруг Неделковска-Стојановска-Стефановска...во тој случај нивните деца ќе имаат лична карта и пасош во големина на старите здравствени книшки или ќе се откажат од едното презиме.
Или многу ќе се усложни работата или еден момент, една генерација ќе мора да го прекине ланецот на рамноправност или припадност. А со тоа пак се враќаме на почеток.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom