Презиме - моето, твоето или двете?

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Ја разбра работата за задржување на презимето:wink::wink:
Инаку јас поинаку гледам на тоа..не мора да значи дека преоѓам во друга фамилија..нели целта на бракот е да се основа НОВА фамилија, а не јас да му влетам на некого во фамилија. Епа ако сака - сака..ако не има други што сакаат:wink:
А за деца што го имаат презимето од мајка им има многу..јас на пример имам..ИМЕ + ПРЕЗИМЕ од мајка ми + ПРЕЗИМЕ од татко ми :wink:
Да да, сваќам шо сакаш да кажеш, но традицијата другше вели. Дури, ти текиња во русија имале презимиња што го содржеле фамилијарното име и + името на таткому. Од тој аспект ти зборам јас, а не дека некој ти брани да си го задржиш па дури и да си го смениш презимето.
Како и да е, мене ми е малце глупаво да видам маж и жена со различни презимиња. Па дури и со две презимиња, освен нели ако се уметници, или адвокати или судии или такви ствари. Тогаш може да се каже дека е потребно да се задржи своето презиме, или да се додаде другото. Во друг случај, безсмислено ми е.
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
Замисли гордоста да ви е генетска шо ќе се случи по 3-4 генераци, со 16 презимиња ќе имаш парафнуче.

Иначе шо се однесува до мене жената ако сака и нека си измисли презиме ич не ми смета, ама децата ќе го носат моето презиме. Никакви комбинаци не идат во предвид точно поради гореспоменатата хипотетичка ситуација. Се знај презиме едно треба да биди, а по општочовечка конвенција татковото е со приоритет.

Тој шо не се согласва е глуп и готово :pos2:

добро убо е и жената да е твоја мислам со исто презиме
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Би сакала да си го задржам моето презиме :)
 

L-A-V

who cares? =)
Член од
2 декември 2008
Мислења
477
Поени од реакции
57
три ако треба ќе носам само да сум со жената што ја сакам
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Јас би го зела презимето на мажот ми и тоа во оригинална варијанта.Не би го задржала моето презиме затоа што е долго а кога ќе го додадам и друго презиме ,па ќе ми треба цел лист да се потпишам.Мене едноставно не ми одговараат две презимиња,не е работата само да прилепеш презиме,тоа треба и убаво да звучи.Инаку секако тоа би го направила по моја волја,без притисок.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
баш сеедно би ми било- не многу се потресувам кое презиме ќе го има-
кое сака -:toe:
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
и што ке добиеш ако си го задржиш презимето си се запрашала?
Гумени бомбони :tv:

Шала на страна,тоа си е избор на секоја девојка дали сака или не да го задржи своето презиме.А што ке добие пак ако не го зеде?
Еве јас би си го зела своето презиме од чиста причина зошто јас така сакам,а и таа сигурно сака.Некој друг,трет.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Гумени бомбони :tv:

Шала на страна,тоа си е избор на секоја девојка дали сака или не да го задржи своето презиме.А што ке добие пак ако не го зеде?
Еве јас би си го зела своето презиме од чиста причина зошто јас така сакам,а и таа сигурно сака.Некој друг,трет.
Имам речено на темата јас стопати, се додека децата го носат татковото презиме се е прифатливо за презиме на жената. Чисто од прагматизам, зошто ако на децата му се лепат по 2 презимиња кај ќе бидиме по 2-3 генерации со по 10 презимиња.

Или па ете нека биде презимето на жената на едното дете, а на другото на мажот, само то веќе е глупирање деца со различно презиме глупости на квадрат. А општо и семејство со различни презимиња е многу глупо.
 
E

elena.

Гостин
Моето + неговото. Инаку се согласувам дека децата треба да го носат презимето на мажот. Одсекогаш така било и така и ќе биде.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Моето + неговото. Инаку се согласувам дека децата треба да го носат презимето на мажот. Одсекогаш така било и така и ќе биде.
Одсекогаш било и жената да го носи презимето на мажот.Или барем до пред Династија беше така........:toe:
 
E

elena.

Гостин
Одсекогаш било и жената да го носи презимето на мажот.Или барем до пред Династија беше така........:toe:
Од кога јас знам за себе, вака било. А инаку сметам дека тоа е личен избор на жената, не гледам причина зошто да не го задржи своето и да го додаде и на мажот...
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Од кога јас знам за себе, вака било. А инаку сметам дека тоа е личен избор на жената, не гледам причина зошто да не го задржи своето и да го додаде и на мажот...
Секако и јас го мислам истото.Право на избор,кога го имаат педерите кој смее вашето да ви го одземе.Ако зборуваме за семејни вредности мислам дека правилно е да го носи презимето на мажот.Така било одсекогаш овде (барем кај 99,99%) од браковите.А за човекови права - тоа е друга прича.

Зошто ти препорачувам да го земеш неговото презиме?Од проста причина што уште од старт на бракот за него ќе биде сигнал дека нешто не е во ред.

Така длабоко вљубени еден во друг,те бара за жена ти го кажуваш судбоносното ДА - и веќе следниот ден те носи на нотар да потпишеш предбрачен договор (во случај на развод да не му бараш Имање) - како ќе се осеќаш ти?

Секако он има право на ова ама дали е Правилно ммммммм незнам можда на запад.Овде ќе треба време да ги прифатиме нивните демек "семејни вредности".

:smir:


 
E

elena.

Гостин
Секако и јас го мислам истото.Право на избор,кога го имаат педерите кој смее вашето да ви го одземе.Ако зборуваме за семејни вредности мислам дека правилно е да го носи презимето на мажот.Така било одсекогаш овде (барем кај 99,99%) од браковите.А за човекови права - тоа е друга прича.

Зошто ти препорачувам да го земеш неговото презиме?Од проста причина што уште од старт на бракот за него ќе биде сигнал дека нешто не е во ред.

Така длабоко вљубени еден во друг,те бара за жена ти го кажуваш судбоносното ДА - и веќе следниот ден те носи на нотар да потпишеш предбрачен договор (во случај на развод да не му бараш Имање) - како ќе се осеќаш ти?

Секако он има право на ова ама дали е Правилно ммммммм незнам можда на запад.Овде ќе треба време да ги прифатиме нивните демек "семејни вредности".

:smir:


Држи вода до негде ова, но секако јас имам во план маж ми да биде современ :icon_mrgr ...и да не му претставува проблем тоа што покрај неговото презиме, ќе го имам и моето. А можда и ќе ме предомислиш. Како и да е имам уште многу време за размислување :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom