Израел ја нападна хуманитарната флотила

  • Креатор на темата nako
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
Izrael e eden od podrzuvacite na Kosovo i Albanskoto prasanje vo balkanot, toa ti e javna tajna, tuku toa sto javno ne go podrzuvaat nezavisno Kosovo e druga rabota...

Човече во заблуда-си

--- надополнето ---

I support ISREAL TOO ( LIKE AMERIKA TOO)

Па нормално и ја ги подржувам!!!

Во времето на БУШ да, ама сега со Обама се сомневам..
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ве читам и се чудам!

Зарем вие навистина верувате дека евреите се тие што владеат со светот хахаха свашта ке слушнеш по форуми ?

- Во рок од 2-3 дена, без помош на САД, Израел има пепел да го направат. Просто кажано немаше до сега да опстојува ова држава без помош на нејзините сојузници.
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Човече во заблуда-си

--- надополнето ---




Во времето на БУШ да, ама сега со Обама се сомневам..
И ја се гледа дека е анти-христијанско и еврејски настроен според мене , погледни


Ах како не е уште Буш
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
ja podrzuvam akcijata na izraenskite komandosi vo celost znae izraelskata drzava sto pravi ,a od ovde sto se letnale Albanci od Slupcane sto mislat tie gadovi i tamu ce pravat drzava ce gi nosat cement da gradat kuci boze sto budali imalo na ovoj svet ..
Зарем нема админи во форумот?

Да даде господ утре твоите деца да бидат на таква ситуација, па да те видам дали ке ги подржиш овие масакри врз цивилно население, ова само човек без душа, и никаква хуманост во себе може да ги подржи, а гледам ве има во голем број на форумот. Зарем децата не треба да јадат во палестина? Зарем тие не заслужуваат барем малку светлина на нивниот живот, Зарем они се виновни за нешто? Они (Израелците) нека не забораваат дека може еден ден Хитлер да оживее.
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Дечко ако сакаш ти не ги подржувај , тоа е меѓу нив , зарем газа немаат напаѓано израелци , како ќе ти биде тебе на пример детето да ти е израелец и да ти го кокнат , нема да сакаш да возвратиш ? и што е пола ерусалим окупиран от палестинци мислам муслимани!
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Дур солиш памет,оди бори се во Косовска Митровица,и редно е веќе да почнете да размислувате како ќе опстанете во иднина без НАТО и САД.
Ne znam od sto se navredi? ajde nema vrska nemora da vodis diskusija se gleda imas muva pod kapa... poz :smir:
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ве читам и се чудам!

Зарем вие навистина верувате дека евреите се тие што владеат со светот хахаха свашта ке слушнеш по форуми ?

- Во рок од 2-3 дена, без помош на САД, Израел има пепел да го направат. Просто кажано немаше до сега да опстојува ова држава без помош на нејзините сојузници.
Самиот прво велиш дека евреите не владееле со светот, а после викаш доколку не биле нековите сојузници Израел ќе станел пепел. Епа кој е тој сојузник што би влегол во војна со цел блиски исток само затоа што е во пријателски односи со Израел. Значи евреите мора да имаат и имаат влијание во светот, Америка најголемата светска сила може да биде принудена да го брани Израел, цела светска јавност, ќе го премолчи ова и Израел немал влијание во светот. До вчера напалм и триста чуда фрлаа врз Палестина и никој не одговараше, за тоа треба да си моќен.

Инаку кој би го направил пепел Израел? Иран со РПГ монтирано на мотор? Дај не бидете смешни...
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Дечко ако сакаш ти не ги подржувај , тоа е меѓу нив , зарем газа немаат напаѓано израелци , како ќе ти биде тебе на пример детето да ти е израелец и да ти го кокнат , нема да сакаш да возвратиш ? и што е пола ерусалим окупиран от палестинци мислам муслимани!
Zosto sekogas mora Makedoncite(poveketo) da odberat strana vo koja ke bidat protiv Albancite.. toa ne mi e jasno zosto do toj stepen ste degenerirani?
Ako e za podrzuvanje na Amerika nema niedna nacija vo svetot sto e pro Amerikanski nastroen od Albancite.. pa sega duri i na religiozni strani da se delime de bila Muslimanska de Hristianska.. zosto nemozeme da gi gledame od realen aspekt nestata a ne so zemanje strana? Kontradiktorno e ova sto go pravime...
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634


како да не ги почитуваш? издадоа јасно и гласно предупредување за конвоите, каде устата таму мечот, едноставно браво, требаше да ги потопат за памет.

Израел ја држи херметички изолирана газа поради фактот што на власт е терористичика орханизација, за споредба ние фотељи, пари и власт му дадовме на нашиот хезболах
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кога некој те предупредува и ти кажува дека ќе ѓи употреби сите средства за да те сопре во твојата намера треба добро да размислиш што ќе направиш. Доколку не ѓи исполниш условите кој што ти се поставени од страна на некоја држава без разлика дали е (демократски) тоа што го бара од тебе треба да си спремен да се сносиш со последиците.Дали е оправдан нападот незнам се уште е рано да се разговара можеби имало оружје на тој брод можеби е обид за да се покаже колкави заби има Израел,ќе видиме се уште е рано за такво нешто. Ова поинтересно би било да се разгледува од политичка гледна точка многу битен ќе биде ставот што ќе го заземе ЕУ посебно Германија,реакцијата на Америка и се разбира разбудената Русија. Реакцијата на Турција во зависност од нејзиниот став или чекори кој ќе ѓи преземе ќе се одрази врз иднината на Блискиот Исток. Од една страна ја имаме Америка со Исраел од друга страна Турција која во последно време ѓи затоплува односите со Русија. Дали во зависност од ставот на Германија по ова прашање, можеме да очекуваме промена на ситуацијата на Балканот тука како за пример ќе ѓи додадам судирите во Косово кој и одговараат на една земја која до скоро време спиеше за своите интереси на Балканот. fmi очекувам твоја политичка анализа на ова ситуација (можни сценарија ). Биди поздравен.
Това се очекуваше,прво заштото Русиja(доста предпазлива),Турциja,Сириja и Иран донекаде сакат да наложат нов световен ред во близкиот изток. Споjваштиот елемент е Турциja. Тази држава беше приjaтелска со Израел во долги години,но след разпада на СССР и источниja блок нештата започнаха малце по малце да се променjaт. Зашто?
Прво Иран и Сириja преди беха во орбита на този источен блок. Во тези години Турциja немаше добри односи со нив и беха возприемани како противници. Днес Турциja затопли односите и со Иран и со Сириja (Израел нема мирен договор со Сириja и са во реална воjна се уште,както Северна Кореja и Jжна Кореja). Е не е можно Турциja до очекува да не се влошат односите,когато тргна ком големите неприjaтели на Израел.
Както веке казав се уште САД молчи, а во конвоja имало 2 брода под нивно знаме. Това е доста парадоксално. Ако питаш мен прво станува збор за изпитуване на спремноста на сека држава да реагира. Турциja (нема да се очудам ако тука има улога и Иран или Сириja) "пробва" колко е спремна и колко реално е готова Израелската држава да интервенира. За Израел-това е точно моментот да покаже,дека нема да се огане пред никого и да зачува своите интереси.
Както веке знаеме Израел изпрати и дел от марнарницата си во близина на Иран-това е един плус и едно внимание от страна на Израел.
Точно сега гледам по ТВ и амбасадора на Израел во БГ изjaви,дека това(цалата флотилиja) е политическа акциja. Организаторите са били предупредени или да минат през пристаништето на Израел или на Египет. Организаторите са одбили този предлог. Израел нема да дозволи да се воуражат отново терористи.
Бенjaмин Нетанjaхо ке прекине визитата си во Канада и одбива средбата во белата кукja со Обама и се вракja итно во Израел.
Ердоган направи истото и се врати итно во Турциja.
Израел веке е предупредила своите грагани да не патуват во Турциja.
Се уште е трудно да се каже што ке стане,но односите между Турциja и Израел нема да са истите... Ке се оладат и то доста односите им.Не може да носиш 2 дини под една мишница-уште повеке когато се зборува за две држави во воjна.
Просто гледаме преместуване на пластовите и наместване на силите.

Односно Балканот-трудно да се пренесе таков проблем тука. Да не кажам абсурдно. Нашите проблеми са други. От друг характер.
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Zosto sekogas mora Makedoncite(poveketo) da odberat strana vo koja ke bidat protiv Albancite.. toa ne mi e jasno zosto do toj stepen ste degenerirani?
Ako e za podrzuvanje na Amerika nema niedna nacija vo svetot sto e pro Amerikanski nastroen od Albancite.. pa sega duri i na religiozni strani da se delime de bila Muslimanska de Hristianska.. zosto nemozeme da gi gledame od realen aspekt nestata a ne so zemanje strana? Kontradiktorno e ova sto go pravime...
Има разлика от муслиманите (палестинците) во газа и тука , таму е окупиран градот пола како што знам , и ниој не ги дели албанците , што христијани толку подобро . Албанците да беа христијани немаше да има 2001 и војни зашто ќе беа вистински браќа верувај ми!!! не е да сум против муслиманите!
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Ние сме навикнати да направиме сценарија дека крајот на светот ке доаѓа утре,али не е така,( САД,Велика Британија,Турција,Израел) Овие се една клапа,каде што односите колку и да се нарушени до војна никогаш не ќе може да дојде,истиот коментар имаше и од новинарите на СНН.

--- надополнето ---



.

taka e

--- надополнето ---

Има разлика от муслиманите (палестинците) во газа и тука , таму е окупиран градот пола како што знам , и ниој не ги дели албанците , што христијани толку подобро . Албанците да беа христијани немаше да има 2001 и војни зашто ќе беа вистински браќа верувај ми!!! не е да сум против муслиманите!
abe trtule,zosto togas srbite i hrvatite se ispokasapija vo Vukovar?? Neli ovie narodi se hristijani..
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776


како да не ги почитуваш? издадоа јасно и гласно предупредување за конвоите, каде устата таму мечот, едноставно браво, требаше да ги потопат за памет.

Израел ја држи херметички изолирана газа поради фактот што на власт е терористичика орханизација, за споредба ние фотељи, пари и власт му дадовме на нашиот хезболах
хех ..
Светот има среќа шо се малку ... да беа големи како Турција Франција Грманија или нешто слично досега сите ќе не истребеа ..
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
хех ..
Светот има среќа шо се малку ... да беа големи како Турција Франција Грманија или нешто слично досега сите ќе не истребеа ..

Apsolutno si vo pravo
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom