Израел ја нападна хуманитарната флотила

  • Креатор на темата nako
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Да не се заборави дека сојузниците на Израелците и Грците – Англичаните, фрлаа напалм бомби врз македонските села во Беломорска Македонија и се директно одговорни за егзодусот и етничкото чистење на Македонците.
Тоа се случувало во исто време со формирањето на еврејската држава, а и посла првата светска војна кога Англичаните ја окупираа Палестина. Македонците и Палестинците најдобро ја осетиле неправдата на своја кожа.
За агличаните знам дека Черчил дирекно раководел со акцијата и дека Англиски авоини учествувале во нападите на Македонските позиции во Беломорска Македонија, но дека Израелците учествувале... може некој линк.
Впатем темата не е напред наши уа ваши него за нападот, решителноста на Израел и општо околу регионот то ес последиците, дали Израел наседнал или има други задни намери, дали е тоа да Турска сака дирекно да се наметне како фактор во регионот. Сепак времето ќе покаже.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
@oon

Друже веруј ми имам и човек што се занимава со оваа тематика (комшија) професинален аналитичар е све што се знае јавно и многу повеќе е на страната на нив. Многу повеќе него што мислиш не само што е така него и бетер е :) Најмноќните луѓе во Италија се Евреи, најмоќните луѓе во Америка се Евреи најмоќните луѓе во Русија исто така се Евреи! Франција исто! Ако сега не веруваш времето ќе ти докаже све.

Ако не ми веруваш пиши ми пп ќе те запознаам со него и ќе ти разјасни некои работи, поздрав.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.814
Поени од реакции
1.083
Друже веруј ми имам и човек што се занивама со оваа тематика професинален аналитичар е све што се знае јавно и многу повеќе е на страната на нив. Многу повеќе него што мислиш не само што е така него и бетер е :) Најмноќните луѓе во Италија се Евреи, најмоќните луѓе во Америка се Евреи најмоќните луѓе во Русија се Евреи! Франција исто така! Ако сега не веруваш времето ќе ти докаже све.

Се е ЛАГА,верувај ми,ова ќе испадне како со Албанците, сите популарни личности се албанци..:pos2:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Да ама Израел никогаш нема војувано со Турција и нема да војвуа никогаш...


Моменталниов премиер на Турција е исламист, така што никогаш не се знае кога Турција ќе тргне по патот на Палестина или Иран. Арно ама, Америка убаво ја стега Турција, само не знам до кога.

--- надополнето ---

Се е ЛАГА,верувај ми,ова ќе испадне како со Албанците, сите популарни личности се албанци..:pos2:
Не си во право. А качаците и џихадистине од вторана светска војна Џемо и Мефаил чии се? :pos2:
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.814
Поени од реакции
1.083
Моменталниов премиер на Турција е исламист, така што никогаш не се знае кога Турција ќе тргне по патот на Палестина или Иран. Арно ама, Америка убаво ја стега Турција, само не знам до кога.

Не ги бранам ни турците ни евреите,но реално ќе кажам,Израел нема да ги наруши односите со Турција,, турците се сосема друга лига,се разликуваат многу од арапските земји, и воено и економски и гео стратешки, плус е членка на НАТО .. Во едно се трета нај јака воздушна флота после САД и Велика Британија, а со големината се втори..
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Psyside: не знам колку години имаш, но не ми е јасно како можеш да веруваш во такви глупости. Изворно ја знавам ситуацијата со Евреите и ти тврдам дека не е точно тоа што го тврдел твојот пријател. Никој сам по себе не владее со светот сем што САД го диктираат темпото (а ни тие веќе).

Жалам, но ова е многу погрешен потег на Турција кој може скапо да ја чини. Ќе изгуби сојузник за да постигне маргинални добивки во Арапскиот свет. Но сепак Турците си знаат најдобро, а ние како сојузници на двете држави не треба во никаков случај да се замешаме.

А Израел јасно кажа дека по секоја цена ќе го брани својот територијален интегритет и нема да го пропушти конвојот.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.814
Поени од реакции
1.083
Psyside: не знам колку години имаш, но не ми е јасно како можеш да веруваш во такви глупости. Изворно ја знавам ситуацијата со Евреите и ти тврдам дека не е точно тоа што го тврдел твојот пријател. Никој сам по себе не владее со светот сем што САД го диктираат темпото (а ни тие веќе).

Жалам, но ова е многу погрешен потег на Турција кој може скапо да ја чини. Ќе изгуби сојузник за да постигне маргинални добивки во Арапскиот свет. Но сепак Турците си знаат најдобро, а ние како сојузници на двете држави не треба во никаков случај да се замешаме.

А Израел јасно кажа дека по секоја цена ќе го брани својот територијален интегритет и нема да го пропушти конвојот.

Во право си,ама јас мислам дека Израел повеќе може да изгуби отколку Турција,,, Турција може да изгуби само економски,затоа што економските односи со Израел стоеше нај добро од блискиот исток.. Ама исто и Израел ќе изгуби економски,Турција е голем пазар..
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.915
Поени од реакции
8.815
Нешто читам по странските форуми и Израелските членови велат дека на вести кај нив кажале дека пукањето почнало откако на еден војник му била одземена пушката и од истата е стрелано во воздух, дека војниците биле нападнати со секири, ножеви и два пиштоли. Исто така дека 15 војници се ранети и во болница.

Сеуште чекам линкови али ако добијам ке постирам.

Инаку Израел дозволува 15000 тони помош неделно во Газа иако Обединетите Нации процениле дека тоа е 25% од реалните потреби.

Edit: Еве Еврејски линкови:
http://www.jpost.com/Israel/Article.aspx?id=176961
Passengers tried to grab weapons away from soldiers boarding the Gaza protest flotilla, starting the violence, Army Radio reported Tuesday morning, responding to accusations that Israeli commandos assaulted the ships guns blazing.

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3896515,00.html
"This was not a humanitarian sail, but a violent provocation directed against us," said Israel Defense Forces Spokesperson Avi Benayahu. "We were attacked with clubs and long knives."

Лудница.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.814
Поени од реакции
1.083
Па нормално дека така ќе пишуваат,не се будали да признат друго нешто...
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Кога некој те предупредува и ти кажува дека ќе ѓи употреби сите средства за да те сопре во твојата намера треба добро да размислиш што ќе направиш. Доколку не ѓи исполниш условите кој што ти се поставени од страна на некоја држава без разлика дали е (демократски) тоа што го бара од тебе треба да си спремен да се сносиш со последиците.Дали е оправдан нападот незнам се уште е рано да се разговара можеби имало оружје на тој брод можеби е обид за да се покаже колкави заби има Израел,ќе видиме се уште е рано за такво нешто. Ова поинтересно би било да се разгледува од политичка гледна точка многу битен ќе биде ставот што ќе го заземе ЕУ посебно Германија,реакцијата на Америка и се разбира разбудената Русија. Реакцијата на Турција во зависност од нејзиниот став или чекори кој ќе ѓи преземе ќе се одрази врз иднината на Блискиот Исток. Од една страна ја имаме Америка со Исраел од друга страна Турција која во последно време ѓи затоплува односите со Русија. Дали во зависност од ставот на Германија по ова прашање, можеме да очекуваме промена на ситуацијата на Балканот тука како за пример ќе ѓи додадам судирите во Косово кој и одговараат на една земја која до скоро време спиеше за своите интереси на Балканот. fmi очекувам твоја политичка анализа на ова ситуација (можни сценарија ). Биди поздравен.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.915
Поени од реакции
8.815
Па нормално дека така ќе пишуваат,не се будали да признат друго нешто...
Хе,хе.

Знаеш што ми текна, ако Израелците се качиле во бродовите во меѓународни води (а се качиле) нели тоа некако им дава право на овие на бродот да се бранат?

знае ли некој во меѓународното право како е регулирано? Не дека се почитува али за споредба.
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Svetot e surov koga se sluci genocidot nad Ermencite ili etnickoto cistenje svetot kjutese turcite se raduvaa, se sluci holokaustot Israelskata nacija ili Evrejskata populacija se osvesti i ete deneska so pomos na zapadnite sili stana edna silna drzava sto ne go pocituva megunarodniot zakon, imase genocid nad muslimanite vo BiH i nad Albancite vo Kosovo za BiH nikoj ne reagirase trebase 200 000 luge da zaginat za da se osvesti svetot, pa vo slucajot na Kosovo trebase NATO,Amerikancite,Israel, i tn da interveniraat za da se spreci enocid. Posle nekoja godina ako Makedonija stane posilna drzava nisto cudno da ima i nekoj si genocid ili etnicko cistenje na Albancite vo Mk pa site ke si kjutat neli? Znaci samo koga nas ne boli nesto ke izreagirame a dodusa zalam za lugeto vo gaza narocito za decata zenite i starite luge zatoa sto samo tie ke go osetat ovoj kukavicki cin a pak, drugite drzavi ucesnicki vo ovoj konvoj ke se obidat da si zemaat nekoj politicki poen... i pak ke se zaboravi.. raka nasrce sepak mislam deka vinovnici za vakvata situacija e samiot Arapski blok koj vo nieden slucaj neznae da donese edna odluka za da se spreci ovaa vojna i da im se dade mir na lugeto vo pojasot Gaza koi zasluzuvaat kako i site da ziveat normalno i vo mir... no problemot e vo toa sto lugeto gi interesira samo koj kako da profitira i koj da vladee so Israel,Gaza i neznam ti koe drugo mesto(primer nasata drzava). pozdrav i bi trebalo poveke da gi gedame nasite problemi odkolku tugite..
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.814
Поени од реакции
1.083
Ние сме навикнати да направиме сценарија дека крајот на светот ке доаѓа утре,али не е така,( САД,Велика Британија,Турција,Израел) Овие се една клапа,каде што односите колку и да се нарушени до војна никогаш не ќе може да дојде,истиот коментар имаше и од новинарите на СНН.

--- надополнето ---

Svetot e surov koga se sluci genocidot nad Ermencite ili etnickoto cistenje svetot kjutese turcite se raduvaa, se sluci holokaustot Israelskata nacija ili Evrejskata populacija se osvesti i ete deneska so pomos na zapadnite sili stana edna silna drzava sto ne go pocituva megunarodniot zakon, imase genocid nad muslimanite vo BiH i nad Albancite vo Kosovo za BiH nikoj ne reagirase trebase 200 000 luge da zaginat za da se osvesti svetot, pa vo slucajot na Kosovo trebase NATO,Amerikancite,Israel, i tn da interveniraat za da se spreci enocid. Posle nekoja godina ako Makedonija stane posilna drzava nisto cudno da ima i nekoj si genocid ili etnicko cistenje na Albancite vo Mk pa site ke si kjutat neli? Znaci samo koga nas ne boli nesto ke izreagirame a dodusa zalam za lugeto vo gaza narocito za decata zenite i starite luge zatoa sto samo tie ke go osetat ovoj kukavicki cin a pak, drugite drzavi ucesnicki vo ovoj konvoj ke se obidat da si zemaat nekoj politicki poen... i pak ke se zaboravi.. raka nasrce sepak mislam deka vinovnici za vakvata situacija e samiot Arapski blok koj vo nieden slucaj neznae da donese edna odluka za da se spreci ovaa vojna i da im se dade mir na lugeto vo pojasot Gaza koi zasluzuvaat kako i site da ziveat normalno i vo mir... no problemot e vo toa sto lugeto gi interesira samo koj kako da profitira i koj da vladee so Israel,Gaza i neznam ti koe drugo mesto(primer nasata drzava). pozdrav i bi trebalo poveke da gi gedame nasite problemi odkolku tugite..
Друже Израел немаше никаква врска со бомбардирањето на Косово,Израел ден денес не ја признава независнотса на Косово,и рекоја дека никогаш нема признат.. Главни креатори во НАТО за Косово беа,, САД,Велика Британија,Германија Франција Турција итн...

псссс Израел не е членка на НАТО..
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
ja podrzuvam akcijata na izraenskite komandosi vo celost znae izraelskata drzava sto pravi ,a od ovde sto se letnale Albanci od Slupcane sto mislat tie gadovi i tamu ce pravat drzava ce gi nosat cement da gradat kuci boze sto budali imalo na ovoj svet ..
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
I support ISREAL TOO ( LIKE AMERIKA TOO)

Па нормално и ја ги подржувам!!!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: oon
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom