Избор за песна за Евровизија 2010

Статус
Затворена за нови мислења.

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Дали навистина сакате Македонија да биде претставувана со цигански денс? :icon_conf
Па и Чешка пред некоја година беше претставувана од Роми на Евровизија, па никому ништо.Ромите се дел од оваа земја, исто како и Албанците и Турците и Власите и Србите.И неможам во целиот твој пост да ја сфатам суштината на твоето прашање.Да јас сакам Македонија да биде претставувана со цигански денс, дека се интересни, штосни,и до сега такво нешто не сме пратиле.

Ако се направи анализа на победнички песни на Евровизија,текстот нема ни да го има во листата.Се праќа музика која лесно влегува во уво и сценски настап,добро осмислен.Вокалот само треба да ја испее песната,колку моќни вокали имало,па гледаме победија.Девојчето звучеше добро,текстот е небитен.И на крај краева е со ромски призвук затоа и се оргинални.Романија ќе ни даде 12ка со гаранција:)
Јас кога би бирала од сите досегашни песни за на Евровизија како најдобро нешто досега е :

Не заборавајте ова е циркус без пари,а не Сан Ремо.
Леандра 12 поени за тебе :) Апсолутно си во право!

Глупости! Кич-е-рај ! НЕ знам како квалитетната музика од Памперс и паркети не влезе во финале, а не како што влезе онаа циганката и Маја! :uvo:
Памперс и Паркети квалитетна музика???Голема филозофија е текстот на Паркети.Ти си киси феномен...еден квалитет...немој не ме радуј.

I ja istoto se prasuvam... Prvo, moze pesnata e malce "poevroviziska" od drugite ali ja licno mislam deka e za nigde, da ne komentiras sto ne uspea edna nota tocno da ja ispee... I vtoro stvarno so vikas, ne deka imam nesto protiv romite ama ne mislite deka e malce rezil pretstavnik da ni bide "Gypsy band" so "Gypsy song"? Mislite e dobra ideja takvi da se pretstavime pred Evropa? Nema smisla... Ja stvarno se nadevam deka nema oni da idat... Ja se nadevam Vlatko Ilievski da ide dalje, jes da i nego pesnata mu e za nigde, ama sto da se prai, drugite se uste beter...
Аооо.Па што добивме кога не претставуваа Тоше, Владо Јаневски и Каролина на Евровизија, кои се воедно едни од најдобрите вокали во земјава.Н-И-Ш-Т-О.Мислиш многу не запамтија, или песните им се слушаа?

Се на се, не планирав да пишувам во темава, се додека не го дознаеме победникот вечерва.Еве ви некои мои размислувања.
Бев вчера во Универзална и во живо гледав што циркус се случува.
Ке почнам од жирито, кое по не знам каков сплет на околности се нашло таму, и по не знам каков сплет на околности се одлучило баш тие да ја кројат судбината на идниот претставник на Македонија на Евровизија.
Мики Црнокрак?Професор од медицински факултет?Тошо од К-15? WTF WTF WTF????
И најпрост да си ке сфатиш дека има некои намештаљки.Едниот за една песна ќе даде 12ка, а од другите четворица таа песна ќе добие 0 поени.
Се разочарав максимално од нивната ‘‘стручност‘‘
Ги гледаш некои познати композитори како шетаат низ универзална, за време на гласањето, бесни, гневни, нервозни, со по два мобилни во рака, се јавуваат, молат, пустат, пцујат, колнат и што ли уште не.
По завршувањето гледаш, тие што влегле во финале, среќни, среќни, овие другиве, плачат, пцујат, си се тешат.Се на се циркус без пари.
Песната Џипски денс, и онаа на Влатко Лозановски најмногу ми се допаднаа.И уште одма ќе кажам дека песната на Влатко е квалитетна, ама НЕ Е за Евровизија, дека е веќе видено, монотоно и се остало по ред.
Џипси денс, е нешто ново, што не сме го виделе до сега кај нас.И не туку се трескајте од земја дека таа не знаела да пее, и дека песната немала асален текст...
Луѓе на Евровизија не ви проаѓаат арии, оди, опери, и остали сложени музички дела.Проаѓаат песни, на кои се врти со газови, си полугол, и песни со кои ќе направиш атмосфера, и ќе ја дигнеш публиката на нозе, а верувајте дека вчера Џипси денс го направи тоа во универзална.
Да, јас навивам за нив, и мислам дека е крајно време, да се излезе од тие стеги на социјализам, и секоја година да праќаме пејач, а не песна, да праќаме на сцена девојки облечени во балски хаљини и остали глупости.Крај на крај, што фајде видовме од Евровизија, кога ги пративме, Владо, Тоше, Каролина?Апсолутно ништо.
И не се притресувајте многу.Отидов вчера во Универзална да си поминам убаво, да фатам сеир(како и секој порсечен македонски граѓанин) и да си се изжуркам.Се ми се оствари, и задоволен сум.Аман луѓе, Евровизија е само една забава, не се притресувајте кој ке не претставував, и како ќе не претставува, и онака после 3 дена од Евровизијата, цел тој спектакл се брише од меморијата на Европејците.Затоа рилекс:smir:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.698
Поени од реакции
9.355
^^
Стефан, океј те сваќам што сакаш да кажеш. Песната на Есмас Бенд е баш за шоу и одлично би се вклопила на Евровизија, но сети се дека и убави песни победувале во изминативе години. Баш во последните 3 години победуваше најдобрата песна, а немаше никакво шоу. Почнувајќи од Марија Шерифовиќ, па Дима Билан и лани победата на Норвешка. Сите беа прекрасни песни, а немаше нешто шоу. Сети се во Финска бугарската представничка со какво шоу на сцена не успеа да избори ни финале.
И покрај одличната песна на Есмас бенд, сеуште мислам дека Влатко Лозаноски треба да настапи на Евросонг. Има одлична песна, а самиот тој може одлично да ја следи истата, без никакви киксеви и фалширања. За Есмас Бенд тоа не можам да го гарантирам:smir:
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Па и Чешка пред некоја година беше претставувана од Роми на Евровизија, па никому ништо.Ромите се дел од оваа земја, исто како и Албанците и Турците и Власите и Србите.И неможам во целиот твој пост да ја сфатам суштината на твоето прашање.Да јас сакам Македонија да биде претставувана со цигански денс, дека се интересни, штосни,и до сега такво нешто не сме пратиле.
Јас не сум Чех, јас сум македонец и како таков не сакам да ме претсавуваат со џипси песна, не дека го ставам на к ова случување, ама едноставно преголем срам е, бар за мене.

Суштината на моето прашање е едно мое мислење, дека трагедија би било нив да ги пратиме на евровизија.

Околу болдот: Твое мислење-фејспалм.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
^^
Стефан, океј те сваќам што сакаш да кажеш. Песната на Есмас Бенд е баш за шоу и одлично би се вклопила на Евровизија, но сети се дека и убави песни победувале во изминативе години. Баш во последните 3 години победуваше најдобрата песна, а немаше никакво шоу. Почнувајќи од Марија Шерифовиќ, па Дима Билан и лани победата на Норвешка. Сите беа прекрасни песни, а немаше нешто шоу. Сети се во Финска бугарската представничка со какво шоу на сцена не успеа да избори ни финале.
И покрај одличната песна на Есмас бенд, сеуште мислам дека Влатко Лозаноски треба да настапи на Евросонг. Има одлична песна, а самиот тој може одлично да ја следи истата, без никакви киксеви и фалширања. За Есмас Бенд тоа не можам да го гарантирам:smir:
Песната на Есмас бенд , доколку победи на нашиов избор, можам да ти загарантирам дека во Осло нема да победи, така што никој не зборува за победничките песни.Интересна е, впечатливи се и можат барем во финале да влезат, а не нешто повеќе.А и Лозано е во ред, само се плашам како тој би поминал...:smir:

Јас не сум Чех, јас сум македонец и како таков не сакам да ме претсавуваат со џипси песна, не дека го ставам на к ова случување, ама едноставно преголем срам е, бар за мене.

Суштината на моето прашање е едно мое мислење, дека трагедија би било нив да ги пратиме на евровизија.

Околу болдот: Твое мислење-фејспалм.
Да пееа на ромски, и да те разберам до некаде...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Народот одлучува со гласови кој ќе оди на евросонг, не одлучувам јас но бидејќи кај нас има корупција кај жирито и оваа година мислам дека нема да се погодат со вољата на народот.

 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.698
Поени од реакции
9.355
1. Влатко Илиевски - Среќа

2. Сузана Спасовска и Дарко Нешовски - Бог го има секој клуч

3. Трета димензија - Болест зараза

4. Тумбао салса бенд - Полудена во ноќта студена

5. Браво бенд - Таа има се

6. Александар Белов - Остани

7. Ѓоко Танески - Јас ја имам силата

8. Дарко Илиевски - Лаги

9. Влатко Лозаноски - Летам кон тебе

10. Есмас бенд - Џипси денс

11. Маја Вукиќевиќ – Фама

12. Наде Талеска - Среќен крај

13. Викторија Апостолова - Заборави на се

14. Кристијан Јованов - Никој на овој свет

15. Ангела Здравковска - Забораваш

16. Водолија – Солза

По овој редослед ќе се пее вечер...
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
92
Поени од реакции
6
1. Влатко Илиевски - Среќа

2. Сузана Спасовска и Дарко Нешовски - Бог го има секој клуч

3. Трета димензија - Болест зараза

4. Тумбао салса бенд - Полудена во ноќта студена

5. Браво бенд - Таа има се

6. Александар Белов - Остани

7. Ѓоко Танески - Јас ја имам силата

8. Дарко Илиевски - Лаги

9. Влатко Лозаноски - Летам кон тебе

10. Есмас бенд - Џипси денс

11. Маја Вукиќевиќ – Фама

12. Наде Талеска - Среќен крај

13. Викторија Апостолова - Заборави на се

14. Кристијан Јованов - Никој на овој свет

15. Ангела Здравковска - Забораваш

16. Водолија – Солза

По овој редослед ќе се пее вечер...
Не е по овој ред.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Епа европа сака такво нешто нели гледаш дека на официјалната страна на евросонг нејзе ја подржуваат.
Da ne ima na taa strana mnogu clenovi od Balkanot, stom tolku ja sakaat.Pesnata e bezveze ,ama stvarno bezveze ,a devojceto sto pee e tapa ,ima glas na kafanska pejacka:toe:
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
359
Поени од реакции
21
Извинете луѓе, ама дали сум јас тука единствениот кого Gypsy Dance го потсеќа на оваа песна:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Da ne ima na taa strana mnogu clenovi od Balkanot, stom tolku ja sakaat.Pesnata e bezveze ,ama stvarno bezveze ,a devojceto sto pee e tapa ,ima glas na kafanska pejacka:toe:


Не бе само од балакн, имаше и од ирска и од грција и од скандинавските земји пишуваа и сите најмногу впечаток им оставила есмас бенд бидејќи била интересна додека сите други биле веќе видени шлагери и старомодни песни.
 
M

MIL

Гостин
Јас сум за Есмас бенд :vozbud::smir: а од овој Даниел Стојмановски очекував многу ама се изгуби на сред песна... Штета за него
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.117
Поени од реакции
3.975
Да, ама таа песна беше ултра тапа. :icon_roll
Isto ko ovaa...

Па и Чешка пред некоја година беше претставувана од Роми на Евровизија, па никому ништо.Ромите се дел од оваа земја, исто како и Албанците и Турците и Власите и Србите.И неможам во целиот твој пост да ја сфатам суштината на твоето прашање.Да јас сакам Македонија да биде претставувана со цигански денс, дека се интересни, штосни,и до сега такво нешто не сме пратиле.
Nikoj ne vika deka ne se del, ama ne znaci deka oni treba da ne pretstavuvaat vo stranstvo i da peat za niv kako Romi/Turci/Albanci a ne kako Makedonci. Jas nemam nisto protiv da ne pretstavuva Rom/Turcin/Albanec na evrovizija, ama da ne pretstavuva nas, a ne nivnata tatkovina i kultura, pa da peat sea Gypcy dance...

I sto gi izmesa sea Tose i Karolina itn, znam deka ne napravija nisto, ali toa nema nikakva vrska so muabetov.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom