Избор за песна за Евровизија 2010

Статус
Затворена за нови мислења.

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Дали навистина сакате Македонија да биде претставувана со цигански денс? :icon_conf
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако се направи анализа на победнички песни на Евровизија,текстот нема ни да го има во листата.Се праќа музика која лесно влегува во уво и сценски настап,добро осмислен.Вокалот само треба да ја испее песната,колку моќни вокали имало,па гледаме победија.Девојчето звучеше добро,текстот е небитен.И на крај краева е со ромски призвук затоа и се оргинални.Романија ќе ни даде 12ка со гаранција:)
Јас кога би бирала од сите досегашни песни за на Евровизија како најдобро нешто досега е :

Не заборавајте ова е циркус без пари,а не Сан Ремо.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Глупости! Кич-е-рај ! НЕ знам како квалитетната музика од Памперс и паркети не влезе во финале, а не како што влезе онаа циганката и Маја! :uvo:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
Глупости! Кич-е-рај ! НЕ знам како квалитетната музика од Памперс и паркети не влезе во финале, а не како што влезе онаа циганката и Маја! :uvo:
Маја има итекако добра песна само што нема моќен глас сето тоа да звучи како што треба.
Инаку кој и да победи тешко дека ќе влезе во финале.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не знам што толку ве одушевија овие од есмас бенд,нивнава песна ми е тешжок кич и турбо фолк,а за текстот и да не зборувам,а тоа пејачка од фалш до фалш идеше ко да е од XXL групава некој членка,а и во целата песна доаѓаше до израз придружните вокали,па баш ме интересира како тоа ќе звучи без нив,ќе треба да се бира или трубачиве па да звучат ужас или добар звук без сценски впечаток.Реално жири на оваа песна не би дал ни два поени.
Првата вечер не ја следев за тие песни не можам нисто да кажам,иако се ми мириса дека веќе се знае победникот,оној што Сител го фаворизираат,но јас сеуште не сум ја слушнал неговата песна се надевам дека барем малку од малку поквалитетна од оваа на есмас бенд.
Инаку од втората вечер ми се допаднаа најмногу на Влатко Лозановски и на Маја В.(Маја имаше и целосно одлична и песна и настап) само што мислам доколку ја испеал оваа песна подобар пеач песната би била уште подобра.
Па што си има врска тоа дека песната Џипси денс е некој вид на турбо фолк очигледно дека тоа на странците им се допаѓа на сите форуми странците навиваат за Есмас бенд затоа што им се допаѓа а не за Лозано или Белов.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
Дали навистина сакате Македонија да биде претставувана со цигански денс? :icon_conf
I ja istoto se prasuvam... Prvo, moze pesnata e malce "poevroviziska" od drugite ali ja licno mislam deka e za nigde, da ne komentiras sto ne uspea edna nota tocno da ja ispee... I vtoro stvarno so vikas, ne deka imam nesto protiv romite ama ne mislite deka e malce rezil pretstavnik da ni bide "Gypsy band" so "Gypsy song"? Mislite e dobra ideja takvi da se pretstavime pred Evropa? Nema smisla... Ja stvarno se nadevam deka nema oni da idat... Ja se nadevam Vlatko Ilievski da ide dalje, jes da i nego pesnata mu e za nigde, ama sto da se prai, drugite se uste beter...
 

mite-vk

Hala Madrid !!
Член од
25 јули 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
ццц оваа девојката од есмас бенд за никаде е ,абе ни го срами јазикот,страшно :(
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
I ja istoto se prasuvam... Prvo, moze pesnata e malce "poevroviziska" od drugite ali ja licno mislam deka e za nigde, da ne komentiras sto ne uspea edna nota tocno da ja ispee... I vtoro stvarno so vikas, ne deka imam nesto protiv romite ama ne mislite deka e malce rezil pretstavnik da ni bide "Gypsy band" so "Gypsy song"? Mislite e dobra ideja takvi da se pretstavime pred Evropa? Nema smisla... Ja stvarno se nadevam deka nema oni da idat... Ja se nadevam Vlatko Ilievski da ide dalje, jes da i nego pesnata mu e za nigde, ama sto da se prai, drugite se uste beter...
Red e na Evrovizija da se prati nesto razlicno, a primer za toa se Esmas Bend zatoa sto: 1. Devojceto super pee samo sto ozvucuvanjeto bese katastrofa 2. Originalni se, ne kopiraat nikogo! 3. I zatoa sto na Evrovizija e vazna pesnata i glasot na izveduvacot ( a Aleksandar Belov napravi mnogu greski pri peenjeto i plus pesnata mu e sekojdnevna, monotona i dosadna!) I DOBRO VIDOVTE DEKA ESMAS BEND JA STANAA CELATA PUBLIKA NA NOZE !
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
На Ѓоко Таневски е добра песната. Ми се допаѓа. Али како песна.
А за циркусов супер се Есмас Бенд.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Од есмас бенд неможам да ја најдам цела песна,освен рефрен ја има ли некој?

Патем Фама звучи евровизиски и моќно,затоа и доби 12ки.Не е криво жирото,само не сфаќа дека треба да пратиме нешто нестандардно,а не како до сега.Песни како на Маја,поминале милиони на евровизија.Тоше беше со силен вокал па ништо не се случи.Истото ќе биде ако отиде и Влатко.
Само кршензи може да не поткачат горе,ромски мелос рулс :)
Kade gore, ne daj boze da pobedime sto praime togas .Mene ova esma's bend ne mi se svigaat, cist turbofolk ,mi e gajle ako ne vlezeme vo finale ,ama ne sakam turbofolk da pratime ,ene Srbite toa neka pratat ,toa e srpski proizvod ,jas glasam za Darko vecerva
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
На Ѓоко Таневски е добра песната. Ми се допаѓа. Али како песна.
А за циркусов супер се Есмас Бенд.

e sekavate sto zborevte pred da izlezat pesnite site vikavte deka treba da pratime nekoj koj ke znae i da igra na scena i ete eve gi esmas bend ama sega nesto drugo vi bode oci ne e makedonka
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Kade gore, ne daj boze da pobedime sto praime togas .Mene ova esma's bend ne mi se svigaat, cist turbofolk ,mi e gajle ako ne vlezeme vo finale ,ama ne sakam turbofolk da pratime ,ene Srbite toa neka pratat ,toa e srpski proizvod ,jas glasam za Darko vecerva
Ќути,за ова не ни споменувај,треба тема да отвориме :)

Јас ја доживувам како ромска музика,нешто слично како турскиот мелос кој редовно е горе во финале и грчкиот.Нашиот мелос очигледно не одговара со Евровизискиот,пративме се што е најдобро,пративме текст,моќен глас,изглед,сценски настап,ама никако да се довлечкаме погоре во табелата на финале.
Да пробаме со ова,ново нешто,може ќе ни упали.Треба да смениме тоа е факт,а од оние што ги слушнав никој не поразличен од она што сме го пратиле досега.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
Red e na Evrovizija da se prati nesto razlicno, a primer za toa se Esmas Bend zatoa sto: 1. Devojceto super pee samo sto ozvucuvanjeto bese katastrofa 2. Originalni se, ne kopiraat nikogo! 3. I zatoa sto na Evrovizija e vazna pesnata i glasot na izveduvacot ( a Aleksandar Belov napravi mnogu greski pri peenjeto i plus pesnata mu e sekojdnevna, monotona i dosadna!) I DOBRO VIDOVTE DEKA ESMAS BEND JA STANAA CELATA PUBLIKA NA NOZE !
Epa taka bea i Gipsy.cz lani pa vide kolku napravija...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom