Избор за песна за Евровизија 2010

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Сега ја преслушувам „Летам кон тебе“ студиската верзија, прекрасно нешто. :cuc:

Реално гледано, Лозано и Белов имаат најдобри песни, а Есмас Бенд најевровизиска. :)

Мои фаворити за утре, од број 1 до број 16: :)
1. ЕСМАС БЕНД – Џипси Денс
2. ВЛАТКО ЛОЗАНОСКИ – Летам кон тебе
3. АЛЕКСАНДАР БЕЛОВ – Остани
4. ЃОКО ТАНЕСКИ – Јас ја имам силата
5. ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ – Среќа
6. ТУМБАО САЛСА БЕНД – Полудена во ноќта студена
7. ДАРКО ИЛИЕВСКИ – Лаги
8. МАЈА ВУКИЌЕВИЌ – Фама
9. НАДЕ ТАЛЕСКА – Среќен крај
10. СУЗАНА СПАСОВСКА И ДАРКО НЕШОВСКИ – Бог го има секој клуч
11. БРАВО БЕНД – Таа има се
12. ВИКТОРИЈА АПОСТОЛОВА – Заборави на се
13. АНГЕЛА ЗДРАВКОВСКА – Забораваш
14. ВОДОЛИЈА - Солза
15. КРИСТИЈАН ЈОВАНОВ – Никој на овој свет
16. ТРЕТА ДИМЕНЗИЈА – Болест зараза
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Јас сум за да ја пуштиме Џипси денс, онака песната е добра за на Евровизија. И Белов и Влатко х2 имаат добри песни, ама не се за на Евровизија. :toe:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Сега ја преслушувам „Летам кон тебе“ студиската верзија, прекрасно нешто. :cuc:

Реално гледано, Лозано и Белов имаат најдобри песни, а Есмас Бенд најевровизиска. :)

Мои фаворити за утре, од број 1 до број 16: :)
1. ЕСМАС БЕНД – Џипси Денс
2. ВЛАТКО ЛОЗАНОСКИ – Летам кон тебе
3. АЛЕКСАНДАР БЕЛОВ – Остани
4. ЃОКО ТАНЕСКИ – Јас ја имам силата
5. ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ – Среќа
6. ТУМБАО САЛСА БЕНД – Полудена во ноќта студена
7. ДАРКО ИЛИЕВСКИ – Лаги
8. МАЈА ВУКИЌЕВИЌ – Фама
9. НАДЕ ТАЛЕСКА – Среќен крај
10. СУЗАНА СПАСОВСКА И ДАРКО НЕШОВСКИ – Бог го има секој клуч
11. БРАВО БЕНД – Таа има се
12. ВИКТОРИЈА АПОСТОЛОВА – Заборави на се
13. АНГЕЛА ЗДРАВКОВСКА – Забораваш
14. ВОДОЛИЈА - Солза
15. КРИСТИЈАН ЈОВАНОВ – Никој на овој свет
16. ТРЕТА ДИМЕНЗИЈА – Болест зараза
Некој за овие две песни линк да ги слушнам? На youtube, каде било....
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
9.291
Сега ја преслушувам „Летам кон тебе“ студиската верзија, прекрасно нешто. :cuc:

Реално гледано, Лозано и Белов имаат најдобри песни, а Есмас Бенд најевровизиска. :)

Мои фаворити за утре, од број 1 до број 16: :)
1. ЕСМАС БЕНД – Џипси Денс
2. ВЛАТКО ЛОЗАНОСКИ – Летам кон тебе
3. АЛЕКСАНДАР БЕЛОВ – Остани
4. ЃОКО ТАНЕСКИ – Јас ја имам силата
5. ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ – Среќа
6. ТУМБАО САЛСА БЕНД – Полудена во ноќта студена
7. ДАРКО ИЛИЕВСКИ – Лаги
8. МАЈА ВУКИЌЕВИЌ – Фама
9. НАДЕ ТАЛЕСКА – Среќен крај
10. СУЗАНА СПАСОВСКА И ДАРКО НЕШОВСКИ – Бог го има секој клуч
11. БРАВО БЕНД – Таа има се
12. ВИКТОРИЈА АПОСТОЛОВА – Заборави на се
13. АНГЕЛА ЗДРАВКОВСКА – Забораваш
14. ВОДОЛИЈА - Солза
15. КРИСТИЈАН ЈОВАНОВ – Никој на овој свет
16. ТРЕТА ДИМЕНЗИЈА – Болест зараза
Имам исто размислување како тебе иако мислам дека и Дарко Илиевски има доста евровизиска песна, но очекувај вечерва жирито како ги дели 10-те и 12-те за Сузана Спасовска и Маја Вукичевиќ:tapp:

Некој за овие две песни линк да ги слушнам? На youtube, каде било....
Разлистај неколку страници наназад, имаше линкови.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Имам исто размислување како тебе иако мислам дека и Дарко Илиевски има доста евровизиска песна, но очекувај вечерва жирито како ги дели 10-те и 12-те за Сузана Спасовска и Маја Вукичевиќ:tapp:
Ќе видиме, можеби алелуја ќе го сменат жирито за вечер. :toe:
Инаку подобро ќе беше во полуфиналињата да има тајно гласање, како на главната Евровизија и само да кажат кој влегол во финале, а резултатите да се кажат по завршувањето на фестивалот.
Така вечер ќе беше поинтересно и понеизвесно околу победникот, а сега горе-доле знаеме како ќе се одвиваат работите.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ЧИТАЈТЕ !!!!! esctoday.com poll results The esctoday.com poll voters widely agreed with the voters in the semi final. Runaway poll winners Esma's Band (31.3%) finished second in the semi final but won the televote while Vlatko Lozanoski finished second in the poll (10.9%) and first in the semi final. EVROSONG НВИВА ЗА ESMA'S BAND

J.Svensson --- 20.02.2010 10:07:41
Hi Macedonia! Just to let you know, ESMA'S BAND - GYPSI DANCE scored the highest points so far in a pre-selection poll in ALL NORDIC countries. This has never happened before. Good luck with the voting!!

Епа гледате што сака Европа? Јас пак ќе кажам сите други песни се обични и старомодни ама затоа се дешаваат циркуси во нашиот избор за евровизија зашто све е емстено и као што напиша некој погоре жирито ќе дава поени на сузана спасовска и на маја фукичевиќ и пак ќе имаме најслаба песна на евровизија.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
паркети имаа интересна песна ама за жал последни беа :pipi:

инаку мои фаворити: Лозано и Есмас Бенд
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Мој фаворит Есмас бенд побрза е, впечатлива е песната , певлива .И песните од Илиевски ,Лозано и Белов се добри ама не се нешто којзнае за евровизија .Сузана Спасовска не ми се допадна лично на мене .Ама добро секој си има различен вкус за музика ...
 
Член од
7 април 2007
Мислења
91
Поени од реакции
0
ретко кој неќе џипси денс да победи, ама помиреетте се :лозановски,влатче или фамана ќе победат
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од есмас бенд неможам да ја најдам цела песна,освен рефрен ја има ли некој?

Патем Фама звучи евровизиски и моќно,затоа и доби 12ки.Не е криво жирото,само не сфаќа дека треба да пратиме нешто нестандардно,а не како до сега.Песни како на Маја,поминале милиони на евровизија.Тоше беше со силен вокал па ништо не се случи.Истото ќе биде ако отиде и Влатко.
Само кршензи може да не поткачат горе,ромски мелос рулс :)
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Се шпекулира дека вечер во жири ќе се појават Игор Џамбазов, Борис Трајанов и Саша Николовски - Ѓумар.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
92
Поени од реакции
6
Се шпекулира дека вечер во жири ќе се појават Игор Џамбазов, Борис Трајанов и Саша Николовски - Ѓумар.
Не е шпекулација, вистина е.
Инаку мојот фаворит е само Александар Белов, песната е многу моќна, и не секој може да ја отпее. А Симон е и доста познат низ Европа и може многу гласови да се собере доколку отде во Осло.
Алекс среќно вечер !
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
673
Поени од реакции
102
Не знам што толку ве одушевија овие од есмас бенд,нивнава песна ми е тешжок кич и турбо фолк,а за текстот и да не зборувам,а тоа пејачка од фалш до фалш идеше ко да е од XXL групава некој членка,а и во целата песна доаѓаше до израз придружните вокали,па баш ме интересира како тоа ќе звучи без нив,ќе треба да се бира или трубачиве па да звучат ужас или добар звук без сценски впечаток.Реално жири на оваа песна не би дал ни два поени.
Првата вечер не ја следев за тие песни не можам нисто да кажам,иако се ми мириса дека веќе се знае победникот,оној што Сител го фаворизираат,но јас сеуште не сум ја слушнал неговата песна се надевам дека барем малку од малку поквалитетна од оваа на есмас бенд.
Инаку од втората вечер ми се допаднаа најмногу на Влатко Лозановски и на Маја В.(Маја имаше и целосно одлична и песна и настап) само што мислам доколку ја испеал оваа песна подобар пеач песната би била уште подобра.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom