Барате некој закон?

S

smart ass

Гостин
имам неколку прашања...разбрав дека при евентуална сообраќќајна несреќа увидот на МВР т.е записникот ќе чинел 200 евра и осигурувањето не го покрива,а без тој записник осигурителните компании не признаваат штета односно нема да исплатат оштета дали е ова така или е шпекулација??

понатаму ме интересира дали во македонија пиротехничките и експлозивните материјали се класифицирани во законот по име значи соединение тоа и тоа=забрането

или пак според одреден параметар(услов)??
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
имам неколку прашања...разбрав дека при евентуална сообраќќајна несреќа увидот на МВР т.е записникот ќе чинел 200 евра и осигурувањето не го покрива,а без тој записник осигурителните компании не признаваат штета односно нема да исплатат оштета дали е ова така или е шпекулација??

понатаму ме интересира дали во македонија пиротехничките и експлозивните материјали се класифицирани во законот по име значи соединение тоа и тоа=забрането

или пак според одреден параметар(услов)??
да да мислам дека е така
осигурнителните компании ке почекаат да испадне записникот па после ке видат според записнкот дали требе да ти дадат пари или не
мислам дека е вака али не сум сигурен 100%
денес испаѓаат закони преку ноќ и не си паметен кој како е
 
S

smart ass

Гостин
да но јас разбрав дека записникот требало да се плаќа сега т.е ќе треба на МВР да им се плати 200евра(ова осигурителните компании не го признаваат)така да ако е вистина имаме негде 6 до 7илјади сообраќајни несреќи за жал...по 200 евра од записник буџетот ќе се наполни.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
да но јас разбрав дека записникот требало да се плаќа сега т.е ќе треба на МВР да им се плати 200евра(ова осигурителните компании не го признаваат)така да ако е вистина имаме негде 6 до 7илјади сообраќајни несреќи за жал...по 200 евра од записник буџетот ќе се наполни.
За да добиеш осигурување мора да имаш записник. Но тој не се плаќа. Како може да се плаќа кога некои оштетувања од сообраќајка чинат 100-200 евра и кој би плаќал 200 евра за записник? Нема врска ова неточно е.
Си викаш полиција и ти прави записник за сообраќајната несреќа. Само ако сакаш записникот да не го чекаш (бидејќи може да се почека и некој месец) си плаќаш за брзата постапка на добивање на записникот околу 300 денари.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Записникот е бесплатен!
Вакви муабети кога слушам...аман!
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Уште еднаш да си прашам. Дали ви ја отвора pravo.org.mk ? Очајно ми требаат закони а немам пристап до страната. Гледам по родниниве ја отвора. Има ли некој решение на проблемов?
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Уште еднаш да си прашам. Дали ви ја отвора pravo.org.mk ? Очајно ми требаат закони а немам пристап до страната. Гледам по родниниве ја отвора. Има ли некој решение на проблемов?

Ја отвора бе бате...
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Уште еднаш да си прашам. Дали ви ја отвора pravo.org.mk ? Очајно ми требаат закони а немам пристап до страната. Гледам по родниниве ја отвора. Има ли некој решение на проблемов?
Мора да се регистрираш и да го активираш на линкот на маил. После се е ок.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Еве сега дознав дека само кај мене не ја отвора, не знам што е проблемот.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Не е баш закон ама излегува во службен весник:vozbud:
Ми треба Национален Каталог на оружја и муниција,во каталогов би требало да се содржани сите видови оружје и муниција чија набавка во државава е дозволена...
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Не е баш закон ама излегува во службен весник:vozbud:
Ми треба Национален Каталог на оружја и муниција,во каталогов би требало да се содржани сите видови оружје и муниција чија набавка во државава е дозволена...
Види ова да не е:

http://www.mvr.gov.mk/Uploads/p oruzje odobrenie.pdf
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Не не е ова-ова е дел од законот за оружје.
Јас не објаснив добро-не треба да ги содржи видовите на оружје туку моделите...

Еве го делот за каталогов во Законот за оружје(Член 6)
Министерот за внатрешни работи донесува Национален каталог на оружје и муниција кое може да се набавува и поседува врз основа на одобрение,односно да се произведува или увезува(во натамошен текст: Национален каталог).
Каталогизацијата на прототип на ново производство или нов увоз се врши врз основа на техничка документација и карактеристиките утврдени во прашалник на производителот.
Националниот каталог содржи:
-регистерски број на уписот,
-вид,марка и калибар на оружјето и муницијата,
-производител и
-земја во која оружјето и муницијата се произведени.
Националниот каталог се објавува во ’’Службен весник на Република Македонија’’.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Не не е ова-ова е дел од законот за оружје.
Јас не објаснив добро-не треба да ги содржи видовите на оружје туку моделите...

Еве го делот за каталогов во Законот за оружје(Член 6)

Ова ме прелажа :) :

... Наместо Националниот каталог на оружје и муниција сега се предвидува Правилник за видовите на оружјето кои можат да се набавуваат врз основа на одобрение и Правилник за значењето на пооделни видови на оружје од „А“ до „Д“ категорија, согласно законската категоризација. Направена е измена на членот 18 и сега за набавка на нова муниција наместо чаури и проектили треба само да се доставуваат само чаури...

http://www.idividi.com.mk/vesti/svet/378855/index.html

Не се разбирам у оружја ама ич, затоа и реков да си провериш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom