Етнички смени

Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Ние веќе сме го направиле првиот чекор и сите отстапки во нивна корист за доброто на целата држава и целата нација,вклучително Македонци и Албанци.

Но,тие се тие што се делат и иницираат омраза...ние-НЕ!

Ние го направивме првиот чекор...зошто и тие не го направат?
Демиан се согласувам со тоа што го кажуваш дека и едната и другата страна прави грешки, но народот е тој кој треба да ги искоренува тие грешки, кога ние ќе навикнеме на меѓусебен соживот без да си ги делиме и мешаме културните, верските и јазичните разлики помеѓу албанци, турци, срби, власи, бугари...... кога ќе си помагаме еден на друг без да гледаме како се вика или која вера ја застапува е дури тогаш ќе се подобри сликата во Македонија и да се надеваме дека ова еден ден ќе стане реалност. Бидејќи само со ваква иднина нашата земја би била на правиот пат и би имале еден прекрасен живот.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Повторно ќе кажам,најдоброто решение е да немаат никакво право да користат ниту едно ебано дени од буџетот на Македонија...кога веќе не гледаат за доброто на државата...што е должна па Македонија да ги храни шипаците во неа.:toe:
Bugar, ne go gledas toj film be. Ni ti, ni tvojot sef. Prenesi mu, ako slucajno gae nekakvi iluzii, samo Kriva Palanka i Delcevo mu gi davam. :toe:

Тој не црпи искуство од медиуми туку од терен. Учи во тоа училиште. И јас учев таму. Подобро ги знаеме работите од било кој посран “независен“ медиум.

Кажи еден случај кога биле претепани албанци? Кажи еден случај кога група од 40 македонци нападнале 3-4 албанци? Тоа во ниеден медиум нема да го најдеш, зошто не се случило.
2000 godina, kaj fliperite na zenska plaza. Nad 40 bea.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Bugar, ne go gledas toj film be. Ni ti, ni tvojot sef. Prenesi mu, ako slucajno gae nekakvi iluzii, samo Kriva Palanka i Delcevo mu gi davam. :toe:
Биди 110% сигурен,ќе го дочекаме и тој ден,кога ќе се кажува,,шиптарот заплакал кога му било најубаво,,

И уште еднаш да не си ме реплицирал! Сиктер!
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Princ докажано е дека касни на сите состаноци, затоа престана да закажува. Кога ќе биде, тогаш.

Знам дека ти се мили, ама не жали до толку по Бугарите. Јас барем користам кирилица во моите постови + се трудам максимално правописно Македонски да пишувам. Правам грешки во изразување, признавам, ама барем не тврдам дека Македонците се одродени Бугари. Има разлика, колку-толку.
не закажуваш туку цмиздриш, локацијата ја имаш, френкфенцијата вие ке ја бирате.Бива?

треба да те банираат и тебе и остала стока по форум, не за јазично правило туку за ширење пропаганда иста само побезобразна и подмолна од бугарската..треба да се размисли

Bugar, ne go gledas toj film be. Ni ti, ni tvojot sef. Prenesi mu, ako slucajno gae nekakvi iluzii, samo Kriva Palanka i Delcevo mu gi davam. :toe:
2000 godina, kaj fliperite na zenska plaza. Bile nad 40 bea.
Квак...денес на една маса што седев и знаеш иднината не ви е светла..општо мислам на балканов:vozbud::vozbud::vozbud:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Квак...денес на една маса што седев и знаеш иднината не ви е светла..општо мислам на балканов:vozbud::vozbud::vozbud:
Jas na takvi masi sedam veke podolgo vreme, i zatoa jadam gomna tuka... a za idninata, mojata mozebi nema da bide svetla, ama nekoj ke ja nema voopsto.:toe:

Inace, da ti go doobjasnam malku mojot post koj sto go citiras.

Има еден многу добар лек за шипаците:камо сите општини,каде што соживотните ни се мнозинство да се дадат под ,,кирија,, на заспаните држави Албанија и Косово,па македонските шипаци,кои овде изиграваат невини марионети,да се лишат од полза на буџетот на Македонија...
I, jasno ti e sega za sto se zalaga tvojot drugar bugar, i za sto jas repliciram i mu vikam deka nema da go gleda toj film? :toe:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.076
2000 godina, kaj fliperite na zenska plaza. Nad 40 bea.
Не дека сум слушнал за ова или дека можеш да го потврдиш ама не е битно: за средношколскиот центар прашав. Дали таму се случило поголема група Македонци да нападнат мала група Албанци? Кога и дај извор да видиме.

Цел на напади во средношколскиот центар се Македонците и ние можеме колку сакаме прикаски да си кажуваме на форумов, тоа е факт кој боде очи.

А за надвор, има секакви будали и секаков криминал. Ете извади од рака некаков инцидент од пред 9 години. Што правиме со инцидентите кои се случуваат редовно, и во кои жртви се Македонците?

Напишав и прееска, сум учел во тоа училиште кога Албанците беа многу помалку него ли Македонците сега. Ама никој не се изживуваше врз нив.

Мене ме интересира само дали ќе дочекаме некој млад образован Албанец какви што впрочем има на форумов, да излезе со критика и да ги осуди ваквите инциденти, кога веќе ни еден ваш политички лидер јавно не осудил инцидент или насилство предизвикани од Албанци. И до кога младите ученици - Албанци ќе бидат средство за спроведување на политиката на нивните политички ментори?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не дека сум слушнал за ова или дека можеш да го потврдиш ама не е битно: за средношколскиот центар прашав. Дали таму се случило поголема група Македонци да нападнат мала група Албанци? Кога и дај извор да видиме.

Цел на напади во средношколскиот центар се Македонците и ние можеме колку сакаме прикаски да си кажуваме на форумов, тоа е факт кој боде очи.

А за надвор, има секакви будали и секаков криминал. Ете извади од рака некаков инцидент од пред 9 години. Што правиме со инцидентите кои се случуваат редовно, и во кои жртви се Македонците?

Напишав и прееска, сум учел во тоа училиште кога Албанците беа многу помалку него ли Македонците сега. Ама никој не се изживуваше врз нив.

Мене ме интересира само дали ќе дочекаме некој млад образован Албанец какви што впрочем има на форумов, да излезе со критика и да ги осуди ваквите инциденти, кога веќе ни еден ваш политички лидер јавно не осудил инцидент или насилство предизвикани од Албанци. И до кога младите ученици - Албанци ќе бидат средство за спроведување на политиката на нивните политички ментори?
Epa sega, ti vikas nikoj ne se izzivuvase vrz albancite, moi drugari od struga mi go kazuvaa sprotivnoto.... kako i da e, batali toa, kako sto i ti vikas ne ke mozeme da se razbereme.

Inace, site gi osuduvame takvite incidenti. Jas sum gi osuduval i ke gi osuduvam, Princ gi osudi, i tako dalje..... ucilistata ne se mesta za tepacki i za delikventi... sekoj se slozuva so toa... ama ajde be zaednicki da gi osudime site takvi incidenti, bez selektivno da mu pristapime na problemot, i zaednicki da najdeme resenie. Poentata mi e, prolongiranje bilo i sekogas ke bide utka "resenie", svojstveno samo za nesposobni menadzeri. A so vakvite postapki na direktorkata i ministerot, de facto toa se slucuva.:toe:

A od druga strana i kreiranje na konstrukcii za nekakvi si etnicki cistenja radi nekakvi tepacki na nekoi kopilaci delikventi, e manje vise glupost.:toe:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.076
Epa sega, ti vikas nikoj ne se izzivuvase vrz albancite, moi drugari od struga mi go kazuvaa sprotivnoto.... kako i da e, batali toa, kako sto i ti vikas ne ke mozeme da se razbereme.

Inace, site gi osuduvame takvite incidenti. Jas sum gi osuduval i ke gi osuduvam, Princ gi osudi, i tako dalje..... ucilistata ne se mesta za tepacki i za delikventi... sekoj se slozuva so toa... ama ajde be zaednicki da gi osudime site takvi incidenti, bez selektivno da mu pristapime na problemot, i zaednicki da najdeme resenie. Poentata mi e, prolongiranje bilo i sekogas ke bide utka "resenie", svojstveno samo za nesposobni menadzeri. A so vakvite postapki na direktorkata i ministerot, de facto toa se slucuva.:toe:

A od druga strana i kreiranje na konstrukcii za nekakvi si etnicki cistenja radi nekakvi tepacki na nekoi kopilaci delikventi, e manje vise glupost.:toe:
Не можеме да се разбереме затоа што не зборуваш со факти, туку со рекла-казала од трета рака. Ако имало инциденти, некој ќе ги евидентирал и ќе излезеле во некој медиум. Но тогаш немаше, сега има.

Мене на крај памет не би ми паднало да ги бранам Македонците ако тие го правеа ова или ако го правеле истото кога јас учев во Нико Нестор. Јас кога одев во тоа школо беше перфектно мирна средина, немаше шанси да доаѓа полиција и да расчистува работи.

И овде не се работи за малолетничка деликвенција, ако беше така проблемот ќе се решеше за 24 сати со апсење на деликвентите и покренување кривични пријави. Политичките партии сите до една ќе ги осудеа тие криминални појави и се ќе се завршеше на тоа.

Проблемот не се решава затоа што има политичка позадина, затоа што некој поголем сака да се случуваат тие инциденти и нема намера да се решат. Нека проба некој да приведе и кривично да гони учесници во тепачка, макар и да се снимени на камера, да видиш како ќе прерасне тоа во “политички монтиран случај“ и “кршење на човекови права“.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мое мислење е дека етничките смени нема да ја подобрат ситуацијата. Тепачки меѓу Македонци и Албанци може да има и меѓу смени, надвор од школо и слично. Според мене, потребно е кревање на свеста, ако треба и да се воведат посебни предавања зашто е соживотот важен и дека мораме да живееме заедно и да се приспособуваме едни на други. Треба децата на тоа да се учат, со ваква поделеност само се замачкува проблемот, а не се решава.
Осудувам било какви тепачки и насилства...без разлика кој ги почнал.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Етничките смени не се вовед ниту во некаква федерализација нити некоја подлба шо ти ја знам.Тие ученици се веќе поделени етнички.Едни учат на македонски,други на албански јазик.Албанците и Македонците не се делат од паралелки во кои учат заедно на ист македонски јазик.
Страшно е што Македонците бараат да бидат поделени во посебни смени.:nesvest:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не можеме да се разбереме затоа што не зборуваш со факти, туку со рекла-казала од трета рака. Ако имало инциденти, некој ќе ги евидентирал и ќе излезеле во некој медиум. Но тогаш немаше, сега има.

Мене на крај памет не би ми паднало да ги бранам Македонците ако тие го правеа ова или ако го правеле истото кога јас учев во Нико Нестор. Јас кога одев во тоа школо беше перфектно мирна средина, немаше шанси да доаѓа полиција и да расчистува работи.

И овде не се работи за малолетничка деликвенција, ако беше така проблемот ќе се решеше за 24 сати со апсење на деликвентите и покренување кривични пријави. Политичките партии сите до една ќе ги осудеа тие криминални појави и се ќе се завршеше на тоа.

Проблемот не се решава затоа што има политичка позадина, затоа што некој поголем сака да се случуваат тие инциденти и нема намера да се решат. Нека проба некој да приведе и кривично да гони учесници во тепачка, макар и да се снимени на камера, да видиш како ќе прерасне тоа во “политички монтиран случај“ и “кршење на човекови права“.
E sega drapas muda. Albanskite vesnici godini nanazad informiraa za tepacki.... nemaat online izdanija, inace ke ti postavev linkovi. :toe:

Cim ne e maloletnicka delikvencija, i cim politicka pozadina ima vo slucajov, zosto gi okrivuvate samo albancite togas? Direktorkata e makedonka, ministerot e makedonec, makedonskite roditeli baraat delenje.... albanskite nastavnici se sprotivstavuvaa na toa.:toe:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Кои се тие непомирливи разлики што бараат насилство и вакви поделби?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.076
E sega drapas muda. Albanskite vesnici godini nanazad informiraa za tepacki.... nemaat online izdanija, inace ke ti postavev linkovi. :toe:

Cim ne e maloletnicka delikvencija, i cim politicka pozadina ima vo slucajov, zosto gi okrivuvate samo albancite togas? Direktorkata e makedonka, ministerot e makedonec, makedonskite roditeli baraat delenje.... albanskite nastavnici se sprotivstavuvaa na toa.:toe:
И што викаат албанските весници, кој кого тепал?

Македонските родители бараат делење зошто децата им се тепани. Затоа што кога одат на работа не знаат што се случува со нивните деца кои ги пратиле во школо. Албанските наставници кои се спротиставувале на делењето нека ги едуцираат малку нивните ученици и нека им објаснат зошто се доаѓа во школо. И јас се спротиставував, но тие се тие кои треба нешто да преземат.

Во времето кога јас учев таму, за време на час немаше живо пиле во дворот на училиштето. И оние кои ќе побегнеа од час бегаа далеку да не ги видат професорите. Имаше некој ред. Сега во секое време во дворот има 50-60 ученици кои очигледно не ги интересира наставата, и кои не одговараат пред никого. Имав и јас соученици Албанци ама ништо не им фалеше. Професори Албанци кои и ден денес многу ги почитувам.

Инаку ако не знаеш, центарот е поделен на два дела, Нико Нестор и Ибрахим Темо (што пак отвора други прашања кои не се за оваа тема), и двата си имаат директори, едниот е Албанец (човек кој многу го почитувам, професор, има син доктор, многу фини луѓе). Училиштата се под локална па погоди кој сега ги поставува наставниците и директорите и на кого тие му одговараат?
 

FOREX-Macedonia

FOREX trader
Член од
9 февруари 2009
Мислења
131
Поени од реакции
10
ЛОШО ЛОШО, не треба да има поделби по етничка линија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom