Етнички смени

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Курдите не се предмет на темава. Мрш у свет.
Инаку ова е уште една вест за мое лично разочарување. Во гимназија во која се оди за да се едуцира, има луѓе што и ден денес се групираат и мерат сили. Која сељачаана. Извор на проблемов јас не ги гледам овие или оние, туку недостигот на интерес од страна на владините институции за обработка на план како да се спречат овие дејствија еднаш и засекогаш. Долгорочен план.
до некаде во право си
ама криви се дечиштава што не се воспитани како што треба
секој ден се провоцираат меѓу себе
план долгорочен
исписница на секој што ќе учествува во тепачка и праќање во вечерни школи ко на времето доколку е ученик, притвор за секој што одамна го завршил школото а дошол тука да се тепа
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
до некаде во право си
ама криви се дечиштава што не се воспитани како што треба
секој ден се провоцираат меѓу себе
план долгорочен
исписница на секој што ќе учествува во тепачка и праќање во вечерни школи ко на времето доколку е ученик, притвор за секој што одамна го завршил школото а дошол тука да се тепа
Да, да се изработи некој план кој би бил ефективен на ова поле е најпаметното решение, а правење на етнички смени е најголема грешка бидејќи вака само може да се зголемат проблемите на ниво на целата држава.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Да, да се изработи некој план кој би бил ефективен на ова поле е најпаметното решение, а правење на етнички смени е најголема грешка бидејќи вака само може само да се зголемат проблемите на ниво на целата држава.
пишав во темава еднаш ќе повторам
и во Кичево имаше слични глупости
проблемот се реши со обезбедувањето
се плати обезбедување башка во тоа обезбедување работат најголемите багабонти што биле и македонци и албанци и турци
и некако децава како страв да им имаат па еве скоро година дена немам слушнато да се случиле нешто слично
 
P

Princ

Гостин
до некаде во право си
ама криви се дечиштава што не се воспитани како што треба
секој ден се провоцираат меѓу себе
план долгорочен
исписница на секој што ќе учествува во тепачка и праќање во вечерни школи ко на времето доколку е ученик, притвор за секој што одамна го завршил школото а дошол тука да се тепа
Јас вака би го решил проблемов кога би бил директор на оваа гимназија.

Еве се замислувам директор, си шетам по ходник и си свиркам.
И оп тепачка.
Цак наоѓам кој ја предизвикал и кој учествувал во нејзе (освен ако тепаниот не возвраќал и провоцирал воопшто, тогаш е "амнестиран"), ги отпишувам од школо како лоши ученици, и одма се ослободува место за некој умен ученик кој сака стварно да учи. И да, сето ова би го направил без трошка мислење кој-каква националност е.
Ама бидејќи немаме таков интерес (читај мој претходен пост), нема да се случи ова. Поповски ќе не спојува (која глупост) а Бојчевска ќе не дели (двојна глупост).
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Princ,оти јас се сомневам дека ова е само политичка позадина?

Оти човек не ве знае,можно е твоите да излезат некој ден пред Европата и да се жалаат како демек Македонците не ги сакале...па затоа им вовеле етнички смени...
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Princ,оти јас се сомневам дека ова е само политичка позадина?

Оти човек не ве знае,можно е твоите да излезат некој ден пред Европата и да се жалаат како демек Македонците не ги сакале...па затоа им вовеле етнички смени...
Абе дека има политичка позадина е повеќе од јасно, и затоа треба да превземе нешто народот и невладиниот сектор. Ако чекаме политичките институции да превземат нешто тогаш подобро да се простиме од решавањето на овој проблем.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Јас вака би го решил проблемов кога би бил директор на оваа гимназија.

Не си играј курот со козјаци и такви глупости. Јас сум ти во потрага и ќе те најдам. Кога ќе те најдам, ќе те повредам многу лошо. Многу гомна ми изеде и крвта ми ја зоври, ако ти беше тоа целта можеш да си признаеш дека целта си ја постигнал. Што скапо ќе го платиш тоа е башка муабет. Жена ќе ти ебам, ако ја имаш, да знаеш. Не сум човек што напразно се заканува па да ти пишувам ПП-а. Јас ќе те најдам. Ќе те најдам каде работиш, ќе те најдам каде живееш... И кога ке те најдам куршум во глава ке ти ставам.Да знаеш.
Така Принц решава проблеми..А кога мегдан ке му закажеш...нигде го нема
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
Seronjo, i albancite bea pretepani.:toe:


Ajt...
КОЈ АЛБАНЦИ БИЛЕ ПРЕТЕПАНИ ?!?!?!?!?!? Јас учам во Ибрахим Темо, и ситуацијата ја познавам од корен, и некој како тебе ќе ми рече деа МАКЕДОНЦИТЕ СЕ КРИВИ.
Другар мој беше истепан ПРЕД КАМЕРИ од 20-тина албански ученици, кои со монитори фрлаа по него, и неговите 2-3ца другари. Кога отидоа во Полиција на истрага, се констатира дека македонецот бил крив. На камерата се гледа јасно дека албанците се криви, ама директоро ја искривува вистината, и тоа во очи ми е речено од негова страна, поради страв од губење фотеља.

За етничките смени имам преголема дискусија која мака ми е да ја пишам тука сега.... Едно знам. Од една страна претставува решение за тепачките, од друга страна ризик од можноста Албанците уште сега да почнат да се делат, а што и како ќе поделат во иднина останува неодговорено прашање, кое ме засега и тоа многу.

Абе дека има политичка позадина е повеќе од јасно, и затоа треба да превземе нешто народот и невладиниот сектор. Ако чекаме политичките институции да превземат нешто тогаш подобро да се простиме од решавањето на овој проблем.
Народот е потиснат од ТИВКОТО ЕТНИЧКО ЧИСТЕЊЕ, кое така го нарече Македонцки, и 100% е во право, а во невладиниот сектор има само една "невладина" организаија ОКО, која само придавката и е невладина, а се внатре е ВМРО-вско.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
КОЈ АЛБАНЦИ БИЛЕ ПРЕТЕПАНИ ?!?!?!?!?!? Јас учам во Ибрахим Темо, и ситуацијата ја познавам од корен, и некој како тебе ќе ми рече деа МАКЕДОНЦИТЕ СЕ КРИВИ.
Другар мој беше истепан ПРЕД КАМЕРИ од 20-тина албански ученици, кои со монитори фрлаа по него, и неговите 2-3ца другари. Кога отидоа во Полиција на истрага, се констатира дека македонецот бил крив, т.е. на камерата се гледа јасно дека албанците се криви, ама директоро ја искривува вистината, и тоа во очи ми е речено од негова страна, поради страв од губење фотеља.

За етничките смени имам преголема дискусија која мака ми е да ја пишам тука сега.... Едно знам. Од една страна претставува решение за тепачките, од друга страна ризик од можноста Албанците уште сега да почнат да се делат, а што и како ќе поделат во иднина останува неодговорено прашање, кое ме засега и тоа многу.
на кого објаснуваш, то се лицемерни пци...ти мафта со опашт а кога ке му се укаже шанса гризе...

тука се демаскирани, треба да се банираат..двојни и тројни аршини не бива..кога може бугари можат и они како орлиња да летаат
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
КОЈ АЛБАНЦИ БИЛЕ ПРЕТЕПАНИ ?!?!?!?!?!?
Зарем мислиш дека некој Македонец сеуште им верува на шипаците?!

Се лажеш...Тоа ти е,кога некој ќе се изгори на жешко млеко,после дува и на ладното.:toe:

на кого објаснуваш, то се лицемерни пци...ти мафта со опашт а кога ке му се укаже шанса гризе...

тука се демаскирани, треба да се банираат..двојни и тројни аршини не бива..кога може бугари можат и они како орлиња да летаат

Повторно ќе кажам,најдоброто решение е да немаат никакво право да користат ниту едно ебано дени од буџетот на Македонија...кога веќе не гледаат за доброто на државата...што е должна па Македонија да ги храни шипаците во неа.:toe:
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Зарем мислиш дека некој Македонец сеуште им верува на шипаците?!

Се лажеш...Тоа ти е,кога некој ќе се изгори на жешко млеко,после дува и на ладното.:toe:
Се додека така ги нарекуваш твоите сограѓани и додека не си ја испразниш главата од стереотипи и предрасуди ќе има вакви поделби . Дајте веќе еднаш смирете се и погледајте ја добрата страна на животот, да престанеме да се навредуваме и да вршиме некакви си поделби како и да развиваме омраза. Кога сето ова ќе го постигнеме ќе имаме најубав живот во Европа.:helou:
 
P

Princ

Гостин
Princ,оти јас се сомневам дека ова е само политичка позадина?

Оти човек не ве знае,можно е твоите да излезат некој ден пред Европата и да се жалаат како демек Македонците не ги сакале...па затоа им вовеле етнички смени...
Све е политика, пишав и во постот дека веќе политиката е влезена во секоја сфера од нашето општество. Едноставно, не знаеш дали оној што го цитираш во втор цитат брани свои ставови и мислења или пак политички.
Така Принц решава проблеми..А кога мегдан ке му закажеш...нигде го нема
Princ докажано е дека касни на сите состаноци, затоа престана да закажува. Кога ќе биде, тогаш.
КОЈ АЛБАНЦИ БИЛЕ ПРЕТЕПАНИ ?!?!?!?!?!?
Ти имаш едно искуство, црпиш информации само од еден медиум... Јас течно говорам и пишувам Македонски и Албански, па сметам колку-толку подобро ја знам "вистината". А таа заебана, секогаш има две страни - моја и твоја.
.кога може бугари можат и они како орлиња да летаат
Знам дека ти се мили, ама не жали до толку по Бугарите. Јас барем користам кирилица во моите постови + се трудам максимално правописно Македонски да пишувам. Правам грешки во изразување, признавам, ама барем не тврдам дека Македонците се одродени Бугари. Има разлика, колку-толку.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Се додека така ги нарекуваш твоите сограѓани и додека не си ја испразниш главата од стереотипи и предрасуди ќе има вакви поделби . Дајте веќе еднаш смирете се и погледајте ја добрата страна на животот, да престанеме да се навредуваме и да вршиме некакви си поделби како и да развиваме омраза. Кога сето ова ќе го постигнеме ќе имаме најубав живот во Европа.:helou:
Ние веќе сме го направиле првиот чекор и сите отстапки во нивна корист за доброто на целата држава и целата нација,вклучително Македонци и Албанци.

Но,тие се тие што се делат и иницираат омраза...ние-НЕ!

Ние го направивме првиот чекор...зошто и тие не го направат?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.076
Ти имаш едно искуство, црпиш информации само од еден медиум... Јас течно говорам и пишувам Македонски и Албански, па сметам колку-толку подобро ја знам "вистината". А таа заебана, секогаш има две страни - моја и твоја.
Тој не црпи искуство од медиуми туку од терен. Учи во тоа училиште. И јас учев таму. Подобро ги знаеме работите од било кој посран “независен“ медиум.

Кажи еден случај кога биле претепани албанци? Кажи еден случај кога група од 40 македонци нападнале 3-4 албанци? Тоа во ниеден медиум нема да го најдеш, зошто не се случило.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
така е, јас предлагам мораториум на правење деца во наредниве 3 години, или додека грујо на 37 год не напрабви второ, миле и гоца не направат прво, до тогаш да нема деца
respekt za ovaa ideja!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom