Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Бегај, ако емигрираш ќе и помогнеш на татковината.

Твоите „аргументи“ најмалку се соодветни на подфорумот во кој се наоѓа темата. Некако ептен ми наметна работи кои што не сум ги кажал. Но уживаш да се караш со секој форумџија кој има нешто(ник, аватар, потпис) кое те асоцира на Македонија. Кои сме тоа ние а кои сте тоа вие? Кој фактор е Букарски? И што е крива министерката за култура што не го бива министерот за транспорт и врски?
Не се прави на три и пол добро знаеш за што зборам дека парите наместо да се искористат за подобрување на патиштата, службите или болниците се користат за работи кои не ни требаат. Цело време одбегнуваш реалната поента и се правиш наудрен дека парите се земаат присилно од џебот на граѓаните( за разлика од џамиите и скулптурите на албанците што толку ви бодат очи) за да завршат во нечиј џеб, што е и целата поента на проектот и сите знаат што е финтата. Ајт сеа прошетај малце и најди некој повалиден аргумент од глупостиве што ги истресе.

И повторно тресеш зелени дека напаѓам се што асоцира на македонија . Океј ве хејтам и сеа ? Аргументот мој автоматски е невалиден?! Клада ? Бесилка? Кога читам глупи аргументи одговарам на нив а не ни се замарам што аватар- ник- потпис имааат на тие што им одговарам.

Букарски е типот кој до пред некое време пишуваше романтичарски патриотски колумни ... невермајнд редовно се правиш глуп по форумов.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Не се прави на три и пол добро знаеш за што зборам дека парите наместо да се искористат за подобрување на патиштата, службите или болниците се користат за работи кои не ни требаат. Цело време одбегнуваш реалната поента и се правиш наудрен дека парите се земаат присилно од џебот на граѓаните( за разлика од џамиите и скулптурите на албванците што толку ви бодат очи) за да завршат во нечиј џеб, што е и целата поента на проектот и сите знаат што е финтата. Ајт сеа прошетај малце и најди некој повалиден аргумент од глупостиве што ги истресе.

И повторно тресеш зелени дека напаѓам се што асоцира на македонија . Океј ве хејтам и сеа ? Аргументот мој автоматски е невалиден?! Клада ? Бесилка? Кога читам глупи аргументи одговарам на нив а не ни се замарам што аватар- ник- потпис имааат на тие што им одговарам.

Кои џамии? Во мислењето ги споменав и црквите, но тебе те заболе за џамиите.
Онаа цел која тебе ти одговора? Или шетачка? Ако тебе те праќале на шетање не значи дека и другите треба да шетаат. А министерката за култура што е крива тебе Миле што не ти го поправил патот?
Или работите ги гледаш од твојата архитектонска стручност?
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Види, јас не случајно му реплицирав токму нему. Значи имам причина која ја наведов, а политиката се содржи во “здравата“ логика на Дарданот кој нашол мене да ми кажува вака не требало, додека неговите праат сосем трето. Подобро ти препрочитај му го постот.

Да беа спомениците на УЧК, наместо на Гоце или Даме, никој од нив немаше да писне. Најверојатно ќе беа дупло поголеми.

Доколку не знаеш што сум сакал да кажам, тогаш не ме коментирај, научи си ја историјата и (можеби) ќе сфатиш што сум сакал да кажам, а тоа е поврзано и со архитектурата и она што нам ни останало од минатото(едно големо ништо).

Едно да се коментира изведбата на спомениците, според намената на темата, а друго да се бистри политика колку пари се фрлени и сл.


Во претходниот пост, наведуваш дека во тетовско се граделе у велико споменици на УЧК, џамии итд...Па кажи ми, пошто сум многу збунета, каде е Тетово? Ако државата (знаеш преку своите надлежни органи) констатира дека овие споменици и објекти се фини, легални, естетски, изградени по секаков пропис-а јас имам таков впешаток пошто никој не се дрзнал да руши, тогаш да те прашам кој е твојот проблем? За државата тоа се легално изградени објекти со сета потребна документација. Инаку, се знае што следи, се знае како се третираат дивоградби, нали? Затоа не мрси за мои и твои, за наши и нивни, досадно е.
Второ, што се однесува на моето болдирано прашање-каде живееш, стварно те прашувам? Знаеш, ли ти каква била Македонија после војната? Се прашувам што стварно мислиш со вакви заклушоци...У врска со историјата, самиот си посебна прича, али овде не е место за тој муабет.

Што мислам за Скопје 2014, се имам изјаснето у неколку наврати-неколку избришани од увредени модератори, а у последно време ми се присерува од самата помисла на дискусија за нив. Врх ми е деновиве, што слушам дека споменикот на Ченто е утнат технички-не можел да стои исправено, па морале да додаваат некакво дрво позади, што ќе го држи да не се преврти. За постаментот на кој што треба да рипне Ацко, ич да не збориме-и тука утка у изведбата. Но, да не збориме у празно, ќе се завши и ова, па ќе фаќаме сеир на комплетно "изведен" проект, каде што се гледа нашата уметничка и техничка писменост.

Прими поздрави од реалноста, Брате, и остани со здравје!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
Во претходниот пост, наведуваш дека во тетовско се граделе у велико споменици на УЧК, џамии итд...Па кажи ми, пошто сум многу збунета, каде е Тетово? Ако државата (знаеш преку своите надлежни органи) констатира дека овие споменици и објекти се фини, легални, естетски, изградени по секаков пропис-а јас имам таков впешаток пошто никој не се дрзнал да руши, тогаш да те прашам кој е твојот проблем? За државата тоа се легално изградени објекти со сета потребна документација. Инаку, се знае што следи, се знае како се третираат дивоградби, нали? Затоа не мрси за мои и твои, за наши и нивни, досадно е.
Второ, што се однесува на моето болдирано прашање-каде живееш, стварно те прашувам? Знаеш, ли ти каква била Македонија после војната? Се прашувам што стварно мислиш со вакви заклушоци...У врска со историјата, самиот си посебна прича, али овде не е место за тој муабет.

Што мислам за Скопје 2014, се имам изјаснето у неколку наврати-неколку избришани од увредени модератори, а у последно време ми се присерува од самата помисла на дискусија за нив. Врх ми е деновиве, што слушам дека споменикот на Ченто е утнат технички-не можел да стои исправено, па морале да додаваат некакво дрво позади, што ќе го држи да не се преврти. За постаментот на кој што треба да рипне Ацко, ич да не збориме-и тука утка у изведбата. Но, да не збориме у празно, ќе се завши и ова, па ќе фаќаме сеир на комплетно "изведен" проект, каде што се гледа нашата уметничка и техничка писменост.

Прими поздрави од реалноста, Брате, и остани со здравје!
Ти прими поздрави од тукашноста.
Ај супер, можеби ќе убедиш некого дека си паднал/а од Марс и дека во државава имало еднаквост пред законите за сите.
Нека иде Груевски нека сруши една од дивите саудиско-арапски џамии, да го видам, или пак некаков самоизникнат споменик. Како прво и прво, одма и први ќе му рипнат македонските невладини гомна, кои дежурно се бунат за секоја црква или било каква градба што барем малку има нешто од националните обележја. Милчин, Шмилчин енд ко. има имидиетли да му лупнат една плус националистичко-шовинистичка етикета. После доаѓаат сите по ред, се знае, албанските "интелектуалци", амбасади....
Баш те жалам ако не си приметил/а дека во државата владеат двојни аршини. И тоа највеќе заради погоре болдираните.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Ти прими поздрави од тукашноста.
Ај супер, можеби ќе убедиш некого дека си паднал/а од Марс и дека во државава имало еднаквост пред законите за сите.
Нека иде Груевски нека сруши една од дивите саудиско-арапски џамии, да го видам, или пак некаков самоизникнат споменик. Како прво и прво, одма и први ќе му рипнат македонските невладини гомна, кои дежурно се бунат за секоја црква или било каква градба што барем малку има нешто од националните обележја. Милчин, Шмилчин енд ко. има имидиетли да му лупнат една плус националистичко-шовинистичка етикета. После доаѓаат сите по ред, се знае, албанските "интелектуалци", амбасади....
Баш те жалам ако не си приметил/а дека во државата владеат двојни аршини. И тоа највеќе заради погоре болдираните.
ДА го видам Груевски за сруши било која дивоградба особено таа градена од мафијата .
Зошто едноставно не кажеш дека немаме правна држава туку мораш да залепиш етнички предзнак?
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Ти прими поздрави од тукашноста.
Ај супер, можеби ќе убедиш некого дека си паднал/а од Марс и дека во државава имало еднаквост пред законите за сите.
Нека иде Груевски нека сруши една од дивите саудиско-арапски џамии, да го видам, или пак некаков самоизникнат споменик. Како прво и прво, одма и први ќе му рипнат македонските невладини гомна, кои дежурно се бунат за секоја црква или било каква градба што барем малку има нешто од националните обележја. Милчин, Шмилчин енд ко. има имидиетли да му лупнат една плус националистичко-шовинистичка етикета. После доаѓаат сите по ред, се знае, албанските "интелектуалци", амбасади....
Баш те жалам ако не си приметил/а дека во државата владеат двојни аршини. И тоа највеќе заради погоре болдираните.
Дали уопште го разбра тоа што го напишав?








Сигурно?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
Дали уопште го разбра тоа што го напишав?








Сигурно?
Нема тука легалистички муабети од типот - државата е одговорна. Државата, во нашиот случај има огромни тегови кои влечат на една страна.

--- надополнето ---

ДА го видам Груевски за сруши било која дивоградба особено таа градена од мафијата .
Зошто едноставно не кажеш дека немаме правна држава туку мораш да залепиш етнички предзнак?
Затоа што живеам тука и гледам што се случува кога некој сака да изгради црква или некакво национално обележје, а што кога ќе дојдат од Саудијска Арабија и со пиштоли и пушки ќе дигнат џамија, кај што им прдне.
Баш тоа се деси кај твоите во Белица.
Етнички предзнак има, а вие само седите со главите во песок...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
споменикот на Ченто е утнат технички-не можел да стои исправено, па морале да додаваат некакво дрво позади, што ќе го држи да не се преврти. За постаментот на кој што треба да рипне Ацко, ич да не збориме-и тука утка у изведбата. Но, да не збориме у празно, ќе се завши и ова, па ќе фаќаме сеир на комплетно "изведен" проект, каде што се гледа нашата уметничка и техничка писменост.

!
Aj докажи ми ги твоите бул-шит тврдења, кај стои дрвото и каде е утката на постаментот на Аце...т.е. фонтаната..Ама со слики и аргументи, не само да солиш..
Смучено ми е од вакви распеани(раскењани) граѓани
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Aj докажи ми ги твоите бул-шит тврдења, кај стои дрвото и каде е утката на постаментот на Аце...т.е. фонтаната..Ама со слики и аргументи, не само да солиш..
Смучено ми е од вакви распеани(раскењани) граѓани
Не е убаво да изиграваш будала.

Еве за почеток едно упознавање со делото од страна на авторот:
http://www.telegraf.mk/chento-vreden-1-1-milion-evra-zastana-na-ploshtadot.html
...значи[/url], ќе најдеш за шешир, мантил, симболика во подигнатата рака, рељефи, табла со натпис-но, НИШТО за некакво дрво-кое да, го има, му искача од задната страна (можда и не е дрво, ама од необјаснети причини излегува од Ченто)! Во весникот наведуваат изјава на скулпторот Зоран Костовски, кој рекол дека кај спомнатиот споменик не може да се знае што представува стеблото и зошто е тоа таму, но дека е возможно проблем со статиката да се реши на таков начин. Ако не веруваш, дојди во Ск и види сам. За Ацко ќе видиме коа ќе ни дојде, ако дојде некогаш...

Ај сега, иш!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Не е убаво да изиграваш будала.

Еве за почеток едно упознавање со делото од страна на авторот:
http://www.telegraf.mk/chento-vreden-1-1-milion-evra-zastana-na-ploshtadot.html
...значи[/url], ќе најдеш за шешир, мантил, симболика во подигнатата рака, рељефи, табла со натпис-но, НИШТО за некакво дрво-кое да, го има, му искача од задната страна (можда и не е дрво, ама од необјаснети причини излегува од Ченто)! Во весникот наведуваат изјава на скулпторот Зоран Костовски, кој рекол дека кај спомнатиот споменик не може да се знае што представува стеблото и зошто е тоа таму, но дека е возможно проблем со статиката да се реши на таков начин. Ако не веруваш, дојди во Ск и види сам. За Ацко ќе видиме коа ќе ни дојде, ако дојде некогаш...

Ај сега, иш!
Аааа..ќе видиме. Прво пљукај по се живо и диво па ќе видиме.. Ова ти се вика..блабла бла бла бла блаабла апла комуњарска ствар
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Аааа..ќе видиме. Прво пљукај по се живо и диво па ќе видиме.. Ова ти се вика..блабла бла бла бла блаабла апла комуњарска ствар
Абе само тоа дрвиш, комуњари па комуњари. Дај научи уште некој збор, збогати си го речникот. Барем да личи дека си писмен. Вака си смешен.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882



Ова е од прилика како би изгледал..нормално фотошоп е ова..не е дозавршен споменикот :salut:
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Вон тема: Во Македонија ДЕБАТА е тотално непознат збор.

Темава е нови скулптури во Скопје и Македонија и јас сакам да изнесам мое мислење околу естетиката и симболиката на некои скулптури.

Ченто.
Има споменик на Ченто во малото паркче во населбата што го носи неговото име.
Споменикот е од бронза и ми личи солидно изработен. Околу него просторот беше солидно уреден ама жителите слабо обрнуваат внимание на зачувување на среденото, па полека просторт се руинира.
Споменикот на Ченто што е на плоштадот е поголем и е од мермер.
Прво споменикот не е рачно работен туку е машинска реплика. Споменикот е изработен прво од глина, па правено калап, па лиен од гипс и после машината го “копирала“ во мермер.
Ваквата изработка споменикот го прави ладен и без уметничка длабочина. Споредете рачно насликана слика и истата иштампана од штампач и ќе сватите што сакам да кажам.
Мермерот од кој е изработен е квалитетен, од истиот се изработени и делата на Микеланџело но за споредба не може да стане збор, несмее ни да се помисли бидејќи е срамота. :)
Нашиов уметник можеби убаво си го имал замислено во глава ама изгледа многу слабо стои со статика и имагинација, како тоа што го замислил ќе се изведе во реалност и ќе стои без проблеми.
Предходно некој го спомна ДРВОТО. Не е дрво туку е трупче (ќутук) кое што на Ченто му служи како трета нога од позади, за да може да стои да не се преврти назад. :jaj: Првиот пат кога го видов споменикот си реков WTF можно ли е ова. Кај нас можни се многу работи па ете и ова е можно ама ј-га тоа ти е. Не е крив уметникот најверојатно толку знае и умее, криви се оние кои го одобриле и прифатиле изгледот. Трупчето е биг феијл.
Се на се Ченто на плоштад е заслепувачки бел, ладен и “сиболично“ потпрен на трупче.

“Коњаниците“ поставени и што ќе се постават на плоштадот.
Сиболиките на поставеноста на коњот.

Коњот со сите 4 на земја - Коњаникот (јавачот) умрел од природна или друг вид ненасилна смрт (не загинал во борба)
Коњот со крената една нога - Коњаникот бил ранет во некоја битка и имал сериозни лузни или последици од херојската битка.
Коњот со кренати две нозе (стои на задните) - Коњаникот храбро загинал во некоја битка.

Кај нас што имаме?
Гоце и Даме качени на коњи кои цврсто стојат на земја со сите четири. Иако тие не загинале во битка качени на коњи сепак загинале во борба. Симболиката утната. Феијлч :toe:
Самиот изглед на спомениците ми е 50-50, ок се ама сепак не ми се некако впечатливи. Млаки ми се. :)

Последиов споменик тука презентиран мислам дека треба да го наречат КОЊАНИКОТ а никако Аце Бабачкото, бидејќи нели тој си починал во постела. Од маларија ли, отруен ли, не е битно НЕ загинал во битка.
Изгледот на споменикот ми се допаѓа и може да ја симболизира вековната борба и паднатите жртви на македонскот народ за слободна и самостојна Македонија. :toe: Не дека од Ацета не смееме да имаме споменик ама па ако на ваков начин го претставиме мислам дека сите ќе ни се смеат. Сите го знаат Ацета и како починал и ако ти под овој споменик пишеш дека е Аце Бабачкото секој странец ќе ти се изнасмее за елементарна уметничка неписменост. За нашиве Гоце и Даме ретко кој (дури и во македонија) знае како починале па може и да пројдат, ама Аце е светски селебрити. :)
Аце бил храбар се борел рамо до рамо со војниците ама сепак починал лежејќи. :toe:
Споменикот заедно со фонтаната (ако додржи статиката на постаментот :) ) ќе изгледа убаво, ама ќе мора да се гледа така од пооодалеку (од кале на пр.) бидејќи во спротивно ќе си шинеш врат. :)

Споменикот на Карпош од она што го видов поминувајќи преку камени мост (доле уште се гради) ми остави доста добар впечаток. Изгледа моќно и сигурно славниот војвода. Рануван во битки (една крената нога на коњот) и егзекутиран на камениот мост. Споменик за разлика од предходно опишаниве кој што е целосно ОПРАВДАНО поставен. Одговара и по изгледот и по местото каде е поставен.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.403
Поени од реакции
7.669
Хахаха... овој Аце тука нема шанси да биде 25 метри како што беше најавено. Патем вака поставен... сеа сфаќам зошто соросоидите го испоплукаа Аце наш во шпиц и време.
Но да не должам. Оваа скуптура нема да биде поставена на плоштад.
Да бидам искрен, поим неам каде е сликано ова, но со сигурност можам да тврдам дека Аце наш ќе изгледа одлично, исправен и горд. Бев во работилницата на Валентина, и го видов костурот на скулптурата.

--- надополнето ---

Ова е од прилика како би изгледал..нормално фотошоп е ова..не е дозавршен споменикот :salut:
Дај ми линк од статијата во Билд.мк Ова е погрешна монтажа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom