Соживот

А

Ајсшутер

Гостин
Не, јас во никој случај не велам дека треба да речеш дека сите албанци се добри. Vice versа, очекувам да не тврдиш дека сите албанци се лоши поради еден, двајца или тројца.
Никаде не реков дека сите се такви јасно ми е дека има такви и кај нас и кај вас али ова веќе е претерано веќе очигледно е дека повеќето такви се кај вас.
И како може соживот на мој другар брат иде од школо се жали го сретнале албанци ова во Велес не го пуштале да си отиде дома пази се собрале 5-6 души по 14-15 години а овој дупло помал од него и потоа кога одиш ти да видиш што е работата да ги снемува за секунда кој соживот е тоа ?
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Би сакал да извлечете сите една поука. Дека не само во Македонија, него и во светот, ќе има соживот, доколку се отстранат националистите, расистите, мразачите на туѓи вери.
Така, ќе останат оние луѓе кои сакаат да се дружат со луѓе без оглед на раса, етничка припадност, вери и ќе го има долгопосакуваниот мир во светот :)
Ок...Чувај го говорот за world peace и сплотеност кога ќе бидеш кандидат за Miss World.

Таа утопија за која збориш у наредниот век, најмалку, не се дешава.
 
Д

Демијан

Гостин
Соживот имало некогаш,ама повеќе нема(зборам за мене).Со Албанците за мене нема никогаш да има соживот.Само јас си ги знам причините и неможам јавно да ги споделам со вас.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Би сакал да извлечете сите една поука. Дека не само во Македонија, него и во светот, ќе има соживот, доколку се отстранат националистите, расистите, мразачите на туѓи вери.
Така, ќе останат оние луѓе кои сакаат да се дружат со луѓе без оглед на раса, етничка припадност, вери и ќе го има долгопосакуваниот мир во светот :)
Апсолутно вистинито
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ај бе не дробете џабе... Познавам еден тон албанци кои побрзо ке ти завршат работа од Македончињава. Не е се до етничката припадност.

Неможете да ме убедете дека неможе да се има соживот. Соживот има, само треба да престанат подбуцнувачите да ги буцкаат и македончињата и албанците.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Апсолутно вистинито
Кога ќе биде вистинито?
За кој?

Абе, имајте си вие племенити соништа...Али гледајте кај сте и што сте и давајте коментари за сегашноста, не за некоја далечна иднина утописка.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Набрзака, блиц момент на љубаф за свите момчета које пишат me ta temam>

Ќе имате соживот на А1 за неколку минути. Од еден голем Македонец презентиран.

Второ, ја формулата:
Не мора љубов. Доволна е почит.



И не бомбардирајте со линкови од весници та македонци та албанци та марсовци.
Формула се бараше, бујрум.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
мислам ке можи да се постигни соживот...јас израснат сум со Албанци и воопшто не ми сметаат си живеам убо и ден денес...и шо е најчудно за поголеми празници идат во црквите кај нас за Велигден,Водици и такви празници...мислам дека не се лоши луге едноставно само треба да бидиш добар од почетокот а имам осетено дека ако еднаш му поможиш дупло враќаат..работата е до нас...вистина тоа шо беше во 2001 беше многу гнасно ама цела работа политиката беше вмешана и настана хаос...
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
Ај бе не дробете џабе... Познавам еден тон албанци кои побрзо ке ти завршат работа од Македончињава. Не е се до етничката припадност.

Неможете да ме убедете дека неможе да се има соживот. Соживот има, само треба да престанат подбуцнувачите да ги буцкаат и македончињата и албанците.
и мислиш сега дека го реши проблемот??? нарекувајчи не Македончиња, а вие демек албанци... проѕирни сте и лицемерни... дволични како лицето б.ц.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Соживот? Хмммм.............

Едно прашање стално ме мачи искрено.

Некој доаѓа кај мене дома почнува да прави проблеми и да убива, поминува некое време и после тоа јас треба да живеам со него кај мене дома.

Какво е ова барање за соживот и до кого тоа се однесува?
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
И се ми се чини дека сево ова има дебела врска со веќе најавените политички случувања и турбуленции кои ќе следат после локалните избори.

Али живи били па видели.

За секој случај линкот го ставам во архива.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Еве како самокритичен момент... До сега пиев со двајца макеоднци, кои во никој случај не ги условувам како такви него како браќа (Кој за жал не сакаат да бидат Македонци, али јебига), и си пиевме, се испијанивме... И еве малку самокритичност, јас платив... Им платив бе на двајца Каури ејј.... Ц ц ц ц, сигурно јас сум бил крив за нешто и морав да признам, а со тоа и да компензирам за гревот... И платив...
За време на пиењето, ја ги убедував како не е лошо да се биде Македонец, а тие ме убедуваат како е подобро да не се биде Македонец и како е најдобро да се чуствува човек Германец, односно (другиот) Италијанец... Да го ебам... Ја знам со какви момци разговарам и се дружам, ама нејсе... Тие се предавници... Ама колку предавници има во оваа држава ?

Чудно од нив немам никаков зијан, а од момци кои веат знамиња со сонце на Вергина итн... Идеме заедно на плоштад Пела во скопје, заборавам датата... Да поддржам иницијатива за некакво чување на некакво име на некаква држава (Што мене не мен јади курот како ќе се вика и како се вика, едноставно не ме интересира), тие исти сурати по пат пеат Нека разберат клетите Албанци македонско име нема да загинe.... Jас ги нарекувам по ограничени од мене... А каков сум јас?:)

Мислам дека нема компетентен сурат да може да ми каже тука...
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
само оние кои живеат во етнички чисти средини може да говорат за соживот... каде што има мешани средини, нема соживот... едноставно, слушнете ги децата со какво омаловажување према другите националности зборуваат... ... а тоа го имаат научено од своите родители... а тие пак од своите родители... така ќе биде и во иднина... еве не ја земајте за пример Македонија, погледнете на светската карта... премалку се искрените луѓе кои посакуваат соживот... а премногу се меѓунационалните проблеми... ЗЛОТО никогаш нема да исчезне од кај ЧОВЕКОТ... сето тоа е најобична борба за територија и зачувување на својата сорта (природата така налага), а луѓето само се залажуваат дека се нешто поразлични од животните...
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.553
Поени од реакции
1.813
соживот може да има, доколку не се меша политиката во тој соживот. гомната кои настанаа беа само од политички причини направени од америте, македонците, албанците или шо ти знам кои...

има гомна албанци но има гомна и меѓу нас македонците

се гледа човекот каков е, а не од каде е

ако гледаат сите кон нас од каде сме, тогаш сите треба да не условуваат како заостанати, но за среќа има вистински луѓе кои знаат да го ценат она во човекот, она што вистински го прави човек, а не од каде бил, или која националност бил.

вистина е дека јас иако го зборам погоре напишаното, понекогаш ги ословувам албанците со Албанци од омраза и бес, но кога ќе ми дојде паметот на место, се страмам од таквата постапка, бидејќи тоа не е праведно, оти знам дека има гомна и меѓу нив, но има гомна и меѓу нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom