Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Чиста глупост! Авторот на оваа пародија тврди да му се јавил Св. Никола и дека му кажал дека македонците биле зачетници на белата раса, дека Македонија се простирала до Јапонското море и ред други глупости. Оваа "молитва" беше немудро пуштена во етерот како една од средствата за подгревање на национализмот кај македонците во екот кога истото го правеше и власта во сојуз со МПЦ.

Оваа сомнителна молитва доби позитивни оценки од МПЦ и секретарот на Скопската епархија на МПЦ - протерејот Коста Станоевски за А1 телевизија изјави:
„Ја чувствувам болката на нашите предци, поаѓајки уште од Александар Македонски па до денес, поготово денешната болка можеби е посилна затоа што често еве се случува, секогаш сме онеправдани пред многу институции во светот и Европа, и на тој начин оваа молитва која е дадена, всушност представува бол кон вечноста“
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=103392

Да не знае човек кого повеќе да жали, дали авторот на оваа молитва, или пак овие од МПЦ :uvo:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Normalno e deka e jasen stihot, no koj kako si go tolkuva...Toa Bog se misli na Bozjata presuda i Bozjiot zakon koj najdobro go poznavale Bozjite Pratenici..
Eve prenesi im na drugite kakva e Bozjata odredba, i kakov e Bozjiot zakon bidejki Isus kako i site drugi vernici e vo sluzba na Bog. Ako rabotish primer vo nekoja drzavna firma ili si del od vlast...kako ke preneses ako te otpushtat od rabota , ke kazes , toj i toj me otpusti ili me izbrka drzavata...
Posto Isus sudel pravedno i vo ime na Edniot Bog toj taka i deluval kako sluzbenik Bozji i ne deluval vo svoe ime.Istoto vazi i za mnogu drugi stihovi...jas i Otecot sme edno...se misli na toa deka Isus ja propoveda Bozjata vera , ili vo drug stih veruvaj vo mene i ke veruvash vo Bog.Se misli na veruvanje na Bozjite zakoni i Bozjata vera so koja ako se zeme primerot na Isus pravilno ke se razbere Bog, a ne da se veruva vo Isus kako Bog.Ova e poveke od jasno.
Готово, е сега ме убеди...

1. Јас го посочив стихот во кој е очигледно дека Исус се нарекува „Бог„, оти Он навистина е Бог, Син Божји, и воопшто не се впуштив во толкување на стихот.
2. Ти се впушташ во произволно и своеглаво толкување на стихот и ТИ мене ми забележуваш дека јас сум го толкувал стихот?

Ај, биди посериозен...


Mоже ли некој да ми го објасни ова видео, зошто гледам од МТВ е, сепак државна телевизија со реноме, а сепак многу работи не ми се јасни овде! Ај некој поупатен нека искоментира!

Коментарот е многу јасен: авторот од молитвата има ДАР (Божји) за молитвеност, која не се среќава кај сите верни во Црквата.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46

Mоже ли некој да ми го објасни ова видео, зошто гледам од МТВ е, сепак државна телевизија со реноме, а сепак многу работи не ми се јасни овде! Ај некој поупатен нека искоментира!
Н00б! :smir: Молитвата, ако не ја разбираш нејзината цел, не мораш да коментираш. Оваа молитва духовно го исполнува секој МАКЕДОНЕЦ и ако не ја пуштаат на национална телевизија кај да ја пуштаат? на А1?
Нема ништо измислено во молитвата, само од вистината се направени стихови! Сеа, терај маткај...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
авторот од молитвата има ДАР (Божји) за молитвеност, која не се среќава кај сите верни во Црквата.
Јас би рекол дека тој дар "Божји" (со дебели наводници) можеби се среќава меѓу православните, но истиот не се среќава ниту кај еден верен во Христовата Црква затоа што е невозможно некој верен преку Божјиот дух да тресе такви националистички глупости од типот дека:
- Господ е Македонофил
- Македонците се зачетници на белата раса :)
- Сите бели луѓе го имаат македонскиот ген
- Македонија се простирала до Јапонското море :)
- Св. Никола бил македонец (дури и житието што православната црква го користи вели дека е роден во Ликија, Мала Азија :) )
- Целиот свет ќе дошол во Македонија да се поклони (иако Исус рекол дека вистинските поклоници нема да се поклонуваат на одредено место, туку во дух и вистина (Ев. Јован 4:21-23)

Уште малку фалеше во "молитвата" Господ да речеше: "И јас сум Македонец" :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас би рекол дека тој дар "Божји" (со дебели наводници) можеби се среќава меѓу православните, но истиот не се среќава ниту кај еден верен во Христовата Црква затоа што е невозможно некој верен преку Божјиот дух да тресе такви националистички глупости од типот дека:
- Господ е Македонофил
- Македонците се зачетници на белата раса :)
- Сите бели луѓе го имаат македонскиот ген
- Македонија се простирала до Јапонското море :)
- Св. Никола бил македонец (дури и житието што православната црква го користи вели дека е роден во Ликија, Мала Азија :) )
- Целиот свет ќе дошол во Македонија да се поклони (иако Исус рекол дека вистинските поклоници нема да се поклонуваат на одредено место, туку во дух и вистина (Ев. Јован 4:21-23)

Уште малку фалеше во "молитвата" Господ да речеше: "И јас сум Македонец" :)

Малку цинизам и од моја страна:

1. Не се вели дека православните христијани „можеби„ имаат, туку навистина, некои од нив, имаат дар Божји за молитвеност.
2. Во право си: во самонаречената „христова„ (со мало„х„) самонаречена црква (со мало „ц„) ниту еден поединец НЕМА дар за молитвеност, од проста прчина, што тој/тие се НАДВОР од Црквата Христова, а надвор од Црквата, било кој може да има дар за творење вицеви и анегдоти.
3. Каков (самонаречен?) христијанин си ти, кога се впушташ во коментирање во името Божјо? (погледни го болтуваното).
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Првите две точки не се вредни за дискусија.
3. Каков (самонаречен?) христијанин си ти, кога се впушташ во коментирање во името Божјо? (погледни го болтуваното).
Јас не сум "самонаречен" христијанин, туку Христо-наречен христијанин затоа што ги следам Христовите зборови, а не зборовите на некои подоцнежни фраери како Григориј Ниски или Григориј Палама како што тоа го правите вие кои се нарекувате "православни".

Јас не се впуштам во коментирање во името Божјо. Јас не рекол дека Бог рекол вака и така, туку велам: "Уште малку фалеше во "молитвата" Господ да речеше: "И јас сум Македонец" :)" и секој што има не повеќе од 2 грама мозок може да забележи што сакам да кажам со тоа.

Додека пак авторот на "македонската молитва" (за кого ти велиш дека има дар на молитвеност) цели 5-6 минути зборува во името на Бог :) Каков христијанин е тој? Каков христијанин си ти што веруваш во неговите глупости за кои и петтодделенците знаат дека се историски небулози? Па уште и велиш: "имал дар на молитвеност".

Туку јасно ми е зошто го велиш тоа, што друго може да се очекува од една националистичка црква која во своето име (МПЦ) не го содржи зборот "Христијанска", а наместо него го содржи зборот "Македонска". Тоа е доказ дека Христос не и е толку важен колку што и е важна "националноста" па затоа и ќе благословува вакви пародии од молитви.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
За оние кои имаат два грама мозок, и нешто повеќе, го велам следново:

- епитетот „православна„ има потекло до времето на шизмата, 1054 год., за јасна дистинкција меѓу Источното православно христијанство од РимокатолИчкото.
- тој што ја составил молитвата е праволсавеН христијанин, а не самонаречен „христијанин„ без грам христијанСтво во себе. Штом ја составил молитвата, значи дека има дар Божји за молитвеност а не за вицеви.
- епитетот „христијански„ си го припишува секоја конфесија која папгалски тврди дека својата вера ја заснова на Писмото а истото ни оддалеку не го практикува ниту ума јасни и видливи дела-плодови од таа пракса.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
- тој што ја составил молитвата е праволсавеН христијанин, а не самонаречен „христијанин„ без грам христијанСтво во себе. Штом ја составил молитвата, значи дека има дар Божји за молитвеност а не за вицеви.
Можеби е православен, но не и христијанин затоа што неговите зборови (кои тој ги нарекува Божји) се спротивни на Христовите зборови.
Пример: Замислениот "Бог" на комедијантов вели дека "сите народи ќе дојдат во Македонија на поклонение", а спротивно на него Христос вели:
"Исус и рече: „Верувај Ми жено, дека иде часот кога не ќе Му се поклонувате на Таткото ниту на оваа планина, ниту во Ерусалим.... Но доаѓа часот - и веќе е настапи - кога вистинските поклоници ќе Му се поклонуваат на Таткото во дух и вистина, зашто Таткото сака такви поклоници."
(Исус Христос во ев. Јован 4:21-23)

Околу вицевите, зарем има поголем виц (и богохулство) од тоа во името на Бог да кажеш дека македонците се зачетници на белата раса, дека сите бели луѓе на планетава го имаат македонскиот ген и дека Македонија се простирала дури до Јапонското море? :pos2:
Ах православни православни, до кое дереџе стигнавте, заради пуст национализам, цел свет (вклучувајќи ги и разумните македонци) да ви се смее на пародиите како оваа.
Мики, ете уште еден идол во вашата религија (покрај иконите, моштите и светците) - националноста! Тоа е вашиот бог, на него вие се поклонувате, неа ја величате, заради неа се делите и со останатиот православен свет, неа ја имате и во вашето име (МПЦ), затоа што вие сте македонска, а не Христова Црква во која што нема ни македонец, ни грк, ни албанец, ни турчин, ни ром - туку сите сме ЕДНО во Исус Христос.

"Нема веќе ни Јудеец ни Грк, нема веќе ни роб ни слободен, нема веќе ни машко ни женско, зашто вие сите сте едно во Исус Христос."
(Светото Писмо, Галатјаните 3:28)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ееееее Чорбаџи, а бе да не беа ова „идолопоклоничкиве„ православци, на критиката од која вера ќе ја засноваше својата самонаречена „христијанска „вера?

А што се однесува до предметната молтитва, сметам дека со нејзно правилно толкување, ќе дојдеме до вистинските одговори. Разбира се, во меѓувреме, дај да „удриме„ по православциве, тие онака се откажаа од вистинската вера, а?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Зошто сите православни земји се со низок животен стандард освен донекаде Грција и Кипар...што е работата...
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Зошто сите православни земји се со низок животен стандард освен донекаде Грција и Кипар...што е работата...
Прашањево е повеќе гео-политичко или економско, а помалку религиозно.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Зошто сите православни земји се со низок животен стандард освен донекаде Грција и Кипар...што е работата...
точно е дека е понизок од најсовремените општества(австралија,шведска,норвешка...) но дали ти имаш забрана за нешто?! снајди се со пари ќе имаш СЕ!!! ако веќе правиш споредба кажи ја разликата меѓу ``твоите`` православци и народите во африка,поголемиот дел на азија,луѓето во јужна америка кои мора да одгледуваат кока,афион и сл за да обезбедат минимални средства за живот...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
точно е дека е понизок од најсовремените општества(австралија,шведска,норвешка...) но дали ти имаш забрана за нешто?! снајди се со пари ќе имаш СЕ!!! ако веќе правиш споредба кажи ја разликата меѓу ``твоите`` православци и народите во африка,поголемиот дел на азија,луѓето во јужна америка кои мора да одгледуваат кока,афион и сл за да обезбедат минимални средства за живот...
Па има разлика меѓу христијанските модели...протестантизмот форсира протестантска работна етика...католиците се нешто измеѓу...православните...:toe:

снајди се со пари ќе имаш СЕ!!!/QUOTE]

Исус не ве учи така! Нели тој слабо се снаоѓал со пари (не се интересирал за материјалното) ама имал на ум други вредности...
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Па има разлика меѓу христијанските модели...протестантизмот форсира протестантска работна етика...католиците се нешто измеѓу...православните...:toe:

снајди се со пари ќе имаш СЕ!!!/QUOTE]

Исус не ве учи така! Нели тој слабо се снаоѓал со пари (не се интересирал за материјалното) ама имал на ум други вредности...
ти друже пак мешаш баби и жаби....си бил ти по овие земји и дали си видел колку се луѓето заинтересирани за религија???!!! прво и основно е што веќе светот е глобално село,државите никогаш небиле поизмешани од вери и националности.....разликата е во тоа што денес таму луѓето ги користат придобивките кои општеството ги стекнало од нивните татковци и дедовци....изграден е систем на управување со големи права на обичниот граѓанин(било да си социјален случај или работник-ти ќе имаш многу повеќе поволности за живот одколку просечен работник во Македонија)
П.С. каква е таа протестанска работна навика??? со искористување на робови и сл???

во врска со Исус што го спомна....хех....во религијата се поставени законите-ги имаш десетте божји заповеди кои те носат до совршенство...не мора да си религиозен,почитувај ги и употребувај ги-твојата совест ќе биде помирна и твојот сон поспокоен(ова делуваше христијански иако не сум некој верник)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Па има разлика меѓу христијанските модели...протестантизмот форсира протестантска работна етика...католиците се нешто измеѓу...православните...:toe:

ти друже пак мешаш баби и жаби....си бил ти по овие земји и дали си видел колку се луѓето заинтересирани за религија???!!! прво и основно е што веќе светот е глобално село,државите никогаш небиле поизмешани од вери и националности.....разликата е во тоа што денес таму луѓето ги користат придобивките кои општеството ги стекнало од нивните татковци и дедовци....изграден е систем на управување со големи права на обичниот граѓанин(било да си социјален случај или работник-ти ќе имаш многу повеќе поволности за живот одколку просечен работник во Македонија)
П.С. каква е таа протестанска работна навика??? со искористување на робови и сл???

во врска со Исус што го спомна....хех....во религијата се поставени законите-ги имаш десетте божји заповеди кои те носат до совршенство...не мора да си религиозен,почитувај ги и употребувај ги-твојата совест ќе биде помирна и твојот сон поспокоен(ова делуваше христијански иако не сум некој верник)
Па не им е богатството од вчера...етика е а не навика. Не реков дека е позитивна работа тоа.

Еве уште едно прашање

When Adam delved and Eve span, who was then the gentleman?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom