Соседите се вооружуваат како за нова балканска војна!

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Брат, ќе те замолам да ме цитираш каде сум рекол дека: ставовите дека сме ништо,нула,безмоќни, готови сме..сугерираат слабост, да се предадеме.

Сум рекол дека САМИ против Елада немаме шанси и не бев единствен со таков став. Мора ли да мислиме исто?

Те молам укажи ми со цитат каде сум го рекол потцртаното со црвено!
Не биди буквалист, земено речено сепак иста смисла дава. Колку да те удостојам со реплика еве, повеќе нема смисла да си префрламе.


Дури и се што кажа дека е точно праксата во 2001 беше катастрофална. Дали армијата или политиката е крива не е ни битно, ако немаш команда губиш однапред.

Јас многу се сомневам дека ние сега имаме независна и добра команда.

Кога веќе ја спомна Атина не сакам ни да помислам да треба со нив да се војува а другите да гледат сеир! Не мораат воопшто да влезат со војска можат со воздушни и артилериски напади целата инфраструктура (НАТО со Србија) пепел да ја направат и да не донесат на ниво на Афганистан.


Ете гледаш и јас сум во тие што се сомневаат :smir:.

Во однос на герилска војна МК нема ни средства, ни логостика, ни луѓе а ни команда за такво нешто. Јас би рекол дека командата ни е најслабата точка и тука ќе се киксне (издајства и неспособност) исто како и 2001. Со еден збор ќе се загуби и пред да почне (некој иден теоретски конфликт).
Доволно е да одвојат 20, повеќе не им ни требат :icon_lol:.

...
Инаку секој конфликт е менаџиран само прашање кој ти го менаџира. Зашто мислиш дека сега (хипотетички) би било поинаку (во споредба со 2001)?
Никој не рекол да мислиме исто, но сепак. Ова не е ставот кој се очекува од било кој од нас, ти објаснив погоре зашто.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Сум рекол дека САМИ против Елада немаме шанси и не бев единствен со таков став. Мора ли да мислиме исто?
Напротив јас мислам дека сами да идат они против нас ферка :) не помогнати од западот ќе ги истепаме сите до еден ако треба како што сме им настрвени... и тоа само со ножеви :). Џабе им е толкава армија кога се дунди во душа. Плус кога ги видов во Солун на тоа парадата изгледаа толку патетично и уплашено...:vozbud: Него еве малку и озбилен муабет. Што мислиш како што не го кажуваат процентот на малцинствата и на сите им ставаат атински имиња нема ли да се најде некој од непријателот во нивните редови?
Хмм не сум ти го прочитал тој пост дека може да не бомбардираат и да не уназадат слично на ситуацијата на Србија со НАТО ама тука забораваш еден важен момент, имено атинците не се на 3-4000 километри одалечени од нас туку ни се на дофат и ако направат такво нешто после кај ќе бегаат :)..
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ако си извлекол потсмев за секој твој цитат тогаш имаш проблем во комуникација бидејќи такво нешто НЕМА! Ако употребам смајли не значи дека те правам будала нели?

Имам апсолутно право да не се сложам со твои ставови ама никаде не сум рекол дека збориш глупости или пак да те навредам!

Потенцираното со црвено го имаш во погорниот пост. Зборови како идиотски идеи, некого ќе си врзел, да сме се предаделе и слични глупости се твои измислици (или така си протумачил) кои јас никогаш не сум ги рекол!

Сакаш да реплицираш на моите „идиотски„ изјави те молам со цитат а не вадење од ракав дека сум рекол нешто кое никаде го нема.

Никогаш лично не навредувам и барам исти правила и за мене без врска со играчки или плачки.
Те спомнав ли директно негде или те навредив?Ако си се пронашол во оние кои ги наредив доле жал ми е.
Да реков само дека кога би бил во моја единица и да треба да бранам позиција со ваков став би те врзал.Било кого друг истото би му направил.И очекувам истото и мене да ми го направат.А кој рече да се сложиш со моите ставови?ЈАс приложив аргументи ти вадиш од контекст.Демек ја толку сум глуп да речам немаат Атињаните пари да летаат авиони?
За тоа што е измислица или не те цитираа погоре.И пак ке речам со таков став да веројатно секој офицер па и војник во воена состојба ке те отсрани мооментално.НА кој начин зависи до офицерот.На основа да деморализирање.

Пак ке речам не сметам дека сум те навредил.Секој мој одговор е со цитат.А искрено ми е жал ако си се пронашол во оние кои ги навредив.Затоа што таквите не заслужуваат ништо повеќе од навреда.
Мислам дека нема потреба од драма.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
Не знам ме провоцираш ли или луд се правиш.

1.ПРесметај сам.Не реков немаат пари .Реков нивната економија не може да издржи војна подолго време.Еве да ти упростам.Лет на авион од источно прозиводство е поевтин (како и било кое оружје) неколку пати за рзлика од западните.Во инвентарот на Атина се западни,Ф4,Мираж,Ф16 блок 30 ,40 50 50+,а4 и уште по некој.Авионот лета на керозин а една најобична бомба чини над 60000 долари по парче.АКо испукаат 30 авиони по 10 бомби дневно тоа ке му дојде 300 по 60000=18 000 000 УСД.Дневно.Е сега рачунај нафта за тенкови борбени возила камиони хеликоптери.Значи ај ке удриме округло колку?60-70 милиони дневно,10 дена 700 милиони,1 месец 2 милијарди долари(и тоа сигурно сум грешка најмалку за *3)?А Атина една економија си ибало мајката.


2.Искрено по муабетов не знам дали себе би се ставил во тројански коњ кога уште од сега сугерираш дека нема поента да се бориме ако дојде не дај боже до војна.Пази они се тие што пеат индијански борбени песни по Солун.Во моја единица да треба да бранам некое место и да ми се појави војник ко тебе со зборовите нема поента да се бориме во најмала рака те врзувам на лице место.Во итна ситуација паа .........

3.Македонија во таква една ситуација ке биде во дефанзива.Што е предност.Единствено што треба е да ги навлечеме во урбана борба.ОСтатокот ке си дојде.НАс ке ни требаат 100 пати помалку пари.Сето вооружѕвање наше е лесно за одржување.На калашниковот(зборувам генерално ако ти пишам АП)може и да да му се посереш у цевката пука ко луд.А нивните Х&К недај боже да ти заглави.Доагјаат во комплет со слагалица за да ги расклопиш.Во урбана средина како што се покажа и во Ирак не ти вредат многу тие џиџимиџи лап топ тенкови и остало.Имаш снимки по јутјуб како нашите прилепски ОСИ бушат меркави и м113 у Либан.ИСто и калашникови од екс ју производство.

4.Сакаш да кажеш дека Турција нема да искористи златна шанса да си тргне трн од окото?Или сугерираш дека ако не нападне Грција нема ама баш никој да се замеша?Друже војната не е баш ферска тепачка па кој е посилен.

5.200 од 8000 или 3% од ефективата на АРМ.И тоа елитни единици.Загуби 0%.

Атина(нели ептен ратоборните од кои треба да се плашиме) нема единици во борбени мисии.Строго единици за поддршка.Ако не го рачунаме контингентот во Косово 500 војници и 150(инжинерија и пилоти) во Авганистан.Од некаде 300000 војници.Ајде и 1000 нека бидат.Помалку од 0,5 %.

6.2001 прва беше внатрешен конфликт.Никаква врска нема со евентуален конфликт против Атина.Два различни поими.Мало подсетување ,,реперот,,(те цитирам тебе) од армија тогаш влезе во Арачиново(првокласно спремено за одбрана од истите по кои е креирана доктрината и на Атинската армија)за еден ден.И како тогаш бе се најде поддршка?Та нели цел сет беше против нас?

И за крај ти поставив и јас не едно него повеќе прашања.Те молам поткрепи во евентуален иден твој пост на што ја базираш толкавата надмоќ на Атина и нашата немоќ.И ако може наведи барем некој податок каде Атинската армија демонстрирала способност.

И да бидам јасен.Не пропагирам ние да креираме политика на воинственост.Ама во случај да дојде до агресија,нели во чиј дух е и темава,апсолутно не можам да се сложам со такви глупави размислувања дека ете готово ќе биде.А посебно со такви идиотски размислувања како ние немаме војска или уште повеќе сопствената Армија да си ја нарекувам група на дебили.Дебили или не и со таа малку опрема што ја имаат вршат работа подобро од некои што ја имаат во изобилие.

:zver:
 
N

n/a

Гостин
Момци...
5 страни читам ебани глупости и искрено ви се чудам на паметот.
Ама стварно,коске искрено и без заебанции.

Едно да ви биде јасно:
Дојде ли до посериозна војна конфронтација во регионов,македонската армија има да биде збришана у нула време од армиите на соседните земји кои што според сите доктрини ќе сакаат да војуваат на туѓа територија и ќе продолжат да војуваат меѓу нив.
Ама на македонска територија.

Дали знаете што тоа значи?
И како за име на Бога некој може да биде толку слеп при две очи (или будала,трето нема) за да не може да го увиди ова?
:pop:
Стварно сте за нигде.
 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
Споко, бракьа Македонци ! Никој не сака да ви напада дори и Г'рција !
(Е разбира се ако вие се не заебавате с некој што не требе.)

Ама ја са не можем да разберем вие сакате или не сакате да влизате у НАТО ?
:toe:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Убаво знам ја што имаат него она ,,наи,, е тоа што ме интересираше.На основа на што го донел заклучокот.:toe:
Јас како што гледам, гејската армија има план од далеку да тепа. Ја гледам нивната опрема и гледам само ракети, топови, напредна артилерија и се што дозволува да маваш од далеку. Што ви навестува ова?

Инаку јас сум дециден „ВОЈНА НЕ!“, а како што гледам иако се зборува за војна, никој не ја сака.

п.с. ама може некој друг сака.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Напротив јас мислам дека сами да идат они против нас ферка :) не помогнати од западот ќе ги истепаме сите до еден ако треба како што сме им настрвени... и тоа само со ножеви :). Џабе им е толкава армија кога се дунди во душа. Плус кога ги видов во Солун на тоа парадата изгледаа толку патетично и уплашено...:vozbud: Него еве малку и озбилен муабет. Што мислиш како што не го кажуваат процентот на малцинствата и на сите им ставаат атински имиња нема ли да се најде некој од непријателот во нивните редови?
Хмм не сум ти го прочитал тој пост дека може да не бомбардираат и да не уназадат слично на ситуацијата на Србија со НАТО ама тука забораваш еден важен момент, имено атинците не се на 3-4000 километри одалечени од нас туку ни се на дофат и ако направат такво нешто после кај ќе бегаат :)..
Ako се сбори не шо сакаме, а реално грцие ке стигне Косово за 2 дена. ке се забават на некој семафор во Струмица и Скопие. Виж население и опрема на армија. Само со желание не станува.:smir:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Момци...
5 страни читам ебани глупости и искрено ви се чудам на паметот.
Ама стварно,коске искрено и без заебанции.

Едно да ви биде јасно:
Дојде ли до посериозна војна конфронтација во регионов,македонската армија има да биде збришана у нула време од армиите на соседните земји кои што според сите доктрини ќе сакаат да војуваат на туѓа територија и ќе продолжат да војуваат меѓу нив.
Ама на македонска територија.

Дали знаете што тоа значи?
И како за име на Бога некој може да биде толку слеп при две очи (или будала,трето нема) за да не може да го увиди ова?
:pop:
Стварно сте за нигде.
Gi citam ova stratezive i definitivno tvrdam deka SE ZAEBAVAAT.....nema , sepak statisticki ne moze da ima tolku mnogu, tolkavi budaletinki u MKD...ili ima ???
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Zosto i so kakva motivacija Grcija ili bilo koja druga zemja sosed bi ja napadnala Makedonija, mislam koja bi bila motivacijata za takvo nesto.
Apsolutno e nevozmozno Grcija koja site ovde ja smetaat za najgolem pretendent za napad vrz Makedonija da vleze vo takva avantura za nikakvi pridobivki bidejki se sto ima vo Makedonija tie go imaat toa vo Grcija vo mnogu pogolem boj kako rudni naogjalista , a za ostanati kapaciteti i da ne zboruvam.

Edinstvena agresija od nas "sosed " moze da ni se sluci kako i vo 2001 godina od "kosove" na koi i ne im treba nekoja si posebna motivacija bidejki tie ke si gi osloboduvale zemjacite koi ziveat vo Makedonija no vo pozadina stoi uste eden mnogu povazen faktor koe go nemaat na "Kosove" a pokraj najnovoto koregiranje na granicnata linija sepak ne uspejaa "kosovarite" da dobijat ona sto go sakaa.

Aj stratezi pogodete za sto stanuva zbor bidejki vo bliska idnina postojat ogromni sansi za vojni poradi ovaa materija.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Zosto i so kakva motivacija Grcija ili bilo koja druga zemja sosed bi ja napadnala Makedonija, mislam koja bi bila motivacijata za takvo nesto.
Apsolutno e nevozmozno Grcija koja site ovde ja smetaat za najgolem pretendent za napad vrz Makedonija da vleze vo takva avantura za nikakvi pridobivki bidejki se sto ima vo Makedonija tie go imaat toa vo Grcija vo mnogu pogolem boj kako rudni naogjalista , a za ostanati kapaciteti i da ne zboruvam.

Edinstvena agresija od nas "sosed " moze da ni se sluci kako i vo 2001 godina od "kosove" na koi i ne im treba nekoja si posebna motivacija bidejki tie ke si gi osloboduvale zemjacite koi ziveat vo Makedonija no vo pozadina stoi uste eden mnogu povazen faktor koe go nemaat na "Kosove" a pokraj najnovoto koregiranje na granicnata linija sepak ne uspejaa "kosovarite" da dobijat ona sto go sakaa.

Aj stratezi pogodete za sto stanuva zbor bidejki vo bliska idnina postojat ogromni sansi za vojni poradi ovaa materija.
Aпсолутно право кажа. Согласувам се со тебе.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Те спомнав ли директно негде или те навредив?Ако си се пронашол во оние кои ги наредив доле жал ми е.
Да реков само дека кога би бил во моја единица и да треба да бранам позиција со ваков став би те врзал.Било кого друг истото би му направил.И очекувам истото и мене да ми го направат.А кој рече да се сложиш со моите ставови?ЈАс приложив аргументи ти вадиш од контекст.Демек ја толку сум глуп да речам немаат Атињаните пари да летаат авиони?
За тоа што е измислица или не те цитираа погоре.И пак ке речам со таков став да веројатно секој офицер па и војник во воена состојба ке те отсрани мооментално.НА кој начин зависи до офицерот.На основа да деморализирање.

Пак ке речам не сметам дека сум те навредил.Секој мој одговор е со цитат.А искрено ми е жал ако си се пронашол во оние кои ги навредив.Затоа што таквите не заслужуваат ништо повеќе од навреда.
Мислам дека нема потреба од драма.
Изи Heidrich изи.

Сеуште живееме во таканаречено демократско општество, па така да сеуште би требало да владејат демократските принципи во кои секој има право да си го искаже она што го мисли, без некој да му накалеми некакво демоеализирање, дезертирање или некакви тројански коњеви.

Во некоја поразлична ситуација, можеби и би те подржал во некои од твоите ставови.
Но во сегашнава....нема потреба од удари под појас.

Апсолутно го ценам високиот морал на нашата армија и полиција,
но не мора секој кој ќе изнесе спротивно мислење, да биде тројански коњ.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Изгледа кинески зборам, толку да ми се вади од контекст и да се реплицира на туѓи ставови ми е несватливо :).

Силен, ова беа и зборовите на Атал кон Филип, пред да се случи триумфот кај Херонеја...Потсети ме, дали испадна така? :)
Трн, ај сега озбилно без национал романтизам :wink:.

Ти правиш паралела на сегашнава Македонија со старата на Филип? Пред Херонеја знаеш ли колку веќе добиени битки постојат? Со таа битка Македонија финално добива супремација на целиот грчки полуостров (без Спарта) и станува регионална сила.

Кажи ми освен името која друга сличност можеме да бараме со нив (не мислам на генетика)?

Колку битки има денес добиено Македонија на бојно поле?

Какви генерали имаме?

Каков морал на армијата?

Војска, опрема и логистика?

Како ќе неутрализираш воздушни напади кога немаш ПВО?

Единствен разумен одговор што го добив беше дека ќе не окупираат па после со герилска војна ќе сме ги тепале! Другото се фантазии (под услов да сме сами што и беше основната поента на муабетот).

Имаш стратегија за таква ситуација базирана врз реални факти од денес а не од пред 2000 години? (не сум саркастичен, реален сум).

Да те потсетам и дека војсководци биле Филип, Пердика, Александар и да не ги бројам останатите. Ги гледаш некаде деновиве меѓу нас?

Не биди буквалист, земено речено сепак иста смисла дава. Колку да те удостојам со реплика еве, повеќе нема смисла да си префрламе.

Никој не рекол да мислиме исто, но сепак. Ова не е ставот кој се очекува од било кој од нас, ти објаснив погоре зашто.
Брат, наместо што ме цитираш можеш и да одговориш на цитатите, ќе биде појако нели?

Демантирај дека тоа не е точно што го тврдам! Моите главни сомнежи се кај командата, логистиката и ПВО?

Имаш факти кој јас не ги знам а ти влеваат оптимизам во евентуален таков конфликт?

Напротив јас мислам дека сами да идат они против нас ферка :) не помогнати од западот ќе ги истепаме сите до еден ако треба како што сме им настрвени... и тоа само со ножеви :). Џабе им е толкава армија кога се дунди во душа. Плус кога ги видов во Солун на тоа парадата изгледаа толку патетично и уплашено...:vozbud: Него еве малку и озбилен муабет. Што мислиш како што не го кажуваат процентот на малцинствата и на сите им ставаат атински имиња нема ли да се најде некој од непријателот во нивните редови?
Хмм не сум ти го прочитал тој пост дека може да не бомбардираат и да не уназадат слично на ситуацијата на Србија со НАТО ама тука забораваш еден важен момент, имено атинците не се на 3-4000 километри одалечени од нас туку ни се на дофат и ако направат такво нешто после кај ќе бегаат :)..
Не бе, до Пелопонез ќе ги избркаме :wink:. Се шалиш или си озбилен?

Те спомнав ли директно негде или те навредив?Ако си се пронашол во оние кои ги наредив доле жал ми е.
Да реков само дека кога би бил во моја единица и да треба да бранам позиција со ваков став би те врзал.Било кого друг истото би му направил.И очекувам истото и мене да ми го направат.А кој рече да се сложиш со моите ставови?ЈАс приложив аргументи ти вадиш од контекст.Демек ја толку сум глуп да речам немаат Атињаните пари да летаат авиони?
За тоа што е измислица или не те цитираа погоре.И пак ке речам со таков став да веројатно секој офицер па и војник во воена состојба ке те отсрани мооментално.НА кој начин зависи до офицерот.На основа да деморализирање.

Пак ке речам не сметам дека сум те навредил.Секој мој одговор е со цитат.А искрено ми е жал ако си се пронашол во оние кои ги навредив.Затоа што таквите не заслужуваат ништо повеќе од навреда.
Мислам дека нема потреба од драма.
Бидејќи си единствен кој продолжува да комуницира со навредлив и потценувачки тон демек не си ме навредил ама ако јас сам сум се пронашол ти не си виновен и слични керефеки во тој стил може овде да ја прекинеме дискусијата пошто и нема веќе за што да дискутираме.

За потсет твоите „ненавредливи„ зборови :icon_lol::

Напишано од Heidrich
Не знам ме провоцираш ли или луд се правиш.

2.Искрено по муабетов не знам дали себе би се ставил во тројански коњ кога уште од сега сугерираш дека нема поента да се бориме ако дојде не дај боже до војна.Пази они се тие што пеат индијански борбени песни по Солун.Во моја единица да треба да бранам некое место и да ми се појави војник ко тебе со зборовите нема поента да се бориме во најмала рака те врзувам на лице место.Во итна ситуација паа .........

И да бидам јасен.Не пропагирам ние да креираме политика на воинственост.Ама во случај да дојде до агресија,нели во чиј дух е и темава,апсолутно не можам да се сложам со такви глупави размислувања дека ете готово ќе биде.А посебно со такви идиотски размислувања како ние немаме војска или уште повеќе сопствената Армија да си ја нарекувам група на дебили.Дебили или не и со таа малку опрема што ја имаат вршат работа подобро од некои што ја имаат во изобилие.
Имам делумно егејско потекло и во селото на прадедоми денес живеат Понти така да ова со коњот го сваќам како лична навреда!

Ниско човече, многу ниско!
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
И за такви като тебе са помислили преди години от бугарската армиja.
С-300 (150-200km)- против балистични ракети и военни авиони.
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=643071

Aх,требаше да ја пуштиме Бугарската Армија во Македонија 2001 година за да им ја раскажеше играта на шипаците.


П.С.ФМИ,имаш ли и други снимки,до пред некое време член на кајгана беше еден Бугарин со никнејм Atilla тој пушташе многу јаки фотографии од сакровиштето на БГ.армија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom