Соседите се вооружуваат како за нова балканска војна!

А

Ајсшутер

Гостин
Значи генијалниот македонски план може да биде да се испровоцира Елада да нападне за да може Турција да добие повод за интервенција :).
Гледаш како се разбираме само предходно треба еден таен цврст договор со Турција :)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
А зашто Турциja да прави соуз со вас?Има интерес от ова?
Ko prvo: zatoa sto gi mrzat grcite..:)...da, da, tolku ednostavno e.:)

Ko vtoro: ke im dojde kako kec na desetka nasata situacija, ke imaat pricina za da ja napadnat Grcija.

Ko treto: poveke od ocigledno e deka Turcija ima zelba da se izdigne vo najgolem faktor na Balkanot i posiroko vo regionot ( ne deka sega ne e, ama taka ke ja zabetonira svojata pozicija ).

Ko cetvrto: zatoa sto momentalno ziveat okolu 5-6 milioni turci so albansko poteklo vo Turcija. Isto taka i makedonci i drugi narodnosti so poteklo od Makedonija i Balkanot. Sigurno na toj mojot bratuced ne ke mu e bas lesno koga ke slusa deka grkot ( kogo go mrazi od dnoto na dusata ) mi ja bombardira mojata kuka i negovata poranesna kuka :toe::toe:

Ko petto: veke spomenav slicen slucaj od 1997 koga Grcija planirase da pravi mucki vo juzna Albanija, dovolna bese edna izjava na Tansu Ciler...zosto da ne bide povtorno isto?:)

E sega, ako eve hipoteticki pretpostavime deka se sluci vojna, i Turcija ne se vmesuva, togas dragi moi najmili Gospod neka ni e napomos. Ostaj sto kako sto kaza concrete nemame asalna armija, tuku i od 2 milioni kolku sto vkupno ne ima, 4 milioni sme skarani megu sebe. Ne sme sposobni da vojuvame :toe:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Nema opasno oruzje,ima samo opasni lugje,napred gemidzii...:pop:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ko prvo: zatoa sto gi mrzat grcite..:)...da, da, tolku ednostavno e.:)

Ko vtoro: ke im dojde kako kec na desetka nasata situacija, ke imaat pricina za da ja napadnat Grcija.

Ko treto: poveke od ocigledno e deka Turcija ima zelba da se izdigne vo najgolem faktor na Balkanot i posiroko vo regionot ( ne deka sega ne e, ama taka ke ja zabetonira svojata pozicija ).

Ko cetvrto: zatoa sto momentalno ziveat okolu 5-6 milioni turci so albansko poteklo vo Turcija. Isto taka i makedonci i drugi narodnosti so poteklo od Makedonija i Balkanot. Sigurno na toj mojot bratuced ne ke mu e bas lesno koga ke slusa deka grkot ( kogo go mrazi od dnoto na dusata ) mi ja bombardira mojata kuka i negovata poranesna kuka :toe::toe:

Ko petto: veke spomenav slicen slucaj od 1997 koga Grcija planirase da pravi mucki vo juzna Albanija, dovolna bese edna izjava na Tansu Ciler...zosto da ne bide povtorno isto?:)

E sega, ako eve hipoteticki pretpostavime deka se sluci vojna, i Turcija ne se vmesuva, togas dragi moi najmili Gospod neka ni e napomos. Ostaj sto kako sto kaza concrete nemame asalna armija, tuku i od 2 milioni kolku sto vkupno ne ima, 4 milioni sme skarani megu sebe. Ne sme sposobni da vojuvame :toe:
Ako прават јуриш грците без никој да не се вмеша (ШТО ДЕНЕС Е НЕВОЗМОЖНО) тогаш сите сме свесни дека воено неможеме директно да се конфронтираме, па ќе оставиме да ја окупираат земјата криејќи се и барем заштедувајќи се со тоа што ќе сенаправи помала материјална штета, па после одвнатре ќе им го уништуваме и и растураме системот, што со тероризам, што со политички финти, додека не дадат автономија или независност.
Па ако им се живее уште помизерно уште 10 години него што живеат сега само за да не освојат нека повелат.
Само се надевам дека доста на балканов ги знаат двете поговрки:
1. Лаком гз два стапа јаде
2, Шута коза барала рогови изгубила и ушите
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ko petto: veke spomenav slicen slucaj od 1997 koga Grcija planirase da pravi mucki vo juzna Albanija, dovolna bese edna izjava na Tansu Ciler...zosto da ne bide povtorno isto?:)

Можеш ли да ја постираш таа изјава? Или видео што и да е.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Грците никогаш нема да почнат те воjна против Турциja и то сами.Ониja много добре знаат дека не са воjнски народ.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Грците никогаш нема да почнат те воjна против Турциja и то сами.Ониja много добре знаат дека не са воjнски народ.
Како бе не се прашај ги нив они се јак народ застануваат со тенкови на невини луѓе во леринско и ги притвораат тоа за нив е огромен успех :))
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Можеш ли да ја постираш таа изјава? Или видео што и да е.
Momentalno ne mozam da ja najdam. No mnogu dobro se sekavam na izjavata, a i pred nekoe vreme bese tema na razgovor vo nekoi debatni emisii po albanskite televiziski kanali. Nekoi analiticari gi analiziraa odnosite pomegu Turcija i Albanija, niz celata istorija, i izjavata na Tansu Ciler bese del od taa analiza.
Taka da, 100% izjavata e vistinita.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Грците никогаш нема да почнат те воjна против Турциja и то сами.Ониja много добре знаат дека не са воjнски народ.
Како така? Па нели според вас се потомци на спартанците и големите Македонци?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Како така? Па нели според вас се потомци на спартанците и големите Македонци?
Грците са страхливи и не можат да водат воjни.Ониja ги печелат со хитрост.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Грците никогаш нема да почнат те воjна против Турциja и то сами.Ониja много добре знаат дека не са воjнски народ.
Не ни мораат, нив други им ги добиваат војните.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Грците са страхливи и не можат да водат воjни.Ониja ги печелат со хитрост.
Не би им ја препишал ни таа заслуга. Едноставно западот ги води сите битки за нив на било кој план.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Не ни мораат, нив други им ги добиваат војните.
Подобро знаат многу добро да искористат некого за свои лични интереси без прита да возвратат услуга.
На пример сега грција ја злоупотребува својата позиција како член на НАТО и на ЕУ да ги уценува другите земји членки дека или ќе играат како што сака грција за да може грција да не присили да го смениме името и да се негира македонскиот народ или дека грција ќе почне да се буни и да создава каранициили во најлош случај дека ќе откаже од овие сојузи, што дефакто би значело и разпаѓање на истите сојузи, бидејќи тие сојузи ултимативно функционираат на консензус, кај ако не се почитува се распаша системот на донесување одлуки во самиот сојуз.
Нормално ние сме во целиот процес само колатерална штета.
Ама толку сме преживеале и опстанале, ќе го преживееме додека и еу и нато како структури не се реформираат бидејќи на овој принцип на кој сега функционираат неможат да опстанат на подолги периоди.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Шо има да зборуваме.Сите знаеме дека Грциja е подржувана наjвеке от Франциja,па Jгославиja от Великобританиja.
Еве тиja велики сили печелиха со дипломациja за тези балкански држави.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Демек немаат пари да ги летаат авионите, ти ова озбилно :wink:?

Не ми одговори што е сега различно во однос на 2001?

Како ќе ги неутрализираш атинските тројански коњи кои ги имаш во сите сфери на државата како заспани или будни агенти :)?

Ако Елада нема пари МК има уште помалку.

Освен тоа Турција може да биде зафатена со свои проблеми па да не може званично да даде подршка.

Колку војници имаме во Ирак, 200-300? Тоа ти е репер за армија?

Ме интересира одговоров на прашањава.
Не знам ме провоцираш ли или луд се правиш.

1.ПРесметај сам.Не реков немаат пари .Реков нивната економија не може да издржи војна подолго време.Еве да ти упростам.Лет на авион од источно прозиводство е поевтин (како и било кое оружје) неколку пати за рзлика од западните.Во инвентарот на Атина се западни,Ф4,Мираж,Ф16 блок 30 ,40 50 50+,а4 и уште по некој.Авионот лета на керозин а една најобична бомба чини над 60000 долари по парче.АКо испукаат 30 авиони по 10 бомби дневно тоа ке му дојде 300 по 60000=18 000 000 УСД.Дневно.Е сега рачунај нафта за тенкови борбени возила камиони хеликоптери.Значи ај ке удриме округло колку?60-70 милиони дневно,10 дена 700 милиони,1 месец 2 милијарди долари(и тоа сигурно сум грешка најмалку за *3)?А Атина една економија си ибало мајката.


2.Искрено по муабетов не знам дали себе би се ставил во тројански коњ кога уште од сега сугерираш дека нема поента да се бориме ако дојде не дај боже до војна.Пази они се тие што пеат индијански борбени песни по Солун.Во моја единица да треба да бранам некое место и да ми се појави војник ко тебе со зборовите нема поента да се бориме во најмала рака те врзувам на лице место.Во итна ситуација паа .........

3.Македонија во таква една ситуација ке биде во дефанзива.Што е предност.Единствено што треба е да ги навлечеме во урбана борба.ОСтатокот ке си дојде.НАс ке ни требаат 100 пати помалку пари.Сето вооружѕвање наше е лесно за одржување.На калашниковот(зборувам генерално ако ти пишам АП)може и да да му се посереш у цевката пука ко луд.А нивните Х&К недај боже да ти заглави.Доагјаат во комплет со слагалица за да ги расклопиш.Во урбана средина како што се покажа и во Ирак не ти вредат многу тие џиџимиџи лап топ тенкови и остало.Имаш снимки по јутјуб како нашите прилепски ОСИ бушат меркави и м113 у Либан.ИСто и калашникови од екс ју производство.

4.Сакаш да кажеш дека Турција нема да искористи златна шанса да си тргне трн од окото?Или сугерираш дека ако не нападне Грција нема ама баш никој да се замеша?Друже војната не е баш ферска тепачка па кој е посилен.

5.200 од 8000 или 3% од ефективата на АРМ.И тоа елитни единици.Загуби 0%.

Атина(нели ептен ратоборните од кои треба да се плашиме) нема единици во борбени мисии.Строго единици за поддршка.Ако не го рачунаме контингентот во Косово 500 војници и 150(инжинерија и пилоти) во Авганистан.Од некаде 300000 војници.Ајде и 1000 нека бидат.Помалку од 0,5 %.

6.2001 прва беше внатрешен конфликт.Никаква врска нема со евентуален конфликт против Атина.Два различни поими.Мало подсетување ,,реперот,,(те цитирам тебе) од армија тогаш влезе во Арачиново(првокласно спремено за одбрана од истите по кои е креирана доктрината и на Атинската армија)за еден ден.И како тогаш бе се најде поддршка?Та нели цел сет беше против нас?

И за крај ти поставив и јас не едно него повеќе прашања.Те молам поткрепи во евентуален иден твој пост на што ја базираш толкавата надмоќ на Атина и нашата немоќ.И ако може наведи барем некој податок каде Атинската армија демонстрирала способност.

И да бидам јасен.Не пропагирам ние да креираме политика на воинственост.Ама во случај да дојде до агресија,нели во чиј дух е и темава,апсолутно не можам да се сложам со такви глупави размислувања дека ете готово ќе биде.А посебно со такви идиотски размислувања како ние немаме војска или уште повеќе сопствената Армија да си ја нарекувам група на дебили.Дебили или не и со таа малку опрема што ја имаат вршат работа подобро од некои што ја имаат во изобилие.
Heidrich !!!!!! :)
Ne baksuziraj !!!!... Kako prvo, a kako vtoro...he,he..nema vtoro...:)
Тука си во право.Пу пу пу да не урочам.Да не даде Гопспод.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom