Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
Ех... ни се избришаа милион мислења во темава...
Инаку Лино Червар најавил оставка после ЕП во Австрија... дали планира да ја превземе репрезентацијата на Македонија? Мислам дека би било супер кога би работеле Червар и Савевски во тандем :)
:pos2: тешко богами дека Червар би прифатил да работи со Савевски!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
:pos2: тешко богами дека Червар би прифатил да работи со Савевски!
Дечко... а да солиш памет на некое друго место, може? Шо има врска кој со кого ќе работи... битно да се редат успеси, еј преку таквото ми е од вакви фраери како тебе :nerv:
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
јас стварно не знам што е проблемов... си пишав свое мислење, ти ме напаѓаш дека солам памет. ќе дојде време, ќе видиме кој бил во право...
 
K

kaiser soze

Гостин
Уште една новинарска патка требаше,па да се запалат сите.
Го слушнав коментарот и на Ристо Магдинчев во разговорот со Видевски,и двајцата се согласија дека тоа се само несериозни муабети,кои ете некој решил да ги лиферува во јавноста.Секако мислам на медиумите,Вест ако не се лажам објави такво нешто.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
Уште една новинарска патка требаше,па да се запалат сите.
Го слушнав коментарот и на Ристо Магдинчев во разговорот со Видевски,и двајцата се согласија дека тоа се само несериозни муабети,кои ете некој решил да ги лиферува во јавноста.Секако мислам на медиумите,Вест ако не се лажам објави такво нешто.
па последно време се збори и за повторно враќање на Минчо Јорданов на чело на репрезентација. Ако стварно биде така тогаш Червар е реална опција. Човекот уште 2 дена е селектор на ХР, има 2 години договор со Металург, па ако се процени дека тоа е добра опција зошто да не се искористи.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Уште една новинарска патка требаше,па да се запалат сите.
Го слушнав коментарот и на Ристо Магдинчев во разговорот со Видевски,и двајцата се согласија дека тоа се само несериозни муабети,кои ете некој решил да ги лиферува во јавноста.Секако мислам на медиумите,Вест ако не се лажам објави такво нешто.
Друже... новинарска патка беше и дека ќе го донесат Червар во Металург, па Јорданов успеа да го донесе. Доколку ја напушти Хрватската селекција тоа би било одлична прилика за нас да добиеме добар селектор, со кој ќе се пласираме на ЕП 2012 во Србија. Со оглед на тоа што Србија ни е блиску, репрезентацијата повторно ќе има голема поддршка, можеби и далеку поголема од онаа што ја имаа на СП во Хрватска. Червар + огнени навивачи=успех... Бар јас така мислам. :)
 
K

kaiser soze

Гостин
Друже... новинарска патка беше и дека ќе го донесат Червар во Металург, па Јорданов успеа да го донесе. Доколку ја напушти Хрватската селекција тоа би било одлична прилика за нас да добиеме добар селектор, со кој ќе се пласираме на ЕП 2012 во Србија. Со оглед на тоа што Србија ни е блиску, репрезентацијата повторно ќе има голема поддршка, можеби и далеку поголема од онаа што ја имаа на СП во Хрватска. Червар + огнени навивачи=успех... Бар јас така мислам. :)
За во Металург не беше во никој случај патка.Дневник прв објави,Чокрев потвдри дека се водат директни преговори со Червар.Вест немале нешто спектакуларно да објават,па ајде ќе шпекулираме зошто Лино ја напушта клупата на `коцкестите`.Плус,Металург е приватен клуб,Минчо го финансира,сака резултати,сака трофеи,со тоа и финансии,а РФМ во моментов нема саглам простории,не па да го плаќа Червар.Да е Минчо на чело на федерацијата,можеби муабетов и не би бил толку празен,ама вака само надежите ни се главен стожер за дискусијава.
Нормално дека и јас го посакувам Червар за кормилар,а кој не би го посакал,ама тоа да не биде инстант селекторски мандат што би се рекло,туку селекторување со подолг период.
И друга работа,која и Магдинчев ја спомена во преносот,а се однесува на условно кажано младите играчи.Тоа е дека во силните репрезентации голем дел од нив се столб на тимот,а кај нас 24-25 годишни играчи ги именуваме како големи таленти.Ако не се работи на создавање на млади генерации на играчи,а и постепено подмладување на националниот состав,во иднина не гледам плодна почва за успеси.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
http://www.hrt.hr/index.php?id=37&tx_ttnews[tt_news]=61009&tx_ttnews[backPid]=34&cHash=0bf787fdd5

Ова случајно го најдов во моментов. Прилогов е направен после утакмицата Хрватска - Данска. Прилог ко прилог, си се радуваат хрватите, а шлагот на се доаѓа на крај. Лино Червар видно возбуден, случајно или не, прави еден интересен лапсуз-07:55 :vozbud: Од твоја уста во божји уши и ДОБРЕДОЈДЕ!!!

копи и пејст на цела адреса, не знам зошто не ја линкува целосно

boogeyman напиша:
http://www.hrt.hr/index.php?id=37&tx_ttnews[tt_news]=61009&tx_ttnews[backPid]=34&cHash=0bf787fdd5

Ова случајно го најдов во моментов. Прилогов е направен после утакмицата Хрватска - Данска. Прилог ко прилог, си се радуваат хрватите, а шлагот на се доаѓа на крај. Лино Червар видно возбуден, случајно или не, прави еден интересен лапсуз-07:55 :vozbud: Од твоја уста во божји уши и ДОБРЕДОЈДЕ!!!

копи и пејст на цела адреса, не знам зошто не ја линкува целосно
сменет линк : http://www.hrt.hr/index.php?id=37&tx_ttnews[tt_news]=61071&tx_ttnews[backPid]=34&cHash=1ee5f53a64
 
B

BBlisto

Гостин
Друже... новинарска патка беше и дека ќе го донесат Червар во Металург, па Јорданов успеа да го донесе. Доколку ја напушти Хрватската селекција тоа би било одлична прилика за нас да добиеме добар селектор, со кој ќе се пласираме на ЕП 2012 во Србија. Со оглед на тоа што Србија ни е блиску, репрезентацијата повторно ќе има голема поддршка, можеби и далеку поголема од онаа што ја имаа на СП во Хрватска. Червар + огнени навивачи=успех... Бар јас така мислам. :)
Червар ќе ја води репрезентацијата, навивачите ќе ги поддржуваат, ама треба ракометарите да играат...за успех пред се се потребни квалитетни ракометари што ќе можат да ги надминат сите проблеми внатре во репрезентацијата и да се фокусираат на тоа што е битно, добра игра, без да потценуваат или преценуваат одредени репрезентација против кои ќе играат....Бар јас така мислам. :)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.350
Червар би било одлично ако стане селектор на Македонија.Червар знае да направи играч,знае да ги препознае талентите и да ги претвори во квалитетни играчи.Сегашната репрезентација на Хрватска е негов продукт.Червар го направи Вори да биде играчина,Балиќ,Дувњак...........,а на секое првенство ја подмладува екипата со играчи на кои може да се смета во иднина.Ако сакаме на подолго време да имаме солидна репрезентација Червар е тренерот што ни треба.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
http://www.hrt.hr/index.php?id=37&tx_ttnews[tt_news]=61009&tx_ttnews[backPid]=34&cHash=0bf787fdd5

Ова случајно го најдов во моментов. Прилогов е направен после утакмицата Хрватска - Данска. Прилог ко прилог, си се радуваат хрватите, а шлагот на се доаѓа на крај. Лино Червар видно возбуден, случајно или не, прави еден интересен лапсуз-07:55 :vozbud: Од твоја уста во божји уши и ДОБРЕДОЈДЕ!!!

копи и пејст на цела адреса, не знам зошто не ја линкува целосно



сменет линк : http://www.hrt.hr/index.php?id=37&tx_ttnews[tt_news]=61071&tx_ttnews[backPid]=34&cHash=1ee5f53a64
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Ако дојде ќе биде супер,тој ќе знае како да ги смири нашиве "ѕвезди"
видите само кој е у полуфинале на ЕП. Полска и Исланд,две репрезентацие кој ги тепавме (не рачунајќи последниот пут кога загубивмо од Исланд :):)) Ако се спушта малу нашиве можемо да отидемо многу далеку... :):toe::vozbud:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Тоа што сме ги победиле Полска и Исланд не е ни на крај на памет мерило дека сме силен состав.
Се вели дека си силен кога не пропушташ ни едно големо натпреварување не заборавај и најголемите екипи имаат порази се е тоа психологија и никој не може да биде постојано во врвот се менуваат работите.
И за Червар мислам дека не е реално да биде тренер на Македонија премногу е тоа ќе се смират страстите во Хрватска посебно сега кога се на чекор до финале на ЕП во Австрија.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.537
Поени од реакции
14.267
Червар селектор на Македонија?

Селекторот на европскиот вицешампион Хрватска, Лино Червар можно е да ја презеде селекторската функција на Македонија. Червар се уште се размислува дали ќе остане на клупата на хрватската репрезентација и да ја води на Олимписките игри во Лондон.



Тој вчера не слета со останатите хрватски ракометари во Загреб туку од Австрија продолжи за Скопје каде го очекуваат клупски обврски во Металург.

"Вистина е дека имаше разговори за тоа, но службено не сум преговарал и не сум потпишал. Тоа е една од опциите. Се уште не сум одлучил. Мислам дека како најтрофеен хрватски тренер имам колку што сакам време за одлука. За тоа треба малку да се преспие, не треба веднаш да се носи одлука. Сакам малку да се одморам и за се да размислам. И онака имав договор со хрватскиот ракометен сојуз до крајот на Европското првенство во Австрија", изјави Червар за Спортске Новости.

Извор

Па може и лапсусот на видеото не бил случаен. :vozbud:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Вчера се јави за ХРТ директно од Скопје, и го прашуваа дали си скаран со играчите и изјави дека конечно ја напушта Хрватска, го прашуваа зошто отиде Скопје а не дојде на прием кај премиерката Косор. Ама не спомна ништо за селекторската позиција во Македонија иако ми се чини многу веројатен исход.:)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Да, и јас го гледав на HRT... Па како да биде селектор во таква држава... Освоија сребрен медал на ЕП а ги пречекуваат само 150 навивачи... Па ние да освоиме сребрен медал, најмалце 50.000 навивачи ќе ги пречекаат на плоштад :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom