Собранието го донесе законот за употреба на јазик што го зборуваат најмалку 20%

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Е видиш тука си грешка. Со новиот закон никој кој припаѓа на заедниците кои се повеќе од 20% (значи сите Албанци) повеќе не ќе мора да користат Македноски Јазик.
Од страрт те демантирам со жив пример: тука на форумот има Албанци кои пишува на Македонски, што значи сепак го користат македонскиот јазик.
Значи по барање на Албанците тие ќе мора се да добијат на Албански, ќе можат да го користат Албанскиот Јазик во сите власти (Законодавна, Извршна и Судска).
И до сега исто беше, само што немаше закон кој ќе ја дефинираше целата ситуација. Пример ако на суд осуденикот не знаеше Македонски должен е судот да обезбеди преведувач.
Епа ако ова не е двојазичност тогаш Што е?
Довојазичност е кога во прво оделение освен Македонскиот ќе учиш ( мораш да учиш ) и Албанскиот јазик.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Da ne se lazheme.
Shto pruzhi ovoj zakon?
Znaci deka vo sobranieto sekoj pishan dokument ke bidee i na albanski
Znaci Komunikacija na Vladata prema parlamentot ke bide i na albanski
Ако побараш да биде ќе биде то ес ако си Албанец
Znaci koga ke se obratam na nekoe ministerstvo ke go dobijam odgovorot na moj majcin jazik.
Не гледам тука ништо лошо или пак нешто дека си појак од мене што ќе го добиеш документот на твојот мајчин јазик.
Znaci utre vo Lokalna samouprava ke mozhe da gi dobijam dokumentite i na albanski jazik.
Прочитај погоре.
Okolu 20 % shto shpekulirate bla bla bla
Vo zakonot stoi deka sekoj drug jazik koj se govori poveke od 20 % na naselenieto ke bide e te kako sluzhben.
Очигледно не знаеш што е тоа службен јазик
No ajde da ne pravime polemiki poveke ova e toa a plus jazikot ima prostor za nadgradba a toa e deka ne pishuva Bukvalno deka Albanskiot e vtor sluzhben a toa ke se pishuva ako se vrati nazad od Ustaven.
Имаш нешто читано но недочитано, ама убаво си кажа да не правиме полемики повеќе.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Баш така Нако.Ама сега Албанците ќе одбиваат да зборуваат на Македонски јазик.
Како што гледам тука на форумот и те како зборат ( пишуваат ) на Македонски. А на битпазар ако влезеш во некој дуќан и прозбореш на Македонски секако дека ќе ти врати на Македонски, ако не, не му купуваш па нека цркне:baeh:.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
А на битпазар ако влезеш во некој дуќан и прозбореш на Македонски секако дека ќе ти врати на Македонски, ако не, не му купуваш па нека цркне:baeh:.
Иако има исклучоци, ако станува збор за бизнис, пари и купување тогаш повеќето албанци се трудат да те придобијат како муштерија на секој начин, што значи дека комуникацијата на македонски со тебе е нешто што ни на крај памет не треба да се става.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Иако има исклучоци, ако станува збор за бизнис, пари и купување тогаш повеќето албанци се трудат да те придобијат како муштерија на секој начин, што значи дека комуникацијата на македонски со тебе е нешто што ни на крај памет не треба да се става.
Друже ова намерно го спомнав затоа што еден период на битпазар ретко дека некој ќе ти прозбореше на мекедонски, но за кратко време тоа се смени, а знаеш зашто? Затоа што во тој реон паднат е прометот за добри 70%. Така да законот нема што да не загрижува, повеќе треба да не загрижува ако Македонците во Македонија станат 20%, па затоа на работа повеќе деца - процентот се намалува.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134

ДУИ: Законот за јазиците предвидува употреба на албанскиот како службен јазик.
петок, 25 јули 2008
Усвојувањето на овој Закон е резултат на договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Тој предвидува употреба на албанскиот јазик како службен јазик во Собранието, во органите на државната и на судската власт, велат од оваа партија
Демократската унија за интеграција преку соопштение до медиумите информира дека Собранието на Република Македонија го усвои Законот за употреба на јазиците.

Тоа, според оваа партија, претставува правна основа за службена употреба на албанскиот јазик во Република Македонија.

- Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е резултат на договорт за коалицирање постигнат помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Законот за употреба на јазиците предвидува употреба на албанскиот јазик како службен јазик во Собранието на Македонија, во органите на државната власт, и во судската власт, се вели во соопштението од ДУИ.

Усвоениот Закон го гарантира правото на употреба на албанскиот јазик и во писмената кореспонденција помеѓу државните органи на централно и локално ниво, велат од ДУИ.

- Врз основа на овој Закон, сите службени материјали на Собранието ќе бидат достапни и на албански јазик и неговото писмо, се додава во соопштението од оваа партија.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Нереален само неколку зборови до тебе:
Некои прашања не заслужуваат одговор и 150 000 државјанства.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Нереален само неколку зборови до тебе:
Некои прашања не заслужуваат одговор и 150 000 државјанства.
Оооо....
Пропагатору.
Па ти си уште во еуфорија од експозети на Премиерот.
Убаво...

П.С.
realen_07 ми е никот, доколку добро ти се гледа, и евентуално што можеш да смениш кај него, е да го напишеш на кирилица...друго ништо.

Исто како што твојот ник е Propagator, а не Propagator-bg...
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Оооо....
Пропагатору.
Па ти си уште во еуфорија од експозети на Премиерот.
Убаво...

П.С.
realen_07 ми е никот, доколку добро ти се гледа, и евентуално што можеш да смениш кај него, е да го напишеш на кирилица...друго ништо.

Исто како што твојот ник е Propagator, а не Propagator-bg...
Инаку прва СДС-овска реакција (навреда) кога некој не го дели нивното мислење е дека се бугари. Што се однесува до нашите најголеми партии можам да ти кажам дека иако сум гласал за ВМРО знам дека има бугари што членуваат во таа партија и сум рекол и пак ќе речам дека е далеку од сликата на она ВМРО кое сите Македонци сакаат да го видат. И нормално за разлика од вас СДСФИРОМ поддржувачите мене ми е Македонија пред партијата пошто партијата постои за државата а не обратно како вие што си мислите.
Еј да, btw не го ни слушав Грујо.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Нереален само неколку зборови до тебе:
Некои прашања не заслужуваат одговор и 150 000 државјанства.
Не почнувај сега , можеби и законот за територијална поделба иде во контекст , па секој закон кој е поврзан со проценти на припадниците кои живеат на истата има другачие значење.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Инаку прва СДС-овска реакција (навреда) кога некој не го дели нивното мислење е дека се бугари. Што се однесува до нашите најголеми партии можам да ти кажам дека иако сум гласал за ВМРО знам дека има бугари што членуваат во таа партија и сум рекол и пак ќе речам дека е далеку од сликата на она ВМРО кое сите Македонци сакаат да го видат. И нормално за разлика од вас СДСФИРОМ поддржувачите мене ми е Македонија пред партијата пошто партијата постои за државата а не обратно како вие што си мислите.
Не ме интересира мене бугарштината во дпмне, ниту србизмот во сдсм.

Ме интересира начинот на обраќање спрема соговорникот, и нивото на дискусија на форумов, всушност во врска со тоа и ти реплицирав.

Доколку мислиш да развиеш конструктивна дискусија, колку и да не се согласуваш со ставовите на соговорникот (оној со кого дискутираш)...сепак треба да имаш каков таков респект,и барем правилно да му го напишеш никот....
Тоа мислам барем не е тешко.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Не ме интересира мене бугарштината во дпмне, ниту србизмот во сдсм.

Ме интересира начинот на обраќање спрема соговорникот, и нивото на дискусија на форумов, всушност во врска со тоа и ти реплицирав.

Доколку мислиш да развиеш конструктивна дискусија, колку и да не се согласуваш со ставовите на соговорникот (оној со кого дискутираш)...сепак треба да имаш каков таков респект,и барем правилно да му го напишеш никот....
Тоа мислам барем не е тешко.
Добро се извинувам ако те навредило тоа. И мојот ник е глуп, ама кога се зачлченував не мислев дека ќе се навлечам на форумот толку многу :).
A поентата ми беше да се знае кој не доведе до овој момент да мора да прифаќаме закони за јазик на некоиси доселеници кои дојдоа после земјотресот во Скопје, а потпомогнати од Едноокиот и Сранко сега имаат среќно малцинство со над 20%.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Добро се извинувам ако те навредило тоа. И мојот ник е глуп, ама кога се зачлченував не мислев дека ќе се навлечам на форумот толку многу :).
A поентата ми беше да се знае кој не доведе до овој момент да мора да прифаќаме закони за јазик на некоиси доселеници кои дојдоа после земјотресот во Скопје, а потпомогнати од Едноокиот и Сранко сега имаат среќно малцинство со над 20%.
Во ред.
И Јас се извинувам доколку те навредив со она бг, но тоа повеќе беше наведено како пример.

Инаку за грешката на Киро и тогашната компанија, денес плаќа социјалдемократијата во Македонија...гледано историски.
Но гледано од денешен аспект, ова влада, само го продолжува и го привршува она што го започна Киро & Co.
Така да послее 5 или 10 години, историјата ќе покаже, кој бил поголем предавник на Македонската кауза...гледано од тој аспект.

Инаку Јас лично мислам, дека албанското прашање, е реалност во Македонија, исто како и албанците...кое треба еднаш за секогаш да се реши, и енергијата да се насочи на поважните проблеми, се разбира заеднички.

Партиите под таа точка, може само да тепаат политички поени, врз чувствата на Македонскиот народ.......тоа нечини.
Пример е и овој закон, кој 6 години за дпмне беше антимакедонски.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Nema pogolem ili pomal predavnik, predavstvo si e predavstvo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom