Заушки

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
И како изгледа болества воопшто? Надворешни симптоми?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Луѓе, страв ме фати мене:)
Инаку, се изначитавме како изгледаат и како се пренесуваат заушките.А како се лечат откако ќе те фатат?
Божин, како се лекуваш ти?:)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.510
Поени од реакции
14.158
Јас лежев лани, памтам убаво за Велигден беше. Многу е грдо. Првите 3-4 дена ништо, ама баш ништо не можиш да ставиш во уста, се ти е здрвено во устата, едвај зборуваш. Тие 3-4 дена имав и висока температура. После тоа почна отокот да сплавнува, и за 9 дена скрос ми сплавна отокот. Најдоброто од се ова е само тоа што не одев на школо. :vozbud:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Луѓе, страв ме фати мене:)
Инаку, се изначитавме како изгледаат и како се пренесуваат заушките.А како се лечат откако ќе те фатат?
Божин, како се лекуваш ти?:)
1. Облоги ставам од заборајв како се вика ациди борици некако така :)
2. Пијам апчиња од доктор шо ми ги препиша
3. Лежам по цел ден. :)

Види си на 1 страна, убо има напишано еден во воведот... Горе долу, и јас тоа го практикувам.

Апчињата и облогите тешко дека ќе те оздрават. Вака-така, недела секако мораш да истуркаш. :nesum:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
1. Облоги ставам од заборајв како се вика ациди борици некако така :)
2. Пијам апчиња од доктор шо ми ги препиша
3. Лежам по цел ден. :)

Види си на 1 страна, убо има напишано еден во воведот... Горе долу, и јас тоа го практикувам.

Апчињата и облогите тешко дека ќе те оздрават. Вака-така, недела секако мораш да истуркаш. :nesum:
А бе добро е тоа, само гледај да не дојде до степен да ја повреди машкоста:)
Инаку, најдобар совет и лек од баба ми.Болните треба да одат на бајач:pos:
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
1. Облоги ставам од заборајв како се вика ациди борици некако така :)
2. Пијам апчиња од доктор шо ми ги препиша
3. Лежам по цел ден. :)

Види си на 1 страна, убо има напишано еден во воведот... Горе долу, и јас тоа го практикувам.

Апчињата и облогите тешко дека ќе те оздрават. Вака-така, недела секако мораш да истуркаш. :nesum:



so4ustvuvam so Bozino i POBRZO DA OZDRAVI ;)
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Брат, тешко нас:)
Јас си поминав со полесно.Имав температура која повремено ми се појавува, многу ме боли грлото и спијам ненормално многу..
Инаку во Прилеп, '92 има многу заболено од заушки.Така ми рече вчера мене матичната.Среќа ме заобиколија мене.
И во Кавадарци беше страшно... Речиси сите од 91-92 (и машки и женски) се разболеа.. Некој полесно некој потешко...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
so4ustvuvam so Bozino i POBRZO DA OZDRAVI ;)
Фала многу, од здравје да не куртулиш. :smir:

А бе добро е тоа, само гледај да не дојде до степен да ја повреди машкоста:)
Инаку, најдобар совет и лек од баба ми.Болните треба да одат на бајач:pos:
Засега, фала Богу, такво нешто нема.
Бев и на бајач бе брат, три пати, џабе. Че си дојди дено, че помини, да се надеваме. :wink:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
омг ... мене ме фати излеа... осекам промени нешто ме стега позади долниот дел на вилицата на крајот од двете страни... али ништо сеуште не е видливо.. потечено... и тоа е доле кај вилицата а не позади ушите како што пишуе у овие прирачници:) нееееееееееекааааам заушкиииии ајде заболени шо мислите иам или не ? Btw utre i taka i taka ke posetam lekar :)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Има, има по скопјево... двајца мои пријатели веќе се пријавија за заразени, баш вчера. Не сум прележал, и не би да прележувам :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Има, има по скопјево... двајца мои пријатели веќе се пријавија за заразени, баш вчера. Не сум прележал, и не би да прележувам :)
Не дај се :)

Туку, стварно баш ме интересира колку души останале имуни на оваа болест до сега :)
 
Д

Демијан

Гостин
Абе што се дешава со ова заушкиве.Има еден другар,денес беше на лекар имал оток.У болница му кажале дека ги фатил најверојатно вчера. Јас бев кај него пред два дена,дали има шанси и јас да сум болен?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Во текот на овој месец во Регионалниот завод за здравстевна заштита - Куманово регистрирани се 40 новозаболени деца од заушки. Лани во декември бројката на заболените изнесувала 54 лица.

повеќе

 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Абе што се дешава со ова заушкиве.Има еден другар,денес беше на лекар имал оток.У болница му кажале дека ги фатил најверојатно вчера. Јас бев кај него пред два дена,дали има шанси и јас да сум болен?
Ќе си видиш за недела дена...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom