Односи Русија, Грузија, Украина...

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Путин вчера изјави има индикации дека Американци биле во редовите на грузиската армија околу Осетија. Ако било точно, според Путин, тоа ќе било “многу лошо’’. Истовремено, Русија забрани извоз од 19 американски производители на пилешко месо.
извоз или увоз?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Забрани извоз од Америка (увоз во Русија).
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Belorusija i Krim se ruski zemji i bi trebalo da bidat del od Rusija isto taka delovite vo Baltikum kade rusite se golemo malcinstvo.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Текстот е ископиран од еден весник... Ме мрзеше да го преведувам, а зар има потреба од тоа...???

ИНТЕРЕСНА Е ИЗЈАВАТА НА ПУТУН...

Руски премијер Владимир Путин је додао да САД последњих година шире „право силе а не међународно право”, наглашавајући да је Русија покушавала да заустави одлуку о признавању Косова, али да је „нико није слушао”. „Када смо покушавали да зауставимо решење за Косово, нико нас није слушао. Ми смо говорили: не радите то, сачекајте, ставићете нас у ужасан положај на Кавказу. Шта ћемо рећи малим народима Кавказа, зашто Косово може да добије независност, зашто овде не може? Ставићете нас у глуп положај”, рекао је Путин у интервјуу америчкој Си-Ен-Ен. „Нико тада није говорио о међународном праву, осим нас а сада су се сви сетили, сада су из неког разлога сви почели да говоре о међународном праву”, истакао је председник руске владе. „Али ко је открио Пандорину кутију? Да ли смо то били ми? Не, нисмо ми. То није наша одлука и није наша политика”, рекао је Путин према стенограму који је објавила влада Русије.


БРАВО ЗА ПУТИН...
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
На питање Си-Ен-Ена да ли је Русија претња миру, Путин је одговорио да су у близину руске обале стигли амерички бојни бродови са ракетним наоружањем домета 500 километара. „Па нису наши бродови дошли до ваше обале, већ ваши до наше. Какав је наш избор?


Конечно некој да им пркоси и на тие светски душмани... американци... БЉАК...!!! :cheeky1:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
На питање Си-Ен-Ена да ли је Русија претња миру, Путин је одговорио да су у близину руске обале стигли амерички бојни бродови са ракетним наоружањем домета 500 километара. „Па нису наши бродови дошли до ваше обале, већ ваши до наше. Какав је наш избор?


Конечно некој да им пркоси и на тие светски душмани... американци... БЉАК...!!! :cheeky1:
Ама им го плеснал ова последново.Браво.:helou:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Текстот е ископиран од еден весник... Ме мрзеше да го преведувам, а зар има потреба од тоа...???

ИНТЕРЕСНА Е ИЗЈАВАТА НА ПУТУН...

Руски премијер Владимир Путин је додао да САД последњих година шире „право силе а не међународно право”, наглашавајући да је Русија покушавала да заустави одлуку о признавању Косова, али да је „нико није слушао”. „Када смо покушавали да зауставимо решење за Косово, нико нас није слушао. Ми смо говорили: не радите то, сачекајте, ставићете нас у ужасан положај на Кавказу. Шта ћемо рећи малим народима Кавказа, зашто Косово може да добије независност, зашто овде не може? Ставићете нас у глуп положај”, рекао је Путин у интервјуу америчкој Си-Ен-Ен. „Нико тада није говорио о међународном праву, осим нас а сада су се сви сетили, сада су из неког разлога сви почели да говоре о међународном праву”, истакао је председник руске владе. „Али ко је открио Пандорину кутију? Да ли смо то били ми? Не, нисмо ми. То није наша одлука и није наша политика”, рекао је Путин према стенограму који је објавила влада Русије.


БРАВО ЗА ПУТИН...
Sea ne znam so e bravovo ama pretpostavuvam oti pomislata deka sea ke se pokaat site i ke recat pu pu ne vazi kosove ne e nezavisno?

Nema bravo tuka sea koa ke padne dogovor priznajte go kosovo nie abhazija i prijatno.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Denes ke se odluci dali EU ke i dade sankcii na Rusija :pos2::pos2::pos2:
Go podvlekuvam toa posto neznam kakvi sankcii ke i dade EU na Rusija posto,Rusija nen e zavisna od EU vo kakva i da bilo smisla.Sankcii za oruzje i hrana???Pa Rusija ako nema oruzje na ovaj svet koj ima?Tie imaat duri i poveke od cela EU.

A EU ke ima sankcii od Rusija Rusite ke go stopirat gasovodot do Evropa i cenata ke se dvizi 150/200 dolari na barel.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Abe ne veruvam oti ke ima sankcii.Ama pa i Rusite ne mozat da se opustaat mnogu.I oni se zavisni od izvozot na nafta.Ako ne na evropa na kogo ke prodavaat nafta i gas?i posle od kaj budzet?mada kos o rekov ne veruvam deka ke ima sankcii.Po izvestajot na OBSE vo koj gi obvinuvaat gruzijcite pa ic.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Набљудувачите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) соопштија дека Грузија ја има вината за избувнувањето на кризата на Кавказ, соопшти германскиот неделник „Шпигел“. Неделникот се повикува на извештаи кои неофицијално и' се предадени на германската влада.

Грузија интензивно ја подготвувала својата воена операција против Јужна Осетија и ја почнала офанзивата пред руските тенкови да навлезат во тунелот Роки, што ги поврзува Русија и Грузија, за „Шпигел“ наведуваат воените набљудувачи на ОБСЕ кои биле во мисија во Кавказ. Во документите дури се споменува и можноста Грузија да извршила и воени злосторства. (МИА)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
I voila ....nema sankcii.poljacite i pribaltickite republiki sega neka se dogovorat so Bush da gi brani.Ako izleze od gomnata u irak i avganistan.Neka tresat gaki.I ubavo neka proucat so se sluci u Gruzija.Ke im treba.Moze semokniot stit ke gi spasi.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Haha nitu semokniot stit nemozi da gi spasi Amerikancite :tv::tv::
Citajte:
Руската ракета „Топољ“ смрт за американскиот штит

Надградената ракета РС-12 М која била тестирана денеска ги потврдила очекувањата дека може да го пробие американскиот антиракетен штит, соопштија руските Нуклеарни стратешки сили

Нуклеарните стратешки сили денеска во 12.36 часот по средноевропско време ја испробаа интерконтинентелната балистичка ракета РС-12 М „Топољ”, изјави портпаролот на стратешките нуклеарни сили на Русија Александар Вовк.

Ракетата РС-12 М „Топољ” која во НАТО ја нарекуваат СС-25-Срп има максимален дострел од десет илјади километри и може да носи една нуклеарна глава од 550 килотони.

Експерименталниот дел беше успешен бидејќи ракетата која носи нуклеарна глава ја погоди метата со голема прецизност на полигонот за ракетни испитувања, наведува Интерфакс повикувајќи се на извори на Стратешките нуклеарни сили.


Руската војска ја редизајнирала ракетата “Топољ” за да и го продолжи векот на траење на 23 години и битно го изменила и унапредила стабилизаторот на летот со што на новиот тип му е овозможено до целта да стигне на начин сличен на крстосувачките ракети.


Dodeka svetot se odlucuva dali da se svrti prema Rusija ili mnozinstvoto se vo sojuz so Amerika,Izrael brza da go napadne Iran.

Одлуката на израелските власти, е поради информациите дека Русија планира да му продаде на Иран најсовремен противвоздушен систем С 300.

Израелската влада донела стратешка одлука да подготви силен напад на Иран, пренесуваат израелски весници.

Нема да дозволиме Иран да се здобие со нуклеарно оружје, стоело во заклучокот на вонредната седница на израелската влада.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Abe sea ne deka se semokni i ruskite raketi.Stitot vo sekoj slucaj e ogromna zakana za Rusija.A so se odnesuva do izrealcive ,nesto mie mnogu simptomaticno.i so niv is o amerikancite.Sekogas ke izleze nekojnivni general ili politicar i ke tropne kako s-300 e ne nekoja zakana imale raptor oni ne znam so ama sekogas koga rusite ke recat ke prodaeme negde s-300 abe popizduvaat momentalno?Da ne gresam dusa ne sum nekoj fanatik ama edvam cekam vekje da se sretnat zapadnava avijacija i s-300.Mozebi iran e sansa ama.........se nadevam deka ke nema sudar.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom