Односи Русија, Грузија, Украина...

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Misirkov, 18 април 2008.

 1. Misirkov

  Misirkov Модератор

  Член од:
  17 март 2005
  Мислења:
  11.506
  Допаѓања:
  1.483
  Да не поверува човек. Министерот за надворешни работи на ЕУ, Хавиер Солана, денес изјави дека Русија го крши меѓународнто право затоа што решила да ја прошири соработка со владите на непризнатите републики Абхазија и Јужна Осетија.

  Солана рекол дека тоа е грубо кршење на суверенитетот и територијалниот интегритет на Грузија и дека ЕУ е многу загрижена.

  НАТО истовремено изразува длабока загриженост заради пановите на Русија и бара да ги анулира чекорите што ги направила.

  http://www.kurier.at/nachrichten/149153.php


  А Русите отворено велат дека тоа го прават затоа што веќе има преседан на Косово.

  За тоа време грузијската војска се групира на границата со Абхазија и Јужна Осетија.
   
 2. Attila

  Attila

  Член од:
  9 март 2007
  Мислења:
  1.264
  Допаѓања:
  218
  В сравнение с Кавказ, Балканите са като пансион за благородни девици.
  Регион'т е много интересен ог историческа, културна и етнографска гледна точка. Грузинците са страхотен народ, но през последните години допуснаха нјакои грешки. Надјавам се че ште успејат да запазјат целостта на д'ржавата си.
   
 3. Ra

  Ra

  Член од:
  15 февруари 2008
  Мислења:
  417
  Допаѓања:
  5
  Е ако де,ека си биде загрижена..
  И Македонија е загрижена што не заебаваат во здрав памет во НАТО и ЕУ...па нив ги боли ли?
  Па зошто тогаш треба НАС да не боли ако циганот Солана бил загрижен?
  А што може да направи? Нема да ја прими Русија во ЕУ?
  Држ ме мајко оти се посрав!
  Русија и треба на ЕУ, а ЕУ не и треба на Русија!
  Тоа е единствената разлика...
  Ај да го видам цигојнерот колку ќе биде загрижен кога за 5-6 години ќе останат и без нафта и без руски гас?
  Тогаш, ќе го пратиме пред капиите на ЕУ во Брисел да се помоли на Ерменскиот Поп!
  :pos2: :pos:
   
 4. zoki_com

  zoki_com

  Член од:
  16 септември 2007
  Мислења:
  1.457
  Допаѓања:
  253
  Kako stojat rabotive ce bidne vojna ..Epa ne moze za edni da si tatko a za drug da ne si ..Ja podrzuvam Abhazija i Juzna Osetija da se otcepat od Gruzija i taka tie se samostojni republiki
   
 5. Attila

  Attila

  Член од:
  9 март 2007
  Мислења:
  1.264
  Допаѓања:
  218
  Не са самостојни републики, руски територии са. Сите техни граждани и сега има руски пасоши, на териториите им има руски военни бази от които постојанно се правјат провокации спрјамо грузинците. Това положение е от началото на 90-те години, много преди Косово да се отдели от С'рбија. Просто руснаците т'рсјат повод за анексиране на тези територии (самостојността е само на книга). Това им дава статегическо преимуштество в региона, изобшто не ги е грижа за населението. От 530 000 жители на Абхазија преди конфликта, сега там живејат 210 000. Над 250 000 грузинци са прогонени от домовете си.
   
 6. zoki_com

  zoki_com

  Член од:
  16 септември 2007
  Мислења:
  1.457
  Допаѓања:
  253
  A kolku srbi se iseleni od svoite domovi i sto kako nisto da ne e bilo
   
 7. Misirkov

  Misirkov Модератор

  Член од:
  17 март 2005
  Мислења:
  11.506
  Допаѓања:
  1.483
  Колку ли МАКЕДОНЦИ се иселени од своите домови, цела Егејска Македонија и ме можат да се вратат. Со последниот бран на етничко листење, околу 300.000 Макеоднци се протерани од страна на Грците.

  Малку Off Topic: вo 2005 година, Европскиот Суд за Човечки Права пресуди во случајот Ouranio Toxo and Others v. Greece (application no. 74989/01).

  Судот пресуди дека грција ги прекрши членовите 11 и 6 од Европската конвенција затгоа што не им дозволува на грчки државјани од Македонско потекло и националност слобода на собирање, на здружување, и еднаквост пред законот.

  E.U. PARLIAMENT STRUGGLES WITH GREECE HUMAN RIGHTS VIOLATIONS


  Steve Gligorov, Esq.

  April 18, 2008


  On October 20, 2005, the European Court of Human Rights issued a final ruling in the case of Ouranio Toxo and Others v. Greece (application no. 74989/01). The Court unanimously held that Greece violated Articles 11 and 6 of the European Convention because Greece denied Greek citizens of Macedonian national origin, who are a minority in Greece, the right to freedom of assembly, freedom of association, and equal protection of laws.  http://www.americanchronicle.com/articles/58907

  http://www.americanchronicle.com/articles/58907  .
   
 8. Attila

  Attila

  Член од:
  9 март 2007
  Мислења:
  1.264
  Допаѓања:
  218
  Руснаците точно това целјат - да се прави аналогија между Косово и Абхазија. Истината е че под тјахна диктовка през 1993г. /6 години преди косовската креза/ се стигна до војната и изселването на грузинците. Говорим за 60% от населението на Абхазија. Малцинството изгони болшинството.
   
 9. Ra

  Ra

  Член од:
  15 февруари 2008
  Мислења:
  417
  Допаѓања:
  5
  E ako de, i vo Makedonija i na Kosovo bese taka..
  I koj za toa odgovara?
   
 10. Attila

  Attila

  Член од:
  9 март 2007
  Мислења:
  1.264
  Допаѓања:
  218
  По-близка е аналогијата с Војводина. Представи си унгарците да изгонјат с'рбите и черногорците и да објавјат независимост, като фактически са част от Унгарија.
  Вс'штност подобна тактика Русија прилага и в така наречената Приднестровска Република в Молдова.
   
 11. Misirkov

  Misirkov Модератор

  Член од:
  17 март 2005
  Мислења:
  11.506
  Допаѓања:
  1.483
  Русите денес оборија грузиско беспилотно летало над Абхазија.

  Сепак ова е само опипување пулс, мада ништо не е исклучено.


  Georgian spy plane shot down over Abkhazia

  Air Defence forces in Abkhazia say they have shot down an unmanned Georgian spy plane over the breakaway republic’s Gali District. Officials have launched a search operation for the debris, according to sources in the area.
   
 12. Attila

  Attila

  Член од:
  9 март 2007
  Мислења:
  1.264
  Допаѓања:
  218
  Не знаех, че грузинците разполагат с безпилотни разузнавателни самолети, но нјама да се учудја наистина да имат. Благодарение на американската военна помошт те имат изклјучително добре подготвена армија, обучена от американски и израелски инструктори. Ако не беше Русија, оште утре Грузија можеше да влезе в НАТО.

  http://www.mod.gov.ge/?l=E&m=1

  Това е сајта на грузинската министерство на отбраната. В'в фотогалеријата мај наистина се виждат drones.
   
 13. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ?????
  [​IMG][​IMG]

  Bekas X-32 ukrainski ultralesni avioncinja
   
 14. Misirkov

  Misirkov Модератор

  Член од:
  17 март 2005
  Мислења:
  11.506
  Допаѓања:
  1.483
  На ова мислиш?


  [​IMG]
   
 15. Attila

  Attila

  Член од:
  9 март 2007
  Мислења:
  1.264
  Допаѓања:
  218
  Грузиско беспилотно летало за време на викендов беше соборено од страна на руски борбен авион, соопшти вчера грузиското воено воздухопловство, презентирајќи видеоснимка од инцидентот. „На 20 април руски борбен авион „миг-29“ собори невооружено беспилотно летало кое изведуваше основно набљудување над грузиската територија“, изјави полковникот Давид Наирашвили, командант во грузиското воено воздухопловство. „Апсолутно е недозволено за руски ’миг-29‘ да биде тука“, изјави тој.
   

Сподели преку: