C#.NET

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Хмм... да не зане некој каде грешам... значи пишуваш што пишуваш текст, после го зачувуваш тој текст и сеа кога ќе го отвориш текстот испаѓаат некои глупости наместо напишаниот текст ? :/
 

Attachments

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Еве го од "Зачувај"

Код:
private void saToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            if ((rchEditor.Modified == true) &&
                (CurrentFileName == "<Not Allowed>"))
            {
                if (dlgSave.ShowDialog() == DialogResult.OK)
                {
                    rchEditor.SaveFile(dlgSave.FileName);
                    CurrentFileName = dlgSave.FileName;
                    FileInfo fleParasol = new FileInfo(dlgSave.FileName);
                    Text = "Parasol - " + fleParasol.Name;
                }
                else
                    return;
            }
            else
            {
                rchEditor.SaveFile(CurrentFileName);
            }
        }
A еве го од "Зачувај посебно"

Код:
private void saveAsToolStripMenuItem_Click(object sender, EventArgs e)
        {
            if (dlgSave.ShowDialog() == DialogResult.OK)
            {
                rchEditor.SaveFile(dlgSave.FileName);
                CurrentFileName = dlgSave.FileName;
                FileInfo fleParasol = new FileInfo(dlgSave.FileName);
                Text = "Parasol - " + fleParasol.Name;
                rchEditor.Modified = false;
            }
        }
Едит: Сеа приметив друга работа... кога ќе го зачувам се зачувуvа како .txt и сеа ако го отворам со notepad испаѓаат некои глупости, а ако го отворам со мојов програм си испаѓа текстот кој што сум го напишал... да не сум изместил нешто во пропертис на SaveFileDialot и OpenFileDialog... :/
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
Не е мешање на променливи туку променливата од типот стринг да може да “собере“ онолку карактери колку што ќе наведеш. Како да правиш низа од карактери, повќе од n-1 не можеш да внесеш.

не работи ни тоа ни тоа :)
Нешто вака? Је да ова е веќе мало програмче и го крати зборот ако е подолг од даденото..


PHP:
int broj;
            string zbor;
            Console.WriteLine("Vnesi broj na karakteri:");
           
                broj = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
           
            Console.WriteLine("Vnesi zbor/tekst:");
            zbor = Console.ReadLine();
            if (zbor.Length > broj)
            {
                Console.WriteLine("Zborot/tekstot ne mozhe da bide podolg od {0} karakteri.", broj);
                zbor = zbor.Substring(0, broj);
                Console.WriteLine("Zborot e skraten na {0} karakteri i izgleda vaka: {1}", broj, zbor);
            }
            else 
            {
                Console.WriteLine("Zborot shto go vnesovte e: {0}", zbor);
            }
            Console.ReadLine();
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Нешто вака? Је да ова е веќе мало програмче и го крати зборот ако е подолг од даденото..


PHP:
int broj;
            string zbor;
            Console.WriteLine("Vnesi broj na karakteri:");
           
                broj = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
           
            Console.WriteLine("Vnesi zbor/tekst:");
            zbor = Console.ReadLine();
            if (zbor.Length > broj)
            {
                Console.WriteLine("Zborot/tekstot ne mozhe da bide podolg od {0} karakteri.", broj);
                zbor = zbor.Substring(0, broj);
                Console.WriteLine("Zborot e skraten na {0} karakteri i izgleda vaka: {1}", broj, zbor);
            }
            else 
            {
                Console.WriteLine("Zborot shto go vnesovte e: {0}", zbor);
            }
            Console.ReadLine();
Дури сега гледам. Фала, така направив ако е подолг од колку што ми требаше кратев . . .
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Некои знае ли как од C# се принти на матричен принтер ?
Можеш да принташ како и на секој друг принтер со таа напомена дека принтањето на буквите ќе ти биде bitmap-like а не она подржаното и брзото од страна на матричниот печатар.

Друг начин е да имаш направено програмчиња во DOS кои ќе се грижат за печатењето а ти од C# само да ги повикуваш.

Трет начин е да го имплементираш протоколот за комуникација со матричен печатар преку паралелна порта. Мада преку C# и со Windows XP > ќе биде интересно со оглед на тоа што овој целосно ја менаџира портата и иде со хипер брзина.
 
Член од
22 март 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не ми е јасно зашо сите му „префрлаат“ на .NET за неоригиналност , копија на јава ен шит , искрено , мене ме боли к*р на кој прв му текнало , глеам да е ефективно , компајлерот на .нет ми ги задоволува тие критериуми . Точка. :)
Во право си потполно те поддржувам

Jas типувам на јава :D
Зошто бидејки

Open Source
Независна: Од микрокнтролери до SUN сервери секаде има код на Java
Solaris има бесплатна верзија доаѓа со MYSQL
Јnode јава оперативен систем
Велегува со широко отворена врата на високо образовните институции Има огромна добра средена документација.
Два најсовермени едитори на код Eclipse и Netbeans - бесплатни

Да започниш бизнис како фирма за развој на softwere Java e вистинскиот избор не треба да се оптеретуваш со никави лиценци

Да не заборавив нешто. Да дури и виртуалната машина ти е со отворен код .

Е сега во што беше подобар C# ?

Како за старт C# e заснован на ц++ и практичноста и кноцептот на Java... бла бла ново оружје на мајкрософт бидејки програмерите го исфрилија ВБ .

C# живее благодарение на скапите реклами .
Потиснат е од двете страни и во апликативен софт и во веб
1. Како најпрво зависи од професионалноста и функционалоста на програмот што треба да се изработи. Open Source не се зема во предвид кога треба да се изработат професионални и фунционални програми. Што значи дека .НЕТ тука си го наоѓа своето место. За сите они кои со .НЕТ не можат да го решат проблемот постои C++ или пак C (но се сомневам во тоа).
2. Среденоста и големината на документацијата е на високо ниво кај .НЕТ
3. Луѓе бидете професионални! За беспари не се добива ништо, освен некоја непрофесионална копија. Значи секој програм или пак едитор траба да си го купиме (ако сакаме да бидеме чесни во работата).
4. ВБ не е исфрлен а и во иднина нема да биде исфрлен
5. Бројот на апликативен и веб софтвер не значи и квалитет

Времето и квалитетот е најбитна работа во изработувањето на софтвер.
Ако овие работи не се бараат при изработка на софтверот, слободно може да се користи open source.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Open Source не се зема во предвид кога треба да се изработат професионални и фунционални програми.
:pos: :pos: :pos:
Овде ќе се воздржам.. не коментирам. Али, не можам да се воздржам, да прекинам со смеење!
:pos:
2. Среденоста и големината на документацијата е на високо ниво кај .НЕТ
:pos: :pos: :pos:
Да.. ова е точно, ако не си видел ништо друго ви животот!
3. Луѓе бидете професионални! За беспари не се добива ништо, освен некоја непрофесионална копија. Значи секој програм или пак едитор траба да си го купиме (ако сакаме да бидеме чесни во работата).
Секој програм и едитор? Еве, ќе идам со глупи примери, за да ме разбереш:
Програм: Со што сурфаш? Firefox? Open source e!
Едитор: Си чул за Eclipse?
Времето и квалитетот е најбитна работа во изработувањето на софтвер.
Ако овие работи не се бараат при изработка на софтверот, слободно може да се користи open source.
Друже... ај барај печатна грешка тука, или било што друго... Не верувам дека постои човек доволно глуп да каже вакво нешто!




Hsi... Пишав пак :pos:
 
Член од
22 март 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Со што сурфаш? Firefox? Open source e!
Со што сурфам?
Internet Explorer, се разбира
Имам користено и Mozila FireFox, но не сум задоволен, можеби за текст и слика е брза, но мислам дека и недостасува уште многу за да го стигне Internet Explorer-от

Едно прашање до тебе:
Дали користиш Линукс? Ако не користиш воопшто не ми одговарај

За преостанатото не коментирам, секој си има свое мислење
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
но мислам дека и недостасува уште многу за да го стигне Internet Explorer-от
Друже, ти си единствениот човек на планетава кој што тврди дека ФФ има уште многу за да го стигне ИЕ... :)


Дали користиш Линукс? Ако не користиш воопшто не ми одговарај
openSuSe 11.1 со KDE4.2 :) (малце поопширно кажано - ДА! :) )

За преостанатото не коментирам, секој си има свое мислење
Тоа - да... Али, би требало да имаш аргументи за твоето мислење, нели? ОК е тоа што не се согласуваме, али... зашто си ти на тоа мислење е битниот детаљ :)
Знаеш, без разлика дали збориме за слободен софтвер против оној другиот, или за програмски јазици/околини, или за пиперки, важи правилото: Ако имаш пробано релативно голем дел од тоа што се нуди на пазарот, тогаш сигурно имаш причина зашто нешто тврдиш дека е добро, а нешто не... од друга страна, ако имаш пробано само едно нешто, тогаш имаш само незнаење ;)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Со што сурфам?
Internet Explorer, се разбира
Имам користено и Mozila FireFox, но не сум задоволен, можеби за текст и слика е брза, но мислам дека и недостасува уште многу за да го стигне Internet Explorer-от

Едно прашање до тебе:
Дали користиш Линукс? Ако не користиш воопшто не ми одговарај

За преостанатото не коментирам, секој си има свое мислење
Еве ти тебе едно лолче.
 
Член од
22 март 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Друже, ти си единствениот човек на планетава кој што тврди дека ФФ има уште многу за да го стигне ИЕ... :)

Тоа - да... Али, би требало да имаш аргументи за твоето мислење, нели? ОК е тоа што не се согласуваме, али... зашто си ти на тоа мислење е битниот детаљ :)
Знаеш, без разлика дали збориме за слободен софтвер против оној другиот, или за програмски јазици/околини, или за пиперки, важи правилото: Ако имаш пробано релативно голем дел од тоа што се нуди на пазарот, тогаш сигурно имаш причина зашто нешто тврдиш дека е добро, а нешто не... од друга страна, ако имаш пробано само едно нешто, тогаш имаш само незнаење ;)
1. Па на би рекол јас така.
И кога веќе зборуваме за open source и FireFox, мислам дека FireFox живее од својата популарност што ја има стекнато на подмолен начин. Погледни малку наоколу, FireFox има озбилен конкурент, Google Chrome.

И викај ме бар другар, умре титоизмот веќе.

2. Јас веќе го кажав своето, прочитај погоре.
Користам и open source во зависност од потребата.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
1. Па на би рекол јас така.
И кога веќе зборуваме за open source и FireFox, мислам дека FireFox живее од својата популарност што ја има стекнато на подмолен начин. Погледни малку наоколу, FireFox има озбилен конкурент, Google Chrome.
Друже... ме заебаваш? Ај.. ти шо ќе речеш - речи, али прочитај нешто наоколу по нетот... ок?
Башка... Кој е подмолниот начин? Тоа што е подобар?
ФФ има озбилен конкурент.. точно... Хромот е OpenSource!


2. Јас веќе го кажав своето, прочитај погоре.
Користам и open source во зависност од потребата.
Друже... бладаш.. ова се твои зборови:
calestudio напиша:
Времето и квалитетот е најбитна работа во изработувањето на софтвер.
Ако овие работи не се бараат при изработка на софтверот, слободно може да се користи open source.
Алудираш дека слободниот софтвер е неквалитетен и споро се развива. Таква глупост не можам да прогледам низ прсти!


Него.. дај заеби... пиши негде на друга тема ако сакаш да се натегаш (резилиш) и даље... овде би требало да збориме за C# .Net ...
 
Член од
9 мај 2008
Мислења
184
Поени од реакции
7
Ajde pomos Neznam kako da ja dobijam bukvata koja e pritisnata od tastaura vo textBox, probav iljada varijanti i nesaka nikako.

P.s samo pobrzo ako moze dodeka ne sum go frlil kompjuterov niz dzam.


private
void textBox1_KeyPress(object sender, KeyPressEventArgs e)
{

if (e.KeyChar == (char)13)
{
MessageBox.Show("OK");
}
else MessageBox.Show(":(");
}
 

Kajgana Shop

На врв Bottom