C#.NET

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
C#.NET претставува објектно-ориентиран програмски јазик и дел од ВИП клубот на .NET јазици. Се карактеризира со големи можности (блиски на C++), позната синтакса на C++, семантика блиска на Java и поголема едноставност и флексибилност при користењето.
Со подемот на ASP.NET на пазарот и со неговото завземање на IT пазарот, C#.NET станува златна средина и најчест избор за code-behind јазик. Голем дел од можностите и перформансите на C++.NET, дел од едноставноста на VB.NET преточени во него и многуте готови работи во .net го прават одличен избор за брзо градење на моќни web-апликации.

За оние што сакаат да научат:
- материјали од темата за е-books: C# ASP.NET
- VC#.NET express edition
- SharpDevelop (#develop)
- MonoDevelop - за Linux (непроверено)

Што мислите вие за овој јазик? Имате работено во истиот? Импресии, pros/cons. Дискутирајте.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Па има 2 години каде работам C#.NET а пред тоа чепкав Java. Кога се префрлив на сишарпот скоро и да не приметив синтаксичка разлика со јавата па затоа и промената ја прифатив полесно.
Кога почнав да работам АСП за коуд бихајнд пак го користам сишарпот и сум изненаден од тоа колку е моќен и колку готови библиотеки има. Се е на тацна. Флексибилноста е голема, може да се изработи цела асп.нет апликација буквално во ноутпад, за вижуал студио да не правам муабет, треба посебна тема да се посвети :D
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Мојот омилен кога станува збор за јазик со кој се прават добри Веб апликации.

Значи на факултет го почнав, и веднаш ми остави поголем впечаток од сите ВЕБ јазици кои ги имам работено. Иако во тоа време беше актуелен 2003ка, која е УЖАСНА во споредба со 2005ка. Потоа после факултетот продолжив да работам некои десетина месеци во фирма каде преку аутсорсинг, работев за фирми во Европска Унија. Таму мислам дека го стекнав најголемото искуство во оснос на мојот развот во .НЕТ технологијата, како и го направв тој премин од 2003 на 2005.

Со 2005ка стигна и се она што сум го посакувал од програмирање. Веќе не губам време на ситници кои сум ги правел јас десетици пати а други програмери ... илјадници пати. Веќе изгледот на апликацијата, сигурноста, поврзувањето со базите, е доведено до степен да го направам подесам за пола час, а останатото време да го поминам во изработка на специјалните барања, подесувања, на апликацијата. Тоа можеби изгледа малку дебилно, но, многу сум задоволен бидејќи се знае, 99% од веб апликациите имаат ист почеток. Сигирност, логирање, бази, мастер-пејџс, па, останатите работи варираат во однос на апликацијата.

И сега со работата која ја работам, сум близок на овој јазик, и редовно пратам што се дешава ново. Последно што правев беше Ajax.NET со C# па, сфатив дека е една моќна алатка.

Како и да е, и јас сум C# фан. Единствено што ми недостасува е цената на хостот за .нет за разлика од Линукс хостовите за PHP
 

PowerBoY14

Јас Сум Тој и Тој Роден Тогаш и Тогаш
Член од
13 април 2007
Мислења
256
Поени од реакции
4
А, оти Сшарп само за веб апликации?
Неможе да се користи за одлични Windows, и се она што не е онлајн, апликации?
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
А, оти Сшарп само за веб апликации?
Неможе да се користи за одлични Windows, и се она што не е онлајн, апликации?
Абсолјутно си прав. Супер е за Windows апликации и за работа с База Данни. С Ораkal, MySQL и други. А ако се сака да се работи с безплатна БД работи добре и с FireBird. Po-rano raboteh na Delphi, но C# по-ми харесва.
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
99
Поени од реакции
1
Поздрав до сите .NET девелопери.mkdot.net е интересна веб страна на која може да се најде се и сешто за .NET и други информации поврзани со тоа.
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Поздрав до сите .NET девелопери.mkdot.net е интересна веб страна на која може да се најде се и сешто за .NET и други информации поврзани со тоа.
Благодарја Queen. Хареса ми сајта и намерих нешто за което не се бјах сетил.
 
Член од
23 април 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
C# ne e ogranicen samo vo Web Programiranje. Daleku od toa. Preku site .Net jazici (MC++, VB, C#, J#, F#) moze da se programiraat i desktop aplikacii a i mobile aplikacii. A so Mono istite lesno se portiraat vo Linux.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
C# ne e ogranicen samo vo Web Programiranje. Daleku od toa. Preku site .Net jazici (MC++, VB, C#, J#, F#) moze da se programiraat i desktop aplikacii a i mobile aplikacii. A so Mono istite lesno se portiraat vo Linux.
За ова баш сакам да прашам некој за искуства. Како monoto? Функционира? Има слобода за програмирање? Колкав дел од .net имплементира?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
C# ne e ogranicen samo vo Web Programiranje. Daleku od toa. Preku site .Net jazici (MC++, VB, C#, J#, F#) moze da se programiraat i desktop aplikacii a i mobile aplikacii. A so Mono istite lesno se portiraat vo Linux.
Далеку дека е ограничен на WEB.

Но, зборував погоре од моја гледна точка. До пред 1 месец и воопшто немав потреба за Windows aпликација во C#.

За моќноста нема потреба да зборувам...
 
Член од
23 април 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Vo golem del funkcionira. Se poddrzuva od Novel koisto neodamna napravija dogovor so M$, dogovor kojsto vklucuva kooperacija megju Windows i Linux svetot. Znaci sega mono ima poddrska i od Microsoft.

Poveketo od bibliotekite na .Net se implementirani. Gotovo site biblioteki od .Net 1.1 i 2.0. Se raboti i vo implementiranje na bibliotekite od 3.0 / 3.5.

Momentalno koristam mono preinstaliran vo OpenSuse i funkcionira super. Proekt napisan na VS 2005 bez nitu eden problem se kompajlira vo mono. A isto mozes i binary file (exe od windows) da ekzekutiras vo Linux bez nikakva promena.

Za da vidis dali nekoja tvoja aplikacija ke raboti na mono probaj ja ovaa programa (mono migration analysis):

http://www.mono-project.com/Moma
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Супер!
Си правам една CAD програма за градење и симулација на дигитални кола (VC++.NET CLR), а момата ми вели дека ќе работи и под линукс. Грејт.
 

divjak

Aker
Член од
9 јули 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
Zdr decki jas pocnav sega da go rabotam C# e sega praev pravam seminarska za na fakultet i mi treba pomos okolu bazi na podatoci kako da se dodatam novi podatoci vo bazata i kako da se bara niz nea koristam SQL server 2005
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
C# (читај цела .нет платформа) има воведено доста интересни концепти исто како и конкурентот Јава. И двете се јаки платформи за развој на комплицирани системи со комплицирана бизнис логика. Интересно е само до кај ќе одат и кој ќе испадни подобар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom