C#.NET

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Jas типувам на јава :D
Зошто бидејки

Open Source
Независна: Од микрокнтролери до SUN сервери секаде има код на Java
Solaris има бесплатна верзија доаѓа со MYSQL
Јnode јава оперативен систем
Велегува со широко отворена врата на високо образовните институции Има огромна добра средена документација.
Два најсовермени едитори на код Eclipse и Netbeans - бесплатни

Да започниш бизнис како фирма за развој на softwere Java e вистинскиот избор не треба да се оптеретуваш со никави лиценци

Да не заборавив нешто. Да дури и виртуалната машина ти е со отворен код .

Е сега во што беше подобар C# ?

Како за старт C# e заснован на ц++ и практичноста и кноцептот на Java... бла бла ново оружје на мајкрософт бидејки програмерите го исфрилија ВБ .

C# живее благодарение на скапите реклами .
Потиснат е од двете страни и во апликативен софт и во веб
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Jas типувам на јава :D
Зошто бидејки

Open Source
Независна: Од микрокнтролери до SUN сервери секаде има код на Java
Solaris има бесплатна верзија доаѓа со MYSQL
Јnode јава оперативен систем
Велегува со широко отворена врата на високо образовните институции Има огромна добра средена документација.
Два најсовермени едитори на код Eclipse и Netbeans - бесплатни

Да започниш бизнис како фирма за развој на softwere Java e вистинскиот избор не треба да се оптеретуваш со никави лиценци

Да не заборавив нешто. Да дури и виртуалната машина ти е со отворен код .

Е сега во што беше подобар C# ?

Како за старт C# e заснован на ц++ и практичноста и кноцептот на Java... бла бла ново оружје на мајкрософт бидејки програмерите го исфрилија ВБ .

C# живее благодарение на скапите реклами .
Потиснат е од двете страни и во апликативен софт и во веб
Овие работи шо ќе ги напишам незначи дека сум на страната на C# ама ќе се обидам малку да гледам неутрално и да го одбранам.
1. За Микроконтролери да не претерваме ама во мобилни уреди ја има исто како и C# (види вин мобиле), исто и за сервери ИИС, МсСкуел
2. Виста
3. Исто и C# се применува во образовните институции. А исто така и документацијата не паѓа подолу од онаа на Јава.
4. Едитор за C# ти е Visual Studio кое јас личного сметам за многу подобро од Еклипс во многу аспекти. Исто имаш и ограничена бесплатна верзија од него. Експресс. За некои работи можиш да имаш проблеми со неа.
5. Ок лиценци ? Ама ко ќе размислам поубо живееме во Македонија. Па на крајот на краиштата постои и моно.
6. Отворен код. Добро е ова, ама на кој му треба? Еве ќе почнам од тебе, да не го имаш проучвано случајно?
7. Аха интересно прашање, а во шо е подобра јава?
8. Точно ново оружје на големиот брат кое нуди многу корисни работи и е многу добра околина за брз развој на софтвер.

Значи да не испадни дека го бранам Ц# ќе повторам не сум само малку ме испровоцира постот па морав да вратам.
Ц# има многу корисни работи во него ама очекувам да бидат истите употребени и во јава. И јас јава ја гледам како подобра околина ама пораби можностите.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Да се користи за микроконтролери Јавата е исмислена со цел секаде да функционира еве ти една фирама која користи Java за оваа намена
SAP
http://www.sap.com/westbalkans/company/careers/macedonia.epx
Како што гледам и во Македонија ќе шират бизнис.
Не го имам проучувано кодот на јава не сум имал потреба .
Ако живееме во Македонија не значи дека нема да платиш лиценца
биди ми конкурент со не платени лиценци .
Ќе видам колку дена ќе опстанеш..
За среќа Македонија го напушта Кумунистичкиот менталитет и почнаа да се менат работите.
Брашно за пари и Леб за пари
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Заебете го SAP. Oва е система за фалиране на фирми. Голема реклама. Ного пари за работа дека може да ја работиш со друга по ефтина и лека ERP. Не се зафакајте со тиа.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Jas типувам на јава :D
Зошто бидејки

Open Source
Независна: Од микрокнтролери до SUN сервери секаде има код на Java
Solaris има бесплатна верзија доаѓа со MYSQL
Јnode јава оперативен систем
Велегува со широко отворена врата на високо образовните институции Има огромна добра средена документација.
Два најсовермени едитори на код Eclipse и Netbeans - бесплатни

Да започниш бизнис како фирма за развој на softwere Java e вистинскиот избор не треба да се оптеретуваш со никави лиценци

Да не заборавив нешто. Да дури и виртуалната машина ти е со отворен код .

Е сега во што беше подобар C# ?

Како за старт C# e заснован на ц++ и практичноста и кноцептот на Java... бла бла ново оружје на мајкрософт бидејки програмерите го исфрилија ВБ .

C# живее благодарение на скапите реклами .
Потиснат е од двете страни и во апликативен софт и во веб
По некое чудо, се согласувам со тебе, замисли... :)
Ипак, мајкрософт ти е куче кое што не се откажува така лесно. Не е финтата кај C# ами кај .NET, поради тоа што овозможува ептен лесен web development што неретко е почеток за секој ученик или студент, а првата љубов тешко се заборава...
Правењето web во јава е програмирање на висока врата. Значи уште во старт се среќаваш со сите поими од програмирањето што за почетници е hell. Овде нешто мора да се направи.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Не ми е јасно зашо сите му „префрлаат“ на .NET за неоригиналност , копија на јава ен шит , искрено , мене ме боли к*р на кој прв му текнало , глеам да е ефективно , компајлерот на .нет ми ги задоволува тие критериуми . Точка. :)
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Како за старт C# e заснован на ц++ и практичноста и кноцептот на Java... бла бла ново оружје на мајкрософт бидејки програмерите го исфрилија ВБ .

C# живее благодарение на скапите реклами .
Потиснат е од двете страни и во апликативен софт и во веб
Ај земи здив двапати и прочитај се уште еднаш што си напишал. VB само да знаеш уште колку многу се користи (во Microsoft да знаеш само колку многу има VB програмеи), и у АСП.НЕТ знаеш што е разликата дали ќе бидел codebehind C# или VB ? Синтакстата и организираноста. CLR у позадина го произведува истото. И нема врска тоа што кажуваш дека C# живее од скапите реклами :).

Два најсовермени едитори на код Eclipse и Netbeans - бесплатни
Од кај ти е молимте овој падоток :wink:. Јас разбирам, да работаш нешто у животот, ама и незначи дека тоа што ти го работиш е нешто најдобро, поготово ако не си пробал нешто друго. :helou:

EDIT: Крај краева дискусијава е за C# што имаш да типуваш на Java...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
C# и VB на крај се компајлираат во еден мизил (MISL) код кој е ист за двата. Така да др_вирус не ти држи инфото, даваш погрешна представа. Јава не ми спомнувај, го знаеш тој виц, чук чук, кој е.........после 2 мин, јас сум јава :pos:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
C# и VB на крај се компајлираат во еден мизил (MISL) код кој е ист за двата. Така да др_вирус не ти држи инфото, даваш погрешна представа. Јава не ми спомнувај, го знаеш тој виц, чук чук, кој е.........после 2 мин, јас сум јава :pos:
MSIL - mala ispravka.

Бидејќи нема отворено да поддржвам ниту еден од јазиците ќе истакнам само некои работи кои се мала предност за едниот или другиот.

1. C# (не .нет) јазикот не е воопшто инфериорен во однос на Јава. Има слични моќни конструкции и е доволно експресивен лесно да можи дасе напиши било кое парче код.
2. Јава и .нет како фрејмворци за работа и како концепти за ентерпрајз апликации. Е тука лежи зајакот. .нет е само мало подобрување во однос на почетничките пхп и асп (извинете некоја ако се навреди ама овие се за ситни проекти). Значи имате подобрувње од типот на ако за нешто во асп ми треба време т во асп.нет ќе ми треба т/н. Кај јава е друга приказната. Ако имате некој јасен проект и ако добро го формулирате и дизајнирате од самиот почеток тогаш имате експоненцијално подобрување на сложеноста. Ако немате арен чоек за да го напрај овај дизајн држете се до .нет и не си го комплцирајте животот. (исто ако немате многу сложена логика држете се за пхп и исто не си го коплицирајте животот :) )

Се на се
И воте фор џава.
 
D

drle

Гостин
Според мене јава ќе го држи приматот уште долго време поради мултиплатформската основа (можиш и на точак да му ставиш програма во јава ако има РАМ и можи да се подигни виртуелната машина), а од друга страна брзината во извршувањето му е недостаток и тука .нет можи да си најде место под сонцето. Ама сепак типувам на јава.

П.С
Доволно е само производите на IBM да се видат и од тука се гледа моќта на јавата.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Според мене јава ќе го држи приматот уште долго време поради мултиплатформската основа (можиш и на точак да му ставиш програма во јава ако има РАМ и можи да се подигни виртуелната машина), а од друга страна брзината во извршувањето му е недостаток и тука .нет можи да си најде место под сонцето. Ама сепак типувам на јава.

П.С
Доволно е само производите на IBM да се видат и од тука се гледа моќта на јавата.
Ако веќе се гледа врз база на производи погледнија Вистата па ќе ја видиш моќта на C# :pos2:
 
D

drle

Гостин
Ако веќе се гледа врз база на производи погледнија Вистата па ќе ја видиш моќта на C# :pos2:
Погледни поубаво какви производи се тие што ги наведов како пример и што можиш со нив да правиш, после реплицирај. Вистата е нешто од што и самиот Микрософт бега како од оган и затоа брза да го извади Виндовс 7.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Луѓе, бидејки не располагам со принтер дома, а планирам да направам едно програмче кое ќе има опција за принтање... е сеа доколку е само еден текст бокс знам што и како иде и што би се десило... али планирам да направам табела од 9 текст боксови (3x3) и сеа работава е дали ќе можам само со принт диалог наједноставно да го испринтам она што е внесено во текст боксовите или ќе треба на посебно место да ги "сетирам" текстовите од текст боксовите за да принтањето би завршило онака како што треба.
Како што кажав не располагам со принтер за да испробам, па ако има некој од поискусните што знае како треба поточно... му благодарам однапред :smir:
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Луѓе, бидејки не располагам со принтер дома, а планирам да направам едно програмче кое ќе има опција за принтање... е сеа доколку е само еден текст бокс знам што и како иде и што би се десило... али планирам да направам табела од 9 текст боксови (3x3) и сеа работава е дали ќе можам само со принт диалог наједноставно да го испринтам она што е внесено во текст боксовите или ќе треба на посебно место да ги "сетирам" текстовите од текст боксовите за да принтањето би завршило онака како што треба.
Како што кажав не располагам со принтер за да испробам, па ако има некој од поискусните што знае како треба поточно... му благодарам однапред :smir:
Вака,

принтањето во C# е ултра вери комлицирано. Милион работи има што треба да се подесат. Не дека е тешко, ама многу код е и секаде може да ти прави проблеми.
Има една многу добра контроличка лево во тулбоксот ако можеш да ја најдеш, Visual Basic Compatibility ли беше или како појма немам, и таму има PrintForm. Со нејзе, само со една команда ти принта се што ти се наоѓа врз некоја форма as is. Верувам дека тоа и ти треба.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Вака,

принтањето во C# е ултра вери комлицирано. Милион работи има што треба да се подесат. Не дека е тешко, ама многу код е и секаде може да ти прави проблеми.
Има една многу добра контроличка лево во тулбоксот ако можеш да ја најдеш, Visual Basic Compatibility ли беше или како појма немам, и таму има PrintForm. Со нејзе, само со една команда ти принта се што ти се наоѓа врз некоја форма as is. Верувам дека тоа и ти треба.
Благодарисимо, тоа го барав... јас реков да не треба да подесувам некои глупости за едно посрано програмче... ова ќе ми заврши работа, само да го пробам како ќе испадне на листот и тоа е тоа... мада чим ја принта цела форма ондак 99% е тоа што ми треба.

Иначе точната локација на таа опција е:

ToolsBox > Visual Basic PowerPacks > PrintForm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom