Вредноста на Дитас

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ditas e poznat posto pisuva za budali a i toj e prv budala.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Немам ништо прочитано од овој писател. Имам видено дека му се продаваат книгите пред ГТЦ, ама не сум прашала ни за цената, ниту пак нешто сум заинтеренсирана за неговите книги. Според тоа што го имате напишано уште повеќе ме убедивте да не купувам книги од него.
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Ја читав „Крив правец“ од него и ми беше доволно да го видам неговиот „стил“.
Како што и повеќето кажаа таквите книги може доста негативно да влијаат посебно на 15-16 годишници,
Ако зборуваш за "Крив Правец" како книга шо влијае лошо на 15-16 годишници,не знам која книга влијае добро тогаш.
Јас сум ја прочитала само Крив Правец од сите книги на Дитас и си стојам зад ставот дека книгата е многу поучна за сите девојки,да не запловуваат по тие води затоа што нема излез и бродот ќе им се сруши.Е сега не дека немаат родители да им го кажат тоа али некогаш добро е и да се прочита такво нешто,не мора секогаш од лошите случки да земаме поука преку 10 тина пасуси од дневен весник како шо кажавте,можеме и преку некоја книга на некој Будала..еве како шо го нарековте.Само сите сте тука за да критикувате,според мене нидно дело не останало неискритикувано...туку ај да ве видам напишете нешто ..шо и да е.Колку и да ви оди на сите по нерви типот,сепак книгите му се читаат,од кај знам можи за инает ваш ќе да е!...можеби за да живее од нешто човекот морал да пишува глупости според повеќето од вас...али ете тие книги зборуваат за канализацијата во која живееме-како што кажа некој затоа што да нагласам дека јас сум прочитала само една негова книга,и не знам шо ви е филмот да го навредувате некого дека има ум на 9 годишно дете ако рекол дека книгите на Дитас го натерале да ја согледаат реалноста,па што..од некаде мора да се почне,можеби некој нема мајка и татко да му кажат што се случува надвор,можеби некој не е заинтересиран да гледа филмови како сите ние што правиме за да земеме поука...не знам зошто ги навредувате луѓето кога си го кажуваат своето мислење.За другите негови книги како влијаат не можам да коментирам зашто не сум ги прочитала,кажувам само за Крив Правец,дека не влијае лошо-напротив,ми делуваше поучно...и не само мене...
и ви го поставувам прашањето,како и некој претходно,зошто Дитас бил убиен?Зошто Крив Правец долго време беше забранета да се чита-затоа што имаше спомнато дека некои од сегашниве политичари биле вмешани тука...
Пост Скриптум:Извини шо те цитирам баш тебе...некој мораше.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Ако зборуваш за "Крив Правец" како книга шо влијае лошо на 15-16 годишници,не знам која книга влијае добро тогаш.
Значи вака, јас ги прочитав и „Крив правец I“ и „Крив правец II“ и сметам дека имам право да кажам како гледам на работите. Ако толку беше добар Дитас како што го изложи тоа ти во твојот пост зошто тогаш им е омилен само на 15-16 годишници што друга книга и не фатиле во рака.
Инаку не знам дали тој се декларира како писател, но роман со толку сувопарни епитети и такви изрази како неговите не сум сретнала досега, а имам читано доста контроверзни дела верувај.
Јас не велам дека нему намерата му била да влијае негативно, но така влијае можеби и несакајќи, имал друга намера, сакал да направи дело што ќе носи порака, но не знаел како да го презентира тоа. Тоа е она што се вика стил, неговите романи делуваат како муабет што и го кажува една другарка на другата во кафич. Сепак книгата треба да содржи некоја уметност во себе, а не само нафрлени зборови.
А штом повеќето од читателите го критикуваат, значи има нешто што на толку луѓе не им се допаѓа.
Јас немам ништо лично против човекот, само гарантирам дека постојат деца во 5-то одделение кои знаат подобро да го прикажат тоа што го мислат.

Пост Скриптум:Извини шо те цитирам баш тебе...некој мораше.
Извинето.
Навистина не знам зошто токму мене ме цитираше, ама и не е толку важно.
Впрочем не сме на темава да го фалиме или критикуваме Дитас како личност, туку да си кажеме мислење за неговите дела, а тоа беше моето.
Не мора на сите да им се допаѓа. :smir:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Сеуште држи иста популарност?
Mногу одамна го читавме, петто или шесто одделение, и во тој период логично е дека немав некое префинето сетило за стилот на авторот чие дело читам, читав шо ќе ми дое под рака и немам зачувано некакви посебни впечатоци за споделување, едино памтам катастрофален фонт и сцена на инцест меѓу ќерка заведена од демончиња и татко, во некоја од книгите.
Вредност?
Хмм.
Бакнуваш неугледни жаби додека да стасаш до принцот на суровите литературни дела.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Sekoja kniga nosi nekoja korist, duri i taa sto ne trebalo da bide procitana, zasto taka citatelot ke sfati deka svoeto skapoceno vreme ke treba pravilno i korisno da go potrosi. Sepak, bez ogled na slabata literaturna vrednost na delata na Ditas, dokolku toj vo niv barem delumno ja iskazuva vistinata za apsurdite i egzistencijalnite anomalii so koi se soocuvaat mladite, togas tie moze da se tretiraat za duhovno osvestuvacki. Vprocem, sekoj sto pisuva, ne mora da se tretira kako avtor koj e genijalen i so dlabok knizeven talent, zasto postoi citatelska publika so razlicna vozrast, vkus i nivo na razbiranje.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Sekoja kniga nosi nekoja korist, duri i taa sto ne trebalo da bide procitana, zasto taka citatelot ke sfati deka svoeto skapoceno vreme ke treba pravilno i korisno da go potrosi. Sepak, bez ogled na slabata literaturna vrednost na delata na Ditas, dokolku toj vo niv barem delumno ja iskazuva vistinata za apsurdite i egzistencijalnite anomalii so koi se soocuvaat mladite, togas tie moze da se tretiraat za duhovno osvestuvacki. Vprocem, sekoj sto pisuva, ne mora da se tretira kako avtor koj e genijalen i so dlabok knizeven talent, zasto postoi citatelska publika so razlicna vozrast, vkus i nivo na razbiranje.
Морам да се сложам со комплетниот пост, но сепак... на своето дете не би му го препорачал Дитас нели... а тука се говори за квалитетна литература и квалитетна публика... :wink: :)
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Морам да се сложам со комплетниот пост, но сепак... на своето дете не би му го препорачал Дитас нели... а тука се говори за квалитетна литература и квалитетна публика... :wink: :)
Sekako deka na nasite deca nema da im preporacuvame sund i knizevna bljuvotina, zasto taka nesvesno ke gi priviknuvame na laznite vrednosti i ke go relativizirame interesot za vistinskite vrednosti. Zasto kako sto kazal Aristotel, 10 pati kazana i propagirana nevistina, postepeno stanuva vistina.
No, kako sto kazav prethodno, se raboti za nivo na razbiranje na nestata, koe nekoj im go prenesuva na svoite deca, a nekoj gi ostava samite da se opredelat za nasokata po koja ke se dvizat vo zivotot.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Имам прочитано по нешто од Дитас, ,,Крив правец,, 1 и 2, ,,Децата на ѓаволот,,.
Тоа што го пишува нема уметничка вредност, нема никаков стил, само пренесување на информации.
Е сега, поентата е што информациите пренесени од Дитас, бар во ,,Крив правец,, се вистинити, секако најверојатно се хиперболизирани за да остават поголем впечаток, но во голема мера се вистинити.
Значи не би ги отфрлила неговите дела само поради информациите кои ги пренесува, литературната вредност е веќе друга работа.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Ми ги даде одпоодамна братучед ми Крив Правец 1 и 2 ги прочитав набрзинка и ништо посебно исто како да го читам неделникот Сведок
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Премногу лесни и едноставни дела не е смислата тоа сите ситуации ги опишува онака да неможеш да ги сватеш поинаку туку само онака како што се напишани и на крајот од секоја книга веќе се знае дека ќе заврши трагично ( барем јас немам читано негова книга која што завршува среќно) ја читаш и чекаш да видиш како ќе умре главниот лик

ОД сите негови книги што ги имам прочитано ми се допадна само онаа братска војна така мислам дека се викаше ама не ме изненади само беше по различна од другите нипто посебно
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Ми падна во раце „Убиството на претседателот“ и ја дочитав пред некој ден. Моето мислење околу неговиот квалитет веќе го имам кажано погоре само ме интересира дали по нештата што ги изнесува во оваа книга е убиен поради тоа што разоткрива многу работи во јавност што многумина се обидувале да ги скријат или пак неговата смрт нема никаква врска со тоа?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не го вреѓајте Буковски со вакви лоши споредби. Човечето пишува популарна квази-литература. Го доживувам како чаршиски муабет срочен на хартија.

Ние како народ со голема имагинација во секунд правиме проекција со реалниот живот, па многу лесно можеме да ги заживееме личностите кои се опишани.

Личен став: ништовна вредност.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Само едно не ми е јасно..... Зошто сите вие што сметате дека ДИТАС нема никанва вредност незнае да пишува и уште милион чуда за него ИМАТЕ ПРОЧИТАНО по 2-3 дела од него.... за да видите далу во другово дела се оправил и науцил да пишува????
или ве интересираше закоја друга реалност ке пишува????
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Одлична WC литература. Протеруе скроооз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom