Убаво е да си убав

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ако ти е трула душата...
А пошто живееме у продуховено општество, склоно да ја гледа суштината, сигурно многу му значи на мнозинството каква ти е душата, или било што друго што не може да го види на површина и допре.
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
А пошто живееме у продуховено општество, склоно да ја гледа суштината, сигурно многу му значи на мнозинството каква ти е душата, или било што друго што не може да го види на површина и допре.
Битно ми е како јас си се осеќам и кое мислење го имам за себе. Никогаш не ми било битно каква слика ќе оставам кај другите и многу пати кога некој ќе добиел погрешен впечаток за мене поради грешна проценка или не знам што, не сум се трудел да објаснувам ништо. Кој како ќе ја свати сликата што ја добива за мене е негов проблем. А, со тек на време сите маски паѓаат и сите оние кои што не ценеле такви работи, или оние кои што немале вредности за ценење самите ќе се дистанцираат. Успехот е, ако до тебе остане бар некој. Освен моето семејство, до мене (бар така мислам дека е) останати се уште 5 личности, за кои би направил се што е потребно.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Битно ми е како јас си се осеќам и кое мислење го имам за себе. Никогаш не ми било битно каква слика ќе оставам кај другите и многу пати кога некој ќе добиел погрешен впечаток за мене поради грешна проценка или не знам што, не сум се трудел да објаснувам ништо. Кој како ќе ја свати сликата што ја добива за мене е негов проблем. А, со тек на време сите маски паѓаат и сите оние кои што не ценеле такви работи, или оние кои што немале вредности за ценење самите ќе се дистанцираат. Успехот е, ако до тебе остане бар некој. Освен моето семејство, до мене (бар така мислам дека е) останати се уште 5 личности, за кои би направил се што е потребно.
Јас не говорев за личен став/мислење.

Зборев за мнозинскиот став, односно за општеството кое те наградува на секој чекор ако си убав.
Ако ти е убава душата...не баш.
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Јас не говорев за личен став/мислење.

Зборев за мнозинскиот став, односно за општеството кое те наградува на секој чекор ако си убав.
Ако ти е убава душата...не баш.
Те разбрав за што говореше. А, јас говорев дека не ме интересира тој мнозински став на општеството, ме интересира она што јас мислам дека е правилно и го дадов мојот личен став каде јас ја гледам убавината во луѓето.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Те разбрав за што говореше. А, јас говорев дека не ме интересира тој мнозински став на општеството, ме интересира она што јас мислам дека е правилно и го дадов мојот личен став каде јас ја гледам убавината во луѓето.
Така индиферентно кон мнозинскиот став се поставуваш и кога директно бива поврзан со тебе?
Во смисол кога убави особи, само и единствено затоа што се убави, добиваат предност во однос на тебе, и за нешта кои ти значат?
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Така индиферентно кон мнозинскиот став се поставуваш и кога директно бива поврзан со тебе?
Во смисол кога убави особи, само и единствено затоа што се убави, добиваат предност во однос на тебе, и за нешта кои ти значат?
Не разбрав од прилика за какви ситуации правиш муабет, кога е директно поврзано со мене мнозинското мислење. И не знам каква предност може да добијат (јас не ни спомнав дали се сметам за убав или грд :icon_bigg).
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не разбрав од прилика за какви ситуации правиш муабет, кога е директно поврзано со мене мнозинското мислење. И не знам каква предност може да добијат (јас не ни спомнав дали се сметам за убав или грд :icon_bigg).
За ситуации од типот на побрза и поефективна услуга у продавница до унапредување на работно место и сл.
Поинаку, како што веќе реков, во скоро сите сегменти од животот, кои го надминуваат квантитетот на твоите најблиски.

И да, може си преубав, па не ги сфаќаш останатите, така да грешка ми беше тоа што си претпоставив дека ти не ги уживаш тие привилегии.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Јас не говорев за личен став/мислење.

Зборев за мнозинскиот став, односно за општеството кое те наградува на секој чекор ако си убав.
Ако ти е убава душата...не баш.
За жал, колку е тоа точно..
Прмер: Не сум сигурна каде, некаде во источниве земји мислам е одржан натпревар во убавна за бездомници.Победнчката добива едногодишно сместување храна парична награда и не ти ја знам таму уште што.
Факт е дека оние кои поседуваат физичка убавна се снаоѓаат многу по лесно во животот и средната им е по наклонета
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
За ситуации од типот на побрза и поефективна услуга у продавница до унапредување на работно место и сл.
Поинаку, како што веќе реков, во скоро сите сегменти од животот, кои го надминуваат квантитетот на твоите најблиски.
За услуги во продавница и слични ситници око не ми трепнува, а имав еден случај пред една година кога има конкурирано за вработување, и една јака, згодна и атрактивна женска со никакви претквалификации се вработи, а јас си останав со прстот в уста. Ми беше ептен мака наредните ден, два но, подоцна се испоставија некои работи во моја полза кои што немаше да ми се случат ако евентуално се вработев. И мило ми е што е така. Од тогаш викам што е мое ќе си дојде.

И да, може си преубав, па не ги сфаќаш останатите, така да грешка ми беше тоа што си претпоставив дека ти не ги уживаш тие привилегии.
Како што кажав, проценките на останатите за мојот карактер, личност и убавина си се нивна работа и нема потреба да ги коментирам.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не ти треба да си убав доволно е да си самобендисан како мене и немаш галје.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Хммм...вечната дилема...лепота или ружноча...
Лада Нива и Дифендер вс. Останатите теренски возила...
Ак-47,Фн-Фал и РПГ-7 против М-16,СА-80 и Фамас...

Привилегија е да се има М-16-А4...ствар на опстанок и долг живот е да се има Ак-47...

А за општеството...чичко дарвин објаснил,хитлер озаконил а Еди Бернејз продолжил...среќа шо има простор за индивидуален став...

Значи по оваа логика јас би се решил за девојка еквивалент на АК-47 и Лада Нива...:vozbud:
 
S

smart ass

Гостин
За жал, колку е тоа точно..
Прмер: Не сум сигурна каде, некаде во источниве земји мислам е одржан натпревар во убавна за бездомници.Победнчката добива едногодишно сместување храна парична награда и не ти ја знам таму уште што.
Факт е дека оние кои поседуваат физичка убавна се снаоѓаат многу по лесно во животот и средната им е по наклонета
А која комисија оценувала???

Сигурно за најубава бездомничка треба најбездомничка комисија да решава.

Ироничен ти е случајов...многу и дале па го средила животот....а другите-што со нив??


Факт е дека оние кои поседуваат физичка убавна се снаоѓаат многу по лесно во животот и средната им е по наклонета
Ама и ова како што кажав е мнооогу релативно и секој има поединечни мерки за убавина,значи настрана од ИСО стандардите на модните списанија и ванаби манекенка....ехааа на времето кога беа ЈУ стандардите ретко имаше разводи,па опростувања,помилувања децата кај свекрва...па не се сакаме....долга:toe:

Поентата е општеството се смени,и не би требало здраво за готово да гледаме на работите....
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Не го тупете...убаво е да си убав...крај - тачка...нема некоја филозофија...
И не спојувајте убав со глуп, а грд со паметен...пошо таквата генерализација е многу смотана...
DartWader напиша:
Нека мојата внатрешна убавина соодвествува со мојата надворешна убавина :pipi:
нешо не ти иде, а? dont try to crack the system...ull be punished...
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Убаво е да си убав... така полесно општеството ќе те рекламира, ама ако физичката убавина не ти е појака страна, е тогаш ќе добиеш едно тапкање по рамо дека внатрешната убавина е тоа вистинското... и пак по старо на сите страни повторно рекламирање на физичката убавина. Во што е вистината? Во рекламирањето или тапкањето? Вистината е во брзиот развој на општеството и неговиот интерес, времето и парите. Во тој интерес, физичката убавина полесно се продава, додека пак онаа т.н. внатрешна убавина не е во зоната на интерес на општеството, бидејќи бара време да се открие и покаже на површина. Така општеството си прави алиби и покритие за безмерното форсирање на физичката убавина, додека на останатите им остава една дилема или можност за сопствена утеха да се занимаваат со сопственото исфрлаље на внатрешната убавина на површината... патем додека со ококорени очи се насладуваат гледајќи како физичката убавина им ги замајува очите и им го пополнува сонот.
 
D

DartWader

Гостин
Нека мојата внатрешна убавина соодвествува со мојата надворешна убавина :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom