21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
За 11/9 немаше некои "подготовки" колку што знам.:helou:

Трета светска војна? Помеѓу кого? Со кого ќе војуваме?
И каде е таа светска елита и ако ја има тогаш како управува со светот? Тоа мене ми е малку чудно, управувањето...ако управуваа се ќе беше добор средено...



Во Африка секојдневно умираат од разни болести и пак се зголемува населението, па свинскиот грип....глупости.
како шо е глупости и целава тема !
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ако се глупости и не ти се читаат или дискутираат пиши ми на профил, ќе ти олеснам... и за цел подфорум.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
За 11/9 немаше некои "подготовки" колку што знам.:helou:

Трета светска војна? Помеѓу кого? Со кого ќе војуваме?
И каде е таа светска елита и ако ја има тогаш како управува со светот? Тоа мене ми е малку чудно, управувањето...ако управуваа се ќе беше добор средено...



Во Африка секојдневно умираат од разни болести и пак се зголемува населението, па свинскиот грип....глупости.
Едуцирај се
Тука и тука и линкот од YouTube во темата за Нов светски поредок
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Едуцирај се
Тука и тука и линкот од YouTube во темата за Нов светски поредок
Јас пак мислев дека тие теории се создадени од медиумите за поголем профит, а тоа да ти бил новиот светски поредок кој ги контролира медиумите. Им протекле информации, имаат кртови.....не е тешко да се сфати поентата......да не дообјаснувам...:vozbud:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Ја утре незнам што ќе правам па ќе се секирам за 2012 :tv:. Серееа за 1999, 2000, 2001 и тако даље. Верујте, доколку се спрема такво срање Америка нема да се ебава со Ирак и Авганистан со талибани и банани сите средства ќе ги насочи кон тоа поле ќе дојде до Глобална Слога и брање на решение. Не бидете подложни на патолошки случаи кој млатат невидена пара. Читам некој секти прават залихи за преживување при што продаваат сурвивер кит :tv:.
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
57
Поени од реакции
1
Ej luge 2012 se blizi.

Ili ke bide kraj na svetot,ili ke dojdat nekoi bogovi i ke vladeat,ili ke ima treta svetska vojna so golemi posledici.Bilo sto od ova no siguren sum deka nesto ke se sluci. imam pretcuvstvo.
predvideno e deka u 2010 ce imalo 3 svetska vojna a za krajot na svetot deka ce bide u 2012 toa sigurno nema da se dese
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
paranoja,mile panika e temava koi gluposti se napisani kantar ne gi meri,
Значи нема еден асален коментар да ја пофали темава еј. Браво друже :zver: си! Само така!

posle 2012 godina ke se otvori druga tema so 2021 ista prikaska ne ocekuva apokalipsa bla bla gola voda
Да те очекуваме да ја критикуваш темата и тогаш?


imame popamentni na forumov od site vodecki fizicari u svetov ajde be.
Неколку од нас се водат според тие водечки физичари во светот, кога коментираат на темава. Ти според кого се водиш со коментариве?


ona sto e sigurno e deka posle nekolku milijardi godini dokolku ne se preseli covestvoto nadvor od milky way togas sigurno e kraj poradi andromeda
Извини што ќе те разочарам, но не е точно. Спојување на галаксии би значело смрт само за мала бројка на ѕвездени системи од двете страни. Всушност ништо премногу катастрофално не се случува со тоа спојување. Астрономите увиделе дека е така преку проучување на други галаксии кои минуваат или минале низ таков процес. Да не идам во детали, ако навистина те интересира, ќе се снајдеш за подетални информации.

i vtorata rabora koja uste poskoro ke se sluci e 'smrtta' na sonceto i efektot od toa vrz nasata planeta.
Не мора да значи. Како прво, има проекти кои се одвиваат и сега чија цел е како да се избегне таков тип на катастрофа, со некои и интересни концепти. Јас имам некои идеи исто така, малку тешко изводливи, но со оглед на технолошкиот прогрес, во иднина таква технологија би постоела со чија помош би се избегнала таква катастрофа.

Како второ, Јупитер е потенцијален и (би рекол единствениот) логичен избор за ново сонце. Не смее да се дозволи Соларниот Систем да замре, поради смртта на едното сонце. Ако се уште верувате дека имаме едно сонце
.



dodeka za maite koi znaele da brojat do pet
.....

Ја имаат поставено основата за математика која ти ја учеше во прво. Покажи малку почит, ако знаеш што е тоа.

davale covecki zrtvi na sonceto i dozdot
Давале принудни жртви на нивните богови, кои и немаат баш врска со сонцето и дождот.

edinstveni pismeni(nemale ni aslno pismo ama aj...)bile svestenicite/sovetnici na vladetelot na taa civilizacija
Имале симболи? Не знаеше?

nemale ni teleskop(ova e tragikomicno)
Трагикомична е само твојата неинформираност.


^^ Мајанска Обзерваторија

a predvidele kraj na vremeto/svetot poradi toa sto nemale veke mesto na kalendarot/kamenot niv treba za ozbilno da gi svatime.taka?
Како прво, неинформиран си и каков крај предвиделе, па ми користистиш / црти колку постот да ти пројде онака.

Како второ, промените кои се опишани се веќе на видик, некои од нив веќе се случуваат. Нема врска со крај на светот и/или времето како што ти го постави.

докажано е од страна на наса
Тие се уште имаат тешкотии во докажување на светската јавност дека слетале на Месечината, а ти ми збориш докажале дека Нибуру никогаш не постоел!

:pos2::pos2::pos2:

pa ok bile fascinantni kolku sto bile i egipkanite na vremeto
Маите се постара цивилизација. Позаслужна за почит.

no sepak bile divjaci poradi samiot fakt sto davale covecki zrtvi.
Принудни жртви! Не знам колку треба да го акцентирам зборот за да се сфати?

a poradi ciklusot na dijagonalna linija vo sonceviot sistem toj i predhodno se desaval taka da nema potreba od paranoja.
The Dark Rift event?

inaku kolku napredna civilizacija bile gi opisuva i Mel Gipson vo Apokaliptiko(samiot naslov se misli na civilizacijata na Maite a ne na svetot:smir:)
Дали знаеш што значи самиот збор Апокалипса?

Апокалипто е добар филм, но сепак е само филм. Не ги дава во вистинско светло маите и нивниот начин на живот. А Мел Гибсон благе везе нема од антички цивилизации, но затоа фати добра пара со филмот нели? Така да кој ги е*е фактите?
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Ne sum mnogu informiran na temava no moram da priznaam mnogu me interesiraat vakvi raboti i pofalba zza temava. Imam slusnato deka nekoi velat deka 21 dec 2012 god e posledniot den po kalendarot na maite bidejki mislele deka nema da ima povekje zivot na zemjata sto e logicno bidejki kalendarot e napraven pred mnogu godini ova ne e ni vazno.
Citav kako e prevedeno vremeto koe tie go zapisuvale i cisto se somnevam vo toa i mislam deka ne e tocno prevedeno.

Odgovorot na ova prasanje treba da se bara i vo nastanuvanjeto na covekot koe uste ne e utvrdeno. Ne izgleda logicno deka ospod gi sozdal Adam i Eva i se natamu kako sto e biblijata. A potekloto od posebniot vid majmun e bizarno bidejki nemoze da napreduvaat i da se razvivaat samo tie majmuni a ostanatite majmuni i zivotni da ostanat isti.
Dali imate pomisleno deka nie poteknuvame od nekoja druga planeta bidejki sme ponaprednni od se sto ima na zemjata. Kako visok od nekoja planeta ili kako robovi da bile doneseni lugje na mesecinata od nekoi drugi vonzemjani i lugjeto da preziveale na zemjata i maksimalno se razvile a tie ne nabljuduvaat sekoj moment. Tuka moze da se bara i vojna ili nesto slicno sto bi predizvikalo kraj na svetot. Zamislete kolku e napredna ruskata voena tehnologija koja javno ja pokazuvaat a sto uste nemaat tajno pa kakva tehnologija bi imale tie vonzemjani sto ne donele nas. Ova e samo edna od moite licni teorii ne zvuci realno no dokolku dobro razmislite ne e i nevozmozno.
 

Malata

(:
Член од
15 декември 2008
Мислења
136
Поени од реакции
2
Ne sum mnogu informiran na temava no moram da priznaam mnogu me interesiraat vakvi raboti i pofalba zza temava. Imam slusnato deka nekoi velat deka 21 dec 2012 god e posledniot den po kalendarot na maite bidejki mislele deka nema da ima povekje zivot na zemjata sto e logicno bidejki kalendarot e napraven pred mnogu godini ova ne e ni vazno.
Citav kako e prevedeno vremeto koe tie go zapisuvale i cisto se somnevam vo toa i mislam deka ne e tocno prevedeno.

Odgovorot na ova prasanje treba da se bara i vo nastanuvanjeto na covekot koe uste ne e utvrdeno. Ne izgleda logicno deka ospod gi sozdal Adam i Eva i se natamu kako sto e biblijata. A potekloto od posebniot vid majmun e bizarno bidejki nemoze da napreduvaat i da se razvivaat samo tie majmuni a ostanatite majmuni i zivotni da ostanat isti.
Dali imate pomisleno deka nie poteknuvame od nekoja druga planeta bidejki sme ponaprednni od se sto ima na zemjata. Kako visok od nekoja planeta ili kako robovi da bile doneseni lugje na mesecinata od nekoi drugi vonzemjani i lugjeto da preziveale na zemjata i maksimalno se razvile a tie ne nabljuduvaat sekoj moment. Tuka moze da se bara i vojna ili nesto slicno sto bi predizvikalo kraj na svetot. Zamislete kolku e napredna ruskata voena tehnologija koja javno ja pokazuvaat a sto uste nemaat tajno pa kakva tehnologija bi imale tie vonzemjani sto ne donele nas. Ova e samo edna od moite licni teorii ne zvuci realno no dokolku dobro razmislite ne e i nevozmozno.

Bas me zamisli so tvojata teorija, bas toa nie koga ucevme istorija zborevme za dvete teorii kako sme nastale bas se zacuduvacki a ako veruvame deka gospod gi sozdal eva i adam sto i prsnal pepel i im se pojavila nivnata ,,dusa" togas pak gospod ke sozdaduva novi luge i novi a ako veruvame u vtorata teorija deka sme nastale od majmunite malce od moja strana gledano e glupo, kako sto rece ti nemoze samo tie majmuni da napreduvale a drugi nikoi a nie bas so drustvo koga sedime zboruvavme ne razmisluvate ko deka mozebi sme ko sims igrata ne rakovodat vonzemjani, cudno e seto toa i bas te tera na razmisluvanje :))
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Bas me zamisli so tvojata teorija, bas toa nie koga ucevme istorija zborevme za dvete teorii kako sme nastale bas se zacuduvacki a ako veruvame deka gospod gi sozdal eva i adam sto i prsnal pepel i im se pojavila nivnata ,,dusa" togas pak gospod ke sozdaduva novi luge i novi a ako veruvame u vtorata teorija deka sme nastale od majmunite malce od moja strana gledano e glupo, kako sto rece ti nemoze samo tie majmuni da napreduvale a drugi nikoi a nie bas so drustvo koga sedime zboruvavme ne razmisluvate ko deka mozebi sme ko sims igrata ne rakovodat vonzemjani, cudno e seto toa i bas te tera na razmisluvanje :))
Тебе ти е поверојатна теоријата дека Бог не создал?!
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Тебе ти е поверојатна теоријата дека Бог не создал?!
Na mene poverojatna mi e teorijata deka poteknuvame od majmni iako ne mi e bas ubedliva hmm
ama ostanuvam na toa deka mozebi ne nadgleduva nekoj celo vreme no ne i deka ne kontrolira, a vonzemjani postojat toa e fakt iako ne e dokazano sepak ne mozam da tvrdam deka gi ima i kaj nas
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Na mene poverojatna mi e teorijata deka poteknuvame od majmni iako ne mi e bas ubedliva hmm
ama ostanuvam na toa deka mozebi ne nadgleduva nekoj celo vreme no ne i deka ne kontrolira, a vonzemjani postojat toa e fakt iako ne e dokazano sepak ne mozam da tvrdam deka gi ima i kaj nas
Па сигурно дека е поверојатно дека потекнуваме од мајмуните. :)
Можеби некој не надгледува, а можеби не, но тој или тие што наводно не надгледуваат, ние сигурно ги немаме видено. :)
А вонземјани постојат...
 

ViktorRedDEvil

Red Army
Член од
10 октомври 2009
Мислења
383
Поени од реакции
8
Ne ja sledam temava od pocetok moze nekoj ima nesto napisano za ova ama vo sekoj slucaj da spomnam deka za ova sto se zboruva za vo 2012 kataklizma itn. imase edno predavanje od skopje stranci bea tie sto kazuvaa imaa i preveduvac i tvrdea deka toa e tocno i deka netreba da se krie tuku naprotiv da se zapoznaat lugeto sto ne ocekuva.Kolku e tocno neznam.Vajda ima nekoja vistina inaku zosto bi doagale da ni kazuvaat bas na nas za toa.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Odgovorot na ova prasanje treba da se bara i vo nastanuvanjeto na covekot koe uste ne e utvrdeno. Ne izgleda logicno deka ospod gi sozdal Adam i Eva i se natamu kako sto e biblijata.
Според мене, настаните (поголемиот дел), се вистина. Само се напишани во форма полна со алегории, матефори и поетични елементи. Genesis мислам дека е точна, само треба правлно да се протолкува. Започни место единечни карактери да ги гледаш како групи. Место Бог-Богови, Адам-Адамци (племе Адами), Ева-Еви (племе Еви) итн.

Се добива смисла после некое време.

A potekloto od posebniot vid majmun e bizarno bidejki nemoze da napreduvaat i da se razvivaat samo tie majmuni a ostanatite majmuni i zivotni da ostanat isti.
Можат со нечија помош :icon_bigg.

Ако ние поседуваме технологија на генетски инжињеринг, а едвај сме мрднале од планетава (барем официјално), каква ли технологија поседуваат боговите (напредни вонземски цивилизации)?

Dali imate pomisleno deka nie poteknuvame od nekoja druga planeta bidejki sme ponaprednni od se sto ima na zemjata. Kako visok od nekoja planeta ili kako robovi da bile doneseni lugje na mesecinata od nekoi drugi vonzemjani i lugjeto da preziveale na zemjata i maksimalno se razvile a tie ne nabljuduvaat sekoj moment. Tuka moze da se bara i vojna ili nesto slicno sto bi predizvikalo kraj na svetot. Zamislete kolku e napredna ruskata voena tehnologija koja javno ja pokazuvaat a sto uste nemaat tajno pa kakva tehnologija bi imale tie vonzemjani sto ne donele nas. Ova e samo edna od moite licni teorii ne zvuci realno no dokolku dobro razmislite ne e i nevozmozno.
Па според мене сме збир од повеќе раси, генетски, но прво сме донесени на Марс, па на Земјата. Месечината не би рекол, иако мислам дека и таму има лаборатории од таков тип. Ај да не забегувам :D ...

Ne ja sledam temava od pocetok moze nekoj ima nesto napisano za ova ama vo sekoj slucaj da spomnam deka za ova sto se zboruva za vo 2012 kataklizma itn. imase edno predavanje od skopje stranci bea tie sto kazuvaa imaa i preveduvac i tvrdea deka toa e tocno i deka netreba da se krie tuku naprotiv da se zapoznaat lugeto sto ne ocekuva.Kolku e tocno neznam.Vajda ima nekoja vistina inaku zosto bi doagale da ni kazuvaat bas na nas za toa.
И што рекоа? Дека на светот ќе му дојде крај во 2012 или што?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom