До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.511
Поени од реакции
47.747
Јас сеуште чекам некој да ми одговори на прашањето дали лезбејките ги мразат мажите? :aham:
Не ме фаќај за збор ама мислам дека да така е муабетот...пошто не општат со нив следствено е во најамала рака да не ги варат
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Не ме фаќај за збор ама мислам дека да така е муабетот...пошто не општат со нив следствено е во најамала рака да не ги варат
Си зборувал некогаш со лезбејка на таа тема или ова е само општа прерасуда, како фактот дека ова е машки свет а жените се под мажите?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.511
Поени од реакции
47.747
Си зборувал некогаш со лезбејка на таа тема или ова е само општа прерасуда, како фактот дека ова е машки свет а жените се под мажите?
Само болдироното :toe::toe: поима неам што им се врти во глава
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Само болдироното :toe::toe: поима неам што им се врти во глава
Само тоа и сакав да го потенцирам, многу поинаку ќе размислуваш кога некои работи ќе ги видиш од блиску.
Не сакам да држам предавања и да се правам паметна, но битно е за општо добро сите да сфатиме дека поделбата е добра, но не е и деградирањето кое оди со неа.

:smir:
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
11
До кога светот ќе биде машки?
А, кога уопште и бил?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Interesno, vistinito, nevistinito, lazno, pretenciozno, na nekoi navrati i maliciozno...
Sekoj si brani toa shto toj go zastapuva, bilo kako mislenje, kako idea... pa i materijalno...
Jas gledam deka ponezniot pol, e nafrlen i ne blagonaklonet na toj post na clen so nick name ImperatoR, pa sega nastanuvaat nekoi podelbi, posebni shabloni, pa i nekoi determiniracki sili i moznosti za stesnuvanje na fokusot i svaranje na potencijali na namkorost, i pri zdravi oci da ne mozesh da vidish, pri zdrav razum da ne mozesh da rasuduvash.

Istorijata poznava zeni, kako Katerina Velika edna od tie trojca vladeteli so nadimak VELIKI ili VELIKA, t.e. Aleksandar Veliki, Karlo Veliki i Katerina Velika. Istorijata isto taka poznava i licnosti kako Majka Tereza, Kleopatra, Nefretiti, Virdzinija Vulf itn.

Mazite da, sekako, tie bile taa rabotna snaga, ljugje so muskuli, nekoi i nemale no sepak rabotele, se trudele imale semejstva, deca...
Ako nekoj gi procita moite postovi, kako shto vidov, nekoj i gi procita, gi sfati, ja svati nivnata fundamentalna intencija i celina.
Za ovoj razvitok na covekot, gledano od edna eksterna tocka mazot e toj koj shto e avangardniot znamenosec vo mnogu smerovi, otseci, nauki, za nivno nasocuvanje, vkrstuvanje sozdavanje na edna nova era vo mnogu poshiroki dimenzii, i ponekogash marginalizirajki gi svoite potencijali na golemina i tvoreshtvo.
Ednostavno, koga bi poglednale niz istorijata, jasno i transparetno ke vidime deka Njutn e onoj koj sho mu "ebal" mamata na fizikata, Marks e onoj koj shto mu "ebal" mamata na opshtestvoto, Beethoven e onoj koj isto taka mu "ebal" majkata na klasicizmot transfromirajki go vo romantizam...
No dali nekogash nekoj se zaprashal, kako li nastanal toj Njutn, toj Marks, Beethoven... pa duri i jas:)
Ako ne bila zenata, negovata esencija pa i egzistencija bi bila nevozmozna.
Dosledno na moite postovi, koj mu prethodat na ovoj, sakam da kazam, deka mazot i zenata pretsavuvaat edna celina, deteto e nivni plod, i sekako toa zivee 7 ili 9 meseci vo utroba na majkata, se hrani od majkata, dishi od majkata, toa e del od majkata. Duri babami vika, deka deteto kini del od majakata, i deka tatkoto so "onakvoto" go pravi, so "onakvoto" i go saka. A majkata e taa shto so samoto ragjanje na deteto, gubi del od nea, no dobiva po izrazit, pogolem, kako taa taka i svetot, taka i coveshtvoto.

Za toa kako ime na zena ne se naogja vo istoriskiot vremeplov, ili tamu vo 90% slucaevi se zapishuva ime na maz, toa spored mene se dolzi na namalena zelba na samata zena za tvorenje, tvoreshtvo shto bi bilo vo polza na coveshtvoto, za razvivanje, iako imala shansi za toa. Deneshnata zena ne go neguva toj opskurantizam, shto bil prisuten i ziveel vo togashnata zena, pa na toa i se dolzi deneshniot stav na mnogu zeni deka bile diskriminirani vo minatoto.

Не сакам да држам предавања и да се правам паметна, но битно е за општо добро сите да сфатиме дека поделбата е добра, но не е и деградирањето кое оди со неа.
Nikogash nemalo degradacija na zenata od strana na mazot.
Koga bi razmislila podobro, ako nekogash bi imalo toa sepak ne se dolzi na destruktivnata priroda na mazot vo odnos na zenata, nego na nekoi a posteriori idei, vlijanija, od mnogu razlicni faktori i opshtestveno fenomeni,predmeti , objekti pa i subjekti.
Ako mazot ne e maz, a zenata ne e zena, vo bilo koja sfera, vo bilo koja nasoka, vo bilo kakva situacija, sekogash ke ima UTICAVANJA:)
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Ако постои омнипотентно суштество, и ако тоа е едно и единствено, сигурно би било бесполово. Која е потребата и значењето на полот, ако не можеш да се размножуваш?
...toa se vika..."SAMOJEB" sibirska podvrsta...podpikus humaniks...ahahahahaa


...za da gi odvoi dominantnite(mashkite) od receditivnite(inferiorni) osobini kaj plodot...odnosno da odluchi dal ke bide plodot dominanten ili ne( mashko ili zensko)...xy-hromozomi-genetika chista...heheheheeee:back:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Хааххах доста смешно....ке си земам за право и ја да го прикажам животот на машките

1.:drk: 2.:coffee: 3. :drk: 4.:cug: 5.:drk:
6.:kickbox:

7.:drk: 8.:wub: 9.:sekss: --- :3:

10.:zid: 11.:smir: :pipi: :nenene:

12.:drk: и на крај задовлони сте со :tv:
итар пејо напиша:
Нема шанси ти да си видела повеќе од мене ЖЕНА СИ немаш интелект и не си способна.
:smir:-еве ти цвеќе
:back:
:sekss:
:kajg:-испржи јајца
по овој редослед ке си тераш во живот........:baeh::baeh::baeh:


Најозбилно сега ова се е забанција не ги мислам овие работи само тепам време
Темава ќе отиде во неповрат поради ниски провокации и вакви сликовити прикажувања.Затоа жените реагираат,сега треба да почнат и да споредуваат Кој го води светот и на кого се ваквите коментари:)
Се измешаа лезбејки,педери,шовинисти,феминиски,попара се направи.Може ли без навреди да се дискутира Зошто некој поставил тема дека мажите го водат светот и Зошто има големи приврзаници на тоа мислење.Можеби дека ви одговара само насловот,аргументи нема,а жените се иритираат.Се спомнува Бог,а не веруваат во него,рамноправност и докажување на еднаквост со мењавање гума на кола,миење прозори,гледање шпански серии.Баби и жаби.Физичка сила и интелегенција.
Го подржувам она мислење дека шовинизмот земал големи размери,а историјата била сурова спрема жените,но дека времето е изменето,сега е еднакво време на докажување способности.Но сеуште има унапредување за носење сукња и повредени мажи под раководство на жена.Некои структури во Македонија се водени од жени како на пр.Американската подршка во Македонија со амбасадорот на САД.Сите ама сите до една на раководна функција се жени.

п.с. педер шовинист:pos2:е оваа комбинација е крај.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Nikogash nemalo degradacija na zenata od strana na mazot. Koga bi razmislila podobro, ako nekogash bi imalo toa sepak ne se dolzi na destruktivnata priroda na mazot vo odnos na zenata, nego na nekoi a posteriori idei, vlijanija, od mnogu razlicni faktori i opshtestveno fenomeni,predmeti , objekti pa i subjekti.
Секогаш имало и во иднина ќе има деградација на жената од страна на мажот се додека постојат одредени примероци од машкиот род кој не знам зошто сеуште мислат дека се супериорни.
Освен тоа нормално дека општеството влијае, крај краева зарем темава не беше насловена до кога светот ќе биде машки?
:lele:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Се додека има мажи светот ќе биде машки.:helou:
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Се додека има мажи светот ќе биде машки.:helou:
SE DODEKA IMA Mazi VO SVETOT KE BIDE zenski!
mozi ke zvucam grubo, ali ako masko zaplace ili izbega od nekoj problem ili izbega od mesto na fizicka presmetka go smetaat za takanarecen "pussy"...
ili zenaaaa :)
a za zensko taka da se isponasa nema niso da i recat i da i recat dzabe e. :P
takada poso golem del od maskite znaat da se isponasaat "zenski", a zenskite 60% se hrabri i samouvereni a istovremeno ZENI.... svetot e "ZEEENSKIIII" :pipi::pipi::pipi::helou:
 

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
темава зема поинакви размери,всушност идеата не ми беше рамноправноста законски-МНОГУ Е НЕЛОГИЧНО ДА СЕ КАЖЕ МАЖИТЕ ИМААТ ПОГОЛЕМИ ПРАВА и уште милон коментари мажите се поглавни и сл,на крај краева и тие се родени од жени.... темава доага до крајна фаза ---(што е постаро кокошката или јајцето)

*Поентата беше за моралните закони и тоа како постапки на машките се прифатени поинаку од женските(извинете што се повторувам)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Секогаш имало и во иднина ќе има деградација на жената од страна на мажот се додека постојат одредени примероци од машкиот род кој не знам зошто сеуште мислат дека се супериорни.
Освен тоа нормално дека општеството влијае, крај краева зарем темава не беше насловена до кога светот ќе биде машки?
:lele:
Jas znam slucaevi kade shto i mazot e kompromitiran od starana na zenata, no sepak ne smetam deka toa e vo srzta na postoenjeto na zenata.
Ne znam shto e problemot za vakvi mracni misli kaj tebe.
A ako nekoj maz posuva mislenje na superiornost i voedno go dozivuva toa, probaj ubedigo deka ne e taka, no toa e se subjektivno.
Koga dvajca rabotat ista rabota, sekogash ke ima problemi, sekogash ke ima nedorazbiranja, sekogash ke ima tenzija.
Ne znam vrz shto go fundirash mislenjeto deka zenata e degradirana i kompromitirana od strana na mazot, ali ja kazav what's the problem.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom