До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ова у договор со Сатори ја отвори темата?:icon_lol: Just kidding:smir:

Пројде времето кога светот беше машки. Дури и во ваква патријархална средина ко Мк, се менуваат итекако нештата. Затоа сметам дека рамноправноста помеѓу половите не е веќе само идеја на хартија, туку реална состојба.
Штом жената покаже здрава доза на цврстина и тревзвеност(која рака на срце не ја демонстрира баш често), тогаш половите разлики се губат и може да застане рамо до рамо со секое машко. Но треба прво да го посака тоа, а потоа и да докаже дека љубовните бајки, парфемите и шминките(ова условно кажано) не и го заматиле разумот.
Нормално е дека физичките разлики помеѓу половите ќе прават секогаш или машкото или женското да имаат предност во одредена област. Но како што со ножички не може да пресечеш дрво, така ни со моторна пила не можеш да разубавуваш бонсаи. Едноставно се има предност во одредени нешта, па така и половата припадност.
Да, има случаи на тешка полова дискриминација, сексизам и шовинизам. Но, затоа пак има и случаи ко во земјите од Скандинавија, каде што машките се такоречи дискриминирани.
Екстреми и исклучоци има во се. Но, гледано во глобала, не постои повеќе онаа машка надмоќ коеја ја угнетува жената. Денес таа ги има сите средства на располагање за самостоен успех. А, ако не знае и не сака да ги искористи не и се криви ни машките, ни шовинизмот, него единствено самата таа.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
значи муабетот е следен , колку и да имаат еднакви права и мажите и жените... нема да се покажат еднакви резултати. мажите ќе доминираат а тоа се должи на разно разни натурални причини.
ако сакате, лутете се вие жените, ама со тоа нема да постигнете ништо , засукајте си ги ракавите и фатете се за здрава машка работа, па да ве видам.
и не сум шовиниста, ама жал ми паѓа коа ќе видам дека има жени што живеат во заблуда дека мажите и жените се еднакви (многу е очигледно дека не се), и покрај тоа што уживаат еднакви права и се еднакво слободни со мажите.
 

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
Едно прашање...зошто во авион кога ке чујат дека пилот е жена,пискаат и се возбудуваат?Мажот подобро ли може да пилотира??
ова е само еден пример од многуте?ОДГОВОР??:pipi:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
значи муабетот е следен , колку и да имаат еднакви права и мажите и жените... нема да се покажат еднакви резултати. мажите ќе доминираат а тоа се должи на разно разни натурални причини.
ако сакате, лутете се вие жените, ама со тоа нема да постигнете ништо , засукајте си ги ракавите и фатете се за здрава машка работа, па да ве видам.
и не сум шовиниста, ама жал ми паѓа коа ќе видам дека има жени што живеат во заблуда дека мажите и жените се еднакви (многу е очигледно дека не се), и покрај тоа што уживаат еднакви права и се еднакво слободни со мажите.
Мажите и жените уживаат еднакви права и слободи нормално. Па не живееме во патријархат или матријархат.
Да не се повторувам ada напиша прекрасен пост на оваа тема ( а имаше и голема дискусија во Битката на жените:) ). Муабетов ми е физички секако дека сме послаби од мажите, но не може истото да се тврди и за менталната состојба.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
и не сум шовиниста, ама жал ми паѓа коа ќе видам дека има жени што живеат во заблуда дека мажите и жените се еднакви (многу е очигледно дека не се), и покрај тоа што уживаат еднакви права и се еднакво слободни со мажите.
Е ,оти да ти паѓа жал де, ваквите жени што мислат дека се еднакви со мажите имаат најголеми изгледи да успеат, а не тие што мислат дека мажите се во се подобри.Прашање е на став и индивидуално е, не знам зошто воопшто потреба да се генерализира. А, кога веќе се генерализира, да кажеме дека- светот е машки само затоа што сеуште владее концептот на мускули и демонстрирање на моќ. А, се рекло- ,,при сила нема правдина.,,
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
53
Aaaa NE!
1-vo Ako sakate da bide zenski svetov treba da si izmislite imenka vo zneski rod, nemoze neshto zensko da se imenuva so imenka od mashki rod! Kako ke bide? 'Taa svet'? Ne biva
2-ro Od kaj pa sega ednakvost. Jas moze da ve lazam ovdeka deka sme bile ednakvi ama ne poznavam nitu eden kur shto taka bi se postavil i bi ziveel vo realnost. Ovde ne stanuva zbor za nekakvi prava ili diskriminacija nego chisto 'sistem na nadredenost'!
3-to Ushte vo Biblijata taka napishale: Od mazot gospod ja sozdal zenata. A ne obratno! I shto se bunite vie sega po 2000 godini? AM?
4-to Aj da najdeme nekoe reshenie. Moze?.... Medicinava ide napred, smenete si pol i gotovo!
5-to Stvarno li e tolku losho da bidesh zena? Vi smetaat tolku mnogu site predhodno spomenati odnosi?
6-to Znaete shto e razlika megu chovek(opshto) i siot ostanat zivotinski svet? AM? - Kaj site vidovi zivotni mazjakot e poubav, po sharen ,po lichen ,po privlechen za oko osven kaj nas lugeto!:smir::smir::smir:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
значи муабетот е следен , колку и да имаат еднакви права и мажите и жените... нема да се покажат еднакви резултати. мажите ќе доминираат а тоа се должи на разно разни натурални причини.
ако сакате, лутете се вие жените, ама со тоа нема да постигнете ништо , засукајте си ги ракавите и фатете се за здрава машка работа, па да ве видам.
и не сум шовиниста, ама жал ми паѓа коа ќе видам дека има жени што живеат во заблуда дека мажите и жените се еднакви (многу е очигледно дека не се), и покрај тоа што уживаат еднакви права и се еднакво слободни со мажите.
Никој тука не збори за буквална еднаквост. Аман, уште ко плодови у мајчината утроба имаме различни хромозоми. Во многу нешта сме различни. Сепак, тука збориме за еднаквост на права, слободи и можности.Никој не пробува да убеди дека просечно женско може да цепа дрва у шума еднакво ефективно ко некое машко. Или пак дека некое машко ја има мануелната деликатност на некое женско.(Иако има исклучоци(и тоа не малку) од типот на женско високо 1.95 и тешко 85 кила кое е посилно од добар дел од македонскиот машки просек. И обратно, кога машкото има карактеристики кои отскокнуваат од машкиот стереотип).
И не гледам зошто би жалел за женските кои сметаат дека се еднакви со мажите(не збориме тука за женски со вишок тестостерон и мањак естроген, кои жалат што немаат простата). На пример,знам дека интелектуално, емотивно, што се однесува до мојата професија и сл. не сум ама ни најмалку полоша или понеспособна од машките.Баш напротив. А знам и дека физички сум многу послаба и понемоќна од машкиот просек. И си држиме некој еквилибриум. Си се надоплнуваме. Нема да се осуди да ми рече дека затоа што имам матка и јајници не знам ништо за политика, ниту пак јас ќе му речам дека неговите тестиси го прават слеп и некомпетентен за уметност.
Уосталом, што не сфатите дека сме пред се индивидуи. Секој своја приказна. Полот не е она што секогаш не одредува.
 

латас

паметен глупак
Член од
5 август 2007
Мислења
128
Поени од реакции
0
Стасуваме до денес.Имаме еднакви права со нив но нели ја гледате моралната разликата?Можеби некои области се целосно рамноправни,но зошто секогаш мажите се оние кои што можат да направат за степен повеке.
А дали некој ви забрани да бидете рамноправни?
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
На ова ниво на развој на човештвото, ќе беа смешни ако не беа тажни настојувањата да се докаже како точно тврдењето дека мажите се супериорни во однос на жените, како и да се оправда се' што имплицира таквото тврдење и се' што со себе носи практичната димензија на таквото тврдење; тажни се зашто упатуваат на сознанието за егзистенција на регресивни умови и заради фактот што, во одредени делови од светов, се наоѓаат во основата на неправеден, па дури и брутален третман на жените.

Точно е дека луѓето (не мажите и жените) не се еднакви - од аспект на физичкиот изглед, интелектуалните можности, способностите, вештините, капацитетот за носење одлуки итн, и точно е дека луѓето се еднакви кога станува збор за човековите права и слободи. Современите општества нудат или треба да понудат еднакви можности за успех - за сите. Селекција секако дека ќе се случи: меѓу припадниците на двата пола се среќаваат индивидуи кои немаат капацитет и способности, а во одредени случаи и желба, за повисоки нивоа на успех; од друга страна пак, меѓу припадниците на двата пола се среќаваат индивидуи кои имаат капацитет и способности, а во одредени случаи и желба, за високи нивоа на успех, како и за самиот врв. Објективно е барањето светот да им припаѓа на второспомнатите; неразбирливо е барањето со светот да доминира еден пол.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Светот не треба да биде нити машки нити женски.
Треба да биде заеднички.
Наш.
Децата на иднината.

И да дојде закон тип и да воведе 9 саата полициски час, 9 сата работно време, 5 саата одмор и еден саат (набљудувана, ограничена) рекреација за да градиме големи вселенски бродови и да го оставиме светов на царството на мравките. Повеќе заслужиле.

Ебате темата. :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Хм...па што знам,мислам дека пројде она времето каде што постоле екстремни разлики и кога жената навистина немала права и била сметана за инвентар,дел од куќата.
Да,се уште има некои работи,како на пример на женското и се лепат етикети ако менува сексуални партнери,а машкото за истото е фраер..али сепак полека и таквите разлики ќе ги снема според мене.
Нормално дека мора да има некои конкретни разлики,зашто машкото по природа е појак од женското итн.
Имало моменти кога ми го рекле она познатото : Женско си,ама не сум имала примери каде што сум се сретнувала со некои премногу шовинистички примери.
Плус,кога ќе го видам третманот на жените во оние земјине на Блискиот Исток ми се гади.Што да речат тие кутрите?Е тоа се вика одвратен третман.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ако има жени да владеат 24 часа = претплата на тв Романтика - педикуљас де максимо, шпанцки серии (цитирано од баба)
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
forever and ever baby. .. Ladyes. .. sry но ги немате основните состојки за владеење со светот, no hard feelings :wink:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom