Кошаркарска репрезентација на Македонија

D

dbt

Гостин
Добра игра. Посебно позитивно ме изненади вториот центар, Самарџиски ќе да беше.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.879
Поени од реакции
16.091
Има врска бидејки тука се Грците и дозволуваат единствено на дресовите да ни пишува БЈРМ или БЈР МАКЕДОНИЈА и не дозволува ниту ФИБА на дресовите да ни го пишува уставното име без БЈР пред него. Мое мислење и најприфатливо доколку можат да се договорат на дресовите ако не Македонија да ни ја пишува барем кратенката МКД
Aбе друже, ние уште незнаеме кое е вистинското знаме, по 100 знамиња различни се веат во салата, сакаш да ти пиши на дресот Македонија .
Резил сме.
Нека стои Витаминка, ако е пропадната фирма :)


Иначе играта задоволителна, од почеток до крај исто темпо теравме, така треба секој натпревар да се изигра, да не се форсира на почеток, а на крај па да бркаме победа.
 
М

Мартин`

Гостин
Aбе друже, ние уште незнаеме кое е вистинското знаме, по 100 знамиња различни се веат во салата, сакаш да ти пиши на дресот Македонија .
Резил сме.
И што е резилот во тоа што се веат двете знамиња, и двете ги користела нашата држава така да ..
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.879
Поени од реакции
16.091
И што е резилот во тоа што се веат двете знамиња, и двете ги користела нашата држава така да ..
Па што, дај уште некое на сите трибини нека има, да се види колку сме јаки...
Резилот е што неможиме да се избориме за да ни пишува на дресовите Македонија, а имаме веќе 2ца во бордот на Фиба.
Со знамињата е друга прикаска;)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.339
Поени од реакции
16.487
Aбе друже, ние уште незнаеме кое е вистинското знаме, по 100 знамиња различни се веат во салата, сакаш да ти пиши на дресот Македонија .
Резил сме.
Нека стои Витаминка, ако е пропадната фирма :)
A што сметаат знамињата, мене лично а не верувам дека и на некој друг (освен на гејцине) му смета што 16 кракото сонце се вее на трибини.

А за играта, мислам дека изигравме далеку подобро отколку против БИХ, не дозволивме да падне темпото на играта. Само да продолжме со иста игра и ене кај е првото место у група. Туку на Самарџиски треба некој да му тупи у глава дека е голем и да не се плаши да тргне некоаш пожестоко, коај ќе се обеси на кош да пукне обрачот :)
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.879
Поени од реакции
16.091
A што сметаат знамињата, мене лично а не верувам дека и на некој друг (освен на гејцине) му смета што 16 кракото сонце се вее на трибини.
Па нека се одлучат или тоа нека се вее или новото што ни е.
Мене на пример ми смета, ние кога незнајме кое ни е вистинското знаме, сакаме другите да ги научиме кој сме и што сме.
Неможам да се распраам на оваа тема, само малце глупо е, на една трибина едно знаме, на друга трибина друго знаме, не личи.
Толку за оваа тема, коментирајте си за утакмицата.
 
М

Мартин`

Гостин
Туку на Самарџиски треба некој да му тупи у глава дека е голем и да не се плаши да тргне некоаш пожестоко, коај ќе се обеси на кош да пукне обрачот :)
Е за ова колку си во право највеќе ама баш највеќе ме нервира Самарџиски треба да посети психолог или нешто слично да му кажат дека е 216 и 110+ кила а не 1.80 и 80 килограми, ај тоа што трча и прифаќа топка како килав го имаат повеќето високи играчи ама ова никако неможам да го сватам човек од скоро 220 и 110 кила да му биде страв да бутне малку или да закуца никако не ми е јасно.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.420
Поени од реакции
6.056
Оф мори мајко сметало што се вееле 2 знамиња едното старото и новово....А за тоа со името што не сме можеле имаше дискусија лани на форумов ,ме мрзи да ја барам ,уствари март 2010 си логиран ...
За играта-Малце посигурни да сме под кош и ке не биде.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.586
Поени од реакции
1.121
Самарџиски и денеска одигра одличн0 , формата му оди во нагорна линија , само да продолжи така...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.617
Па нека се одлучат или тоа нека се вее или новото што ни е.
Мене на пример ми смета, ние кога незнајме кое ни е вистинското знаме, сакаме другите да ги научиме кој сме и што сме.
Неможам да се распраам на оваа тема, само малце глупо е, на една трибина едно знаме, на друга трибина друго знаме, не личи.
Толку за оваа тема, коментирајте си за утакмицата.
Едното знаме што се вее ни е моменталниот национален симбол, а другото (т.н. старо) знаме е знаме кое ги обединува сите Македонци низ цел свет. И јас сум сигурен дека доколку нашите запнат можат да се изборат на дресот да пишува MAKEDONIJA.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.879
Поени од реакции
16.091
Оф мори мајко сметало што се вееле 2 знамиња едното старото и новово....А за тоа со името што не сме можеле имаше дискусија лани на форумов ,ме мрзи да ја барам ,уствари март 2010 си логиран ...
За играта-Малце посигурни да сме под кош и ке не биде.
Јасно ми е зошто не ни пишува на дресовите Македонија, безразлика дали сум регистриран 2010 или 2007...не е само форумот ;)
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Честито за победата !

Е сега едно прашање имам толку ли ни е отидена кошарката за нигде и не може да се најде подобар плеј од Мираковски ???

Исто така претходно некој имаше постирано некој извадок од весник каде што пишува дека најдобрата второпласирана селекција ќе оди директно на ЕП. Јас колку што знам најдобрите две второпласирани селекции ќе одат директно на ЕП, а не само една. Спортскиве новинари некогаш изгледа не ни гледаат што пишуваат или јас сум грешка ?
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Како што очекував и како што реков 15+ победа.Иначе атмосвера у салата топ.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Може некој да објасни како може да не го погоди обрачот на слободно??Дали беше истиот играч и на почетокот(2 по ред дури) и на крајот.
Атмосферата одлична,ќе згрешев ако не отидев.И јас конечно да бидам под знаме:):)
И седиштата треба да се нумерирани пошто вака има тепачки за седишта.Има некое по 10 ги чуваат и се зкаруваат.А за играта сум прилично задоволен,едина работа е што многу лесни офанзивни скокови ни прават.Со ваква публика Британците можат да ни се фатат.
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
Најдобарата второпласирана селекција од трите квалификациски групи обезбедува директен пласман на ЕП ?

ЕДИТ - еве најдов - The group winners and the two second best placed teams qualify for Eurobasket 2011 - ако ја незнам Википедија знае.

Со оглед на ситуацијата во преостанатите две групи, големи се шансите да бидеме межу најдобрите две второпласирани. Ова у случај да не ја тепаме Британија со над осум разлика, или пак доколку недај боже кикснеме во Босна или Унгарија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom