Кошаркарска репрезентација на Македонија

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
zasega se odi spored planot. mozebi do poluvreme poveketo pomislija deka ke bide dosta potesko,ama do kraj izleze i polesno od ocekuvanoto.dobro e sto igracive nasi ne osciliraat premnogu,sto moze da se odrazi na rezultatot.fakt e deka rasporedot e zgusnat,no ke mora da izdrzat do kraj.
na himnata posle sekoja strofa aplauzi i ovacii od publikata,site mislat deka tuka e krajot,izgleda dosadna i dolga im e na poveketo,pa pokratka verzija dobro bi im dosla.duri i igracite i site "strucnjaci" vo sluzbenite maici se otpustaat od pregratkata,a himnata si trae li si trae.sto li bi pomislil stranec za nas neznam.ova se slucuva po neznam koj pat veke,i neubavo deluva,moram da bidam iskren.
salata ne bese kompletno popolneta,ocigledno nasite lugje se specijalizirani samo za extra mecevi(ceca,liverpool,bosna),taka da ukraina ne bese dovolno jak protivnik izgleda za da se napolni salata.neznam dali voopsto nekogas ke svatat site vo makedonija ,deka na natprevar se doagja da se gleda pred se svojata reprezentacija,a ne protivnikot.ocigledno tesko deka nekogas ke se smeni toa vo sfakjanjeto na prosecniot makedonec.
i koga sum kaj atmosferata,denes bese blago receno mizerna.neznam sto e problemot sto na navivackive grupi nemoze da im se udovoli(izgleda premnogu baraat),pa da navivaat.cpb najavuvaa prisustvo do kraj na ciklusot,ama denes gi nemase.vo sala se slusaa komentari deka navodno so kartite iskocil nekoj problem,sto ne e nikakvo opravduvanje ni za cpb,ni za kfm.sramota e da ne moze eden ciklus natprevari da se napravi dogovor ,koj ke funkcionira do kraj.da ne se povtoruvam od prethodnite postovi ke kazam samo deka sramota e za site navivacki grupi(koi se udiraat vo gradi kako golemi makedonci i sl.) koi ne se vo sostojba da se organiziraat i dadat poddrska na nasite igraci.
i da!verojatno sme edinstvena drzava vo svet,sto paralelno na ist nastan,istaknuva 2 drzavni znaminja,po licen izbor i vkus.MADE IN MACEDONIA!
Абе не заебавај, скоро цела сала беше пуна денес и за разлика од другиве држави каде што им идат по 1000-2000 навивачи максимум кај нас минимално со Унгарија имаше едно 5000, а за Босна каде каде подобар противник од Унгарија секако дека ќе има и подобра кошарка за гледање па и затоа скоро 10 000. После за Химната мрчиш, а аплаузот пред завршување на химна беше за знамињата а на претходни натпревари што сум бил скоро никогаш до крај не ја интонирале така да се бунат луѓе... И кога сме веќе кај знамињата јас сум за целосно исфрлање на вентилаторот.
 

Clint Eastwood

I'm watching you!
Член од
13 декември 2009
Мислења
622
Поени од реакции
211
скоро цела сала беше пуна денес и за разлика од другиве држави каде што им идат по 1000-2000 навивачи максимум кај нас минимално со Унгарија имаше едно 5000, а за Босна каде каде подобар противник од Унгарија секако дека ќе има и подобра кошарка за гледање па и затоа скоро 10 000. После за Химната мрчиш, а аплаузот пред завршување на химна беше за знамињата а на претходни натпревари што сум бил скоро никогаш до крај не ја интонирале така да се бунат луѓе... И кога сме веќе кај знамињата јас сум за целосно исфрлање на вентилаторот.
drugite drzavi kolku publika imaat ama ic ne me interesira! nesakam takvi glupi sporedbi. jas gledam za mojata drzava kakva e situacijata. a toa deka denes bilo full puno,si zgresil drugar,ili ne si videl dobro(zavisi kade si sedel i kakov pogled si imal na site tribini).i ne se rasfrlaj so cifri od 10 000 u boris trajkovski,koga tolku publika nitu imalo nitu 10 000 sobira salata za sportski nastan.edino ako dojde ceca,togas moze da ima 10 000,so se tie sto ke bidat na nokno kapenje na bazenot do salata.
"ventilatorot" ne sfakjas li deka se vadi samo letno vreme zaradi gorestinava! razmisli malce.
 

katalonec5

Mes que un club
Член од
8 декември 2008
Мислења
1.020
Поени од реакции
121
Уште една висока победа, очекувано висока, пред се заради (не)квалитетот на противникот, не затоа што ние одигравме добро.....Во ваква мизерна група доволна е борбеноста и некојси индивидуален квалитет(Бо) за да се пласираме на Европско првенство. Само борбеноста и пожртвуваноста во одбрана каде што сите се фрлаат за секоја топка(секоја чест) ни ја донесоа победата денес и секако Украина. Игра = 0!!! Се шутира од кај се стигне....Денес имавме мизерни 6 од 25 за 3 поени! Се обидуваме да дадеме поени од некој недефинирани влезови....
Не знам дали на мене ми се чини, али со Јовица игравме далеку подобро него што играме сеа со Докузовски. Среќа што имаме вака лесна да не речам мизерна група.....
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.617
Уште една висока победа, очекувано висока, пред се заради (не)квалитетот на противникот, не затоа што ние одигравме добро.....Во ваква мизерна група доволна е борбеноста и некојси индивидуален квалитет(Бо) за да се пласираме на Европско првенство. Само борбеноста и пожртвуваноста во одбрана каде што сите се фрлаат за секоја топка(секоја чест) ни ја донесоа победата денес и секако Украина. Игра = 0!!! Се шутира од кај се стигне....Денес имавме мизерни 6 од 25 за 3 поени! Се обидуваме да дадеме поени од некој недефинирани влезови....
Не знам дали на мене ми се чини, али со Јовица игравме далеку подобро него што играме сеа со Докузовски. Среќа што имаме вака лесна да не речам мизерна група.....
Барем засега, така ти се чини.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
Барем засега, така ти се чини.
Играта што ја играме е стварно никаква, среќа што противниците се боранија па победуваме. Во право е Каталонец за Докузовски и мене не ми е како шо треба, па неможе да го форсира Мираковски , а КАраџовски го пушта 2 минути, толку да нема осет а човекот лани имаше +20. За навивачките групи во Скопје чиста нула, мизерија, катастрофа , па дај да ги викнеме Чкембарите од Битола или Ајдуци од Струмица, или Војводи да дојдат и да направат атмосфера кога вие неможете или не саката. Се знае на репрезантативен меч се оди само со обележја на Македонија и никакви други симболи, али толку ни е мозокот. Под итно треба нешто да се превземе за обединување на навивачките групи во една единствена кога се работи за репрезентација, се друго е далеку од идеално.
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
Играта што ја играме е стварно никаква, среќа што противниците се боранија па победуваме. Во право е Каталонец за Докузовски и мене не ми е како шо треба, па неможе да го форсира Мираковски , а КАраџовски го пушта 2 минути, толку да нема осет а човекот лани имаше +20. За навивачките групи во Скопје чиста нула, мизерија, катастрофа , па дај да ги викнеме Чкембарите од Битола или Ајдуци од Струмица, или Војводи да дојдат и да направат атмосфера кога вие неможете или не саката. Се знае на репрезантативен меч се оди само со обележја на Македонија и никакви други симболи, али толку ни е мозокот. Под итно треба нешто да се превземе за обединување на навивачките групи во една единствена кога се работи за репрезентација, се друго е далеку од идеално.
Дај не заебавај жити се кај можеш да го споредиш Мираковски со Караџовски????
Мираковски е Мајкл Џордан за него реално,Караџовски даваше по 20 ама сам играше у Торус имаше слобода колку душа му сака.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
Дај не заебавај жити се кај можеш да го споредиш Мираковски со Караџовски????
Мираковски е Мајкл Џордан за него реално,Караџовски даваше по 20 ама сам играше у Торус имаше слобода колку душа му сака.
Друже, Мираковски е за во циркус, освен трите тројки што ги даде на почетокот со Босна друго што видивме од него? - На еден му ја дупна главата па цела публика му се смееше, направи некои пробиви и кога сите очекуваат кош тој промашува и други глупости кои се само за циркузанти. - Сепак поголема минутажа требаше да добијат Костовски, Караџовски и Симоновски.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
220
Поени од реакции
9
Тие шо немат основни познавања од кошарка нека не коментират за играта ги молам. Баш напротив, баш сега репрезентацијата е ногу подобра, ногу ногу поимпресивни у одбрана. Незнам дали памтите од претходниот циклус коа центарот на латвиа не растураше сам, или па коа португалците со игра еден на еден не држеа резултатски.. тоа беше најголем срам у кошарката. Инаку сум презадоволен од тоа како се развива ситуацијата. Морам да го пофалам и спортскиот директор Стефанов, причина ангажманот на кондициониот тренер на Монтепаски и ангажманот на Бо исто така преку претседателот на Монтепаски. За синоќашната утакмица, ногу сум среќен шо конечно добиваме утакмици со повисоки репрезентации без шут за три... шутот е релативна работа и не може да се надеваш секогаш на него (класичен пример се Унгарците на утакмицата у Скопје и на утакмицата синоќа со Британија). Исто така кошаркарите се кондиционо неверојатно спремни, мора да се примете и тоа. Се надевам на 1 место у групата и мислам дека реално е достижно, само да се оде утакмица по утакмица позз:smir:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
385
Поени од реакции
16
Dobra igra na nashive, sekoja cest .. Kje davaat sea prenos za narednata u gosti ? Inache atmosfera TOP, posebno 4ta cetvrtina,takva atmosfera dosega ne e bilo :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Друже, Мираковски е за во циркус, освен трите тројки што ги даде на почетокот со Босна друго што видивме од него? - На еден му ја дупна главата па цела публика му се смееше, направи некои пробиви и кога сите очекуваат кош тој промашува и други глупости кои се само за циркузанти. - Сепак поголема минутажа требаше да добијат Костовски, Караџовски и Симоновски.
Батка ај олабави со Мираковски човекот игра сосема солидно, и мора да влегува за да се одмара Бо, во однос на плејовите што ги имаме тој е наш најдобар играч нормално исклучувајќи го Бо. Со Британија даде 18 коша, со Босна 15 итн сепак има осет. Можеби не е на ранк на Врбица ама немаме подобар играч како замена за Бо.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Батка ај олабави со Мираковски човекот игра сосема солидно, и мора да влегува за да се одмара Бо, во однос на плејовите што ги имаме тој е наш најдобар играч нормално исклучувајќи го Бо. Со Британија даде 18 коша, со Босна 15 итн сепак има осет. Можеби не е на ранк на Врбица ама немаме подобар играч како замена за Бо.

Не знам зашто јане петровски не игра? јас мислам дека он е исто така добар плеј, еднаш против естонија кога влезе за прв пат во репрезентација даде преку 20 кошеви. Има некој инфо зашто он не е повикан во репрезентацијата?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
Не знам зашто јане петровски не игра? јас мислам дека он е исто така добар плеј, еднаш против естонија кога влезе за прв пат во репрезентација даде преку 20 кошеви. Има некој инфо зашто он не е повикан во репрезентацијата?
Не дека не е повикан се сметаше на него, но тој го одби овој повик од негови најверојатно семејни причини.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Драго ми е што победуваме и што има фина атмосфера во салата, како и што конечно имаме плејмејкер од светски ранг.
За мене, Меккејлеб е најдобриот плеј што играл за Македонија.
Од другиве, очекувам доста од Самарџиски.

Нешто друго не ми се допаѓа, а веројатно е правено муабет на претходните страни за тоа. Колку и да е добар Бо, не можам да смислам да имаме странци во репрезентацијата. Па, ако така се продолжи, за некоја година пола од послабите репрезентации ќе бидат играчи од САД и за мене губи на значење целава приказна околу “претставување на својата држава“ со тоа.
 

Clint Eastwood

I'm watching you!
Член од
13 декември 2009
Мислења
622
Поени од реакции
211
Колку и да е добар Бо, не можам да смислам да имаме странци во репрезентацијата. Па, ако така се продолжи, за некоја година пола од послабите репрезентации ќе бидат играчи од САД и за мене губи на значење целава приказна околу “претставување на својата држава“ со тоа.
..isto kako sto ti od kumanovo ja pretstavuvas tvojata drzava so "KUCZ"...aj idi po na sever malce tamu se tvoite,za niv navivaj i komentiraj!
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.660
Поени од реакции
9.960
Драго ми е што победуваме и што има фина атмосфера во салата, како и што конечно имаме плејмејкер од светски ранг.
За мене, Меккејлеб е најдобриот плеј што играл за Македонија.
Од другиве, очекувам доста од Самарџиски.

Нешто друго не ми се допаѓа, а веројатно е правено муабет на претходните страни за тоа. Колку и да е добар Бо, не можам да смислам да имаме странци во репрезентацијата. Па, ако така се продолжи, за некоја година пола од послабите репрезентации ќе бидат играчи од САД и за мене губи на значење целава приказна околу “претставување на својата држава“ со тоа.
Не е возможно пола репрезентација да ни бидат Американци.
Само еден ќе смее да игра натпревари. Која ќе биде потребата од сите ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom