Зошто постојат религиите всушност и која е нивната поента

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Абре идиоти, ги трујат децата со срања од типот на "светска доминација на Исламот која ќе почнела од Палестина." Прво, ми е гајле и за Евреите и за Палестинците, ама таква погрешна индоктринација на децата немам видено од деновите на Гебелс. Јасно ви е дека невиноста на детскиот ум со омраза кон целиот свет што не е исламски, неминовно ќе донесе погрешни резултати, ама сепак го подржувате ваквото срање.
Ако клиповите се Ислам, тогаш најдобро ќе биде да го нема. Арно ама, знам дека станува збор за искривување на верското учење кое зазема замав во исламскиот свет. На него е да се реши.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
siitite nasprotu sunitite muslimani koi ehli sunet, ovie se enli bejt, imaa nekoi novotarii vo odnos na poimanjeto na imamite oti spored niv naslednikot bil Ali zetot na Muhammeda.s a ne Ubu Bekr kako sto smeta enli sunett.Inaku vo ritualite nema razliki, da potsetam deka Islamskata pebublika Iran iako siitizmot e oficijalna religija, najveke se zazema za Islamot vo svetot, na primer fatvata za Salman Ruzdi ja pokrena Ajatolahot Homeii-siit, posle porakite deka Izrael kako drzava treba da se unisti najglasna e od Iran.Saudiska Arabija kade vehabizmot e glavna i oficijalna religija mozebi edogmatski najblisku do izvorniot Islam, no znaeme deka Vo Saudiska Arabija se amerikancite i deka bogatite seici od Arapskite zemji mnogu sorabotuvaat so Amerika koja pak spored Siitite e najgolemiot neprijatel na Islamot.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Машаллах, колку убав клип овој со Палестинските дечиња. И покрај секојдневните неподносливи тортури од страна на "избраниот, мизерен" еврејски народ ,тие не ја губат надежта и вербата во ослободувањето од овие проклетници.:raz: Ме потсети на Гемиѓиите, Солунските атентатори, комитите и сите други родољуби, кои се колнеле на живот или смрт за слобода на својата татковина.

Е тоа ти се вика храброст. ИншАллах еден ден ќе им дојде крајот на овие чифути еврејски. Оти сите зла во светот произлегуваат од нив. Нели 1307 ?
Или треба и јас сега да почнам да те убедувам тебе и некои други со одредени цитати од Талмудот, со видео клипчиња итн.

Во секој случај она што сака да го прикаже Радапцигер, нема да му успее.Зошто историјата докажала,колку и да се напаѓа Исламот, тој е се појак и појак, па макар тоа и да не им се допаѓа на неверниците.:helou:
aladin brate vo koj film si vlezen....dali bi gi pustil svoite deca da frlat kamenja po tenkovi,i dali togas ke vikas inshallah
toj den sto go cekas nema da dojde,samo kolku deca ce zaginat do togas a vie idioti ce vikate mashallah.....
ti si primer za toa kolku e jak islamot....gi brukas muslimanite ....ustvari ti musliman si?

siitite nasprotu sunitite muslimani koi ehli sunet, ovie se enli bejt, imaa nekoi novotarii vo odnos na poimanjeto na imamite oti spored niv naslednikot bil Ali zetot na Muhammeda.s a ne Ubu Bekr kako sto smeta enli sunett.Inaku vo ritualite nema razliki, da potsetam deka Islamskata pebublika Iran iako siitizmot e oficijalna religija, najveke se zazema za Islamot vo svetot, na primer fatvata za Salman Ruzdi ja pokrena Ajatolahot Homeii-siit, posle porakite deka Izrael kako drzava treba da se unisti najglasna e od Iran.Saudiska Arabija kade vehabizmot e glavna i oficijalna religija mozebi edogmatski najblisku do izvorniot Islam, no znaeme deka Vo Saudiska Arabija se amerikancite i deka bogatite seici od Arapskite zemji mnogu sorabotuvaat so Amerika koja pak spored Siitite e najgolemiot neprijatel na Islamot.
znaev za ova so zetot na muhamed...no me interesirase ovdesnive muslimani
nemaat takvi obredi neli
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Radapciger,одговор на твоето прашање: Не, јок ти си муслиман.:icon_lol:
1307, На мал тест падна.:icon_lol:

А сега сериозно:

Во Кур,анот се вели дека секој оној кој ќе спаси еден човек,како целиот свет да го спасил, додека секој оној кој ќе убие еден невин човек,како да го убил целиот свет.

Од ова појасно здравје. Значи и покрај сите наши обиди да ви докажеме дека Исламот не е агресивна религија и дека Кур,анот секогаш повикува на одбранбена војна, вие изнаоѓате некои клипчиња со кои демек сакате да го докажете вистинското лице на исламот. Па за да не ве разочарувам затоа и така прокоментирав.

А сега да ви до појаснам, не поддржувам личности кои убиваат невини луѓе. Не поддржувам, децата да се советуваат на таков начин.Ама едно да ве запрашам и покрај се, се надевам ќе добијам искрен одговор:

- Дали сте вие свесни каква е состојбата во Палестина? - Дали вие познато вам господа дека ти е Палестински деца се изложени на секојдневни тортури и убиства. Им се земаат органите, се силуваат итн.

- дали сте свесни каква е состојбата во Ирак? - дали вие познато кој е агресор а кој жртва таму?

- дали ви е позната состојбата во чеченија? - дали знаете дека тие луѓе повеќе од 150 години гордо се борат за својата слобода и независност од Руската чизма?

Ај за Босна да не спомнувам, тоа веќе помина.

И како вам на културните и цивилизирани европејци не ви е срам да го посочете показалецот и да речете:"Овие, овие муслимани се криви за се!"

Нека ви служи на чест!

А сега продолжете со барање клипчиња по интернетот.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Radapciger,одговор на твоето прашање: Не, јок ти си муслиман.:icon_lol:
1307, На мал тест падна.:icon_lol:

А сега сериозно:

Во Кур,анот се вели дека секој оној кој ќе спаси еден човек,како целиот свет да го спасил, додека секој оној кој ќе убие еден невин човек,како да го убил целиот свет.

Од ова појасно здравје. Значи и покрај сите наши обиди да ви докажеме дека Исламот не е агресивна религија и дека Кур,анот секогаш повикува на одбранбена војна, вие изнаоѓате некои клипчиња со кои демек сакате да го докажете вистинското лице на исламот. Па за да не ве разочарувам затоа и така прокоментирав.

А сега да ви до појаснам, не поддржувам личности кои убиваат невини луѓе. Не поддржувам, децата да се советуваат на таков начин.Ама едно да ве запрашам и покрај се, се надевам ќе добијам искрен одговор:

- Дали сте вие свесни каква е состојбата во Палестина? - Дали вие познато вам господа дека ти е Палестински деца се изложени на секојдневни тортури и убиства. Им се земаат органите, се силуваат итн.

- дали сте свесни каква е состојбата во Ирак? - дали вие познато кој е агресор а кој жртва таму?

- дали ви е позната состојбата во чеченија? - дали знаете дека тие луѓе повеќе од 150 години гордо се борат за својата слобода и независност од Руската чизма?

Ај за Босна да не спомнувам, тоа веќе помина.

И како вам на културните и цивилизирани европејци не ви е срам да го посочете показалецот и да речете:"Овие, овие муслимани се криви за се!"

Нека ви служи на чест!

А сега продолжете со барање клипчиња по интернетот.
taka e brat, potpolno se slagam so ova sto go kaza, pozdrav!

aladin brate vo koj film si vlezen....dali bi gi pustil svoite deca da frlat kamenja po tenkovi,i dali togas ke vikas inshallah
toj den sto go cekas nema da dojde,samo kolku deca ce zaginat do togas a vie idioti ce vikate mashallah.....
ti si primer za toa kolku e jak islamot....gi brukas muslimanite ....ustvari ti musliman si?



znaev za ova so zetot na muhamed...no me interesirase ovdesnive muslimani
nemaat takvi obredi neli
vo sustina isti obredi, namazot e ist vo sustina i isto se klanja i ovde i vo Indonezija i Vo Iran i vo Saudiska Arabija i segde kaj sto ima muslimani.
 
Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
taka e brat, potpolno se slagam so ova sto go kaza, pozdrav!



Под рака фатете се со брат ти и терајте во зидот со главата ама убаво засилетесе зошто ако немате довлно сила ке се залепите како муви на зидот(вистината за Бог и постоењето негово на овој свет)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
taka e brat, potpolno se slagam so ova sto go kaza, pozdrav!



Под рака фатете се со брат ти и терајте во зидот со главата ама убаво засилетесе зошто ако немате довлно сила ке се залепите како муви на зидот(вистината за Бог и постоењето негово на овој свет)
imas poenta ili bez veze lupas??
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Исламот е насилна и експанзионистичка религија и мора да се сопре да не продре во Европа зашто ќе ги уништи сите цивилизациски и технолошки вредности и ќе го врати светот во темното доба. Така да за другиве религии не гледам причина да не постојат ама исламот како штетна појава за прогресот на човештвото мора да се сопре под итно.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Религиите се начин на живот кој црквите и џамиите и храмовите го проповедаат за да ви соберат пари! Немора да веруем у нешо такво! ЈАС ВЕРУЕМ У СЕБЕ И У ТИЕ ОКОЛУ МЕНЕ И ДОСТА МИ Е! И СУПЕР МИ Е! :) :nenene:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
Za mene e samo edna vistinska religija.I toa e vistinata,a ne e izmislena religijata za popovite da si gi polnat dzebovite,tuku tie go zloupotrebuvaat toa.
Kako i dae eden e BOG.
I pak ke recam-Religijata e VISTINATA za ovoj svet i posiroko.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Исламот е насилна и експанзионистичка религија и мора да се сопре да не продре во Европа зашто ќе ги уништи сите цивилизациски и технолошки вредности и ќе го врати светот во темното доба. Така да за другиве религии не гледам причина да не постојат ама исламот како штетна појава за прогресот на човештвото мора да се сопре под итно.
veke prodre bate, samo vo germanija i francija kolku ima muslimani, a baska Bosna, Sandzak, Kosovo, Albanija, zapadna Makedonija i toa so amin na zapadnite sili, gi branea musllimanite od Bosna od srpskite agrsesori, gi branea albancite na Kosova od Srpskite agresori, znaci samite hristijani na drugite hristijani im ja zaebaa rabotata.Jas cesto go branam Islamot na forumive, no toa go pravam kako branenje na samata ideja koja vo Kuranot i hadisite e cista, a realniot islam onoj koj postoi, za toa ne garantiram, od kaj znam jas koj kakov covek e za da znam da li e dobar ili ne.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
veke prodre bate, samo vo germanija i francija kolku ima muslimani, a baska Bosna, Sandzak, Kosovo, Albanija, zapadna Makedonija i toa so amin na zapadnite sili, gi branea musllimanite od Bosna od srpskite agrsesori, gi branea albancite na Kosova od Srpskite agresori, znaci samite hristijani na drugite hristijani im ja zaebaa rabotata.Jas cesto go branam Islamot na forumive, no toa go pravam kako branenje na samata ideja koja vo Kuranot i hadisite e cista, a realniot islam onoj koj postoi, za toa ne garantiram, od kaj znam jas koj kakov covek e za da znam da li e dobar ili ne.
Вие мојте да се множите како мравкине и да грабате насилно земји тоа и најпримитивниот човек може да го направи али џабе ви е се кога ке бидете омразени од оној за кого мислите дека се правите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Хммм, веќе е издадена книгата „Исламска Република Германија„...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Вие мојте да се множите како мравкине и да грабате насилно земји тоа и најпримитивниот човек може да го направи али џабе ви е се кога ке бидете омразени од оној за кого мислите дека се правите.
Gospod mrzi licemeri farisei ko vas stoko pogana, ne sum ja advokat na islamot si ima on seici tie so imaat po harem zeni i trista kurci ic me zabole za site vas stado na prokleti!!!
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Gospod mrzi licemeri farisei ko vas stoko pogana, ne sum ja advokat na islamot si ima on seici tie so imaat po harem zeni i trista kurci ic me zabole za site vas stado na prokleti!!!
Ние не сме лицемери бре друже ние го зборуваме она што е вистина како што вели Васко Ефтов- Вие имате право да ја знаете вистината.
Навистина е жално сеа што при свој очи и свој ум при толкава прекрасна вера како што е православната ти да се одлучиш да бидиш муслиман? А тие харемиштата поголемо понижување на една жена никаде не сум видела гнасотии живи сте се пласкате со сите кај има тука љубов и чистота?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom