Зошто постојат религиите всушност и која е нивната поента

D

Daftie

Гостин
Ако не постојат религиите јас мислам дека ке настане анархија...
Ако не постојат закони ќе настане анархија.
Религиите имаат за цел да ја ограничат слободната волја на човековиот ум.

Човекот на некој начин се ограничува од своите анархистички идеи,и станува по рафиниран и по племенит
Човекот се ограничува од самиот себе, а рафинирано останува маслиновото масло.

а сето тоа индицирано од некоја логика дека доброто се наградува а лошото се казнува
Пример, зошто да не вршам прељуба ако тоа ме исполнува? Пак, ограничување.

и тоа конечно од некој лик што е што е преставен различно во секоја глава или со еден збор ГОСПОД...
Бидејќи не можат да дефинираат што се случува после животот, тоа е единствен начин.

Човекот мора да се плаши од нешто затоа што по автоматизам има тенденција да станува властољубив,егоист насилник меѓутоа,уплашен(условно) од некој помоќен од него тој веќе се спушта од својот негативен експанзионизам во секој лош контекст и почнува да станува во права смисла на зборот ЧОВЕК...
Цело време се повторувам. Законот is the deal бидејќи нуди реално казнување на злочинот. Кој ќе избега од законот, алал(за верска верзија од реченицава гледајте го филмот Dogma).

Секој човек мора во нешто да верува,во нешто што е идеал на некој начин да се поведува од нешто што е конструктивно и племенито.
Јас лично преферирам и препорачувам верување во себе. Нема подобар идеал од оној што сам ќе си го поставиш.

А тоа,која религија е по бројна или по популарна тоа пак е маркетинг,која низ текот на годините претрпувала и страшни контраверзии
Тука доаѓа парадоксот. "Бог е еден", yeah, right.

како во периодот на инквизицијата каде што впрочем самата религија доаѓала на некој начин во сопствен идеолошки конфликт....и така натаму......
Инквизицијата е фино е да се погледне од страна. Земете го за пример вртењето на Земјата. "Земјата е плоча, ајт на клада!"
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
koga bi postoela samo edna religija na svetov lugevo tolku ke se nakotat sto nema da ima mesto na planetava od luge, religiite ovozmozuvaat lugeto da se istrebuvaat na verska osnova.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
koga bi postoela samo edna religija na svetov lugevo tolku ke se nakotat sto nema da ima mesto na planetava od luge, religiite ovozmozuvaat lugeto da se istrebuvaat na verska osnova.
Mozebi denes realnosta e taa,no ne e toa celta na religijata... do tuka situacijata ja dovede covekot a religijata-verata taa e od Sozdatelot,so namera covekot da se vladee po nea te. po Bozji zakon,kako bi odel po vistinskiot pat i prema sovrsenstvoto.
Religijata e sto prospektot na aparatot koj go kupuvas,kako da go cuvas i odrzuvas a toj go napravil nivniot proizvoditel. Sozdatelot e nas Sozdatel i ni dal prospekt za nasiot zivot,kako da odrzuvame zdrav duh i zdravo telo.
Onoj koj ja svatil religijata,na nea gleda,ne vaka,kako sto jas gledam,no od prilika vaka.
Nemoze da se negira faktot deka mnogu preku religijata se drzat do vlasta i ja koristat za materijalna potreba... a koga e vo prasanje materijalizmot,takov covek za pari i dusata ja prodava....
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Со ова што го пиша побратимот Soul of Space предмене, се согласувам 100%!

Поздрав до сите, дури и до оние што ја мразат религијата, што пројицираат се најлошо врз неа и ги ставаат сите религии во ист кош.

Шалом!
 
A

ateist

Гостин
Mozebi denes realnosta e taa,no ne e toa celta na religijata... do tuka situacijata ja dovede covekot a religijata-verata taa e od Sozdatelot,so namera covekot da se vladee po nea te. po Bozji zakon,kako bi odel po vistinskiot pat i prema sovrsenstvoto.
Religijata e sto prospektot na aparatot koj go kupuvas,kako da go cuvas i odrzuvas a toj go napravil nivniot proizvoditel. Sozdatelot e nas Sozdatel i ni dal prospekt za nasiot zivot,kako da odrzuvame zdrav duh i zdravo telo.
Onoj koj ja svatil religijata,na nea gleda,ne vaka,kako sto jas gledam,no od prilika vaka.
Nemoze da se negira faktot deka mnogu preku religijata se drzat do vlasta i ja koristat za materijalna potreba... a koga e vo prasanje materijalizmot,takov covek za pari i dusata ja prodava....
нее вистина !

Пророкот Емануил ( Исус Христос ) го укинал Мојсевиот - Шеријатски РЕЛИГИОЗЕН Закон ........... всушност со тоа сите религии................

Тоа од причини што Мојсеевиот=Шеријатски Закон е АНТИДУХОВЕН = Антиидеалистичен...........................Ги регулира истите работи кој се регулираат и преку Законите на секоја држава............Апостоли го нарекуваат , тоа што навистина и е ...закон на телесните прописи...........

Апостолот Павле уште го нарекува и ...: :

1 ) Закон на СМРТТА............Римјани 7-ред 5......."...Преку законот донесувавме плодови на СМРТТА..."

2 ) Закон на ГРЕВОТ..............Римјани7 - ред 8......."...без законот , ГРЕВОТ е мртов..."...

3 ) Закон на ПРОКЛЕТСТВОТО ...(дисквалификација од трката за вечен живот )...Галатите 3 - ред 13......."....Христос не откупи од ПРОКЛЕТСТВОТО на Законот"..........


.
.
.
ХРИСТ ....ГО УКИНАЛ ИСЛАМОТ.....ПРАВОСЛАВИЕТО , КАТОЛИЦИЗМОТ , ПРОТЕСТАНТИЗМОТ ...И СИТЕ СЕКТИ , ДВИЖЕЊА , ГРАЃАНСКИ ЗДРУЖЕНИЈА И КАКВИ СЕ НЕ ГИ ИМА А КОЈ СЕ ПОВИКУВААТ НА БИБЛИЈАТА............ОТИ СЕ РЕЛИГИИ...ВО НИВ НЕМАЛО НЕМА НИТУ ЌЕ ИМА БИЛО ШТО ДУХОВНО=ИДЕАЛИСТИЧКО
.
.
.
(се подразбира дека ги укинал и тобоже христијани=религиозни....Оти овие пак не се произнесуваат јавно....ама и со тоа што немаат никаква замена за мојсеевиот = Шеријатски ЗАкон...јасно кажуваат дека владетелите , државите и нивните земски-телесни суетни Закони се наводно божја воља ...што е чиста глупост ...Тоа е измислица по нарачка на Римски императори...кој отсекогаш сакале да бидат славени како богови )
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ќе кажам само едно во врска со темата.. еден стих од песна од Гама Реј...

Rules and religions created to HATE!

Запамтете го ова...
 
A

ateist

Гостин
Со ова што го пиша побратимот Soul of Space предмене, се согласувам 100%!

Поздрав до сите, дури и до оние што ја мразат религијата, што пројицираат се најлошо врз неа и ги ставаат сите религии во ист кош.

Шалом!
За МИЛОСТА БОЖЈА, за ХРИСТА
јас сакам само да знам
За Неговата безкрајна ЉУБОВ
За Неговиот Совршен Ислам!- вели spiros


епа некој опасно лаже !
иако е мнооооогу слаткоречив !

нов завет кажува нешто друго................

Евреите 7 ред 19......"....Зошто Мојсеевиот-Шеријатски РЕЛИГИОЗЕН Закон не направи ништо СОВРШЕНО.....".....

Евреите 8 - ред 7........."..ако оној првиот Стариот-Завет немаше недостаток не ќе се бараше место за втор.."......

Евреите 8 - ред 13 .....".А кога вели нов со тоа го прогласил првиот за застарен А она што застарува и станува излишно не е далеку од исчезнување.....".....

Евреите 10 ред -14...."Зошто Тој со едно принесување ги направи СОВРШЕНИ засекогаш оние кој се осветени (безкомпромисни неотстапни )"

Евреи 10 - ред 1...............".Бидејќи Мојсеевиот-Шеријатски Закон е само сенка на идните добри нешта , а не и самата суштина на нештата , НЕМОЖЕ никогаш со истите жртви , што секоја година постојано се принесуваат , ДА ГИ НАПРАВИ СОВРШЕНИ оние кои пристапуваат . "


.
..
Спроведувањето на Мојсеев - Шеријатски закон .....НИКОГАШ НЕМАЛО ВЕТУВАЊЕ ЗА ВЕЧЕН ЖИВОТ...........тукууууууууууу:

Ефешаните 6 ред 2....".Почитувај ги својот татко и мајка (( тоа е првата ЗАПОВЕД (затоа пророкот Емануил и ја укинал и оваа заповед и Шеријатски закон ) Со Ветување од Бог )) "

ред 3..."за да ти биде добро и да живееш долго на земјата!"

.
.
.и толку .....НЕМА ВЕТУВАЊЕ ЗА ВЕЧЕН ЖИВОТ НА ИСЛАМОТ....НИКОГАШ И ГО НЕМАЛО

.
. баш напротив......:

Галатите 3 ред 10...".Всушност оние што прават делата на мојсеевиот -Шеријтатски закон , ПРОКОЛНАТИ СЕ (дисквалификувани од трката за вечен живот)"........

ред 11-" А дека НИКОЈ НЕЕ ОПРАВДАН пред бог преку делата на Мојсеевиот - Шеријатски закон јасно е...зошто "Праведникот ќе живее преку вера"

ред 12 -.."А Мојсеевиот -Шеријатски Закон не дејствува преку верата ( оти е религија збир на прости механички правила и прописи) туку вели Кој ги исполнува ќе живее преку нив"....
.
.
.
истото ова се однесува и за Православци и за Католици...Протестанти...секти , движења , граѓански здруженија...сите што се повикуваат на библија без разлика што си жабуркаат уста со богови господовци исуси итн.........оти се религии....
уствари Пророкот Емануил укинал Мојссев - Шеријатски Закон ама вовел други закони кој религиозните ниту некогаш ги напишале а нели па да ги спроведат ...
( а и напишани се...........тоа се законите од Социјалистичкото Самоуправување ..на простори на екс сфрј од 1950-1990 год)
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
hahahaha koja e nivnata poenta? bas glupavo prasanje. no ovde postoi same edon odgovor...za da bidat lugeto podobri i da veruvat vo nesto...ne vo koza,konj,ili kuce kako pred 10000 godini...
 

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
човечката маленкост има потреба да се дели или припаѓа кон нешто за да се чуствува појак , можеби затоа постојат и религиите и нациите и разноразни организации.....
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
Ако не постојат религиите јас мислам дека ке настане анархија...
Знаете ли вие што е Анархизам?
Анархизам е политичка филозофија на луѓе кои сакаат општеството во кое сите индивидуи го имаат најголемиот избор за тоа на кој начин ќе го живеат својот живот.А не БЕЗРЕДИЕ (убивање крадење колење бесење...).Тоа е всушност држава без државен врв.-''Некои од нас сакаат да јадат маслинки, а некои од нас не сакаат''. Ова ви го кажувам бидејќи и јас имам Анархистички нагони така да малце се навредив.
Се оддалечив од темата...Религијата треба да се свати како психичка појава со која што се гради карактерот на човекот.Со самото тоа што сте верник вие не крадете, не лажете, не убивате...
Сепак сакам да ви презентирам еден филм кој сите би требало да го гледате (особено оние религиозните) затоа што е многу поучен.
http://zeitgeistmovie.com/
Да кажам од почеток да се разбереме...Јас со ова не сакам некого да навредам нити пак да омаловажам...Ви го презентирам филмот (документарецот) затоа што мислам дека е многу поучен и интересен...
Доколку го изгледате би сакал да ми испратите лична порака да ми кажете како ве бендиса филмот и за вашите ставови према него.
Поздрав МИР
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
скоро сите религии проповедаат нешто добро. Убава работа е религијата таа им дава припадност индитификација и соединување на народите. Нема лоши религии, нема деструктивни, зли итн
Ама бизнисот кој се прави од нив и нивната злоупотреба на каков начин што се може- тоа е лошо и затоа религиите се можат да бидат и опасни
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Религиите постојат за да напраат некои ограничувања, односно да каже што е добро а што лошо за правење, некој си правила таму има, после ако нешто им се случи лошо на луѓето да речат-господ така сакал (божем). Затоа не сум баш религиски човек.
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Религиите постојат за да напраат некои ограничувања, односно да каже што е добро а што лошо за правење, некој си правила таму има, после ако нешто им се случи лошо на луѓето да речат-господ така сакал (божем). Затоа не сум баш религиски човек.
toa se e do covekot dali veruva ili ne.......a tie pravila se dadeni za site da gi pocituvaat, za da ima mir edna harmonija da vladee a ne da se karaat....mn luge nez sto e dobro a sto loso, tie se za da im pomognat, ali nekoi luge pravam booom od nisto....:salut:
 
A

ateist

Гостин
религиите отсекогаш служеле за оправдување на злото кај луѓето наречени верници

па така ако атеистите негде некогаш ја засерат работата вината си ја бараат кај себе

значи може и те како да им проработи совеста...автокритика

но тоа нее случај со религозните....овие си слушаат "гласови во ноќта"

па за сите свој злодела и криминалии вината ја префрлаат кај фикцијата бог

на кој така бомбастично му лепат титули од типот НЕПОГРЕШЛИВ...........

значи ....отсуство на било каква автокритика -самокритика...отсуство на совест

отсуство на осет усет .......... и то............
 

Kajgana Shop

На врв Bottom