Зошто постојат религиите всушност и која е нивната поента

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Можеби не ја сфатив поракта ама ќе ја прокоментирам на мој начин (у други зборови, овој дел како да не сум го напишал)

Џабе ти е семејство. Треба да има бар некој нормален (неанархист) у семејството за да воспостави контрола во него и правилно да ги дисциплинира другите членови... и кога би размислил поубаво, анархистите ќе го парчосаат и нема да го регистрираат.

Единствена религија која ја поштувам (и да кажам се држам за неа) е будизам затоа што:

За Исус не знаеме дали постоел и звучи неверојатно како некој човек одел низ градови, лечел неизлечливи, одел по свадби и од вода им праел вино и такви други работи.

Не знам многу работи од куранот ама ќе го коментирам тоа што го знам: Знам дека господ (ако би постоел) нема да ги суди дали држеле диета без свинско. Знам и зашто у тоа време не јаделе свинско. Свинското има највеќе масти и најбрзо се расипува, а тие оделе по топлина. У тоа време немало фрижидери (особено не на камили) и целофански паковања ама луѓето сепак го јаделе месото и се разболувале (тогаш било критично и да се разболеш) и ако се разболеш, тогаш е смрт за тебе. Некој паметен се нашол и им рекол да не го јадат месото, овие не слушале и умирале. После тоа, им кажале дека Господ им рекол да не јадат месо и тие престанале, перфектна дисциплина

Сеа за будизмот малце, и за ова незнам многу ама ќе пробам да објаснам: Негде пред 300 години пред Исус, у азија им се избацил некое дебело и кул типче кое било многу мудро. Типот се појавил, собрал ученици, ги научил на правилни работи и им кажал ЗАШТО тие работи се правилни. Луѓето разбрале и го пренесувале знаењето.

Е сеа, иако толку искоментирав, има работи што неможам да ги објаснам, би бил благодарен ако некој може да ми ги објасни. Тие ствари се од типот: 300 години пред Исус, се појавува Буда. Буда живее 300 и нешо години и ИСЧЕЗНУВА (не умира) кога се раѓа Исус!
Ќе да е до целофанот...а може и до немањето фрижидери, разбираш...

И како ти успеа да ги поврзеш смртта Будина и раѓањето Христово, жив ти све!? Има непремостлив „вакуум„ помеѓу тие две личности.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
site religii se farsa osven onaa koja deluva da se sprecuva zloto i nareduva da se pravi dobro a toa e Islamot!!!
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
site religii se farsa osven onaa koja deluva da se sprecuva zloto i nareduva da se pravi dobro a toa e Islamot!!!
ти мојш да си ја фалиш верата колку сакаш не знам како делувате вие против злото, со кревање во воздух невини луге и деца?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ти мојш да си ја фалиш верата колку сакаш не знам како делувате вие против злото, со кревање во воздух невини луге и деца?
onoj koj ubil covek a istiot ne mu napravil nisto loso isto kako da gi ubil site luge- ova mislam deka go rekol Muhammed a.s, e sega fakt e deka Amerika i Britanija i zapadot voopsto izvrsi agresija na Afganistan i Irak i zatoa im dade pravo na onie koi se vo okupacija da se branat.Koga Islamot dominiral so svetot toj bil toleranten a sega bidejki se vodi vojna protiv nego zatoa toj go upotrebuva nepokorot i borbata kako samoodbrana, site vi teknuva za vasite epa osetete na svoja koza kako e!
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
морални норми преточени во приказна за деца, за БАРЕМ во тоа време да се манипулира со народот... а да не речам и сега
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Религиите постојат за човек да се чувствува поблиску до бога.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:pos2: Поставил шиитски клип. Финтата е во тоа што овие неверници отишле до таму да се измачуваат себеси физички. Значи, утка.Овие батка немаат ништо со исламот. Пробај уште еднаш.:toe:
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
:pos2: Поставил шиитски клип. Финтата е во тоа што овие неверници отишле до таму да се измачуваат себеси физички. Значи, утка.Овие батка немаат ништо со исламот. Пробај уште еднаш.:toe:
a be aladin,ne se raznese uste:)
samo prasav , moeto prasanje bese iskreno bez gram ironija i bese do nihilist
i da se siiti ovie pak se muslimani ali nema veze..dali bi go odobril ova kako gord muslimanhttp://www.youtube.com/watch?v=yWIFhKYiMqU
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.075
Поени од реакции
80.979
После клиповиве само ќе го цитирам nihilista, значи станува збор за религијата:

koja deluva da se sprecuva zloto i nareduva da se pravi dobro a toa e Islamot!!!
...или можеби огромното мнозинство верници не си ја знаат религијата.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Машаллах, колку убав клип овој со Палестинските дечиња. И покрај секојдневните неподносливи тортури од страна на "избраниот, мизерен" еврејски народ ,тие не ја губат надежта и вербата во ослободувањето од овие проклетници.:raz: Ме потсети на Гемиѓиите, Солунските атентатори, комитите и сите други родољуби, кои се колнеле на живот или смрт за слобода на својата татковина.

Е тоа ти се вика храброст. ИншАллах еден ден ќе им дојде крајот на овие чифути еврејски. Оти сите зла во светот произлегуваат од нив. Нели 1307 ?
Или треба и јас сега да почнам да те убедувам тебе и некои други со одредени цитати од Талмудот, со видео клипчиња итн.

Во секој случај она што сака да го прикаже Радапцигер, нема да му успее.Зошто историјата докажала,колку и да се напаѓа Исламот, тој е се појак и појак, па макар тоа и да не им се допаѓа на неверниците.:helou:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Vecen gnev i ljubomora zaradi evreite. i zaradi avraam, isak, i jakov.. itn. ama se e gjabe. pak postojat.. opkoleni so iljadnici mujahedini i nikoj nisto ne im moze......
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Машаллах, колку убав клип овој со Палестинските дечиња. И покрај секојдневните неподносливи тортури од страна на "избраниот, мизерен" еврејски народ ,тие не ја губат надежта и вербата во ослободувањето од овие проклетници.:raz: Ме потсети на Гемиѓиите, Солунските атентатори, комитите и сите други родољуби, кои се колнеле на живот или смрт за слобода на својата татковина.

Е тоа ти се вика храброст. ИншАллах еден ден ќе им дојде крајот на овие чифути еврејски. Оти сите зла во светот произлегуваат од нив. Нели 1307 ?
Или треба и јас сега да почнам да те убедувам тебе и некои други со одредени цитати од Талмудот, со видео клипчиња итн.

Во секој случај она што сака да го прикаже Радапцигер, нема да му успее.Зошто историјата докажала,колку и да се напаѓа Исламот, тој е се појак и појак, па макар тоа и да не им се допаѓа на неверниците.:helou:
Епа не им оди баш добро со ослободувањето. Изгледа Бог не ги фаворизира. Или можеби не ги одобрува нивните методи. Си помислиле ли тие на тоа некогаш? И јас незнам какви верници на која (не сатанистичка) религија учат мали деца да мразат. Ти кажи ми штом ти се допадна клипов и го оправдуваш претпоставувам.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
NE, NE, NE, NE, NE !!!

Greshno tolkuvanje . Jas lichno religijata ja gledam kako neshto shto gi splotuva lugjeto, go vozdiga chovekot na edno povisoko nivo, religijata pravi chovekot da se chustvuva deka pripagja nekade, deka negovoto postoenje ima prichina .

BTW vo pravo e lutapiperka - religijata potpomognala da se razvie ona etichkoto kaj chovekot, za toa shto e dobro, a shto zlo . Niedna religija ne go uchi chovekot da pravi losho, samo ima lugje shto greshno ja tolkuvaat (na pr . mudzahedinite so dzihadot) i lugje koi ja zloupotrebuvaat za lichna korist (crkvata vo sreden vek so inkviziciite itn . ) .

Kazi im go toa na majkite koj si gi izgubile decata vo samoubistveni bombashki napadi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom