Зошто постојат религиите всушност и која е нивната поента

Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Па нели кажа дека се што е создадено има свој создател? Дај реши се веке еднаш
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Веќе се одлучив:
„...Бог му одговори на Мојсеј, велејќи„„Јас Сум Оној Кој вечно постои!„ Па продолжи: „Така ќе им кажеш на синовите израилски„ Оној, Кој вечно постои, ме испрати кај вас„.
(Исход, 3.14)

Од стихот е повеќе од јасно и очигледно дека Бог НЕМА свој создател, туку дека „..вечно постои..„, што значи дека Он нема свој почеток во времето.

Која е твојата одлука?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Веќе се одлучив:
„...Бог му одговори на Мојсеј, велејќи„„Јас Сум Оној Кој вечно постои!„ Па продолжи: „Така ќе им кажеш на синовите израилски„ Оној, Кој вечно постои, ме испрати кај вас„.
(Исход, 3.14)

Од стихот е повеќе од јасно и очигледно дека Бог НЕМА свој создател, туку дека „..вечно постои..„, што значи дека Он нема свој почеток во времето.

Која е твојата одлука?
Tоа не значи дека нештото постоело одсекогаш, евентуално би можело да значи дека нештото е створено еднаш за секогаш......ова околу поимите.....
..а околу твојот бог.....тој настанува со настанакот на луѓето, односно тој е творба на човечката фантазија, а таа фантазија е немерлива, само таму може да се сретнат поимите отсекогаш и засекогаш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Според истаржувањето од Сигмунд Фројд (по професија „атеист), идејата за Бога им е вродена на луѓето. Тоа значи дека „нешто„ постои пред да постои оној кој е створен, што значи дека творението има своја „претходница„-свој Творец, кој таа идеја му ја всадил на родот човечки.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Да беше вродена немаше да има атеисти :vozbud: а мојата одлука е да не верувам во господ бидејки нема никакви докази за негово постоење (а ако реши да ни се покаже некогаш нема да го оспорувам неговото постоење) а и сеуште има премногу зло во светот и не може свештениците цел живот да кажуваат дека секое добро дело е дело на господ а секое лошо на гаволот нели господ беше најјак?
И сакав да кажам дека не се знае ништо за почетокот на врмето и поради тоа господ им требал а лугето како нешто за верување па некои попаметни луге пред мн илјади години го измислиле
И не ми е јасно како ни малку не се сомневаш во неговото постоење кога знаеш дека нема никакви докази за неговото постење?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Еве уште еден кој бара докази за Божјото постоење...

А мојот коментар е следен: Христос, Синот Божји дојде кај Неговите. Тие можеа да Го видат и слушнат, но повеќето од јудеите НЕ ПОВЕРУВАА иако Го гледаа и слушаа. По што си ти поинаков од нив!? Одговори си самиот...
Велиш, нималку не се сомневам? Грешиш: моите сомнежи кон мојот верски избор постоеја кога бев почетиник во Црквата, но сега имам доволно познавање од истата и доволно лични искуства за да не се сомневам во исправноста од мојот избор. Никој неможе цврсто да верува ако верата не ја испробал на свој грб. Во спротивно, тоа би била празна вера, без потребните плодови од живеењето според верското учење. А за смирението, да не правиме муабет...

Ашто се однесува до постоењето на злото во Светов, работата е совршено едноставна: тргни од самиот себеси, барај го злото во себе и се ќе ти се разјасни...Не го барај злото на некое друго место, оти и твоето зло ти е премногу.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Religiite postojat zatoa sto postojat, evidentno e nivnoto postoenje. Sekoja kultura kako del od svojata tradicija pripaga na ovaa ili onaa religiozna konfesija, no mestoto na religijata e spored moe mislenje cisto formalno obredno dodeka vo delot na postapkite postojat pravni sankcii koi odstapuvaat od onie koi se propisani vo svetite knigi. Religiite postojat kako prirodna potreba na lugeto i vodeni od taa potreba lugeto gi iznedrile religiite od samite sebe. Zatoa ke vidite najrazlicni modifikacii na religii od onie starite takanareceni mrtvi religii koi veke nemaat vernici do ovie koi postojat denes.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Еве уште еден кој бара докази за Божјото постоење...

А мојот коментар е следен: Христос, Синот Божји дојде кај Неговите. Тие можеа да Го видат и слушнат, но повеќето од јудеите НЕ ПОВЕРУВАА иако Го гледаа и слушаа. По што си ти поинаков од нив!? Одговори си самиот...
Велиш, нималку не се сомневам? Грешиш: моите сомнежи кон мојот верски избор постоеја кога бев почетиник во Црквата, но сега имам доволно познавање од истата и доволно лични искуства за да не се сомневам во исправноста од мојот избор. Никој неможе цврсто да верува ако верата не ја испробал на свој грб. Во спротивно, тоа би била празна вера, без потребните плодови од живеењето според верското учење. А за смирението, да не правиме муабет...

Ашто се однесува до постоењето на злото во Светов, работата е совршено едноставна: тргни од самиот себеси, барај го злото во себе и се ќе ти се разјасни...Не го барај злото на некое друго место, оти и твоето зло ти е премногу.

Еј доказот ти е добар (книга која ја напишале лугето кои го измислиле господ):tapp: А ако не ги сметаш за приватни може да споделиш со нас некое од искуствата кое те напраиле подобар и поголем верник (си се сретнал со него, ти се појавил на сон, ти дал моки, или...?)
А за злото не викам дека го нема во секој од нас но тоа е човечки господ кога ги створил адам и ева требал повеке да мисли:smir:
 
K

kat.<3

Гостин
Еј доказот ти е добар (книга која ја напишале лугето кои го измислиле господ):tapp: А ако не ги сметаш за приватни може да споделиш со нас некое од искуствата кое те напраиле подобар и поголем верник (си се сретнал со него, ти се појавил на сон, ти дал моки, или...?)
А за злото не викам дека го нема во секој од нас но тоа е човечки господ кога ги створил адам и ева требал повеке да мисли:smir:
Книгата ја напишале свети луѓе, а за верата потребно ти е да живееш во праведност и да се трудиш да останеш во праведност. Блажени се оние кои не виделе а поверувале. А оние кои сакаат да останат во темнина и да не гледаат...па на нив останува.
Бог ги створил Адам и Ева со чисто срце, е сега кога згрешиле, на нив бил изборот. Бог ни дал слободна волја да расудуваме и да постапуваме. На нас останува дали праведно или расипано.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
NE, NE, NE, NE, NE !!!

Greshno tolkuvanje . Jas lichno religijata ja gledam kako neshto shto gi splotuva lugjeto, go vozdiga chovekot na edno povisoko nivo, religijata pravi chovekot da se chustvuva deka pripagja nekade, deka negovoto postoenje ima prichina .

BTW vo pravo e lutapiperka - religijata potpomognala da se razvie ona etichkoto kaj chovekot, za toa shto e dobro, a shto zlo . Niedna religija ne go uchi chovekot da pravi losho, samo ima lugje shto greshno ja tolkuvaat (na pr . mudzahedinite so dzihadot) i lugje koi ja zloupotrebuvaat za lichna korist (crkvata vo sreden vek so inkviziciite itn . ) .
Losh primer..
Dzihadot e opravdan od nivnata religija..
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Леле немам веке живци да дискутирам на темава зошто за се имате изговор ако некој сака да го дискутираме ова на мсн (за да иде побрзо муабетот) нека ми прати порака.позз:smir:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Зошто постојат религиите всушност и која е нивната поента ?

.
Шалом, лута пиперка!

Јас ќе се обидам со следниве зборови да ти одговорам на твоето прашање:

Темелот и целта на човековото и секое друго постоење е БОЖЈАТА ВОЛЈА чиста!
Баш таа[COLOR=#b00e0] се отелотвори во Исуса Христа! [/COLOR]



Или пак уште поубаво со следниве зборови :


Од ЉУБОВ световите ги создаде
Од ЉУБОВ и ги одржува
Од ЉУБОВ Христа ни го даде
Преку Него сите ги повржува

За Него пеам
За Него мислам
За БОЖЈИОТ Христос живеам
И Неговиот Совршен Ислам !



Се надевам дека прашањето е одговорено!

поздрав
 
K

kat.<3

Гостин
Шалом, лута пиперка!

Јас ќе се обидам со следниве зборови да ти одговорам на твоето прашање:

Темелот и целта на човековото и секое друго постоење е БОЖЈАТА ВОЛЈА чиста!
Баш таа се отелотвори во Исуса Христа!



Или пак уште поубаво со следниве зборови :


Од ЉУБОВ световите ги создаде
Од ЉУБОВ и ги одржува
Од ЉУБОВ Христа ни го даде
Преку Него сите ги повржува

За Него пеам
За Него мислам
За БОЖЈИОТ Христос живеам
И Неговиот Совршен Ислам !



Се надевам дека прашањето е одговорено!

поздрав

Не мислиш дека малку контрадикторно зборуваш? Исус ли го создаде Исламот или Христијанството?

Одлучи се.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
абе луди докажувате со комерцијални филмови??? ако толку ја почитувате религијата како може да ја симнувате на тоа ниво (некој фаци ги преле сите вакви филмови само за да можат доборо да наплатат):kesa:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Не мислиш дека малку контрадикторно зборуваш? Исус ли го создаде Исламот или Христијанството?

Одлучи се.
Кога човечанствот - поради индивидуални и колективни егоистички причини - не би го одбивал чудесниот дар на ЕВАНГЕЛИЕТО и со тоа би ја знаело тајната на БОЖЈАТА СВЕТЛИНА и ДУХ која е темелот на сё што е вистинско и убаво - а за спасение на сите се отелотвори во ИСУС - тогаш засигурно не би имало повеќе контрадикторности, кавги, поделувања, итн.

Драга кате, јас се одлучив!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom