Астрална проекција

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Имам само едно прашање до тебе:
Дали некогаш си имал Астрална проекција?
Ако така го нарекуваш сонот во кој се сонуваш себеси како спиеш, да. Ништо посебно, се глеаш себеси како спиеш, ти паѓа малку чудно зашо се изгледа потполно исто како во моментот кога си легнал да спиеш. И коа ќе се разбудиш ти стануе јасно дека уствари си го видел истото пред да легнеш да спиеш. duuuh!
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Ако така го нарекуваш сонот во кој се сонуваш себеси како спиеш, да. Ништо посебно, се глеаш себеси како спиеш, ти паѓа малку чудно зашо се изгледа потполно исто како во моментот кога си легнал да спиеш. И коа ќе се разбудиш ти стануе јасно дека уствари си го видел истото пред да легнеш да спиеш. duuuh!
Јас лично не сум баш сигурен дека вистина се "двоиме" од телото, ипак мислам дека е се во главата ама не можам да кажам 100%. Инаку ме чуди што викаш дека си доживеал "вонтелесно искуство" и дека не било ништо посебно. Мене (и на другите што ги кажуваа исуствата) ова ни беше едно од најчудните искуства во животот. Едноставно не можам да ги опишам емоциите дека едноставно нема такви зборови во јазикот (веројатно треба нови зборови за објанување на овие чувства). Еве ке пробам да опишам со постоечките зборови што ми се случи мене......

Некаде пред да се разбудиш вистински..... наеднаш осекаш како некој удар (слично како кога се стресуваш пред да заспиеш) и се осекаш НАЕДНАШ свесен (100% свесен) ама како во некоја друга реалност (не размилуваш баш вака како сега туку некако на друг начин размислуваш), не можеш да се мрднеш и не можеш да збориш (првите пати како да сакам да викнам и да кажам некому ама не можам) полека ги подотворуваш очите (не можеш сроз да ги отвориш) и гледаш што има над тебе (јас ги приметив светлата), почнуваш да ги мрдаш прстите од рацете и после рацете и некако ги носиш пред тебе и ги гледаш (како месечарите што ги пружуваат напред само ти во овој случај си легнат), цело време додека ти се дешава ова си ептен уплашен и чувствуваш страв дека нешто ке ти се случи и цело време дишеш забрзано и ти чука срцето 100 на саат. Ова досега се вика парализа во сон и е еден од начините да доживееш вонтелесно искуство.

Значи се осекаш буден ама закован за креветот и не можеш да се мрдаш, потоа со сета сила пробуваш да се исправиш (да седнеш) ама не можеш (ваква парализа во сон ми се има случено десетици пати и не можам да се мрднам и потоа пак влагам во сон) ама овој пат со сета сила пробав да се исправам, за разлика од предходните пати кога константо давав напор да се исправам, без престан, сега пробав да се исправам, па да одмарам, и така неколку пати (да не речам на сец), постепено осекав како да се помрднувам и со телото нанапред и после осекаш дека постепено се двоиш од телото (брат глупо ми е вака да зборам али осеќаш како да излагаш од телото буквално, се двоиш), додека се "двоиш" имаш некој јаки емоции и мозокот како да ти прима некој нови сознаниа (како наеднаш се да ти е јасно) и одкако осетив дека малку почнав да се помрднувам се свртев назад накај кревотот и се видов себеси како спијам забрзано дишам, оваде осетив најјаки емоции и стварно неописиво чувство (се наежив сега кога го пишувам ова), некако како да гледаш на себеси како да е некој друг човек за кој знаеш се, како ти веке да не си тој туку тоа е некој друг за кој ти знаеш се, баш вака. Овде се уплашив да не е ова смрт, и ми се свртеа сите слики за работите што треба да ги направм во животот (ова прочитав на интернет дека и на другите им се случило, осекаш како да мора да се вратиш дека имаш уште многу работи да направиш во животот), мислам дека можев и да се исправам повеке ама бев уплашен и буквално легнав во телото, не можев одма да влезам во сон и пак уште неколку секунди гледав нагоре кај светлата и околу мене и натамо не се секавам.

После и вистински се разбудив и неможев да поверувам што ми се случило, малце после ова ти се мењава начинот на кој гледаш на светот, мислам дека е позитивно искуство, гледаш дека не е се во материјалните нешта и дека има нешто што може да те исполни одвнатре и се осекаш дека знаеш нешто што другите луѓе немаат појма дека го имаат и се осекаш некако како да си над другите и некој такви чувства. Инаку уште еднаш викам дека јас и покрај ова уште не верувам дека вистина се двоиме од телото, не викам и дека не се двоиме, едноставно незнам. Само можам да кажам дека е многу уникатно искуство и не можам да го споредам со ништо друго, ова е некоја изменета состојба на свеста, свесен си ама во некоја друга димензија.

*Инаку прочитав дека научниците уште немаат дадено конечно објаснување (не се сите согласни) за ова и мислам дека е одлична тема да се посветиш да ја истраживаш и сам да носиш нови заклучноци и такви работи, засега јас не сакам да истражувам и сакам нормално да си живеам, некогаш кога ке бидам постар ке се посветам повеке на ова и ке истражувам. :star:
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Vaka sega....nova sum tuka,i ke mi izvinite ako zabegam malku od temava no samo ke napisam nekolku zborovi i ponesto sto znam za ova...kolku e se toa tocno pojma nemam. Licno nemam iskuseno AP no imam iskuseno edna druga rabota za koja isto taka treba vezbi i relaksacija na mozokot no na razlicno nivo od ona koe e potrebno za ap. Znaci vaka:
Za da se postigne AP potrebno e aktivnosta na mozokot, t.e. normalnite vibracii na koi sto mozokot raboti (beta vibracii) da gi namalime do ponisko nivo odnosno teta nivo. Toa e vsusnost treto nivo pred nego postojat alfa nivoto, ili sostojbata koga se budite nautro, no seuste ne ste potpolno budni, potoa doaga teta nivoto ili nivo na trans kade aktivnosta na mozokot e tolku namalena i kade se veli deka moze da se postigne astralna proekcija. Posle teta nivoto doaga delta nivo ili dlabok son, a pozadi ova nivo se smeta deka postoi i lambda nivoto ili nivo na koma ili misticna svesnost.
Koga veke ste sposobni svesno da se spustite do teta nivoto (bez pri toa da zapadnete vo delta, odnodno vo son) znaci ste spremni i za AP. E sega dali taa ap stravno se slucuva ili e samo proizvod na nasiot um ne znam,ne sum doziveala a i bogami mi e strav da probam bidejki seuste ne se znae dali e 100% bezbedna, a i fakt e deka dokolku tolku mnogu gi razviete ovie sposobnosti odnosno sposobnosta da gi kontrolirate mozocnite vibracii volno, moze da se sluci da evoluirate vo nekoja druga dimenzija koja funkcionira na druga frekvencija koja e ne vidliva za lugeto koi funkcioniraat na normalnata vibracija (ili so prosti zborovi da isceznete. Ova se smeta deka se ima sluceno so civilizacijata na Maite) . Licno imam stignato do alfa nivo i smetam deka ako povezbam mozam da dojadam i do teta no iskreno ne znam koja e poentata da se gubi vreme ako za toa se nema konkretna cel. Jas vezbite za da se spustam na alfa nivo gi pravev so cel da vidam dali mozam so cvrsto uveruvanje na napravam nekoja rabota navistina da se sluci...i da odgovorot e moze, bidejki mozokot ne poznava granici. Imam napraveno mali nesta kako na primer da ja nateram majka mi da mi donese casa voda bez da i kazam, da mi se javi odredena licnost bez da imala nekoja posena potreba da me slusne.
Kontrolata na sonistata e druga rabota. Uste od porano za polesno da zaspijam sum si zadavala temi za razmisluvanje kako na pr. na ova i ova ke mislim i toa ke go sonuvam. I sega seuste mozam da se nateram sebe si da sonuvam nesto sto jas sakam i pri toa da sum svesna deka sonuvam. No za ap mislam deka seuste ne sum spremna.Strav mi e od zvucite koi site gi opisvaat deka gi slusaat koga se "dvojat" od teloto i ne znam dali sum psihicki spremna za takov cekor i takvo iskustvo. Mozebi ponataka koga ke poostaram i koga nema da imam sto dr da pravam vo zivotov ke se obidam da "odam podaleku". Sekoja cest na onie koi se obidele i uspeale da iskusat nesto sto se opisuva samo so ekstaza.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Vaka sega....nova sum tuka,i ke mi izvinite ako zabegam malku od temava no samo ke napisam nekolku zborovi i ponesto sto znam za ova...kolku e se toa tocno pojma nemam. Licno nemam iskuseno AP no imam iskuseno edna druga rabota za koja isto taka treba vezbi i relaksacija na mozokot no na razlicno nivo od ona koe e potrebno za ap. Znaci vaka:
Za da se postigne AP potrebno e aktivnosta na mozokot, t.e. normalnite vibracii na koi sto mozokot raboti (beta vibracii) da gi namalime do ponisko nivo odnosno teta nivo. Toa e vsusnost treto nivo pred nego postojat alfa nivoto, ili sostojbata koga se budite nautro, no seuste ne ste potpolno budni, potoa doaga teta nivoto ili nivo na trans kade aktivnosta na mozokot e tolku namalena i kade se veli deka moze da se postigne astralna proekcija. Posle teta nivoto doaga delta nivo ili dlabok son, a pozadi ova nivo se smeta deka postoi i lambda nivoto ili nivo na koma ili misticna svesnost.
Koga veke ste sposobni svesno da se spustite do teta nivoto (bez pri toa da zapadnete vo delta, odnodno vo son) znaci ste spremni i za AP. E sega dali taa ap stravno se slucuva ili e samo proizvod na nasiot um ne znam,ne sum doziveala a i bogami mi e strav da probam bidejki seuste ne se znae dali e 100% bezbedna, a i fakt e deka dokolku tolku mnogu gi razviete ovie sposobnosti odnosno sposobnosta da gi kontrolirate mozocnite vibracii volno, moze da se sluci da evoluirate vo nekoja druga dimenzija koja funkcionira na druga frekvencija koja e ne vidliva za lugeto koi funkcioniraat na normalnata vibracija (ili so prosti zborovi da isceznete. Ova se smeta deka se ima sluceno so civilizacijata na Maite) . Licno imam stignato do alfa nivo i smetam deka ako povezbam mozam da dojadam i do teta no iskreno ne znam koja e poentata da se gubi vreme ako za toa se nema konkretna cel. Jas vezbite za da se spustam na alfa nivo gi pravev so cel da vidam dali mozam so cvrsto uveruvanje na napravam nekoja rabota navistina da se sluci...i da odgovorot e moze, bidejki mozokot ne poznava granici. Imam napraveno mali nesta kako na primer da ja nateram majka mi da mi donese casa voda bez da i kazam, da mi se javi odredena licnost bez da imala nekoja posena potreba da me slusne.
Kontrolata na sonistata e druga rabota. Uste od porano za polesno da zaspijam sum si zadavala temi za razmisluvanje kako na pr. na ova i ova ke mislim i toa ke go sonuvam. I sega seuste mozam da se nateram sebe si da sonuvam nesto sto jas sakam i pri toa da sum svesna deka sonuvam. No za ap mislam deka seuste ne sum spremna.Strav mi e od zvucite koi site gi opisvaat deka gi slusaat koga se "dvojat" od teloto i ne znam dali sum psihicki spremna za takov cekor i takvo iskustvo. Mozebi ponataka koga ke poostaram i koga nema da imam sto dr da pravam vo zivotov ke se obidam da "odam podaleku". Sekoja cest na onie koi se obidele i uspeale da iskusat nesto sto se opisuva samo so ekstaza.
Можеби можно е човекот за време на медитација вежби или сл да постигне некоја френкфренција односно вибрација чија последица ќе биде
негово исчезнување односно влез во друга временска линија.
А ова за маите од каде ти е таа информација или теорија дека со маите се случило нешто вакво, интересна теорија.
 
L

Lu

Гостин
оgovorot e moze, bidejki mozokot ne poznava granici. Imam napraveno mali nesta kako na primer da ja nateram majka mi da mi donese casa voda bez da i kazam, da mi se javi odredena licnost bez da imala nekoja posena potreba da me slusne.
Таа способност, всушност не е некоја невообичаена способност што само одредени луѓе ја имаат, туку тоа сите луѓе можат да го прават само не се свесни за тоа.
Не сум баш многу упатена но како што имам читано, мозокот работи на фрекфенции и може да комуницираме со луѓето преку тие фрекфенции, така што ти си успеала да контактираш со мајкати преку тие фрекфенции и преку мислите си и кажала дека сакаш чаша вода.
Тоа не е ништо невообичаено, но на многумина им изгледа невообичаено бидејќи не се свесни дека ги поседуваат тие „надприродни моќи„ и незнаат како да ги активираат/искористат.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
А ова за маите од каде ти е таа информација или теорија дека со маите се случило нешто вакво, интересна теорија.
I na pocetokot od ovaa tema na ovoj forum mislam deka bese, imase eden clen staveno post na srpski jazik kade sto pisuva deka dokolku dostignete odredeno nivo na vibracii moze da "isceznete" od vidot na lugeto koi funkcioniraat na ovaa frekfencija.
A toa za maite go imam procitano vo edna psiholoska kniga mislam deka se vikase "Mokta na potsvesta" ili nesto taka, no sekako toa ne moze so sigurnost da se tvrdi. Nesto na ovaa tema imase i na net.....pozzz
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Јас лично не сум баш сигурен дека вистина се "двоиме" од телото, ипак мислам дека е се во главата ама не можам да кажам 100%. Инаку ме чуди што викаш дека си доживеал "вонтелесно искуство" и дека не било ништо посебно. Мене (и на другите што ги кажуваа исуствата) ова ни беше едно од најчудните искуства во животот. Едноставно не можам да ги опишам емоциите дека едноставно нема такви зборови во јазикот (веројатно треба нови зборови за објанување на овие чувства). Еве ке пробам да опишам со постоечките зборови што ми се случи мене......

Некаде пред да се разбудиш вистински..... наеднаш осекаш како некој удар (слично како кога се стресуваш пред да заспиеш) и се осекаш НАЕДНАШ свесен (100% свесен) ама како во некоја друга реалност (не размилуваш баш вака како сега туку некако на друг начин размислуваш), не можеш да се мрднеш и не можеш да збориш (првите пати како да сакам да викнам и да кажам некому ама не можам) полека ги подотворуваш очите (не можеш сроз да ги отвориш) и гледаш што има над тебе (јас ги приметив светлата), почнуваш да ги мрдаш прстите од рацете и после рацете и некако ги носиш пред тебе и ги гледаш (како месечарите што ги пружуваат напред само ти во овој случај си легнат), цело време додека ти се дешава ова си ептен уплашен и чувствуваш страв дека нешто ке ти се случи и цело време дишеш забрзано и ти чука срцето 100 на саат. Ова досега се вика парализа во сон и е еден од начините да доживееш вонтелесно искуство.

Значи се осекаш буден ама закован за креветот и не можеш да се мрдаш, потоа со сета сила пробуваш да се исправиш (да седнеш) ама не можеш (ваква парализа во сон ми се има случено десетици пати и не можам да се мрднам и потоа пак влагам во сон) ама овој пат со сета сила пробав да се исправам, за разлика од предходните пати кога константо давав напор да се исправам, без престан, сега пробав да се исправам, па да одмарам, и така неколку пати (да не речам на сец), постепено осекав како да се помрднувам и со телото нанапред и после осекаш дека постепено се двоиш од телото (брат глупо ми е вака да зборам али осеќаш како да излагаш од телото буквално, се двоиш), додека се "двоиш" имаш некој јаки емоции и мозокот како да ти прима некој нови сознаниа (како наеднаш се да ти е јасно) и одкако осетив дека малку почнав да се помрднувам се свртев назад накај кревотот и се видов себеси како спијам забрзано дишам, оваде осетив најјаки емоции и стварно неописиво чувство (се наежив сега кога го пишувам ова), некако како да гледаш на себеси како да е некој друг човек за кој знаеш се, како ти веке да не си тој туку тоа е некој друг за кој ти знаеш се, баш вака. Овде се уплашив да не е ова смрт, и ми се свртеа сите слики за работите што треба да ги направм во животот (ова прочитав на интернет дека и на другите им се случило, осекаш како да мора да се вратиш дека имаш уште многу работи да направиш во животот), мислам дека можев и да се исправам повеке ама бев уплашен и буквално легнав во телото, не можев одма да влезам во сон и пак уште неколку секунди гледав нагоре кај светлата и околу мене и натамо не се секавам.

После и вистински се разбудив и неможев да поверувам што ми се случило, малце после ова ти се мењава начинот на кој гледаш на светот, мислам дека е позитивно искуство, гледаш дека не е се во материјалните нешта и дека има нешто што може да те исполни одвнатре и се осекаш дека знаеш нешто што другите луѓе немаат појма дека го имаат и се осекаш некако како да си над другите и некој такви чувства. Инаку уште еднаш викам дека јас и покрај ова уште не верувам дека вистина се двоиме од телото, не викам и дека не се двоиме, едноставно незнам. Само можам да кажам дека е многу уникатно искуство и не можам да го споредам со ништо друго, ова е некоја изменета состојба на свеста, свесен си ама во некоја друга димензија.

*Инаку прочитав дека научниците уште немаат дадено конечно објаснување (не се сите согласни) за ова и мислам дека е одлична тема да се посветиш да ја истраживаш и сам да носиш нови заклучноци и такви работи, засега јас не сакам да истражувам и сакам нормално да си живеам, некогаш кога ке бидам постар ке се посветам повеке на ова и ке истражувам. :star:
Добро, ова е доста детален опис на тоа како си сонувал дека духот ти го напушта телото.

Моето искуство беше мнооогу поедноставно. Дента возев точак многу онака, некои 12 саати можда, преморен бев, дојдов дома, јадев, и се џитнав у кревет. “Астралната проекција“ се деси исто како и секој друг сон, не памтиш како почнал, и одеднаш сум кај мене у соба, и се глеам како спијам. И таков си викам, ии шема, ама океј, сон, нишо посебно. Практично прерасна во луциден сон, се шеткав низ дома, се шуњав, немаше никој жив, и се разбудив. Тоа беше се, уште еднаш предходно ми се има десено ова, ама немав јас контрола врз сонот, туку незнам почна да се руши зградата, ми падна покривот на глава и се разбудив.

Ама фората е шо толку дигаат прашина астрална проекција џагара бугара, коа сето тоа е обичен сон. Го сонуеш тоа. Да ми каже некој дека се одлепил од телот дур е свесен, нормално дека ќе му се смеев у фаца, и ќе го однесев у бардовци, пошо ко шо рекол самиот, одлепил.

Од друга страна, ако толку ви праи мерак да се сонуете себеси како спиете, повежбајте луцидно сонување, и креирајте се себеси на креветот ваш. Сепак, никаков ќар нема од целата работа, а толку празни муабети.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Астрално патување или астрална проекција е процес во којшто душата се одвојува од телото но сепак останува поврзана со мозокот. Се случува главно ноќе. Повеќето луѓе често доживуваат астрални патувања само што не се во состојба да се сетат на нив затоа што нивниот мозок не употребува доволно од внатрешната свест т.е. во главната меморија на нашиот мозок не влегуваат информации за нашите внатрешни чувства, впечатоци, мисли и забележувања.


На пример, кога шетаме и ќе здогледаме некое дрво, нашиот мозок го регистрира со помош на сетилото за вид и главната меморија на нашиот мозок го помни бидејќи смета дека тоа е важно, или пак го заборава бидејќи смета дека дрвото е неважно. Во овој пример свеста се јавува така што кога ќе го здогледаме дрвото, не е доволно само да го видиме и запомниме, туку за него треба да размислиме и да се обидеме да го почувствуваме, треба да бидеме свесни дека тоа дрво е старо многу години, дека преживало многу многу страшни бури, дека има големи корени под земјата коишто ја впиваат водата и на тој начин го храни своето стебло и лисја итн. итн.... На тој начин свеста навлегува и ја надополнува меморијата и на тој начин стануваме посвесни луѓе...


Како во примерот со дрвото, таков е случајот и со астралното патување: главната меморија не е дополнета со свеста и нема можност за запомнување на тоа што го доживеала нашата внатрешна свест (душата).







Големиот чекор кон можноста за свесно астрално патување е тој да кога одите на спиење да бидете свесни за тоа, така што кога во моментот кога ќе сонувате да доживеете некое чудно чувстви и некако да разберете дека се наоѓате во сон.


Кога ќе станете свесни за тоа вашиот сон веројатно ќе го снема или пак ќе продолжите да сонувате на тој начин што ќе можете да го креирате вашиот сон како што ќе посакате (луцидни сништа) или пак ќе влезете во состојба кога мозокот ќе ви се пробуди пред тоа да го стори телото, т.е. ќе можете нормално да размислувате, само што вашето тело ќе биде парализирано, очите можат да ви бидат и отворени и така да видите една замаглена слика на вашата собта којашто ќе ви се чини како сон. Таа состојба некое време ќе биде и пријатна, но кога ќе сакате целосно да се разбудите, сосема сигурно ќе ги доживеете најужасните мигови во вашиот живот бидејќи нема да можете веднаш да се разбудите.


Ќе се обидете да мрдате со рацете и нозете но нема да можете се додека не ви се создаде толкава паника што ќе почнете да треперите. Во моментот кога растрепереноста ќе помине ќе се разбудите, и некое време нема да си верувате на себе што сте доживеале. Обидете се да го запишете накратко тоа што сте го доживеале, бидејќи ако продолжите да спиете наутро сето тоа ќе ви се чини како да било само дел од некој лош сон. Кога ќе ја доживеете оваа состојба, се наоѓате на прагот на свесното астрално патување....


Првиот знак на астралното доживување е силно трпнење по целото тело, потоа чувство како со лебдење да го напуштате телото и се подигате некој половина метар или метар во однос на телото. После тоа ќе доживеете мали проблеми, на почетокот нема да знаете како да се движите ни што да правите, начинот на којшто ќе гледате ќе ве збунува многу бидејќи ќе гледате слика од 360 степени.





Поради тие наведени проблеми ќе се движите неконтролирано лебдејќи во случајни насоки и со различни брзини, ќе минувате ѕидови, ќе пропадате надолу па одеднаш ќе се кревате нагоре итн. Ќе ви треба некое време да се навикнете на сето тоа. Кога ќе посакате да се вратите во телото треба само да дојдете близу него и автоматски ќе се вратите, при што истото повторно ќе биде проследено со силно трпнење. Потоа ќе продолжите да спиете...


Е сега, еве и некои нешта кон кои треба да се придржувате за време на своето прво астрално патување. Не одете далеку од своето тело, особено не надвор од некој надворешен ѕид на куќата бидејќи постои можност поради непознавање на начинот на движење да се помачите при враќањето назад во телото...


И ако видите некои големи грди или чудни суштества, веднаш вратете се во телото...



ИЗВОР
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
го видов и јас ова....и пошо нејќам таму да прашам, ќе си ја искористам кајгана да си прашам: што ќар ако доживеам? - барам одговор од тие што доживеале
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&id=23800

онака, демек....и пошо нејќам таму да прашам, ќе си ја искористам кајгана да си прашам: што ќар ако доживеам? - барам одговор од тие што доживеале
абе читаш ти на горе постови или само за да билдаш? Не гледаш над тебе јас го објавив :smir:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
го видов и јас ова....и пошо нејќам таму да прашам, ќе си ја искористам кајгана да си прашам: што ќар ако доживеам? - барам одговор од тие што доживеале
Ако прашуваш ова, тогаш не е ни битно
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Ако прашуваш ова, тогаш не е ни битно
па ко што гледам има премалце добри, а премногу лоши страни на целата оваа работа. ок не сакав да звучам хејтерски на сето ова, сепак е право на избор... :smir:
 
L

Lu

Гостин
па ко што гледам има премалце добри, а премногу лоши страни на целата оваа работа. ок не сакав да звучам хејтерски на сето ова, сепак е право на избор... :smir:

Баш обратно е, од Астралната проекција нема никакви лоши последици, така да тоа што си го пишал дека АП има премногу лоши страни апсолутно не ти е точно.

Инаку во текстот погоре што е постиран има една голема грешка, а тоа е дека душата се одвојува од телото.
Во АП нема никакво одвојување на душата од телото, туку АП претставува „свесност додека спие физичкото тело„ .
АП е слична со Луцидните соништа, но сепак АП е на многу повисоко и подлабоко ниво од Луцидните соништа.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Баш обратно е, од Астралната проекција нема никакви лоши последици, така да тоа што си го пишал дека АП има премногу лоши страни апсолутно не ти е точно.

Инаку во текстот погоре што е постиран има една голема грешка, а тоа е дека душата се одвојува од телото.
Во АП нема никакво одвојување на душата од телото, туку АП претставува „свесност додека спие физичкото тело„ .
АП е слична со Луцидните соништа, но сепак АП е на многу повисоко и подлабоко ниво од Луцидните соништа.
во ред, ги читам наназад постовите и искуствата на другите, ама никако неможам да ја сфатам поентата....дали љубопитноста треба да биде главен фактор за да пробам да доживеам АП, или нешто друго...што ве натера вас, што е причината заради која ја практикувате често.... Дали чувствата доживеани при првата успешна АП се толку „јаки’’, што потоа повторно ќе сакам да се навраќам. да не бидам сфатен погрешно, ама некако во глава ми доаѓа споредба во стилот на користење дроги (нели првиот пат од љубопитност, водени од јакиот филинг пробуваме повторно, и повторно и повторно...се почесто и почесто). Ме интересира кои се придобивките од АП, за нашиот земски живот?
 
Член од
12 април 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
и мене ненамерно ми се случи АП. не ни знаев тогаш шо е тоа АП. после серија вкочанувања во сон кои не беа ни малку пријатни, една вечер дури сонивав, во собата влезе една пријателка, јас се сепнав и станав во сонот, седејќи на креветот. Во истиот момент се осетив многу лесно, осетив дека всушност јас не станав и се свртив назад и се видов себеси како спијам. толку се уплашив шо паднав од креветот дури телото сеуште ми спиеше на креветот. не знам како со оглед на тоа дека тогаш не знаев ништо за АП, дека требаше да се вратам назад во телото. чудна сила ме вракаше назад, практично беше невозножно одреден временски интервал да се придвижам назад. по долго мачење се фатив за работ на кревето и се молкнев долго време за да се качам на креветот. откако успеав да се качам осеќав како пливам низ моето тело и си реков уште раката да ја наместам, да ја спустам надолу ке се разбудам. И навистина се разбудив во идентичната положба во која и се трудев да се наместам пред да се разбудам. многу непријатно искуство кое не сакам да го доживеам пак. скептиците можат да им кажуваат прикаски на тие шо никогаш немаат доживеано, јас верувам во ова, иако не би сакала да експериментирам и истражувам, бар сега з асега, оти ова за мене беше многу непријатно искуство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom