Prison Break

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
А колку епизоди се вкупно од 4тата епизода?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
13.133
Ја изгледав... Сеа ќе направам кратка рецензија за епизодата и едно добро резиме за серијата.

Епизода со достоен крај, каков што заслужува. Никој на крајот не останува неказнет за работите што ги има направено во целата серија. Сите се среќни и покрај тоа што некои од најдрагите личности ги загубиле. Ако прават заврзлана со тоа дека Мајкл е само теоретски мртов ќе си ја прокењаат и онаа слава што ја имаат повратено со последната епизода. Или ќе остане до самиот крај или ќе замине. Во двата случаи тој е херој. Вака... невкусно би било.

Е сега за серијата. Иако почнав од подоцна да ја гледам (минатото лето) сепак серијата брзо навлегува во психата на човекот. Првата сезона е оноа за што серијата секогаш ќе биде една од топ 5 гледани. Одлична консталација, prison with maximum security level, и штосот за негово пробивање. Се` до последната епизода на кецот не се знаеше кој како со кого ќе избега. Го имаме мајкл кој сака да го спаси својот брат. Исто така тука е Абруци кој и покрај тоа што е бесчувствително копиле сепак добива големи симпатии на публиката. Потоа еден психопат внатре во ѕидините, кој е способен да се адаптира во секоја околина но на крајот сепак останува како во поговорката со волкот, итн.. Сите овие личности го имаат Мајк како единствена шанса за бегство и подоцна за живот каков што посакуваат. Се разбира веднаш се поставува прашањето што по бегството од затворот? Кој ќе преживее а кој ќе биде фатен? Така тука го доведуваат ликот на еден прљав федералец кој имал доста нечист веш оставено предтоа. Како и да е, сепак и тој станува жртва на Компанијата која прави голема грешка, губејќи го како сојузник (сепак треба да имаш психооперативец за да ти заврши некои работи без фрлање песок во очите) Како и да е, тука се појавува и оноа класичното се сфаќа дека без одредени важни личности животот би бил пуст. Јас тука би ја завршил серијата баш поради тоа што подоцна сите случки забегуваат вон насловот а и вон темата.

Како и да е третата сезона и покрај тоа што е пократка од другите нуди адреналин. Само тука е прикажано сета онаа борба да се врати првата сезона но сепак безуспешно.

4ката... со промашен почеток. Време кога креативноста е сведена на нула и се појавуваат неколку дупки и таканаречено забегување во сапуница, кич и невкус. Тука би ги издвоил само некои од епизодите а тоа се 9ката (кога ексфедералецот конечно ќе си ја потсмири душата) и последните 3 епизоди каде поговорката „крајот делото го краси“ е сосема оправдана.

Сума сумарум серијата вреди да се догледа до самиот крај и покрај неколкуте дупки застапени во некои епизоди. За серија со континуитет (не секоја епизода да е различна) е една меѓу 5те најомилени.

Најдобар лик во серијата Александар Махоун
Најдобар негативец Пол Келерман/Owen Kravecki/ итн...
Најдобра риба Сара Тенкреди
Највечи психопат/Т-бег (1 сезона)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
@ Saladin : Ти изгледа слабо си ја гледал серијава,ко да ти го има некој кажувано ова шо си го напиашал :uvo: најдобра риба Сара Танкреди??? Ај преслушај се ушеднаш и види таму напрај реверс на епизодите па ако сретниш некоја Гречен кажи ми да знам шо мислисш во врска со неа.YES дека вкус е во прашање и дека тоа е релативна и индивидуална работа,ама до шо имаше мислење на форумов сите сме едногласни која е најјаката риба :smir:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
13.133
@ Saladin : Ти изгледа слабо си ја гледал серијава,ко да ти го има некој кажувано ова шо си го напиашал :uvo: најдобра риба Сара Танкреди??? Ај преслушај се ушеднаш и види таму напрај реверс на епизодите па ако сретниш некоја Гречен кажи ми да знам шо мислисш во врска со неа :smir:
:pos: Гречен??? нааах можеби вака елегантно попунета беше ама брат више ме палат девојки како Сара. Гречен... типична пичка амери*ка Damn цензура на погрешен збор:pos:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
:pos: Гречен??? нааах можеби вака елегантно попунета беше ама брат више ме палат девојки како Сара. Гречен... типична пичка амери*ка Damn цензура на погрешен збор:pos:
Ти си знаеш,тоа е лично твое мислење,не сум ни ќар ни зијан ако ти го променам мислењето.Јас си го кажав моето :smir:
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Јас само ќе дополнам на мислењето за најјаки жени во серијата: Ника а.к.а. Holly Valance, 1 сезона :)
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Да не знае некој кога ке искочат дополнителните епизоди?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.957
Поени од реакции
5.519
Еми фала богу, по 5 години се случва сето то, уште да плачат и свршивме работа :)/

Не можам да најдам ништо на нет за тие две дополнителни епизоди. Прво некој имаше постирано линк кај шо пишеше дека ќе излезат на 21 јули, сега гледам на официјалната страна на PB, пиши дека ДВД-то од 4-та сезона излегува на 2 јуни. Сега дали се содржат тие две епизоди во то ДВД не знам, не можам да најдам нигде :(.

Како и да е, серијата е одлична. :)
Да не знае некој кога ке искочат дополнителните епизоди?
На imdb.com пишува дека дополнителните епизоди ,,Free,, и ,,The Old Ball and Chain,, ќе бидат прикажани на 02.06.2009, па нам ни останува само да чекаме :)
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
На imdb.com пишува дека дополнителните епизоди ,,Free,, и ,,The Old Ball and Chain,, ќе бидат прикажани на 02.06.2009, па нам ни останува само да чекаме :)
IMDB не е баш релевантно за серии. За филмови појќе го бива. :)
Јас гледав на www.tv.com, и таму не пиши ништо :)
 

radzo

Man Utd!
Член од
20 јануари 2008
Мислења
696
Поени од реакции
17
И за најдобар негативец си грешка....нигерот од 4та сезона беше нај....каков пол келерман
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.957
Поени од реакции
5.519
Инаку мене ми е најубава Сара, онака е женската, по мој вкус :pos:
Ама и Гречен не е за фрлање :pos:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
НАЈ...
...психо: прва сезона, типот шо замина за Холандија со сплав...оригинал лудак со тапија
...негативец: нигерот , 4-та сезона
...симпатична: Robin Tooney, 1-ва сезона
...мај фав: Јапанот од 4-та со уредот.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.333
Поени од реакции
46.411
Аеебе дур имав што да кажам морав да се изјаснам преку мракови!!
Сеа се што мислев сте кажале и немам мубает!! :):)
Серијава ми е жал што почнав да ја гледам одамна, ова е нешто што се зема топтан сите 4 сезони заклучување во соба и недела дена бегање со паметот.
Умирачката на Мајкл беше скроз непотрбно нешто, можеа фино лепо еден хепи енд да склопат и да не се јадам толку.
Сеа или ќе испадне дека е жив а гробот за декор и бегање од некого(што е чкарт), или па стварно рикнал што ми е поверојатно оти Сара му бришеше крв од нос од кој наводно го излечија Кранц и компанија.
Како и да е серијава беше одлична, пак би ја гледал(разбрав Канал 5 тек сеа ја откупиле :))
Лик на серијата освен Мајкл е Тибег, за пиќе на серијата давам две награди, Сара за низ град и штипкање и Гречен за гнетење!!!
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Скофилд е мртов 100%. Нема реинкарнации , воскреснувања, и сл.
Ај некој од најзапечените за ПБ нека ми објасне една ствар.
У трета сезона мислам беше каа се дознава болеста со крвта од носот, и дека некој негов родител умрел на 31 год од истото нешто(мислам дека беше мајка му).
Е сега, како мајка му, кога е жива и здрава и после...
А он сепак си умре на 31 фино-лепо.
П.с. ако не умреше серијата ќе беше кич.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom