Lycamobile Македонија

Член од
1 јануари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
15
Jas probav so limit 0 da platam evn transakcijata bese odbiena,isto probav na pos terminal vo lidl grcija da platam 4~5€ odbieno...
taka da toa funkcionira od mene e isprobano isto i na call support mi kazaja...
Btw ti i so vtorata i tretata karticka imas plajkano kon lyca.??
Bidejki jas lyca posledno 10.2023 plajkav,od togas do denes na app,sledam od Stb osvem toa sto sum plajkal drugi transakcii nema ...
Плаќав и со втората па ми ја блокираа, а сега веќе не плаќам ни со третата ни со никоја. Сеуште нај ефтино ми е преку Лајка бидејќи броевите ги користат главно пензионери на кои не им е потребен интернет. Досега користев годишни пакети а веројатно сега ќе бидат месечни со дополна преку бензински станици.
Автоматски споено мислење:

Ако на таа сметка што ја поседува таткото од сопругата се користи за плата или пензија џабе ти е што си ставал лимит 0 бидејќи ако нема пари банката дозволува минус во салдото па кога ќе стигне платата или пензијата ќе се ги наплати парите.Ако таа сметка се користи само за интернет плаќање а не за плата или пензија ако на сметката нема пари хакерот што ги украл податоците може да се слика бидејќи во тој случај НЛБ нема да изврши трансакција.
Автоматски споено мислење:


Не мора да се откаже.Треба во НЛБ да си отвори посебна сметка со Visa Electron што ќе ја користи само за интернет.Кога ќе треба да плати пакет на Лајка со картичката оди на благајна за да ја уплати точната сума или на пример плус 20,30 денари и завршена работа а провизија нема да му земат а хакерот нека проба да купи нешто со тие 20 денари од сметката.
Автоматски споено мислење:


Друже во Македонија ниедна банка не праќа ОТП код за трансакции на сајтови како Али експрес,ебау,Амазон и слични.Камо среќа да имаа таква заштита сите картички ќе ги сликав со сериски броеви од двете страни и јавно на социјалните мрежи ќе ги ставев за да ги дупам хакерите.
Автоматски споено мислење:


Друже послушај ме,оди во НЛБ и поднеси барање за Visa Electron и ќе им кажеш дека ќе ја користиш само да купување на интернет бидејќи платата ти оди на друга сметка.Пред да купиш нешто од интернет или плаќаш пакет на Лајка одиш на шалтер во НЛБ со картичката и лична карта и ја уплаќаш сумата за потоа со неа ќе си платиш. Можеш и на банкомат да внесеш ама само суми како 500,1000,1500 итн па ако ставиш 2000 а уплатиш пакет од 1600 на Лајка ќе останат 400 денари на сметка и можност да ги украдат.Затоа точна сума и мирно ќе спиеш.Не се откажувај од Лајка само затоа што мафијашите Телеком и А1 по секоја цена прават дубари за да ги избркаат корисниците од Лајка.Да се собереме 100000 луѓе што се против Телеком и А1 ќе дадеме секој колку може како инвестиција и во вид на акционерско друштво сами ќе направиме мобилен оператор и ќе им ебеме се по список и на двата дури и по цена калаши да треба да се употребат затоа што веќе преку кур ми е од целиот хаос во Северџанијава во сите сфери од животот.Ниеден народ држава не создал без војна и жртви тоа да го запамтиш.
Така е но сето тоа: одење до банка, промена на лимити, гужва, провизии за водење на дополнителна сметка или картичка, на крај минус по плус еднакво 0, башка нервози. Никако не се откажувам, наместо 133 ден/месечно, преку ваучер ќе биде 200/месечно,
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
Do site, dodeka se spodeluva tuka deka ima probivajne na podatoci/zastita, zemete site prijavete 1212...i kazete im deka bankata vi kazuva deka poradi Lycamobile,vi ja blokira kartickata i deka ima ovidi za somnitelni naplati koi vie ne ste gi pravele...
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Само да ве известам дека на двајца мои роднини им се злоупотребени податоците од картичките со кои ставиле кредит на лајка и плаќано е на плеј сторе и такви работи околу 100 евра се украдени,пазете си ги картичките со лајка!
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
5.443
Lyca дефинитивно имаат проблем со заштита на корисничките податоци, решив да тестирам со една онлајн картичка и за 5 дена почнаа да стигаат сомнителни трансакции направени по Америка, нормално не им помина ништо зошто ја замрзнав картичката и оставив само едно евро на неа.
Најпаметно ќе биде да си купувате физички ваучери од продавница/трафика наместо онлајн.
Претходно 5 години сум немал никакви проблеми дури и во Април кога бев во Мк немаше ништо сомнително, изгледа се пробиени од тогаш.
Проблемот е во тоа што за да активираш годишен пакет од 1600 денари мораш да купиш онлине не може физички од продавница.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.524
Поени од реакции
29.992
Проблемот е во тоа што за да активираш годишен пакет од 1600 денари мораш да купиш онлине не може физички од продавница.
Не знам, не сум купувал до сега никогаш физички ваучери. Ваљда продаваат од 500 денари ваучер за да се активира лајка макси.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
5.443
Do site, dodeka se spodeluva tuka deka ima probivajne na podatoci/zastita, zemete site prijavete 1212...i kazete im deka bankata vi kazuva deka poradi Lycamobile,vi ja blokira kartickata i deka ima ovidi za somnitelni naplati koi vie ne ste gi pravele...
Знаат дека поради Lyca е блокирана.Јас кога отидов во КБ за да прашам зошто ми е блокирана за плаќање на интернет добив контра прашање на кој оператор го користам мобилниот број па откако им кажав дека сум на Lyca ми кажаа дека поради заштита на моите пари превентивно ми ја блокирале.
Автоматски споено мислење:

Не знам, не сум купувал до сега никогаш физички ваучери. Ваљда продаваат од 500 денари ваучер за да се активира лајка макси.
Не туку со тие ваучери можеш да активираш само месечен пакет од 200 денари со 5гб интернет додека повеќемесечните можат да се активираат само онлине.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
Знаат дека поради Lyca е блокирана.Јас кога отидов во КБ за да прашам зошто ми е блокирана за плаќање на интернет добив контра прашање на кој оператор го користам мобилниот број па откако им кажав дека сум на Lyca ми кажаа дека поради заштита на моите пари превентивно ми ја блокирале.
Автоматски споено мислење:


Не туку со тие ваучери можеш да активираш само месечен пакет од 200 денари со 5гб интернет додека повеќемесечните можат да се активираат само онлине.
Vo komercijalna taka kazuvaat,i menuvaat karticka, vo Stopanska ne znaat od kade se obidite za zloupotrebi,ama limit 0 stavaat za internet plajkajne,pri prasajne sto da se pravi vikaat na app,mestis suma sto ti treba da ja platis-plajkas i vednas vrajkas 0 limit....
i taka celo vreme,
a od komercijalna i novata promeneta karticka bese so limit 0,i tie isto vikaat menuvas limit plajkas i pak 0, im vikam eve ovaa e nova nisto nee plajkano nikade so nejze zosto taka, vika mora poradi bezbednost-toa mene mie sumlivo...im vikam prajkajte Otp ako ne po sms po email, ne mozelo,takov bil sistemot ...
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
835
Поени од реакции
854
Vo komercijalna taka kazuvaat,i menuvaat karticka, vo Stopanska ne znaat od kade se obidite za zloupotrebi,ama limit 0 stavaat za internet plajkajne,pri prasajne sto da se pravi vikaat na app,mestis suma sto ti treba da ja platis-plajkas i vednas vrajkas 0 limit....
i taka celo vreme,
a od komercijalna i novata promeneta karticka bese so limit 0,i tie isto vikaat menuvas limit plajkas i pak 0, im vikam eve ovaa e nova nisto nee plajkano nikade so nejze zosto taka, vika mora poradi bezbednost-toa mene mie sumlivo...im vikam prajkajte Otp ako ne po sms po email, ne mozelo,takov bil sistemot ...
А комерцијална банка е најголема во Македонија и со најмногу акции и најмногу пари во цела држава. Незнам, олку голема банка да не може да си дозволи ОТП да има за сигурност, сигурно имаат некој нивен систем сигурносен што се сигурни дека неможат да го пробијат.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.524
Поени од реакции
29.992
Знаат дека поради Lyca е блокирана.Јас кога отидов во КБ за да прашам зошто ми е блокирана за плаќање на интернет добив контра прашање на кој оператор го користам мобилниот број па откако им кажав дека сум на Lyca ми кажаа дека поради заштита на моите пари превентивно ми ја блокирале.
Автоматски споено мислење:


Не туку со тие ваучери можеш да активираш само месечен пакет од 200 денари со 5гб интернет додека повеќемесечните можат да се активираат само онлине.
Тоа е глупа работа тогаш.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
5.443
А комерцијална банка е најголема во Македонија и со најмногу акции и најмногу пари во цела држава. Незнам, олку голема банка да не може да си дозволи ОТП да има за сигурност, сигурно имаат некој нивен систем сигурносен што се сигурни дека неможат да го пробијат.
КБ е уствари главниот финансискиот крвоток на Македонија ај да не кажам чив на чело со Хари Костов и поради која Орце Камчев го изеде стапот но прашањето треба кај него да го поставиш.Кога можат во Германија тамошните банки за најмала трансакција да пуштаат ОТП код можат и овие кај нас но изгледа така им чини бидејки риби во матно се ловат.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.524
Поени од реакции
29.992
За ОТП е најмал проблем, проблемот е штом внесеш податоци на лајка одма се компромитирани, хакерите знаат се за тебе, дури и да ти пратат отп за сомнителна трансакција од банка не го менува фактот дека таму некој некаде ги има твоите податоци што е загрижувачки.
Не знам како лајка може да си го дозволи овој проток на податоци на корисниците и зошто од агенцијата за заштита на лични податоци не превземат нешто.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.509
Поени од реакции
2.646
Da ne probal nekoj da nadopolni denes.Probav normalno so debitnata karticka ne sakase a preku makpetrol pomina ok.Mi vadi invalid transaction a se si e kako porano?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
5.443
За ОТП е најмал проблем, проблемот е штом внесеш податоци на лајка одма се компромитирани, хакерите знаат се за тебе, дури и да ти пратат отп за сомнителна трансакција од банка не го менува фактот дека таму некој некаде ги има твоите податоци што е загрижувачки.
Не знам како лајка може да си го дозволи овој проток на податоци на корисниците и зошто од агенцијата за заштита на лични податоци не превземат нешто.
Нека ми пушта банката ОТП код и за пола евро па на хакерот ќе му се лигавам пуштајки слики од двете страни на картичката и сумата која е моментална на сметката.Ќе ми го бричи со џамче е само тоа ќе може и друго ништо.ОТП код не може да ми прати бидејки нема да знае кога јас ќе купам нешто па да знам дека е моја трансакција а не на хакерот.На крај за да не се замарам ќе ја оставам сметката на некои 20 денари и пред секое купување културно на шалтер ќе уплатам пари за кои банката нема да ми земе провизија и готово.Се додека хакерот ја нема мојата сим картичка може да пробува колку што му душа сака.
Автоматски споено мислење:

За ОТП е најмал проблем, проблемот е штом внесеш податоци на лајка одма се компромитирани, хакерите знаат се за тебе, дури и да ти пратат отп за сомнителна трансакција од банка не го менува фактот дека таму некој некаде ги има твоите податоци што е загрижувачки.
Не знам како лајка може да си го дозволи овој проток на податоци на корисниците и зошто од агенцијата за заштита на лични податоци не превземат нешто.
А што се однесува до прибирање на моите податоци за да ги злоупотреби треба да дојде во Скопје и да проба со мојот матичен број да земе брз кредит на жими мајка од тие преку ноќ отворените продавници за пари за кои се дигна голема галама околу нивната злоупотреба а се надевам дека Мицко ќе се потруди да го реши тој проблем.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.524
Поени од реакции
29.992
Абе у право си до некаде, мојот пост беше насочен претежно кон безбедноста на податоците од страна на лајка, не ми е јасно како може да си го дозволат ова а уште по не јасно ми е како уште ги пробиваат до толку да немаат заштита.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom