Lycamobile Македонија

Член од
1 јануари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
15
Jas probav so limit 0 da platam evn transakcijata bese odbiena,isto probav na pos terminal vo lidl grcija da platam 4~5€ odbieno...
taka da toa funkcionira od mene e isprobano isto i na call support mi kazaja...
Btw ti i so vtorata i tretata karticka imas plajkano kon lyca.??
Bidejki jas lyca posledno 10.2023 plajkav,od togas do denes na app,sledam od Stb osvem toa sto sum plajkal drugi transakcii nema ...
Да така е и со 2 рата и 3 тата плаќав ама повеќе нема да плаќам. Додека не најдам алтернатива (можеби дополна преку бензински, па со активациски код, па нека е поскапо) или промена на оператор, здравје Боже.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
5.443
Точно така Лајка ме нема украдено туку хакер со украдените информации за мојата картичкасо плаќање кон Лајка, а тоа беше некоја реклама од Фејсбук, иако кај мене од Стопанска Банка за секое плаќање ми побарува ОТП, за оваа крадење ми стаса само известување од банката дека се успешно реализирани трансакции кон ..... И еве кај таткото од сопругата со ставени 0 лимити за интернет плаќања пак го украдоа од Тутунска банка, на крај по поднесен приговор до банката службениците само кренаа раменици и „јеби га“.
Ако на таа сметка што ја поседува таткото од сопругата се користи за плата или пензија џабе ти е што си ставал лимит 0 бидејќи ако нема пари банката дозволува минус во салдото па кога ќе стигне платата или пензијата ќе се ги наплати парите.Ако таа сметка се користи само за интернет плаќање а не за плата или пензија ако на сметката нема пари хакерот што ги украл податоците може да се слика бидејќи во тој случај НЛБ нема да изврши трансакција.
Автоматски споено мислење:

Откажи се од Лајка, така ќе спречиш некој да ти цица од картичката и од банката да креваат раце. Имаш во А1 за 300 денари неограничено се (интернетот неограничен е за социјалните мрежи, 10Gb се достапни за да функционира тој интернет и можеш да го користиш како сакаш и имаш супер брз 4G+ интернет со брзини големи ако си во град еве од Струга имаше член поставено брзини околу 300Mbps).
Исто така, можеш да се префрлиш на Телекабел, оти тие се без договор и тие се на мрежата на Телеком, имаш 10GB и неограничени разговори за 500 денари месечно, што е пристојно. Имаш 151GB и 200 минути разговори за 600 денари месечно - најмалиот пакет од 300 денари и дополнување на дополнителни 150GB за 300 денари.
Друга и најсигурна опција, прво припејд на Телеком, па после преку апликација ако има за 500 денари постпејд со интернет и неограничени разговори кон сите мрежи и СМС кон Телеком.
Не мора да се откаже.Треба во НЛБ да си отвори посебна сметка со Visa Electron што ќе ја користи само за интернет.Кога ќе треба да плати пакет на Лајка со картичката оди на благајна за да ја уплати точната сума или на пример плус 20,30 денари и завршена работа а провизија нема да му земат а хакерот нека проба да купи нешто со тие 20 денари од сметката.
Автоматски споено мислење:

Za se e kriva bankata!
Dokolkz bankata ima konfiguracija plajchanje samo so dupla zashtita ( OTP) nemash galje. Znaci bankata ne smee da gi izvrshuva transakciite bez OTP.
Taka e sekade taka mora i vo Mk.

Kako shto pishav pogore, bankite se krivi i nikoj drug. A hakeri ima sekade.

Vo mojata banka pokraj otp duri i telefonot ili PC od koj shto se isprajcha OTP mora da se sovpajga so podatocite koi gi ima bankata.
Друже во Македонија ниедна банка не праќа ОТП код за трансакции на сајтови како Али експрес,ебау,Амазон и слични.Камо среќа да имаа таква заштита сите картички ќе ги сликав со сериски броеви од двете страни и јавно на социјалните мрежи ќе ги ставев за да ги дупам хакерите.
Автоматски споено мислење:

Да така е и со 2 рата и 3 тата плаќав ама повеќе нема да плаќам. Додека не најдам алтернатива (можеби дополна преку бензински, па со активациски код, па нека е поскапо) или промена на оператор, здравје Боже.
Друже послушај ме,оди во НЛБ и поднеси барање за Visa Electron и ќе им кажеш дека ќе ја користиш само да купување на интернет бидејќи платата ти оди на друга сметка.Пред да купиш нешто од интернет или плаќаш пакет на Лајка одиш на шалтер во НЛБ со картичката и лична карта и ја уплаќаш сумата за потоа со неа ќе си платиш. Можеш и на банкомат да внесеш ама само суми како 500,1000,1500 итн па ако ставиш 2000 а уплатиш пакет од 1600 на Лајка ќе останат 400 денари на сметка и можност да ги украдат.Затоа точна сума и мирно ќе спиеш.Не се откажувај од Лајка само затоа што мафијашите Телеком и А1 по секоја цена прават дубари за да ги избркаат корисниците од Лајка.Да се собереме 100000 луѓе што се против Телеком и А1 ќе дадеме секој колку може како инвестиција и во вид на акционерско друштво сами ќе направиме мобилен оператор и ќе им ебеме се по список и на двата дури и по цена калаши да треба да се употребат затоа што веќе преку кур ми е од целиот хаос во Северџанијава во сите сфери од животот.Ниеден народ држава не создал без војна и жртви тоа да го запамтиш.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
Ако на таа сметка што ја поседува таткото од сопругата се користи за плата или пензија џабе ти е што си ставал лимит 0 бидејќи ако нема пари банката дозволува минус во салдото па кога ќе стигне платата или пензијата ќе се ги наплати парите.Ако таа сметка се користи само за интернет плаќање а не за плата или пензија ако на сметката нема пари хакерот што ги украл податоците може да се слика бидејќи во тој случај НЛБ нема да изврши трансакција.
Автоматски споено мислење:


Не мора да се откаже.Треба во НЛБ да си отвори посебна сметка со Visa Electron што ќе ја користи само за интернет.Кога ќе треба да плати пакет на Лајка со картичката оди на благајна за да ја уплати точната сума или на пример плус 20,30 денари и завршена работа а провизија нема да му земат а хакерот нека проба да купи нешто со тие 20 денари од сметката.
Автоматски споено мислење:


Друже во Македонија ниедна банка не праќа ОТП код за трансакции на сајтови како Али експрес,ебау,Амазон и слични.Камо среќа да имаа таква заштита сите картички ќе ги сликав со сериски броеви од двете страни и јавно на социјалните мрежи ќе ги ставев за да ги дупам хакерите.
Автоматски споено мислење:


Друже послушај ме,оди во НЛБ и поднеси барање за Visa Electron и ќе им кажеш дека ќе ја користиш само да купување на интернет бидејќи платата ти оди на друга сметка.Пред да купиш нешто од интернет или плаќаш пакет на Лајка одиш на шалтер во НЛБ со картичката и лична карта и ја уплаќаш сумата за потоа со неа ќе си платиш. Можеш и на банкомат да внесеш ама само суми како 500,1000,1500 итн па ако ставиш 2000 а уплатиш пакет од 1600 на Лајка ќе останат 400 денари на сметка и можност да ги украдат.Затоа точна сума и мирно ќе спиеш.Не се откажувај од Лајка само затоа што мафијашите Телеком и А1 по секоја цена прават дубари за да ги избркаат корисниците од Лајка.Да се собереме 100000 луѓе што се против Телеком и А1 ќе дадеме секој колку може како инвестиција и во вид на акционерско друштво сами ќе направиме мобилен оператор и ќе им ебеме се по список и на двата дури и по цена калаши да треба да се употребат затоа што веќе преку кур ми е од целиот хаос во Северџанијава во сите сфери од животот.Ниеден народ држава не создал без војна и жртви тоа да го запамтиш.
Se soglasuvam vo pravo si, seto e zaminato 3X pm,ama tuka takvo nesto .....tesko nema narod site se plasat od se, se spomna 3Mno 4ig,i bil ungarski vakov takov... vednas i telekom i a1 pocnaja da burickaat so se,a prethodno a1 vo povejke navrati probuva da pravi steta na lycamobile so izgovori za tehnicki problemi/promena na oprema i sl.
Ama kako ovaa steta 60 000 sim X na najniska da se na A1 od sega 550mkd se 550 000€ na 24m, se nad 1 milion ....e zatoa A1 e spremen na sekakvi sopki, oti na Green ne mu pravi nikakvi dubari.....?
Krajno 60 000sim na Lyca site na 1600 da se(jas znam mnogu i na 12 i na 22gb) se 26€ godisno po broj= 1,560 000€ od ovaa suma 1 milion e za a1 a mozi i povejke ....
tuka duopolot saka i tie pari za sebe da si gi zeme ...
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
835
Поени од реакции
854
Se soglasuvam vo pravo si, seto e zaminato 3X pm,ama tuka takvo nesto .....tesko nema narod site se plasat od se, se spomna 3Mno 4ig,i bil ungarski vakov takov... vednas i telekom i a1 pocnaja da burickaat so se,a prethodno a1 vo povejke navrati probuva da pravi steta na lycamobile so izgovori za tehnicki problemi/promena na oprema i sl.
Ama kako ovaa steta 60 000 sim X na najniska da se na A1 od sega 550mkd se 550 000€ na 24m, se nad 1 milion ....e zatoa A1 e spremen na sekakvi sopki, oti na Green ne mu pravi nikakvi dubari.....?
Krajno 60 000sim na Lyca site na 1600 da se(jas znam mnogu i na 12 i na 22gb) se 26€ godisno po broj= 1,560 000€ od ovaa suma 1 milion e za a1 a mozi i povejke ....
tuka duopolot saka i tie pari za sebe da si gi zeme ...
Како да ги зафркнеме за да не ги земат тие пари?
Еве со Лајка проблеми, хакерски напади и незнаеш дали да продолжиш со нив. Јас се мислам дали да ја ставам повторно Лајка или да си продолжам само со А1, па да си земам и Телеком припејд за во Грција некогаш ако одам или Турција да користам подобра роаминг мрежа за разлика од Водафон кој има не толку стабилна мрежа.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
Како да ги зафркнеме за да не ги земат тие пари?
Еве со Лајка проблеми, хакерски напади и незнаеш дали да продолжиш со нив. Јас се мислам дали да ја ставам повторно Лајка или да си продолжам само со А1, па да си земам и Телеком припејд за во Грција некогаш ако одам или Турција да користам подобра роаминг мрежа за разлика од Водафон кој има не толку стабилна мрежа.
So lyca odis na benziska ili tobako i stavas 600mkd, so auto bundle sam za 200mkd se obnovuva,bez karticki bez nisto ...
ama sepak Mno se podrazbira deka e daleku postabilen,do sabota vecer ke imam nekoe infoo + za 4ig i dali ke pravi uste problemi a1 na lyca kombinirano so Mtel...
Vodafone te molam ne spomnuvaj imav 13gb grcija mreza 0,za 10 dena edvaj 3gb potrosiv samo na chat dr,nisto ne funkcionira,turcija pred 2god,bese slicno na 10/15km pred istanbul....

Ne znam sto ke se pravi ama so pocetok na 2025 ke se izburickaat site raboti pogotovo so mobilnava ...
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
835
Поени од реакции
854
So lyca odis na benziska ili tobako i stavas 600mkd, so auto bundle sam za 200mkd se obnovuva,bez karticki bez nisto ...
ama sepak Mno se podrazbira deka e daleku postabilen,do sabota vecer ke imam nekoe infoo + za 4ig i dali ke pravi uste problemi a1 na lyca kombinirano so Mtel...
Vodafone te molam ne spomnuvaj imav 13gb grcija mreza 0,za 10 dena edvaj 3gb potrosiv samo na chat dr,nisto ne funkcionira,turcija pred 2god,bese slicno na 10/15km pred istanbul....

Ne znam sto ke se pravi ama so pocetok na 2025 ke se izburickaat site raboti pogotovo so mobilnava ...
Сепак ќе размислам за Телеком припејд бројче да земам пред да патувам ако патувам странство, бидејќи ќе сакам да можам да си пишувам со моите или нешто за да пребарам. Ај ќе те замолам распрашај се од кај можи да се купи припејд картичка од Телеком освен од салон во Прилеп.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
Сепак ќе размислам за Телеком припејд бројче да земам пред да патувам ако патувам странство, бидејќи ќе сакам да можам да си пишувам со моите или нешто за да пребарам. Ај ќе те замолам распрашај се од кај можи да се купи припејд картичка од Телеком освен од салон во Прилеп.
Telekom osvem kaj niv niz tobakata samo vauceri prodavaat ....
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
835
Поени од реакции
854
Bolje A1, kaj Telekom eden saglam paket za pripejd nema
Pa ke idam na Mtel podobro od Telekom
А1 - припејд бројче за пакетот XL со се неограничено и 10GB дополнителен интернет за 300 денари преку мојот А1
Телеком - Балкан роаминг кај што се вклучени и Бугарија, Грција, Турција и Хрватска и земјите од западен Балкан со 3GB за 499 денари месечно и подобро покривање и мрежа во роаминг за разлика од Vodafone. Јас знам дека Телеком имаат удел во Хрватска, Грција и Турција, а во Бугарија се со партнер.
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
391
Поени од реакции
255
Зошто не работат СМС пораки кон други мрежи само кон Лајка ми работат?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
Зошто не работат СМС пораки кон други мрежи само кон Лајка ми работат?
Da ne bidam skromen 99% a1 ima nekoja sopka staveno pak, bidejki od 079 na 079 pominuvaat site sms,sto znaci sms service number funkcionira...
povici & data e ok,mozebi e privremen problem...
 

Attachments

Последно уредено:

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.524
Поени од реакции
29.992
Lyca дефинитивно имаат проблем со заштита на корисничките податоци, решив да тестирам со една онлајн картичка и за 5 дена почнаа да стигаат сомнителни трансакции направени по Америка, нормално не им помина ништо зошто ја замрзнав картичката и оставив само едно евро на неа.
Најпаметно ќе биде да си купувате физички ваучери од продавница/трафика наместо онлајн.
Претходно 5 години сум немал никакви проблеми дури и во Април кога бев во Мк немаше ништо сомнително, изгледа се пробиени од тогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom