Lycamobile Македонија

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.535
Поени од реакции
7.087
Дај купи нешто од алиекспрес па ќе видиш дека трансакцијата ќе помине без ОТП код.Лично имам Visa Electron од НЛБ и за ниедна трансакција од алиекспрес не добивам порака за код туку само порака дека е извршена успешна уплата од толку и толку долари.
Toa ne znam!
Temava e Lyca mobile i definitivno funkcionira so OTP od Tutunska Banka!

Za AliExpress koristam PayPal a i ne sum vo Mk.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
5.444
Toa ne znam!
Temava e Lyca mobile i definitivno funkcionira so OTP od Tutunska Banka!

Za AliExpress koristam PayPal a i ne sum vo Mk.
Не го разбра проблемот.Системот на Lycamobile е пробиен од хакери при што ги имаат податоците од сите картички од кои е уплаќан кредит за број на Lyca без разлика од која банка се па на тој начин во секое време можат да купуваат од сајтови каде сајтот не испраќа ОТП код на мобилниот број чија картичка е регистрирана во банка па така корисникот ќе биде олеснет за одредена сума на сметката.Тоа значи дека чим од твојата картичка си платил кредит за телефонот да не бидеш изненаден ако не дај боже од твојата сметка е уплаќано кон некој сајт од страна на непознат хакер се разбира доколку имаш пари на сметката.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.535
Поени од реакции
7.087
Не го разбра проблемот.Системот на Lycamobile е пробиен од хакери при што ги имаат податоците од сите картички од кои е уплаќан кредит за број на Lyca без разлика од која банка се па на тој начин во секое време можат да купуваат од сајтови каде сајтот не испраќа ОТП код на мобилниот број чија картичка е регистрирана во банка па така корисникот ќе биде олеснет за одредена сума на сметката.Тоа значи дека чим од твојата картичка си платил кредит за телефонот да не бидеш изненаден ако не дај боже од твојата сметка е уплаќано кон некој сајт од страна на непознат хакер се разбира доколку имаш пари на сметката.
A i ti ne si razbral deka Kreditnite karticki se osigurani i deka toa ne odi tuku taka.
A vo mojov sluchaj kartickata i lani e koristena za Lyca plajcajne i do sega ne se slucilo nishto kriminalno.
Toa od iskustvo, kako vrvat drugite i dali im bile vadeni pari toa ne znam
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.649
Поени од реакции
5.444
A i ti ne si razbral deka Kreditnite karticki se osigurani i deka toa ne odi tuku taka.
A vo mojov sluchaj kartickata i lani e koristena za Lyca plajcajne i do sega ne se slucilo nishto kriminalno.
Toa od iskustvo, kako vrvat drugite i dali im bile vadeni pari toa ne znam
И парите ако некој ти ги земе од сметка се осигурани?Како ќе докажеш дека ти не си купил ништо туку некој друг ја злоупотребил картичката во случај да ти е хакиран?Мојата од КБ беше блокирана од самата банка пред 2 месеца само затоа што од неа сум платил 1600 припејд кредит на Lyca и ми кажаа да се откажам од нивните услуги бидејќи доколку некој ми земе пари од сметка банката нема да ми ги врати.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
И парите ако некој ти ги земе од сметка се осигурани?Како ќе докажеш дека ти не си купил ништо туку некој друг ја злоупотребил картичката во случај да ти е хакиран?Мојата од КБ беше блокирана од самата банка пред 2 месеца само затоа што од неа сум платил 1600 припејд кредит на Lyca и ми кажаа да се откажам од нивните услуги бидејќи доколку некој ми земе пари од сметка банката нема да ми ги врати.
.... Mizerija
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.535
Поени од реакции
7.087
И парите ако некој ти ги земе од сметка се осигурани?Како ќе докажеш дека ти не си купил ништо туку некој друг ја злоупотребил картичката во случај да ти е хакиран?Мојата од КБ беше блокирана од самата банка пред 2 месеца само затоа што од неа сум платил 1600 припејд кредит на Lyca и ми кажаа да се откажам од нивните услуги бидејќи доколку некој ми земе пари од сметка банката нема да ми ги врати.
Si slushnal za IP Adresse
Ili ako platil nekoj haker produkti koi se isporacani vo pakistan, China i sl.
Ili ako platil let na mars so ime abdula hasan.

Taka funkcionira toa. I i so Kreditnata Karticka parite ti se definitiv osigurani.
Samo koj znae...
A KB se idioti i najlesno im e da ti ja blokiraat kartickata zatoa shto nemaat kvaliteten Software.
Zatoa shto na sekoja web strana vo prostorot kade shto se vnesuvaat podatocite od Kartickata e Hyperlink od bankata. I ako e poddesen da bara otp i ce bara.

IT deckive mozhat podetalno da ti objasnat
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.524
Поени од реакции
29.992
Јас 5 години како ставам лајка до сега секогаш ми праќале OTP од нлб тутунска.
 
Член од
1 јануари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
15
A i ti ne si razbral deka Kreditnite karticki se osigurani i deka toa ne odi tuku taka.
A vo mojov sluchaj kartickata i lani e koristena za Lyca plajcajne i do sega ne se slucilo nishto kriminalno.
Toa od iskustvo, kako vrvat drugite i dali im bile vadeni pari toa ne znam
Еве вака другар. Картичката е безбедна но доколку плаќаш на безбедни сајтови, еве мене Лајка ме украде околу 300 ден. од некоја си реклама на Фејсбук, пишував приговор до банката но беше одбиен како неоснован. И тоа не е се, низ разговор разбрав дека биле украдени мноооогу луѓе баш оние кои ставале пакети или кредит на Лајка, дури и до вртоглави суми. Почнуваат со 100 тајвански долари и така на неколку наврати те цицаат доколку банката самостојно од безбедносни причини не ја блокира или пак ти доколку го приметиш тоа. Еве кај мене во рок од 2-3 минути иако банката доставува пораки, ми достави 3 пораки во 05:00 часот за успешно реализирани трансакции. Значи нема спас од хакери. Спас е промена на картичката и директно да не се користи на небезбедни сајтови. Ако продолжи така ќе мораме да размислуваме за отказ од Лајка.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
Еве вака другар. Картичката е безбедна но доколку плаќаш на безбедни сајтови, еве мене Лајка ме украде околу 300 ден. од некоја си реклама на Фејсбук, пишував приговор до банката но беше одбиен како неоснован. И тоа не е се, низ разговор разбрав дека биле украдени мноооогу луѓе баш оние кои ставале пакети или кредит на Лајка, дури и до вртоглави суми. Почнуваат со 100 тајвански долари и така на неколку наврати те цицаат доколку банката самостојно од безбедносни причини не ја блокира или пак ти доколку го приметиш тоа. Еве кај мене во рок од 2-3 минути иако банката доставува пораки, ми достави 3 пораки во 05:00 часот за успешно реализирани трансакции. Значи нема спас од хакери. Спас е промена на картичката и директно да не се користи на небезбедни сајтови. Ако продолжи така ќе мораме да размислуваме за отказ од Лајка.
Stavi si limit 0,a koga sakas ti da plajkas promenuvas limit i broj na transakcii 1-2-3 kolku ti treba... Vaka nikako ne moze nekoj da ti povleci pari,a uste pobezbedno e za sekoe plajkajne da stasuva Otp(nekolku banki prajkaat otp za sekoe onLine plajkajne)nekoi ne ... Posle povejke prigovori vo lyca.uk vo aek vo komercijalna, site odgovorija deka sajtot ima sll ili ssl kako bese sertifikat za bezbedno plajkajne.
inaku lycamobile te nema tebe licno ukradeno 300mkd, te kradele tie sto gi ukrale podatocite koga ti si plajkal/staval kredit/aktiviral paket ...
 

Attachments

Член од
1 јануари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
15
Stavi si limit 0,a koga sakas ti da plajkas promenuvas limit i broj na transakcii 1-2-3 kolku ti treba... Vaka nikako ne moze nekoj da ti povleci pari,a uste pobezbedno e za sekoe plajkajne da stasuva Otp(nekolku banki prajkaat otp za sekoe onLine plajkajne)nekoi ne ... Posle povejke prigovori vo lyca.uk vo aek vo komercijalna, site odgovorija deka sajtot ima sll ili ssl kako bese sertifikat za bezbedno plajkajne.
inaku lycamobile te nema tebe licno ukradeno 300mkd, te kradele tie sto gi ukrale podatocite koga ti si plajkal/staval kredit/aktiviral paket ...
Точно така Лајка ме нема украдено туку хакер со украдените информации за мојата картичкасо плаќање кон Лајка, а тоа беше некоја реклама од Фејсбук, иако кај мене од Стопанска Банка за секое плаќање ми побарува ОТП, за оваа крадење ми стаса само известување од банката дека се успешно реализирани трансакции кон ..... И еве кај таткото од сопругата со ставени 0 лимити за интернет плаќања пак го украдоа од Тутунска банка, на крај по поднесен приговор до банката службениците само кренаа раменици и „јеби га“.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
835
Поени од реакции
854
Точно така Лајка ме нема украдено туку хакер со украдените информации за мојата картичкасо плаќање кон Лајка, а тоа беше некоја реклама од Фејсбук, иако кај мене од Стопанска Банка за секое плаќање ми побарува ОТП, за оваа крадење ми стаса само известување од банката дека се успешно реализирани трансакции кон ..... И еве кај таткото од сопругата со ставени 0 лимити за интернет плаќања пак го украдоа од Тутунска банка, на крај по поднесен приговор до банката службениците само кренаа раменици и „јеби га“.
Откажи се од Лајка, така ќе спречиш некој да ти цица од картичката и од банката да креваат раце. Имаш во А1 за 300 денари неограничено се (интернетот неограничен е за социјалните мрежи, 10Gb се достапни за да функционира тој интернет и можеш да го користиш како сакаш и имаш супер брз 4G+ интернет со брзини големи ако си во град еве од Струга имаше член поставено брзини околу 300Mbps).
Исто така, можеш да се префрлиш на Телекабел, оти тие се без договор и тие се на мрежата на Телеком, имаш 10GB и неограничени разговори за 500 денари месечно, што е пристојно. Имаш 151GB и 200 минути разговори за 600 денари месечно - најмалиот пакет од 300 денари и дополнување на дополнителни 150GB за 300 денари.
Друга и најсигурна опција, прво припејд на Телеком, па после преку апликација ако има за 500 денари постпејд со интернет и неограничени разговори кон сите мрежи и СМС кон Телеком.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.535
Поени од реакции
7.087
Точно така Лајка ме нема украдено туку хакер со украдените информации за мојата картичкасо плаќање кон Лајка, а тоа беше некоја реклама од Фејсбук, иако кај мене од Стопанска Банка за секое плаќање ми побарува ОТП, за оваа крадење ми стаса само известување од банката дека се успешно реализирани трансакции кон ..... И еве кај таткото од сопругата со ставени 0 лимити за интернет плаќања пак го украдоа од Тутунска банка, на крај по поднесен приговор до банката службениците само кренаа раменици и „јеби га“.
Za se e kriva bankata!
Dokolkz bankata ima konfiguracija plajchanje samo so dupla zashtita ( OTP) nemash galje. Znaci bankata ne smee da gi izvrshuva transakciite bez OTP.
Taka e sekade taka mora i vo Mk.

Kako shto pishav pogore, bankite se krivi i nikoj drug. A hakeri ima sekade.

Vo mojata banka pokraj otp duri i telefonot ili PC od koj shto se isprajcha OTP mora da se sovpajga so podatocite koi gi ima bankata.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
Точно така Лајка ме нема украдено туку хакер со украдените информации за мојата картичкасо плаќање кон Лајка, а тоа беше некоја реклама од Фејсбук, иако кај мене од Стопанска Банка за секое плаќање ми побарува ОТП, за оваа крадење ми стаса само известување од банката дека се успешно реализирани трансакции кон ..... И еве кај таткото од сопругата со ставени 0 лимити за интернет плаќања пак го украдоа од Тутунска банка, на крај по поднесен приговор до банката службениците само кренаа раменици и „јеби га“.
Slikata ja vide sto ja prikaciv ?? So internet plajkajne 0
Trgovija vo stranstvo 0
nee mozno nekoj da ti povleci pari...
Prijaveno vo Stb i Kb, od stopanska i na pismeno mi dadoja dokument deka so limit 0 ne moze da se plajka nisto,(nit vo MK,nit nadvor) samo na bankomat i pos terminali plajkajne.
Isto i Komercijalna ...

Se razbira deka probivajneto na nivnata zastita (Lycamobile)e problem koj bese vo septemvri 2023,i so koj posle 1 mesec soopstija deka e nadminat ....no izgleda ne sekade ili pak mnogu meseci podocna si ja probuvaat srejkata hakerite da kradat pa odi opcijata app....
A jas prenesiv i tuka sekoj da prijavi 1212 za ova ...
 
Член од
1 јануари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
15
Slikata ja vide sto ja prikaciv ?? So internet plajkajne 0
Trgovija vo stranstvo 0
nee mozno nekoj da ti povleci pari...
Prijaveno vo Stb i Kb, od stopanska i na pismeno mi dadoja dokument deka so limit 0 ne moze da se plajka nisto,(nit vo MK,nit nadvor) samo na bankomat i pos terminali plajkajne.
Isto i Komercijalna ...

Se razbira deka probivajneto na nivnata zastita (Lycamobile)e problem koj bese vo septemvri 2023,i so koj posle 1 mesec soopstija deka e nadminat ....no izgleda ne sekade ili pak mnogu meseci podocna si ja probuvaat srejkata hakerite da kradat pa odi opcijata app....
A jas prenesiv i tuka sekoj da prijavi 1212 za ova ...
Лимитот за интернет, трговија во странство беа на 0. Еве во моментот чекам нова картичка од СТБ, затоа што системот препознал обид за повторно влегување од истоимените и ми ја блокирале. Благодарам на банката за превенцијата но до кога ќе оди оваа, трета картичка ми е оваа. За среќа реиздавањето е бесплатно. Белким не е можно повлекување на пари со 0 подесувања за интернет и трговија во странство.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.503
Поени од реакции
3.849
Лимитот за интернет, трговија во странство беа на 0. Еве во моментот чекам нова картичка од СТБ, затоа што системот препознал обид за повторно влегување од истоимените и ми ја блокирале. Благодарам на банката за превенцијата но до кога ќе оди оваа, трета картичка ми е оваа. За среќа реиздавањето е бесплатно. Белким не е можно повлекување на пари со 0 подесувања за интернет и трговија во странство.
Jas probav so limit 0 da platam evn transakcijata bese odbiena,isto probav na pos terminal vo lidl grcija da platam 4~5€ odbieno...
taka da toa funkcionira od mene e isprobano isto i na call support mi kazaja...
Btw ti i so vtorata i tretata karticka imas plajkano kon lyca.??
Bidejki jas lyca posledno 10.2023 plajkav,od togas do denes na app,sledam od Stb osvem toa sto sum plajkal drugi transakcii nema ...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom