Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.253
Поени од реакции
37.890
zdravo edno prasanje za tie sto imate praveno operacija na koleno dali posle toa vi stavija kateter na penisot?
Па ако не треба да се движиш или неможеш некое одредено време, нормално е да ти стават. Нема у креветот да мочаш.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
204
Поени од реакции
401
Имал ли некој искуство со Ana Life болница за артроскопија Белград?
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
45
Поени од реакции
20
Здраво дечки, не знам дали е за овде прашањево ама можеби некој ќе се најде, правев хирушки зафат на глава, поточно отстранував брадавици на глава со големина околу 2 сантими, е сега пред да го правам зафатот го прашав на докторот дали ќе ми расте коса на местото или ќе имам дупки и тој рече дека ќе расти коса, ама 3 месеци поминаа сеуште не ми има пораснато коса на местата и имам дупки дали некој имал вакво искуство, дали треба појќе време да помине за да заздрави раната или нез
 
Член од
12 април 2018
Мислења
22
Поени од реакции
3
и мене не ми се допадна Алана Андоновски , имав добри препораки но не беше заинтересиран и кај мене не го бендиса ЦД-т рече не се јасни пресеците . Ме пренасочи на нова магнетна резонанса и на крајот неже ми дадола ни ЦД , сако некоај си докторка без потпис и печат Викторија Токарева ми дадоа само Извештај каде што пишува дека имам уредни лигаменти и дека имам гонантроза. Ја заменија снимаката со снимкаод некоја баба или едо, а јас имам спортска повреда. Не ми е прев пат да повредувам колено. ЦД не ми дадо наводно" роботот им бил расипан"
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj ima iskustvo od dr Aleksandar Stevoski ortoped?
Лошо. Јас паднав од точак. Се повредив на дежурство, си пиеше кафе и одма ме шутна, немаш ништо скршено, ми даде ехо на колено и ми рече по 7 дена да сејавам. Никаде го немаше . Ехо на колене не е за спорски повреди
Автоматски споено мислење:

Секој петок идам на контрола во 8ми,као демек нешто ќе се смени за една недела.Имам магнетна направено и двајца доктори ми кажаа дека е скинат менискус- др.Мартин Христов од 8ми и Сашо Недески од Еразмо.Денес Несторовски ми кажа прво на физикална да одам и после ќе видиме што ќе сме правеле па ме збуни.Нели физикална се прави после операција?Ногата е блокирана нема шанси да ја исправам и свиткам и така сум еден месец.Чекале да видат дали сама дали ќе се одблокира.
треба поупоредн да бидеш . Мене и коленото и колкот ми беа блокирани
Автоматски споено мислење:

Мене ме оперираше др. Алан Андоновски од државна, изгледа неозбилно ама човекот е мајстор и си го знае занаетот, ме оперираше 23 јануари (преден вкрстен лигамент), во Октомври веќе трчав 10 км. Сега кога ми е малце зајакнат квадрицепсот се осеќам како да не сум правел операција.
Колку го ,потплати?
Автоматски споено мислење:

Во Охрид се имам заебано во врска со резултатите.Докторот ми велеше дека ќе треба да му дадам мој “email” и дека таму ќе ми ги прати резулатите.Чекам 2 недели, легендата уште не ми прати, му звонам ми вели дека ќе ми ги прати и е преоптеретен со работа.Чекам, и после 2 дена пак му звонам и не ми крева, и го откачив.За Државната болница многу луге две жалеа, има виситина во тоа, но мене за среќа ми излегоа во пресрет.
Па кога не си го почастил бре братче? Со мене си играа пинг -понг во ООхрид. Дијагнозата од ехо на колено како папагали ја препишуваа
Автоматски споено мислење:

Постави го извештајот пд магнетната ако не е проблем, можеби некој ќе даде стручно мислење...... а како настана повредата?
аКО ГО, ПОСТАВАМ МОЈОТ ќе се изнасмеете.Јас иамм спорска повреда , атие ми напишаа гонантроза, уредни лигаменти и менискус. А ЦД не ми дадоја затоа што има бил расипан роботот. Извештајот го напишала некоја си Викторија Токарева , ама без печат. Мајтап си играат со нас пациентите
Автоматски споено мислење:

Немам кола ;)
Секој нема средства
Автоматски споено мислење:

Скапо беше,да,но веќе ја направив..Резултатите како што спомнав не беа баш најсјајни,има лезија на менискусот,и можна парцијална лезија на преден вкрстен лигамент.Се консултирав со еден доктор,семеен пријател,кој што баш и не беше сигурен дека ќе треба да правам било каква операција.Но,утре имам контрола кај докторот кој ја следи цела ситуација уште од повредата,па тој треба да ги види резултатите од магнетната.Инаку,дури и најстрашните повреди на лигаменти и менискус можат да се поправат со артроскопија,и не разбирам како тоа на две дупчиња со дијаметар од најмногу 1 цм ќе се стават конци..Можеби не сум доволно информирана,но во секој случај не верувам ..
Докторот е инаку од Охридската Специјализирана Болница,кој што искрено да кажам,сето тоа напишано во резултатите од магнетна,веќе ми го имаше кажано,но и тој и јас сакавме да бидеме скроз сигурни,да не трпам болки при дијаностичка артроскопија,која што ни во државните болници не е баш ефтина,без плави картончиња
--- надополнето: 8 јуни 2012 во 22:12 ---

Ќе се оперирам во Охрид,најверојатно,и да,многу мака имам со коленото,многу заебана работа,посебно за девојка.Докторите се доста искусни,но после артроскопијата,според тоа што го слушав,и немало компликации.
Како помина во Охрид? Кој те оперираше?
Автоматски споено мислење:

:O :O како тоа ти излета капачето 20 цм пред тебе заминало? :O
Најголема глупост да се оди на местач. Било кој, Ливанте е од Битола, тој не форсиа многи, ама некои кои ќе те дооштетат
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2018
Мислења
22
Поени од реакции
3
Брат ми пред една и пол година се правеше операција на левото колено, ги скина предните вкрстени лигаменти. Вчера ми кажа дека не играл на утакмица затоа што имал болки на истото колено, денеска го снимиле и му рекле дека имал "потскинат" страничен лигамент, кој сам зараснувал со терапии, физикални.o_O За две недели почнува европското до 18 години и демек ќе му го следеле коленото и ако зараснел лигаментот ќе можел да настапува. :cautious: Домашниве не сакаат ни да слушнат за настап на првенството а брат ми е упорен дека ќе чека резултати и ако дозволи докторот да игра на европско. Некој да не имал вакво искуство со кинење на лигамент кој немал толку значајна функција и кој што зараснувал и колку ова е навистина не толку опасно, како што кажуваат. :confused:
Rizikuva
 
Член од
12 април 2018
Мислења
22
Поени од реакции
3
по мое искуство еден од најдобрите.
лично живеев со повреда на колено (менискус + предни вкрстени лигаменти) повеќе од 7 години.
сум бил кај сите доктори и во градска, и во државна и во воена, сите до еден сакаа да извлечат мито и ниеден не ме примаше и не ми закажуваше операција.
после 7 години правев операција кај Настов во градска. никакви пост оперативни компликации, брзо опоравување и педантност при работењето од страна на целиот негов тим.
додека лежев тие 3-4 дена во болница ниеден друг доктор немаше закажано операција, Настов правеше по 2-3 во ден.
да беа сите ко него нашево здравство ќе беше швајцарско
Лошо скокнав од велосипед во Охрид. Вечерта отидов во св. Еразмо беше др. Алаксандар Стевовски, си пиеше кафе надвор. Не да ме прегледа ми даде еџо на колено, немам ништо скршено. Со направеното ЕХО требаше да се јавам за 7 дена, а јас бев на викенд о. Со направеното ехо отидов на втора смена ( гужва имаше) , во амбулантата беше др. Огнен Шешовски , тој ми рече дека треба кај другиот лекар да чекам. Го замолив да ми даде боледување дека треба да си заминам , ми даде физикалана терапија. Поизвршени два циклуси на физикална терапија отидов на контролен преглед повторно во св. Еразмо. Мидадо да снимам и колк и карлица о колено и повторно го препишаа резултатот од ЕХОТО, без да го прегледа коленото. На приватно направив магнетна резонанаца, каде се утврди руптура на преден вкрстен лихамент( ми рече како свеќа е), пукнат менискус. Со направената Магнетна резонанаца отидоб во Скопје кај др. Алан Андоновски, не беше заинтересиран, не му била јасна резонанацата, ме препрати на нова магнетна резенонца која ја правев во Институтот за Радиологија и чекам 2 месеци резултат. Во меѓувреме правам вежби за јачање на квадрицепсот, ама коленото е слабо
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
39
Поени од реакции
19
по мое искуство еден од најдобрите.
лично живеев со повреда на колено (менискус + предни вкрстени лигаменти) повеќе од 7 години.
сум бил кај сите доктори и во градска, и во државна и во воена, сите до еден сакаа да извлечат мито и ниеден не ме примаше и не ми закажуваше операција.
после 7 години правев операција кај Настов во градска. никакви пост оперативни компликации, брзо опоравување и педантност при работењето од страна на целиот негов тим.
додека лежев тие 3-4 дена во болница ниеден друг доктор немаше закажано операција, Настов правеше по 2-3 во ден.
да беа сите ко него нашево здравство ќе беше швајцарско
Корисна информација, Се повредив во Охрид и во славната костна болница како што ја викаат, ме шуткаа , никој не го прегледа коленото. Направив приватно магнетна и со неа отидов во * ми Септември, кај Ненад Петков, предложи артроскопија
Автоматски споено мислење:

Лошо скокнав од велосипед во Охрид. Вечерта отидов во св. Еразмо беше др. Алаксандар Стевовски, си пиеше кафе надвор. Не да ме прегледа ми даде еџо на колено, немам ништо скршено. Со направеното ЕХО требаше да се јавам за 7 дена, а јас бев на викенд о. Со направеното ехо отидов на втора смена ( гужва имаше) , во амбулантата беше др. Огнен Шешовски , тој ми рече дека треба кај другиот лекар да чекам. Го замолив да ми даде боледување дека треба да си заминам , ми даде физикалана терапија. Поизвршени два циклуси на физикална терапија отидов на контролен преглед повторно во св. Еразмо. Мидадо да снимам и колк и карлица о колено и повторно го препишаа резултатот од ЕХОТО, без да го прегледа коленото. На приватно направив магнетна резонанаца, каде се утврди руптура на преден вкрстен лихамент( ми рече како свеќа е), пукнат менискус. Со направената Магнетна резонанаца отидоб во Скопје кај др. Алан Андоновски, не беше заинтересиран, не му била јасна резонанацата, ме препрати на нова магнетна резенонца која ја правев во Институтот за Радиологија и чекам 2 месеци резултат. Во меѓувреме правам вежби за јачање на квадрицепсот, ама коленото е слабо
кога не си подмачкал како сакш да врвиш
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site. Dali ima nekoj ortoped vo grupava da mi go pojasni naodot od magnetna na kolenoto?
само дали е добро прочитана. Кај мене место дијагноза за спортска повреда ми прочитаа некоја дегенеративна промена. Сигурно ја замениле со некоја друга
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj ima iskustvo od dr Aleksandar Stevoski ortoped?
Лошо, незаинтересиран
Автоматски споено мислење:

го сними коленото во Охрид татко ми пред 2 год, еве уште резултатите не ги има добиено. Копилето мито бараше.
Битола се сними, шилци му најдоа.
добро е што му дадоа магнетна да нпарави, јас мораб на приватно
Автоматски споено мислење:

Си била кај доктори специјалисти и сега тука тражеш савет? :facepalm:
Зависи како го прегледале специјалистите, го прегледали или само да го откачат го шутнале
Автоматски споено мислење:

Во Охрид се имам заебано во врска со резултатите.Докторот ми велеше дека ќе треба да му дадам мој “email” и дека таму ќе ми ги прати резулатите.Чекам 2 недели, легендата уште не ми прати, му звонам ми вели дека ќе ми ги прати и е преоптеретен со работа.Чекам, и после 2 дена пак му звонам и не ми крева, и го откачив.За Државната болница многу луге две жалеа, има виситина во тоа, но мене за среќа ми излегоа во пресрет.
Подалеку од Костната во Охрид, од болничар до чистач чекаат нешто да им однесеш
Автоматски споено мислење:

Најверојатно се работи за менискус и ке мораш да ја направиш таа магнетна за докторот да може да ти каже што понатака :)

--- надополнето ---



Појди на лекар брат вака не можам да ти кажам ништо,ти препорачувам во Ре-Медика да си закажеш кај доктор Илиев и да видиш што ке ти каже...
Meniskusot
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.909
Поени од реакции
1.552
@ЖОЗЕФИНА

кај ненад петков ги напраив сите анализи кои се потребни да се направат пред операција, кои инаку имаат ‘рок’ од 14 дена бидејќи нели после тој рок можеби во организмот ситуацијата не е таква како што била во периодот на самите прегледи.
со надеж дека конечно ќе се опериран чим сум стигнал до тој чекор никогаш не ми закажа операција, со изговор дека немало персонал во болницата. после неколку дена од оваа ситуација случајно дознав дека на познаник му закажал операција, за што за возврат добил канцелариски материјали од фирмата на сопругата на оперираниот. дно од докторче.

тотално спротивно мислење од она што го имам за настов
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
39
Поени од реакции
19
@ЖОЗЕФИНА

кај ненад петков ги напраив сите анализи кои се потребни да се направат пред операција, кои инаку имаат ‘рок’ од 14 дена бидејќи нели после тој рок можеби во организмот ситуацијата не е таква како што била во периодот на самите прегледи.
со надеж дека конечно ќе се опериран чим сум стигнал до тој чекор никогаш не ми закажа операција, со изговор дека немало персонал во болницата. после неколку дена од оваа ситуација случајно дознав дека на познаник му закажал операција, за што за возврат добил канцелариски материјали од фирмата на сопругата на оперираниот. дно од докторче.

тотално спротивно мислење од она што го имам за настов
Која година беше тоа? Во ковидот?. Една моја колешка оперира колк во приватна квото( тоа е дегенеративна промена) ама плати извесна сума, која сигурно е помала од оааво Сиситина?
Автоматски споено мислење:

преку глава ми е веќе од лежење и седење дома... дали со операција заздравувањето е побрзо? Уште колку време нема да можам да се движам ?
Ako ne sportuvas , ne odi na operacija, a ako mislis da sp[ortivas operiraj se, no trba golem period na rehabilitacija
']
Автоматски споено мислење:

Закажав во Скопје за Артроскопиа во четврток па се надевам дека добро ке помине..... Ми рекоа дека не бил многу болен процесот се надевам така е....... :unsure:
Зависи што зафат че имаш
Автоматски споено мислење:

по мое искуство еден од најдобрите.
лично живеев со повреда на колено (менискус + предни вкрстени лигаменти) повеќе од 7 години.
сум бил кај сите доктори и во градска, и во државна и во воена, сите до еден сакаа да извлечат мито и ниеден не ме примаше и не ми закажуваше операција.
после 7 години правев операција кај Настов во градска. никакви пост оперативни компликации, брзо опоравување и педантност при работењето од страна на целиот негов тим.
додека лежев тие 3-4 дена во болница ниеден друг доктор немаше закажано операција, Настов правеше по 2-3 во ден.
да беа сите ко него нашево здравство ќе беше швајцарско
Кај мене е и медијален менискус пукнат и вкрстен преден лигамент како свеќа истанчен, но опровакот е сложен
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.252
Поени од реакции
37.014
Специјалист по ортопедија, супспецијалист по трауматологија д-р Ненад Петков!

Screenshot 06-26-2024 15.29.41.png


- кај ненад петков!
- никогаш не ми закажа операција!
- на познаник му закажал операција!
- за што за возврат добил канцелариски материјали од фирмата на сопругата на оперираниот!
- дно од докторче!
... ќе почнат медицинско образование совесно, дојдени од провинција (гимназијалец од Виница), невини и коректни со почитување на својата идна професија додека студирале и се надградувале, за после за кратко време со преселување на работно место според неговата специјалност и супспецијалност.

... мисли ете го допре небото со знаење,совесност и љубов во давање здравствена услуга на беспомошните пациенти, хумана работа, тие напротив, онака млади во најзрела доба, кога треба да бидат потпора на здравството, тие го допираат дното, ставајќи ја Хипократовата заклетва во подрум, исплатени со високи износи на плати во приватни клиники, да манипулираат за личен интерес со пациенти, нели е срамота д-р Ненад, дали мирно спиеш??!
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
39
Поени од реакции
19
Mene kolenoto mi krcka celo vreme.. Udreno e u pad. Slucajno ja potprasav onaka informativno maticnata i rece deka e istegnata rskavicata i optovareni se ligamentite od udarot. Dali se raboti za istegnat meniskus? I taka i taka ke idam snimka da napraam ali da potprasam ;)
nepismena ti emati;nata?
Автоматски споено мислење:

Специјалист по ортопедија, супспецијалист по трауматологија д-р Ненад Петков!

Прегледај го приврзокот 421589



... ќе почнат медицинско образование совесно, дојдени од провинција (гимназијалец од Виница), невини и коректни со почитување на својата идна професија додека студирале и се надградувале, за после за кратко време со преселување на работно место според неговата специјалност и супспецијалност.

... мисли ете го допре небото со знаење,совесност и љубов во давање здравствена услуга на беспомошните пациенти, хумана работа, тие напротив, онака млади во најзрела доба, кога треба да бидат потпора на здравството, тие го допираат дното, ставајќи ја Хипократовата заклетва во подрум, исплатени со високи износи на плати во приватни клиники, да манипулираат за личен интерес со пациенти, нели е срамота д-р Ненад, дали мирно спиеш??!
значи и погнасен од Ѓорги Зафировски кој работи со малигни коски дојден од гостиварско село. Препорачува туморски протеЗи, а фајде нема .Гледа метастази на меки ткива ама сепак закажува операции
Автоматски споено мислење:

по мое искуство еден од најдобрите.
лично живеев со повреда на колено (менискус + предни вкрстени лигаменти) повеќе од 7 години.
сум бил кај сите доктори и во градска, и во државна и во воена, сите до еден сакаа да извлечат мито и ниеден не ме примаше и не ми закажуваше операција.
после 7 години правев операција кај Настов во градска. никакви пост оперативни компликации, брзо опоравување и педантност при работењето од страна на целиот негов тим.
додека лежев тие 3-4 дена во болница ниеден друг доктор немаше закажано операција, Настов правеше по 2-3 во ден.
да беа сите ко него нашево здравство ќе беше швајцарско
Значи како паталец најмногу го препорачуваш Настов? Во Охрид се механичари, Во 8 ми сптември отворениот центар за спортски повреди не функционира т.е не закажуваат операции и каде? Добар беше Илија Јовановски во Прилеп, ама е во пензија, приватно би ме чинело 10 000ЕУР
Автоматски споено мислење:

И нормално термини ќе има откако ќе останеш инвалид

Прегледај го приврзокот 208127
Како до него? Тешко е за термин, асега гледам работи и во Жан Митрев
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2017
Мислења
39
Поени од реакции
19
Мене ми ги скинаа лигаментите на коленото, ми излагаше од место чашката па ми праеја операција у Ноември, сега среќа да чукнем у дрво, неам никакви проблеми :)
Каде правеше опертација?
Автоматски споено мислење:

Druze ako resis da operiras bilo kakov zglob(koleno,ramo,gluzd) najdobro od cel balkan moze da te opraat vo Slovenija.Imav iskustvo so doktor od Slovenija tuka vo Skopje me operirase i e zver
ДЏали иде во Скопје?
Автоматски споено мислење:

има некој лечено колена кај местачи или биоенергетичари освен confuziOn ?? ме интересира колкава е веројатноста да погоди во што е проблемот пошто имав проблеми со едното од пред 2 месеци имам со двете,го повредив и десното :zid:
Никако
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
39
Поени од реакции
19
@ЖОЗЕФИНА

кај ненад петков ги напраив сите анализи кои се потребни да се направат пред операција, кои инаку имаат ‘рок’ од 14 дена бидејќи нели после тој рок можеби во организмот ситуацијата не е таква како што била во периодот на самите прегледи.
со надеж дека конечно ќе се опериран чим сум стигнал до тој чекор никогаш не ми закажа операција, со изговор дека немало персонал во болницата. после неколку дена од оваа ситуација случајно дознав дека на познаник му закажал операција, за што за возврат добил канцелариски материјали од фирмата на сопругата на оперираниот. дно од докторче.

тотално спротивно мислење од она што го имам за настов
кај него отидов со магнетна резонанса. Ме праша кога се повредив. Има сега 10м. од повредата, ја прегледа снимката, инсистирав да го пргледа и коленото колку е слабо и предложи артроскопија, да го санира менискусот и евентуално лигаментопластика доколку лигаментот е над 50% скинат. За разлика од неговите колеги во славната костозглобна болница во Охрид кои воопшто не ме прегледаа туку ме пратија на ехо на колено и сите како папагали го препишуваа резултатот од ехото и предлгаа физикална терапија. Не ми закажа операција. Го прашав доколку се решам на зафат како да се закажам ми даде тел. број. Видав дека ординира и во Жан Митрев. Понатаму како ќе се одвуваат работите не знам. Спортски тип сум ,тешко се помирувам да бидам пасивна
Автоматски споено мислење:

Каде правеше опертација?
Автоматски споено мислење:


ДЏали иде во Скопје?
Автоматски споено мислење:


Никако
Планирам летово да одамво Словенија, ако може конатакт да ми дадете
Автоматски споено мислење:

Која година беше тоа? Во ковидот?. Една моја колешка оперира колк во приватна квото( тоа е дегенеративна промена) ама плати извесна сума, која сигурно е помала од оааво Сиситина?
Автоматски споено мислење:


Ako ne sportuvas , ne odi na operacija, a ako mislis da sp[ortivas operiraj se, no trba golem period na rehabilitacija
']
Автоматски споено мислење:


Зависи што зафат че имаш
Автоматски споено мислење:


Кај мене е и медијален менискус пукнат и вкрстен преден лигамент како свеќа истанчен, но опровакот е сложен
@ЖОЗЕФИНА

кај ненад петков ги напраив сите анализи кои се потребни да се направат пред операција, кои инаку имаат ‘рок’ од 14 дена бидејќи нели после тој рок можеби во организмот ситуацијата не е таква како што била во периодот на самите прегледи.
со надеж дека конечно ќе се опериран чим сум стигнал до тој чекор никогаш не ми закажа операција, со изговор дека немало персонал во болницата. после неколку дена од оваа ситуација случајно дознав дека на познаник му закажал операција, за што за возврат добил канцелариски материјали од фирмата на сопругата на оперираниот. дно од докторче.

тотално спротивно мислење од она што го имам за настов
Тогаш останува да се зкажамуште кај Настов 7 ми лекар ќе биде.
Автоматски споено мислење:

Др. Зоран Несторовски, ГОБ "8 ми Септември".
[/Како до него? Сега работи и во Жан Митрев
Автоматски споено мислење:

Д-р Зоран Несторовски, раководител на Одделението за ортопедија и трауматологија во „8 Септември“, вели дека за отворањето на „Центар за спортски трауми“ се подготвувале подолго време и дека целта е пациентите со спортски повреди побрзо да ја добијат потребната здравствена услуга.



„Во овој центар потребната здравствена грижа ќе може да ја добијат спортистите кои имаат повреди на колено, рамо, скочен зглоб, како и други мекоткивни повреди. Идејата е повредениот спортист преку матичен лекар да биде насочен тука кај нас, бидејќи ќе има специјално издвоени термини во „Мој термин“ со точно одредени дијагнози. Ова е во случај да има повреди кои не се итни. Итните случаи пак, како и до сега ќе се примаат преку Ургентниот центар на болницата, кој ќе биде во директна комуникација и со новоотворениот центар за спортски трауматизам.“ (y)
Дали тоа е за активен спортист или бивши?
Автоматски споено мислење:

Др Илиев не е повеќе во Ремедика.
Во Ситина е
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.817
Поени од реакции
10.052
кај него отидов со магнетна резонанса. Ме праша кога се повредив. Има сега 10м. од повредата, ја прегледа снимката, инсистирав да го пргледа и коленото колку е слабо и предложи артроскопија, да го санира менискусот и евентуално лигаментопластика доколку лигаментот е над 50% скинат. За разлика од неговите колеги во славната костозглобна болница во Охрид кои воопшто не ме прегледаа туку ме пратија на ехо на колено и сите како папагали го препишуваа резултатот од ехото и предлгаа физикална терапија. Не ми закажа операција. Го прашав доколку се решам на зафат како да се закажам ми даде тел. број. Видав дека ординира и во Жан Митрев. Понатаму како ќе се одвуваат работите не знам. Спортски тип сум ,тешко се помирувам да бидам пасивна
Автоматски споено мислење:


Планирам летово да одамво Словенија, ако може конатакт да ми дадете
Автоматски споено мислење:



Тогаш останува да се зкажамуште кај Настов 7 ми лекар ќе биде.
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:


Дали тоа е за активен спортист или бивши?
Автоматски споено мислење:


Во Ситина е
Нај лошата работа е таа, им се дозволи на докторите да работат освен во државна болница и да можат во приватни болници.
Проблемот е пто лакомоста за пари им се удира на обичниот граѓанин, бидејќи сакале нејќеле, имајќи мака, мора да одат во приватната болница, да искешираат поголема сума на пари, оти дотичниот доктор им вели: - Нема термини, нема персонал, ама ете ако сакате може да ве оперирам одма после пладне, но тоа се плаќа повеќе или во болницата кај Жан.
А како ке има термини кога они повеке работно време се во приватни болници.

Немаш избор, тоа ти е, спремај пари.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
39
Поени од реакции
19
Dali nekoj ima iskustvo od dr Aleksandar Stevoski ortoped?
Секој петок идам на контрола во 8ми,као демек нешто ќе се смени за една недела.Имам магнетна направено и двајца доктори ми кажаа дека е скинат менискус- др.Мартин Христов од 8ми и Сашо Недески од Еразмо.Денес Несторовски ми кажа прво на физикална да одам и после ќе видиме што ќе сме правеле па ме збуни.Нели физикална се прави после операција?Ногата е блокирана нема шанси да ја исправам и свиткам и така сум еден месец.Чекале да видат дали сама дали ќе се одблокира.
Blokirana npoga mi mirisa na piknat meniskus
Дали некој користел колаген нутраген? Имам болка во колено при стоење подолг период, бев на ортопед се снимив ми вика нема ништо. Не ми препиша никаква терапија освен возење точак. Исто колената ми испуштаат звуци крцкање и некогаш прави так-так без болка. Па сакам да прашам дали овој колаген на некого му помогнал со слични симптоми?[DOUBLEPOST=1515341231][/DOUBLEPOST]Дали некој користел колаген нутраген? Имам болка во колено при стоење подолг период, бев на ортопед се снимив ми вика нема ништо. Не ми препиша никаква терапија освен возење точак. Исто колената ми испуштаат звуци крцкање и некогаш прави так-так без болка. Па сакам да прашам дали овој колаген на некого му помогнал со слични симптоми?
Magnetna napravi ili samo obicna rengebsnimka?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom