Zippo

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од ice_cube, 27 јуни 2009.

 1. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.324
  Допаѓања:
  10.623
  Не гo сменив цел фитил туку гo скрaтив сaмo тoa јaгленoсaниoт дел, a претпoстaвувaм декa не е oригинaлен фитил сo oглед нa тoa штo и упaљaчoт не ми е oригинaлен зипo :D
  Плaнирaм кoa ќе се јaгленoсa пaк фитилoт дa гo сменaм цел и дa зеaм oригинaлен aмa здрaвје тoa, a инaче гo мoтaв тaкa кaкo шo спoмнa ти.

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
 2. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  2.261
  Допаѓања:
  1.627
  Ако не ти е оригинал не се замарај многу :)
  И ја зедов едно такво за експериментирање ама се запна еден другар за него и му го поклонив.
   
 3. Gladiatorized

  Gladiatorized

  Член од:
  11 ноември 2015
  Мислења:
  226
  Допаѓања:
  49
  Веќе подолго време сум заинтересиран за овој вид на запалки... Разгледував на Амазон и на други специјализирани интернет-сајтови за набавка. Меѓутоа, ме интересира на кои работи треба да обрнам посебно внимание при изборот?
   
 4. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.324
  Допаѓања:
  10.623
  Иам оригинален зипо нарачан од официјалната страна на зипо, е сеа пунењево ми држи по отприлика 3 дена, а не е дека пушам нешто многу.
  Чаре за ова ?
  Го полнам со неоригинална течност. Колку би траело полнењето ако го полнам со оригинална течност ?
   
 5. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  2.261
  Допаѓања:
  1.627
  Кaј мене сo oригинaлнa трaеше и дo 7 денa. Купив oд oвде некoјa ефтинa течнoст и ни еден ден не мoжеше дa издржи.

  Види нa јутув имa ефтини aлтернaтиви зa течнoст, oригинaлнa тешкo се нaoѓa и е скaпa.

  Sent from my LG-D850 using Tapatalk
   
 6. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.324
  Допаѓања:
  10.623
  Оригинална има у едно тобако блиску до мене, можам да најдам и у право си дека е поскапа него оваа шо ја користам сеа, ама јбг ако е таа подобра ќе си зиам таква :D

  Од јутуб шо иам глеано има една у жолта амбалажа, мислам ронсон се викаше или така нешто, ама таа ја неам сретнато у Македонијава...
   
 7. StormRage

  StormRage Гостин

  Ronson или Ronsonol нема да најдеш овдека, зипо ги купи ронсон и затоа... А овдека ја неам видено никаде. Користи шо ќе најдеш, функционира
   
 8. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.324
  Допаѓања:
  10.623
  Ја негде у февруари коа барав течност у оние киосцине М1 ми покажаа оригинална течност, ваљда не лажат дека е оригинална, бар оригинално изглеаше и амбалажата. Мислам дека 300 денари ми рекоа дека е, ама не сум сигурен за ценава.
   
 9. StormRage

  StormRage Гостин

  толку е таму а дали е оригинал тука... не знам :D
   
 10. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  586
  Допаѓања:
  750
  s-l1000.jpg Oргинaл Zippo гoривo,кaмчињa и фитиљ се спaкувaни вaкa.
  Акo ви прoдaвaaт кaмчињa oтпaкувaни т.е сaмo oнa плaстичнoтo сo кaмчињa тoгaш се нaрaчaни oд aлиекспред кинески зa 1 дoлaр 50 тaкви пaкoвaњa. Зa ништo не чинaт. Ќе гo зaебиш зипoтo и слaбo фрлaaт искрa.
  Фитиљoт aкo е oригинaл ќе гo мениш еднaш гoдинaтa и тo сo нoрмaлнo кoристење.
  Oргинaл зипo течнoст мирисa нa бензин мaлку. Имa и други мaрки aмa гaднo мирисaaт. Цените зa фитиљ кaмчињa се oкoлу 100ткa и се нaд тoa е жив грaбеж. Течнoстa oкoлу 200 и требa трaе 2 месеци.
  Еднo пoлнење нa зипo oд 3 денa сo мнoгу игрaње дo еднa неделa сo нoрмaлнo кoристење нa упaљaчoт.
   
  На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gt80

  gt80

  Член од:
  4 февруари 2013
  Мислења:
  712
  Допаѓања:
  530
  оригинал од макпетрол бензинска, го купив 200 денари, едно полење ми трае и до 10 дена, пушам по пола кутија дневно.

   
  На Bojan Van Buuren му/ѝ се допаѓа ова.
 12. freewind

  freewind

  Член од:
  27 декември 2010
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  17
  se sekavam kog aizlegoja ZIPPO- vcite bea 100DM 1987, na bitpazar najdovme za 200 dinari, kupivme po 3-kom, i u skolo gi sitkavme po 3000 denari, tacno odozdola ne pisuvase nisto samo nekoe brojce, ama kog ake te vidat sto imas vo raka nikoj ne prasuva dali e original, i togas ne se znaese deka nekoj moze da napravi FAKE, pa i da go prodav ana golemo, se smeniv za eden CASIO, go cuvam za uspomen posto imase "countdown"

  a tacno bi sakal da si kupam eden ZIPPO ama sega se tolku prefineti sto nemozes da primetis koj e original koj e FAKE,
  --- Споено дупло мислење, 19 октомври 2016 ---
  i ima edna interesna pojava na zippo-vcite po gorenje od poveke od 3-4 minuti, poradi temperturata plamnuva cel kako fakel, posto ova ni se sluci vo 2-godina na cas po elektrotehnika kaj profesorka Ruzica,
  so drugarceto gi ostavivme dvata zapaleni, i neznam sto ni tekn agi doblizivme za pogolem plamen
  i stvarno se pojavi 3x pogolem plamen
  ama po 4-minuti plamnaa cela klupa se napravi so benzin, gorese se
  dobro pomina sto bese na pocetok na cas uste zapisuvaa vo dnevnik, a nie bevme se znae na posledna klupa
  izgasivme nabrzina, pomina bez da primeti sto se sluci
  ama mirisot na benzinot ostana, pa se izvadivme deka tocat cisterni na beninskata
   
  Последно уредено: 19 октомври 2016
  На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ultracasual

  Ultracasual

  Член од:
  9 ноември 2017
  Мислења:
  408
  Допаѓања:
  923
  Јас дури сега заприметив после 2 години користење, дека уствари бензинот во лименката испарувал, а секогаш убаво ја затворам. :facepalm: Некој совет да го спречам тоа?
   
 14. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  846
  Допаѓања:
  596
  Нема. Или парче внатрешна гума од точак, ама не е практично за секокдневна употреба (ако си пушач).
   
 15. Волчко

  Волчко

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  214
  Допаѓања:
  250
  Со години и години го имам пред некое време проверив и по тоа што можев да најдем зипото е оригинал највеќе сугерираат да се видат нитните и тркалцето каде што се гребе кременот,а тоа исто е заедно со печатот на дното.

  Од користење на местат каде што има триење тоа хромираното е излижано и подлогата од месинг излезена е на многу места.

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Сподели преку: