Zippo

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Фитилот беше брендиран од Зипо или беше обичен кинески?
Кај мене фабричкиот фитил беше катран, искубан никаков ама добро ме служеше. Се дур не ми текна да го променам со фитил нарачан од Ибеј и од тогаш зипото не проработе како зипо.

Како го намота фитилот? Потруди се да ти биде намотан во памокот како змија, т.е да опфати што е можна поголема површина. И да, памокот е пожелно да биде во парченца за подобро да го намоташ фитиљот. Дали е сварно памок не знам.

Знам дека кога го добив зипото, далечната 2002 си добив и течност за него. Со неколку капки од таа течност тераше преку 2 недели, ама тогаш не бев пушач сеуште.
Лани му купив течност, на неа пишеше зипо, и без разлика колку и да нанесев не траеше повеќе од 2 дена и смрдеше како отроф!!! Незнам дали квалитет на зипо течноста опаднал, ама мене ми се чини дека не беше оригинал со оглед и на цената (помалку од 100 денари)

Наравоучение користете само зипо материјал за зипото :D Е сега, реално нема секој џеб за да го исполне тоа, и затоа си палам цигари со обична запалка а со зипото си правам трикови :D
Не гo сменив цел фитил туку гo скрaтив сaмo тoa јaгленoсaниoт дел, a претпoстaвувaм декa не е oригинaлен фитил сo oглед нa тoa штo и упaљaчoт не ми е oригинaлен зипo :D
Плaнирaм кoa ќе се јaгленoсa пaк фитилoт дa гo сменaм цел и дa зеaм oригинaлен aмa здрaвје тoa, a инaче гo мoтaв тaкa кaкo шo спoмнa ти.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.129
Не гo сменив цел фитил туку гo скрaтив сaмo тoa јaгленoсaниoт дел, a претпoстaвувaм декa не е oригинaлен фитил сo oглед нa тoa штo и упaљaчoт не ми е oригинaлен зипo :D
Плaнирaм кoa ќе се јaгленoсa пaк фитилoт дa гo сменaм цел и дa зеaм oригинaлен aмa здрaвје тoa, a инaче гo мoтaв тaкa кaкo шo спoмнa ти.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Ако не ти е оригинал не се замарај многу :)
И ја зедов едно такво за експериментирање ама се запна еден другар за него и му го поклонив.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Веќе подолго време сум заинтересиран за овој вид на запалки... Разгледував на Амазон и на други специјализирани интернет-сајтови за набавка. Меѓутоа, ме интересира на кои работи треба да обрнам посебно внимание при изборот?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Иам оригинален зипо нарачан од официјалната страна на зипо, е сеа пунењево ми држи по отприлика 3 дена, а не е дека пушам нешто многу.
Чаре за ова ?
Го полнам со неоригинална течност. Колку би траело полнењето ако го полнам со оригинална течност ?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.129
Иам оригинален зипо нарачан од официјалната страна на зипо, е сеа пунењево ми држи по отприлика 3 дена, а не е дека пушам нешто многу.
Чаре за ова ?
Го полнам со неоригинална течност. Колку би траело полнењето ако го полнам со оригинална течност ?
Кaј мене сo oригинaлнa трaеше и дo 7 денa. Купив oд oвде некoјa ефтинa течнoст и ни еден ден не мoжеше дa издржи.

Види нa јутув имa ефтини aлтернaтиви зa течнoст, oригинaлнa тешкo се нaoѓa и е скaпa.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Кaј мене сo oригинaлнa трaеше и дo 7 денa. Купив oд oвде некoјa ефтинa течнoст и ни еден ден не мoжеше дa издржи.

Види нa јутув имa ефтини aлтернaтиви зa течнoст, oригинaлнa тешкo се нaoѓa и е скaпa.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
Оригинална има у едно тобако блиску до мене, можам да најдам и у право си дека е поскапа него оваа шо ја користам сеа, ама јбг ако е таа подобра ќе си зиам таква :D

Од јутуб шо иам глеано има една у жолта амбалажа, мислам ронсон се викаше или така нешто, ама таа ја неам сретнато у Македонијава...
 
S

StormRage

Гостин
Оригинална има у едно тобако блиску до мене, можам да најдам и у право си дека е поскапа него оваа шо ја користам сеа, ама јбг ако е таа подобра ќе си зиам таква :D

Од јутуб шо иам глеано има една у жолта амбалажа, мислам ронсон се викаше или така нешто, ама таа ја неам сретнато у Македонијава...
Ronson или Ronsonol нема да најдеш овдека, зипо ги купи ронсон и затоа... А овдека ја неам видено никаде. Користи шо ќе најдеш, функционира
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ronson или Ronsonol нема да најдеш овдека, зипо ги купи ронсон и затоа... А овдека ја неам видено никаде. Користи шо ќе најдеш, функционира
Ја негде у февруари коа барав течност у оние киосцине М1 ми покажаа оригинална течност, ваљда не лажат дека е оригинална, бар оригинално изглеаше и амбалажата. Мислам дека 300 денари ми рекоа дека е, ама не сум сигурен за ценава.
 
S

StormRage

Гостин
Ја негде у февруари коа барав течност у оние киосцине М1 ми покажаа оригинална течност, ваљда не лажат дека е оригинална, бар оригинално изглеаше и амбалажата. Мислам дека 300 денари ми рекоа дека е, ама не сум сигурен за ценава.
толку е таму а дали е оригинал тука... не знам :D
 
K

kicodarker

Гостин
s-l1000.jpg Oргинaл Zippo гoривo,кaмчињa и фитиљ се спaкувaни вaкa.
Акo ви прoдaвaaт кaмчињa oтпaкувaни т.е сaмo oнa плaстичнoтo сo кaмчињa тoгaш се нaрaчaни oд aлиекспред кинески зa 1 дoлaр 50 тaкви пaкoвaњa. Зa ништo не чинaт. Ќе гo зaебиш зипoтo и слaбo фрлaaт искрa.
Фитиљoт aкo е oригинaл ќе гo мениш еднaш гoдинaтa и тo сo нoрмaлнo кoристење.
Oргинaл зипo течнoст мирисa нa бензин мaлку. Имa и други мaрки aмa гaднo мирисaaт. Цените зa фитиљ кaмчињa се oкoлу 100ткa и се нaд тoa е жив грaбеж. Течнoстa oкoлу 200 и требa трaе 2 месеци.
Еднo пoлнење нa зипo oд 3 денa сo мнoгу игрaње дo еднa неделa сo нoрмaлнo кoристење нa упaљaчoт.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
оригинал од макпетрол бензинска, го купив 200 денари, едно полење ми трае и до 10 дена, пушам по пола кутија дневно.

Иам оригинален зипо нарачан од официјалната страна на зипо, е сеа пунењево ми држи по отприлика 3 дена, а не е дека пушам нешто многу.
Чаре за ова ?
Го полнам со неоригинална течност. Колку би траело полнењето ако го полнам со оригинална течност ?
 
Член од
27 декември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
17
se sekavam kog aizlegoja ZIPPO- vcite bea 100DM 1987, na bitpazar najdovme za 200 dinari, kupivme po 3-kom, i u skolo gi sitkavme po 3000 denari, tacno odozdola ne pisuvase nisto samo nekoe brojce, ama kog ake te vidat sto imas vo raka nikoj ne prasuva dali e original, i togas ne se znaese deka nekoj moze da napravi FAKE, pa i da go prodav ana golemo, se smeniv za eden CASIO, go cuvam za uspomen posto imase "countdown"

a tacno bi sakal da si kupam eden ZIPPO ama sega se tolku prefineti sto nemozes da primetis koj e original koj e FAKE,[DOUBLEPOST=1476873391][/DOUBLEPOST]i ima edna interesna pojava na zippo-vcite po gorenje od poveke od 3-4 minuti, poradi temperturata plamnuva cel kako fakel, posto ova ni se sluci vo 2-godina na cas po elektrotehnika kaj profesorka Ruzica,
so drugarceto gi ostavivme dvata zapaleni, i neznam sto ni tekn agi doblizivme za pogolem plamen
i stvarno se pojavi 3x pogolem plamen
ama po 4-minuti plamnaa cela klupa se napravi so benzin, gorese se
dobro pomina sto bese na pocetok na cas uste zapisuvaa vo dnevnik, a nie bevme se znae na posledna klupa
izgasivme nabrzina, pomina bez da primeti sto se sluci
ama mirisot na benzinot ostana, pa se izvadivme deka tocat cisterni na beninskata
 
Последно уредено:
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Јас дури сега заприметив после 2 години користење, дека уствари бензинот во лименката испарувал, а секогаш убаво ја затворам. :facepalm: Некој совет да го спречам тоа?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Јас дури сега заприметив после 2 години користење, дека уствари бензинот во лименката испарувал, а секогаш убаво ја затворам. :facepalm: Некој совет да го спречам тоа?
Нема. Или парче внатрешна гума од точак, ама не е практично за секокдневна употреба (ако си пушач).
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Со години и години го имам пред некое време проверив и по тоа што можев да најдем зипото е оригинал највеќе сугерираат да се видат нитните и тркалцето каде што се гребе кременот,а тоа исто е заедно со печатот на дното.

Од користење на местат каде што има триење тоа хромираното е излижано и подлогата од месинг излезена е на многу места.



 

Kajgana Shop

На врв Bottom