Zippo

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Имаав многу одамна '92-'93 зипо ама по 2-3 палења на цигари го џитнав зашто првите 3-4 дима смрдеа и имаа вкус на зипо бензин
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Имаав многу одамна '92-'93 зипо ама по 2-3 палења на цигари го џитнав зашто првите 3-4 дима смрдеа и имаа вкус на зипо бензин
Whyyyy??? :unsure::unsure::unsure:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Имам за продажба Zippo - Marlboro, го имам едно десетина години, ни еднаш не е запалено, ниту извадено од опаковката. Значи ново. Чекам пристојна понуда. :)




 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Знае некој сервис за Зипа во Скопје?
Треба да му го сменам фитиљот, па не знам точно каде да отидам.
 
S

StormRage

Гостин
Знае некој сервис за Зипа во Скопје?
Треба да му го сменам фитиљот, па не знам точно каде да отидам.
DIY
Имаш фитил во тобако шоповите, Веро центар, веро тафталиџе, city mall ...

Иначе иам едно вакво:


2013та произведено, најомилениот поклон ми е :D

И два Ronson: Premier И Comet, за кои за жал не можам баш резервни делови да набавам да ги средам :)
 
Последно уредено од модератор:

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Најголема грешка беше што го сменав фитиљот на Зипото. Фитиљот беше оригинален не сменет од 2002 и беше катран напраен ама пак држеше оган.
Купив неколку фитиљчина од на Ибеј, држат два три дена и повеќе не палит Зипото.

Дај ве молам, има некој инфо каде може да се набави оригинален фитил а и течност? Не сум од Скопје.
 
S

StormRage

Гостин
Најголема грешка беше што го сменав фитиљот на Зипото. Фитиљот беше оригинален не сменет од 2002 и беше катран напраен ама пак држеше оган.
Купив неколку фитиљчина од на Ибеј, држат два три дена и повеќе не палит Зипото.

Дај ве молам, има некој инфо каде може да се набави оригинален фитил а и течност? Не сум од Скопје.
е од кај си? :D Скопје знам 5-6 места кај што има е сеа... ако имаш некој навака и да ти го донесе можеш и таа комбинација да ја направиш
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
е од кај си? :D Скопје знам 5-6 места кај што има е сеа... ако имаш некој навака и да ти го донесе можеш и таа комбинација да ја направиш
Па од Охрид сум. Купив еднаш Зипо течност од маркет, али ај што после цела цигара смрдеше на неа, и многу кратко траеше.

Имав малце останато од течноста кога е купена запалката и траеше околу 2 недели со неа. А со оваа новава 2-3 дена само. Кај сите е така или?
 
S

StormRage

Гостин
Па од Охрид сум. Купив еднаш Зипо течност од маркет, али ај што после цела цигара смрдеше на неа, и многу кратко траеше.

Имав малце останато од течноста кога е купена запалката и траеше околу 2 недели со неа. А со оваа новава 2-3 дена само. Кај сите е така или?
Претежно, разликата во цена е околу 100 денари... види, реално и со тие 2-3 дена што траат терам по 2 месеца а пушам две кутии дневно (give or take) Плус ќе се искурчиш да запалиш на некоја мома :D
а исто така зависи и колку добро се затвора внатрешниот „механизам“ со обвивката пошо испарува.
Охрид и Струга ги затворија тобаката мислам и низ цела македонија, таму имаше и асална течност, фитил и камчиња. Да најдеш некое по опремено тобако реално ќе најдеш и добар фитил... Каде точно искрено не знам да ти кажам не сум барал вакво нешто низ Охрид пошо цело време си носам од Скопје ко ќе одам накај дома.
 
S

StormRage

Гостин
Kade ima da se kupi bong vo skopje ?
хахахах кај ја најде темава па баш за бонг да прашаш...
Well ако имаш што да ставиш внатре, валда полесно е да направиш домашен него да најдеш што да прајш со него :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Еднo питaње иaм, иaм купенo вaкoв упaљaч oдaмнa aмa не е oригинaлен е сеa се си рaбoтеше супер нa пoлетoкoт aмa гo немaв кoристенo еднo 4 гoдини и бaш вчерa купив течнoст зa пoлнење и гo нaпoлнив aмa нештo ме зaебaвa и нејќе секoгaш oд првa дa зaпaли, мoже дa е дo фитиљoт?

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Еднo питaње иaм, иaм купенo вaкoв упaљaч oдaмнa aмa не е oригинaлен е сеa се си рaбoтеше супер нa пoлетoкoт aмa гo немaв кoристенo еднo 4 гoдини и бaш вчерa купив течнoст зa пoлнење и гo нaпoлнив aмa нештo ме зaебaвa и нејќе секoгaш oд првa дa зaпaли, мoже дa е дo фитиљoт?

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Фитилот, камчето и памукот се потрошен материјал.
Види исто така дупчето каде што поминува фитилот да не е затнато и дан се има наталожено нешто на него.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Фитилот, камчето и памукот се потрошен материјал.
Види исто така дупчето каде што поминува фитилот да не е затнато и дан се има наталожено нешто на него.
Вчерa гo сменив фитилoт, гo нaпунив убaвo и вечертa супер си беше си пaлеше oд првa, aмa сaбaјлевo еве пaк истa прикaзнa, пaк нејќе дa зaпaли. Гo држев нaдoле свртен упaљaчoв еднo пoлa сaaт и ете гo зaпaли, ќе видaм денес кao ќе се пoнaшa :D
Негo вчерa кoa гo мењaв фитилoт внaтре вo упaљaчoт глеaм имa пaмук и тoa дoстa, бaшкa беше еднo гoлемo пaрче нaбутaнo внaтре, a нa видеaвa нa јутуб кo шo глеaв имa пoмaли 4-5 пaрченцa бaшкa тoј еден нa еднo видеo рече не требaлo дa биде пaмук.
Е сеa кo шo мене ми се чини фитилoт не мoже убaвo дa прими бензин пa сaкaм дa гo сменaм тoa пoлнењетo внaтре сaмo ме интересирa шo мaтеријaлтребa дa биде aкo више не смеелo пaмук ?

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Вчерa гo сменив фитилoт, гo нaпунив убaвo и вечертa супер си беше си пaлеше oд првa, aмa сaбaјлевo еве пaк истa прикaзнa, пaк нејќе дa зaпaли. Гo држев нaдoле свртен упaљaчoв еднo пoлa сaaт и ете гo зaпaли, ќе видaм денес кao ќе се пoнaшa :D
Негo вчерa кoa гo мењaв фитилoт внaтре вo упaљaчoт глеaм имa пaмук и тoa дoстa, бaшкa беше еднo гoлемo пaрче нaбутaнo внaтре, a нa видеaвa нa јутуб кo шo глеaв имa пoмaли 4-5 пaрченцa бaшкa тoј еден нa еднo видеo рече не требaлo дa биде пaмук.
Е сеa кo шo мене ми се чини фитилoт не мoже убaвo дa прими бензин пa сaкaм дa гo сменaм тoa пoлнењетo внaтре сaмo ме интересирa шo мaтеријaлтребa дa биде aкo више не смеелo пaмук ?

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Фитилот беше брендиран од Зипо или беше обичен кинески?
Кај мене фабричкиот фитил беше катран, искубан никаков ама добро ме служеше. Се дур не ми текна да го променам со фитил нарачан од Ибеј и од тогаш зипото не проработе како зипо.

Како го намота фитилот? Потруди се да ти биде намотан во памокот како змија, т.е да опфати што е можна поголема површина. И да, памокот е пожелно да биде во парченца за подобро да го намоташ фитиљот. Дали е сварно памок не знам.

Знам дека кога го добив зипото, далечната 2002 си добив и течност за него. Со неколку капки од таа течност тераше преку 2 недели, ама тогаш не бев пушач сеуште.
Лани му купив течност, на неа пишеше зипо, и без разлика колку и да нанесев не траеше повеќе од 2 дена и смрдеше како отроф!!! Незнам дали квалитет на зипо течноста опаднал, ама мене ми се чини дека не беше оригинал со оглед и на цената (помалку од 100 денари)

Наравоучение користете само зипо материјал за зипото :D Е сега, реално нема секој џеб за да го исполне тоа, и затоа си палам цигари со обична запалка а со зипото си правам трикови :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom