YouTube (официјална тема)

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.055
Поени од реакции
7.094
Пред малку ставив на Јутјуб кратко филмче старо македонско и ајде се супер си се прикачи ама гледам забрането е на видеото коментирање а јас не сум забранил коментирања. Пробав да го активирам коментирањето ама не можеше. Зошто знае некој?

Oдамна веќе кој знае колку години немам ставено видео на јутјуб и прв пат после толку години, чудно ми е се сменило.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.529
Поени од реакции
911
Пред малку ставив на Јутјуб кратко филмче старо македонско и ајде се супер си се прикачи ама гледам забрането е на видеото коментирање а јас не сум забранил коментирања. Пробав да го активирам коментирањето ама не можеше. Зошто знае некој?

Oдамна веќе кој знае колку години немам ставено видео на јутјуб и прв пат после толку години, чудно ми е се сменило.
Да не имаш нешто copyright strikes, такви ствари?
Знаат они да забрануваат ако си прекршувал правила, и мислам дека после 3 copyright strikes може и каналот да ти го избришат.
Види во Creators Studio, мислам пишува таму дали имаш некакви забрани.
Ако не е до тоа реално незнам зошто би ти забраниле. Да не помислиле ботовите на Јутуб дека има нешто не - соодветно во тоа видео, па да ги исклучат коментарите.
Ај пробај со линкот од видеото, ама одлогиај се, или со друг акаунт провери што ќе ти пишува доле кај што треба да коментираш.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.467
Поени од реакции
3.267
@MARCELLO да не има мали деца во видеото? На такви видеа автоматски гасат коментари.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.529
Поени од реакции
911
@MARCELLO да не има мали деца во видеото? На такви видеа автоматски гасат коментари.
И тоа да, може да вклучи kids mode, и нема да му даде видеото во позадина да го пушта, ако некој има youtube premium или youtube vanced има таква опција да не дава ако е видео направено за деца.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.055
Поени од реакции
7.094
@MARCELLO да не има мали деца во видеото? На такви видеа автоматски гасат коментари.
Има едно детенце во видеото. Стар филм црно бел.


Истиот филм и години одамна некој го има ставено во полош квалитет но му нема исклучено коментирање.
Автоматски споено мислење:

Да не имаш нешто copyright strikes, такви ствари?
Знаат они да забрануваат ако си прекршувал правила, и мислам дека после 3 copyright strikes може и каналот да ти го избришат.
Види во Creators Studio, мислам пишува таму дали имаш некакви забрани.
Ако не е до тоа реално незнам зошто би ти забраниле. Да не помислиле ботовите на Јутуб дека има нешто не - соодветно во тоа видео, па да ги исклучат коментарите.
Ај пробај со линкот од видеото, ама одлогиај се, или со друг акаунт провери што ќе ти пишува доле кај што треба да коментираш.
Да имав неколку видеа така со опомена ама ги избришав.
Автоматски споено мислење:

Да надополнам. Средено е сум кликнал опција дека има деца во видеото тоа Yes it's Made for Kids и тоа ги исклучува коментарите.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.658
Поени од реакции
2.474
Си еба пиперот јутубов, ни гмаилот не ми работи.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.055
Поени од реакции
7.094
Дали постои можност на Јутјуб да се намести на видео да може да се плаќа за гледање? Нешто како карта кога плаќаш во кино за гледање филм.

Чисто ова информативно ме интересира дали е возможно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.587
Поени од реакции
34.799
Има ли некоја академија за јутубери во државава? Сакам да постанам јутубер како џипи и иван ајнштајн
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.556
Поени од реакции
2.422
Дали постои можност на Јутјуб да се намести на видео да може да се плаќа за гледање? Нешто како карта кога плаќаш во кино за гледање филм.

Чисто ова информативно ме интересира дали е возможно.
Имам видено дека 8 Mile цел филм се плаќа цел да го гледаш така да има опција
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.055
Поени од реакции
7.094
Имам видено дека 8 Mile цел филм се плаќа цел да го гледаш така да има опција
Tоа знам дека има филмови цели од Google направено. Мислев дали постои опција секој на својте видеа да намести така да се плаќа за гледање видео. Да мора да ти плати за да ти го гледа видеото што ќе го прикачиш.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.529
Поени од реакции
911
Tоа знам дека има филмови цели од Google направено. Мислев дали постои опција секој на својте видеа да намести така да се плаќа за гледање видео. Да мора да ти плати за да ти го гледа видеото што ќе го прикачиш.
Со YouTube Red, али тоа незнам парите дали кај тебе ќе отидат.

Или тоа members only што е, што можат да купат мембер членство на каналот, па да можат на лајв видеа да пишуваат, ама незнам дали тоа има опција само members да гледаат приватни видеа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.671
Поени од реакции
27.522
2021 година
Youtube е втората најпосетувана страна на свет.
Youtube прави 20 000 000 000 долари годишно. Тоа се милијарди значи, не милиони.
Ако се отиде на каналот на Белата куќа
Се гледа дека на 19 јануари е поставено видеото со завршниот говор на Трамп, и има 6.1 милиони views.Со помош на друга алатка може да се дознае дека видеото е ставено во 9 навечер по наше, значи поминати се 28 саати.
Ако се стисне на sort by most popular на каналот, треба да ги даде оние со најмногу views. И ги дава.Ама ете, со 28 саати поминати и 20 000 000 000 годишно, Youtube не може да ги земе податоците за ова видео и да го стави како прво.
Тава е тава.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
840
Поени од реакции
437
Можеби причината е друга...

На пр.
1. YouTube не сака да го стави видеото како најпопуларно (уредувана содржина е / така сакаат да изгледа таа секција од каналот).
2. Има "преоден период" пред да го стават видеото како најгледано (интерна анализа, и елиминирање на лажни прегледи).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom