YouTube (официјална тема)

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.554
Поени од реакции
932
Нешто што ме нервира кај Јутјуб на телевизориве на апликацијата нема опција да се читаат коментари на видео а нема опција ни да се пише коментар.

Исто така нема ни опција да се прочита дескрипција доле текстот што го пишуваат под видеото.
+ неможе да се види и колку лајкови / дислајкови има.


Очигледно Јутуб за ТВ е направен да седиш и да гледаш само. Не е целта да читаш коментари.
Ама дефинитивно треба да додадат барем дескприпција да се чита, и да може да се види колку има лајкови и дислајкови.

Исто така на live / premiere видеа може да се гледаат коментари во живо.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.263
Поени од реакции
3.616
Се молат сите вонаби јутуберчина македонски да станат дечково има нешто да им кажи :)

 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Видеото за документарецот за Жан Митрев за ден и пол достигна над 400 илјади прегледи (побрз раст на друго јутуб видео од Македонија не ми текнува дека постои), но сè уште не е во trending.

Како е можно ова и зошто цело време има албански и српски видеа trending на youtube MK?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Видеото за документарецот за Жан Митрев за ден и пол достигна над 400 илјади прегледи (побрз раст на друго јутуб видео од Македонија не ми текнува дека постои), но сè уште не е во trending.

Како е можно ова и зошто цело време има албански и српски видеа trending на youtube MK?
Видеа во кои се спомнува ковид, пандемија и слично не одат во трендинг, а и не можат да се монетизираат. Веројатно затоа.

А албански и српски видеа ако се во трендинг тоа значи дека тие видеа се меѓу најгледаните од оваа локација, односно од МК.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Видеа во кои се спомнува ковид, пандемија и слично не одат во трендинг, а и не можат да се монетизираат. Веројатно затоа.

А албански и српски видеа ако се во трендинг тоа значи дека тие видеа се меѓу најгледаните од оваа локација, односно од МК.
Искрено, многу ми е чудно што нема повеќе видеа на македонски јазик во trending во Македонија (скоро ич). Би било добро некој со знаење во оваа област да направи една анализа или да даде поконкретно и подлабинско објаснување.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Искрено, многу ми е чудно што нема повеќе видеа на македонски јазик во trending во Македонија (скоро ич). Би било добро некој со знаење во оваа област да направи една анализа или да даде поконкретно и подлабинско објаснување.
Брат нема многу македонски видеа што се ептен популарни, GP знаеше да влезе во трендинг кога ќе извадеше некое песниче или слично, другиве реално немаат многу голема публика, тоа е тоа, нема ништо мистериозно во начинот на кој што функционира трендинг табот.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.263
Поени од реакции
3.616
прегледи брои и на милисекунда отворено и затворено видеа а трендинг за да влези треба да има добар процент на изледано време спрема должината на видеото па така да го брои како „поен“ за влез во рејтинг. Значи пример песна од 3 мин барем половината прегледи ја воделе цела према видео како ова од саат време каде реално тешко дека бар 10% од тие 400 илјади ја изгледале цела.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Има и наши во трендинг (чат пат) али траат доста кратко.

Реално има многи појаки срби кои нашиве ги гледаат па многу е тешко за чисто македонски канал да биде у трендинг. А и реално, кој е толку јак канал кој можеби има шанси да влезе? Музирачиве на прсти се бројат, можеби некоја песна бум што ќе направи за ден два, а од овие што се како ГП, исто, 2/3ца дали се.
 
Член од
15 февруари 2023
Мислења
41
Поени од реакции
66
A има ли материјали кои не можат да бидат монетизирани? Кои се? И доколку нашиве јутубери заработуваат за живот од тоа, како ги добиваат парите, на девизна сметка, на пијонир?
Автоматски споено мислење:

A има ли материјали кои не можат да бидат монетизирани? Кои се? И доколку нашиве јутубери заработуваат за живот од тоа, како ги добиваат парите, на девизна сметка, на пијонир? Плаќање даноци?
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
587
Поени од реакции
249
A има ли материјали кои не можат да бидат монетизирани? Кои се? И доколку нашиве јутубери заработуваат за живот од тоа, како ги добиваат парите, на девизна сметка, на пијонир?
Автоматски споено мислење:

A има ли материјали кои не можат да бидат монетизирани? Кои се? И доколку нашиве јутубери заработуваат за живот од тоа, како ги добиваат парите, на девизна сметка, на пијонир? Плаќање даноци?
секако дека не можеш да монетизираш многу работи, прогуглај, ќе најдеш информации. Пример, неможеш да монетизираш нешто што не е твое и за кое што немаш авторско право како што се песните. Lyrics да направиш за песна, неможеш да ја монетизираш.

Парите ти стигаат на банкарска сметка, данок се плаќа.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.143
Поени од реакции
7.705
Дали може да се направи за да ти гледаат видеа да ти наплаќаат? Знам дека постои members претлата ама дали постои за одредено видео да ти платат за да гледаат?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.263
Поени од реакции
3.616
Дали може да се направи за да ти гледаат видеа да ти наплаќаат? Знам дека постои members претлата ама дали постои за одредено видео да ти платат за да гледаат?
Мора да постои затоа што YT movies е на тој принцип, треба да платиш за да ти се отвири.
Сега како што тоа некој што има развиен канал со монетизации да прашаш :)
 
Член од
15 февруари 2023
Мислења
41
Поени од реакции
66
Copyright-protected content found. The owner allows the content to be used on YouTube.

Се е ок добиеш вакво известување? Иначе има музики кои се понудени при едит. Ваљда не би било проблем у иднина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom