YouTube канали што би сакале да ги споделите

Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
FightMediocrity

Одличен канал. Типов чита многу книги и од нив извлекува битни идеи, кои ги споделува преку анимирани цртежи. Треба да се погледне.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.205
Поени од реакции
7.739
Kukuruzna Tresnja типов е лудак тежок. Прави некој предизвици кај што јаде работи како што се кактус, храна за мачки, лабело, бубачки, лепак за дрво, шампон и ред други работи.

Еве како изгледа предизвикот јадење лепак за дрво

И бонус клипче со шампон и гел за коса кога јаде
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
814
Anxiety War
Типот е дипломиран психолог и дреме на страни за запознавање како 14-15 годишно девојче и бара педофили. Јака работа. До пред некое време имаше повеќе видеа, ама му ги избришале заради тоа што ги ,,навредувал'' педофилите (меричка и јутјуб љогика).
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Sargon of Akkad - политика/религија/феминизам/социјални теми

TheAmazingAtheist - исто како тој над него

Thunderf00t - исто како тие двајцата над него но + видеа од областа на науката, серија од областа на биохемијата "Some Amazing Facts About Life"

bionerd23 - мистериозна госпоџа која го истражува Чернобил. Веројатно е научник.

Indy Mogul - интервјуа, рецензии и DIY лекции насочени кон независни (инди) филмаџии (режисери, камермани, специјални ефекти инт)

OwnagePranks - инзвонредно талентиран актер (voice actor) кој глуми над 8 карактери (различна етничка позадина) заебавајќи се по телефон, Omegle, некогаш во живо.
Идентитетот сеуште не му е откриен.

OddityArchive - како што кажува името; се занимава со чудните, нејасни и застарени области од телевизијата, филмот, музиката, технологијата главно пред 2000 - тите.

Acerting Art - канал кој содржи видеа од 3 - 10 саати, музика/звуци за релаксирање (дожд, водопади, грмотевици итн)

NukeNorway - јаки заебанции на Omegle

SomeOrdinaryGamers - Let's play, коментари, рецензии, истражување (посебна плеј листа
Deep Web Exploration)

theneedledrop - рецензент на музика, поточно музички албуми.

ChannelFrederator - се занимава со теориите на заговор кај анимираните/цртаните филмови
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ancient Recitations - убав канал. Батка (втор канал на оној првиот од погоре) кој чита антички историски извори, дава анализа и вести поврзани со оваа тематика. Секако - британски акцент.

Kevin Smith - официјалниот YT канал на Кевин Смит (режисер, сценарист и актер).

John Cleese - официјалниот YT канал на Џон Клиси (знаете).

Live - канал на YT, секакви подкасти/стримови у живо.

NonRandomNonSense - канал за пародии (од секаков вид), штета што не е повеќе активен.

Weirdest News - канал кој се занимава со интересни чудни новости од светот но јас го знам под името Prank Reviewer кој се занимаваше со разоткривање на лажните, исценирани скриени камери, доста успешен. (ги има старите видеа за скриените камери)

Jas. Townsend and Son, Inc. - канал кој го истражува животниот стил во 18ти век. Повеќе е ориентиран према храната и рецептите (високо продукциско ниво) но има и од се по нешто.

auteurAM - интересен канал кој се занимава со разоткривање/објаснување на магиските трикови на најпознатите магионичари или најпознатите трикови.

Balderdash - лажни документарци (комедија/пародија) т.е. илуминати експоузед стилот кој се занимава со најпознатите јутубери.

Hybrid Librarian - Нераскажани стории за планетата земја, животот, луѓето, вселената...

SPACE & UNIVERSE (Official) - 24/7 стрим на земјата од вселената и останати документарци поврзани со оваа тематика.


ElectroBOOM - батка, електичен инжењер, комедија.

This Exists - самото име кажува се, канал кој се занимава со проучување/презентирање на чудните/интересни појави во поп културата.
 
Последно уредено:

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
250
Поени од реакции
159
https://www.youtube.com/user/442oons - Oдличен смешен канал во врска со фудбал и анимирани фудбалери и цртани базирани на фудбалски новости, трансфери, натпревари итн...

https://www.youtube.com/user/MatthewSantoro - Интересен канал со видеа со возбудливи факти и Top 10 видеа за секакви теми
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
WhatCulture - онлајн списание за култура, покривајќи ги темите како филм, видео игри, ТВ и друго.
(забава)

Sper Deluxe - омни-платформна компанија за забава посветена за засилување на неконвенционалните креативни гласови. (забава/комедија)

uMAXit Football - информативна фудбалска анализа; мешавина од анимација и акција во живо, обезбедување на длабинска дискусија околу спортот. (спорт/едукација)

Warner Archive Instant - најдобро од златната доба на Холивуд и класичниот ТВ од архивата на Warner. (забава, архива/историја)

TED-Ed - веројатно знаете за што станува збор. (едукација)

Deeveeaar - каналот Deeveear е за scambaiting (ѕвонат по телефон на интернет измамници), работи 24/7 scambait livestream со посветена група на scambaiters. (комедија/активизам)

PHLEARN - фотошоп туторијали. (едукација)

PragerU - онлајн видео ресурс кој промовира знаење и јасност за најголемите и најинтересните теми животот. (едукација)

Music Video Sins - сакаме музика, но тоа не значи дека ние секогаш ги сакаме видеата што одат со песните. (комедија)

Cinema Sins - нема филм без грев. Воглавно постоиме само за да ве потсетиме на тоа. (комедија)

CaptainDisillusion - во свет каде што содржината на дигиталните слики и видеа повеќе не можат да се земат како номинална вредност, еден нверојатен херој се бори за прифаќање на вистината. (едукација/разбивање,debunk/комедија)

Debunked - разбивање на митови и истражување на заблуди за кои сите ние мислевме дека се факти. (едукација)

The Vintage News - група ентузијасти кои се занимаваат со сите старомодни нешта. (едукација/вести)
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.664
What I've Learned
Мислев ја да пишам ама дечкото си има убаво сумирано што има во видеата.

This is about connecting the dots, making conclusions and weighing that against modern dogma. Lately I'm focusing a lot on health since it's so important yet there's so much conflicting information about it; I am also keen on enhancing productivity, enhancing cognitive capability and general self improvement. My general goal is for each video to provide some takeaway that's applicable in your daily life.

P.S. ако не се лажам, првото видео го видов затоа што го постираше @statusQuO и сум му многу благодарен.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.862
Поени од реакции
23.657
https://www.youtube.com/user/SyeTenAtheist/videos

Анимиран, сатиричен приказ на религијата со посебен осврт кон исламот, борците за социјална правда, ѕвезди на социјални мрежи и останати (полу)познати личности и теми. За поголемо разбирање на видеата некогаш треба да се прогуглаат личностите кои се прикажани во истите како на пример Carl The Cuck, Aids Skrillex итн. Видеата се изработени врз база на фатки, се гледа дека дечкото е доста информиран на темите.

https://www.youtube.com/user/EnArgBlatteTalar/videos

Слични теми како и горниот канал ама воглавно ограничен на Шведска. Некои од видеата се на шведски ама има превод на англиски.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Предупредување за сите што ќе го гледаат видеата на каналот кој го постираше @Anon 2 пати да размислат пред да применат било кој совет, типот препорачува 12 грама содиум на ден, буквално се работи за тотален кето/лоу карб фрик. Ако некој има висок притисок, да не помисли нешто слично на тоа да направи, не сакам да искочи дека драматизирам или демек глумам некој авторитет.....ама сериозно у таква ситуација за живот и смрт би се работело, така да немојте премногу лесно да ги зимате за здраво видеата, базирани се на булшит спинови и псевдонаука. Што е до мене, се тоа треба да иде позади решетки.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.664
Предупредување за сите што ќе го гледаат видеата на каналот кој го постираше @Anon 2 пати да размислат пред да применат било кој совет, типот препорачува 12 грама содиум на ден, буквално се работи за тотален кето/лоу карб фрик. Ако некој има висок притисок, да не помисли нешто слично на тоа да направи, не сакам да искочи дека драматизирам или демек глумам некој авторитет.....ама сериозно у таква ситуација за живот и смрт би се работело, така да немојте премногу лесно да ги зимате за здраво видеата, базирани се на булшит спинови и псевдонаука. Што е до мене, се тоа треба да иде позади решетки.
Ти си веган фрик со булшит спинови и псевдонаука.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.205
Поени од реакции
7.739
Го следам овој канал има стварно добро монтирани видеа и самиот лик кој го чита текстот има многу добар радиофоничен глас.

Retimpo production - Македонски јутјуб канал на кој има исти концепт видеа како овој Top tv но во последниот период се префрлија на вдеа со совети и трикови за оние кој сакаат да снимаат на Јутјуб малку попрофесионално. Вреди да се следи овој канал.

BonnoTV - Македонски јутјуб канал на едно дете Борнео Седеу Нишевиќ кој снима влогови, разно разни челенџи и други интересни видео клипови
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Незнам колку го знаете овој: https://www.youtube.com/user/msadaghd
Али човекот едно што се разбира многу од електроника,туку друго што се го фаќа струја(не вистински)и што со тоа е многу смешен.Погледнете некои од неговите постари видеа и ке изнасмеете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom