Work and travel USA

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Од денеска мислам почнаа интервјуата во амбасада, сите денес што биле сите земале виза, и тоа многу лесно. :)
Да, таква информација добив и јас. Па и ние другите вака лесно да пројдеме.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
на 9 април у амбасада:D
гуд лак :D

ај од оние кои веќе биле :)
дали, и колку успеавте да си ги повратите парите?
сеа, зборам за рационално штедење, а не да се понашате ко Хју Хефнер :)

олсоу, ако некој/а не го мрзи да пише реферати, нека ми пише во инбокс што како ..ме интересира СЕ! од избирање на агенција, па се до пристигање, заедно со цени, и сл. :)

:*
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.470
Поени од реакции
13.963
Честито ... што прашања те прашаа
Фала..

Ме прашаа каде ќе одиш да работиш, дали си запознаен со твоите права, што студираш, што планираш после студирањето, која година си, брат или сестра дали имаш, ако имаш што прават тие, и тоа.. На крајот гледам само дека ми го враќа индексот и тие потврдите, а не и пасошот, и не ни го разбрав што ми рече. :)

На другиот шалтер како што слушнав ги прашуваа нешто и одговараа само со јес и ноу, јас кај што бев на овој повеќе прашуваше, мада во глобала сите тоа ги прашуваше и многу лесно, јас се плашев зошто не знам многу многу англиски, ама штом јас поминав секој барем малку што знае може да помине. :)
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
Фала..

Ме прашаа каде ќе одиш да работиш, дали си запознаен со твоите права, што студираш, што планираш после студирањето, која година си, брат или сестра дали имаш, ако имаш што прават тие, и тоа.. На крајот гледам само дека ми го враќа индексот и тие потврдите, а не и пасошот, и не ни го разбрав што ми рече. :)

На другиот шалтер како што слушнав ги прашуваа нешто и одговараа само со јес и ноу, јас кај што бев на овој повеќе прашуваше, мада во глобала сите тоа ги прашуваше и многу лесно, јас се плашев зошто не знам многу многу англиски, ама штом јас поминав секој барем малку што знае може да помине. :)
хаха епа супер и каде ке одиш
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
Има некој што ќе оди во Grand Island (New York State)? Тоа е во околината на водопадите на Нијагара.
 
Член од
27 март 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
А едно прашање за у амбасада. Дали ти кажуваат веднаш дали си ја добил визата или треба да чекаш?
odma ti kazvat
--- надополнето: 27 март 2012 во 00:37 ---
Ima nekoj za na 11ti za vo ambasada ???
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
  • Kolku e avionska karta povratna do Severna Dakota
Ние ја купивме за 700 евра повратна - Софија-Чикаго/Њујорк-Софија
--- надополнето: 27 март 2012 во 01:10 ---
Може, ама треба ептен да ти се поклопат коцките, треба таму каде што даваат потврди за редовни студенти, да имаш врски, и да ти дадат потврда дека си редовен студент, иако си вонреден. За ова сум сигурен дека е така, бидејќи јас кога аплицирав со мене беше и еден другар кој е редовен, и ова му го рекоа. Е сеа не памтам баш точно бидејќи беше пред 2 месеци, му рекоа и во индексот да не ти стои никаде дека си редовен студент, во некои индекси не пишувало дали си редовен или вонреден.

Ако ти дадат потврда за редовен студент, ако во индекс не ти пишува нешто такво, слободно аплицирај, мислам дека нема за што да те одбијат. Иначе ова му го кажаа во Викинг, а исто ми кажа прашал уште во 2-3 агенции, истото му го кажале..
Во мојот индекс не пишува дали сум редовна или вонредна, но добив потврда од факултет дека сум редовна. Ако во индексот не ти пишува каков статус имаш и ако фалсификуваш потврда, и ако не те фатат.... ;)
--- надополнето: 27 март 2012 во 01:11 ---
А едно прашање за у амбасада. Дали ти кажуваат веднаш дали си ја добил визата или треба да чекаш?
Ако не ти го вратат пасошот... си добил :)
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
Член од
26 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
Имам едно прашање за тие што веќе беа на интервју да ми кажат што виделе и чуле:)Значи прва година на (државен-економски)факс сум,имам положено 3/4 предмети од прв семестар,сосема солидно го владеам англискиот(10ка имам и тоа си го сметам за предност) и веќе имам потпишано договор со работодавецот во САД.
Е сега знам дека можда по 120 пат е прашањево ама ме интересира од тие што веќе биле во амбасада од лично искуство да ми кажат дали би имал проблем со добивање на виза?:)Фала ви однапред и дај Боже сите да си добиеме визи!
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.470
Поени од реакции
13.963
Имам едно прашање за тие што веќе беа на интервју да ми кажат што виделе и чуле:)Значи прва година на (државен-економски)факс сум,имам положено 3/4 предмети од прв семестар,сосема солидно го владеам англискиот(10ка имам и тоа си го сметам за предност) и веќе имам потпишано договор со работодавецот во САД.
Е сега знам дека можда по 120 пат е прашањево ама ме интересира од тие што веќе биле во амбасада од лично искуство да ми кажат дали би имал проблем со добивање на виза?:)Фала ви однапред и дај Боже сите да си добиеме визи!
Јас сум прва година, 3/5 испити имам положено од прв семестар, англискиот и не го владеам баш многу (со 7ца ми е положен), имав исто потпишано договор со работодавец, и добив виза без проблем. :) Мислам дека нема да ти прават проблем и тебе. :) Со среќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom