Work and travel USA

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
- Гледам не викаат преваранти, Delinda, лично рече дека јас сум бил водач на банда и сум ја зезнал и не сум можел работа да и најдам, тоа е инаку во периодот кога не бев во Македонија и кога регрутацијата ја водеа две девојки.Како е тоа можно ако не сум бил тука?Второ јас ретко правам регрутација и ако дошла кај нас никогаш немала прилика да ме види мене. Точно ги знам сите муштерии кои стапнале кај нас и ниту еден нема да се пријавил, а да не добил работа или да бил одбиен. Сите кои се пријавиле биле на програмата. Јасно ми е дека ова се се постови од луѓе кои се засегнати со нашата поштена работа, нашата се поголема популарност и кои највероватно им припаѓаат на конкуренцијата.
Не не Делинда не рече дека си ја зезнал, Делинда замина преку ЗИП за да шета. Фала му на ЗИП ама никогаш повеќе.

А ти мил мој Деан К не туку ги лажи луѓето дека не си бил во МК кога лично ти ме пречека во канцеларијата во ТЦ Бисер на кат, одма од лева страна...ОК, не добивав mail ови од тебе туку од некоја си Бранка со исто презиме како твоето. Баш ми е гајле мене. НО ТИ ЛИЧНО ме пречека во канцеларија и ми кажа дека не прифаќате студенти кои се прва год. на факултет. Кога ти кажав дека во ЗИП ме прифатиле и само барам работна понуда за да одам кај нив на селф, тогаш рече епа ај тогаш и ние не ти правиме проблеми.

А може и ќе ти текне на мене, затоа што на крај ми ги рефундираше парите, па гарант ти стојам во евиденција.

Што се однесува до Делинда, можам со сигурност да ти кажам дека повеќе на W&T нема да заминам никогаш. Мисијата си ја исполнив, кратко ама слатко време поминато со внуките и со неколку срби. Ги жалев оние што беа дојдени во Њујорк да работат, од причина што платите што вашите работодавци ги нудат не се доволни ни за јадење а не па за спиење.

Делинда здравје 2012 фаќа друг правец и ич око нема да ми трепне.

Што се однесува на твојата богата образовна кариера, смешно ми е, се испофали. Таму дипломирав ваму дипломирав. Тоа не е воопшто важно кога станува збор за W&T програмите. Ти си бил таму студент, а не работник за 7 долари по саат.

Ребрендирањето на твојата канцеларија во Бисер (пардон, лепење на неколку лепенки INTRAX MACEDONIA) е многу несериозна работа. Пред се, во денешно време клиентите се запознаваат со вашата работа преку веб страната, а вашата страна е мизерна.

Ете така. Јас сум успешен(на) бизнисмен(ка) и тоа најверојатно поуспешна од тебе, па никаде не се испофалив. Не сум дипломирала сеуште поради заебаните предмети на факс, немам ни желба. Ми скурчи од МК, се едно исто па исто па решив да уживам во Њујорк. Вие не успеавте да ми ја исполните желбата и тоа за мои пари. Тоа ве прави неуспешни. Марфи кај мене не постои, а ти се обидуваше токму спротивното да ми го продадеш. Епа Марфи знае и да те заебе. Затоа Делинда избра друга агенција за целокупната програма (ЗИП) која ми го обезбеди она што јас го сакав. Е за мене беше успешна. Тоа што на крај Влатко им соопшти лоши вести на девојките што требаше да одат во некој друг град, мене ич не ме засегна. Можев слободно да им ја дадам мојата работна понуда и онака не ми требаше.

Несрдечен поздрав со желби за побрзо исполнување на вашите 500 работни понуди (читај - пропаѓање)

ДЕЛИНДА (плукачот на "добри" бизнисмени)

Патем еве едно интересно линкче .. ќе ви користи можеби...

http://www.nytimes.com/2011/11/09/us/work-program-for-foreign-students-will-not-expand-during-review.html?_r=1
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
2
Дајте нешто за Европа. Германија поточно.

Стварно не ми е јасно, што толку сите сакате да одите во Америка.
Америка е за губитници.

Златна Германија е на два саати од вас.
Има ли некоја агенција да посредува за Германија. И да се жалат сите од неа
дајте ми ја со име да одам да се пријавам. Нигде неможам да најдам за Германија
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
1
Дајте нешто за Европа. Германија поточно.

Стварно не ми е јасно, што толку сите сакате да одите во Америка.
Америка е за губитници.

Златна Германија е на два саати од вас.
Има ли некоја агенција да посредува за Германија. И да се жалат сите од неа
дајте ми ја со име да одам да се пријавам. Нигде неможам да најдам за Германија
Другар Јас сум за во Шведска или Норвешка.
Добри пари. Добри жени. Блиску до Македонија. Мислам не е 15 саати како до Америка.
Се прашувам кој будала седи 15 саати во авион. Имав другар отиде за Норвешка супер заработува.
Ама илегално отиде. Е сега мене ми треба легално. Ако некој знае нешто нека јави.

Само немој Delinda да ми одговара на ова пошто форумов е 90% Delinda колку што читав, она се знае, сегде била, сите ги знае, без љутење . Ми се смачи да ја читам додека ги прелистував сите страни од форумов.

Значи барам некој што стварно бил у Норвешка, работел таму легално и на студентска размена.
И да не е Норвешка, нека биде некоја скандинавска земја. Нека ми пише како и што направил.
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
2
Другар Јас сум за во Шведска или Норвешка.
Добри пари. Добри жени. Блиску до Македонија. Мислам не е 15 саати како до Америка.
Се прашувам кој будала седи 15 саати во авион. Имав другар отиде за Норвешка супер заработува.
Ама илегално отиде. Е сега мене ми треба легално. Ако некој знае нешто нека јави.

Само немој Delinda да ми одговара на ова пошто форумов е 90% Delinda колку што читав, она се знае, сегде била, сите ги знае, без љутење . Ми се смачи да ја читам додека ги прелистував сите страни од форумов.

Значи барам некој што стварно бил у Норвешка, работел таму легално и на студентска размена.
И да не е Норвешка, нека биде некоја скандинавска земја. Нека ми пише како и што направил.
За жени незнам али мажите им се ок :)
Рано станав и гледам некој бара за Норвешка па се рег да помогнам.
Инаку дајте мењајте име на форумов нека биде општо за работа низ цел свет, што
само Америка. Мислам карта за Америка е 800 еур минимум, карта за Норвешка е 200
Па со тие 600 ќе седите минимум 7 дена во Норвешка без работа. Многу сме глупи ние
студентите по некогаш нели?

Него да ти одговорам еве, и не сум Delinda, немој да мислиш дека сум она само со друг nick:vozbud:
Се извинувам не мислев да вреѓам ама како и тебе гледам дека скапува овде и одговара на сите и све живо знае, критикува. Oтишла во Њујорк и господ за м*** го фатила.
Епа јас бев во Осло што е најубав град на светот.
Може кога ќе дојде до 1000 постови ќе го сменат имево на темава во Delinda ќе ви помогне.

Ќе одиш во агенција Контекст во центар и ќе се пријавиш за aupair ама за во Норвешка, сега не се смеј, знам дека си машко ама тоа не е проблем за Европа, незнам за америка али гарант Delinda знае :tapp:

Ќе бараш 6 месеци да бидеш аупаир, а ќе ти дадат 1 год работна виза без проблем. После 6 месеци си наоѓаш работа во ресторан и се заработува многу. Јас заработив околу 20.000 еур се на се. Од кои 5.000 првите 6 месеци, бидејќи норвежаните плаќаат бакшиш дури и на аупаир. После 6 месеци во ресторан како келнер и на шанк во кафич уште 15.000 еур. Се изнашетав потрошив 10.000 еур, кај не бев низ Европа и се вратив дома со 10.000 еур.

Е ај некој нека ми каже дека бил во Америка и дека се вратил со толку пари. Значи евра не долари.
И ја молам delinda да не ми реплицира бидејќи непланирам да и одговарам на нејзините искомплексирани постови. Ја да бев админ на овие форуми би те отстранила одамна. Али луѓево те трпат тука алал да им е, ги жалам:(.
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
1
За жени незнам али мажите им се ок :)
Рано станав и гледам некој бара за Норвешка па се рег да помогнам.
Инаку дајте мењајте име на форумов нека биде општо за работа низ цел свет, што
само Америка. Мислам карта за Америка е 800 еур минимум, карта за Норвешка е 200
Па со тие 600 ќе седите минимум 7 дена во Норвешка без работа. Многу сме глупи ние
студентите по некогаш нели?

Него да ти одговорам еве, и не сум Delinda, немој да мислиш дека сум она само со друг nick:vozbud:
Се извинувам не мислев да вреѓам ама како и тебе гледам дека скапува овде и одговара на сите и све живо знае, критикува. Oтишла во Њујорк и господ за м*** го фатила.
Епа јас бев во Осло што е најубав град на светот.
Може кога ќе дојде до 1000 постови ќе го сменат имево на темава во Delinda ќе ви помогне.

Ќе одиш во агенција Контекст во центар и ќе се пријавиш за aupair ама за во Норвешка, сега не се смеј, знам дека си машко ама тоа не е проблем за Европа, незнам за америка али гарант Delinda знае :tapp:

Ќе бараш 6 месеци да бидеш аупаир, а ќе ти дадат 1 год работна виза без проблем. После 6 месеци си наоѓаш работа во ресторан и се заработува многу. Јас заработив околу 20.000 еур се на се. Од кои 5.000 првите 6 месеци, бидејќи норвежаните плаќаат бакшиш дури и на аупаир. После 6 месеци во ресторан како келнер и на шанк во кафич уште 15.000 еур. Се изнашетав потрошив 10.000 еур, кај не бев низ Европа и се вратив дома со 10.000 еур.

Е ај некој нека ми каже дека бил во Америка и дека се вратил со толку пари. Значи евра не долари.
И ја молам delinda да не ми реплицира бидејќи непланирам да и одговарам на нејзините искомплексирани постови. Ја да бев админ на овие форуми би те отстранила одамна. Али луѓево те трпат тука алал да им е, ги жалам:(.
Немој да ве буни што ми е никот герман, јас не нудам работа за германија така се викам. Си го заборавив стариот па морав да се регистрирам со нов.
Него за Германија се правеше муабет јас бев таму има слична програма како што е оваа за Америка за студенти. Одиш и работиш сезонска работа. Јас работев во Франкфурт во еден мал хотел, но реално многу се заработува. Надвор од моите очекувања. Животот во еу е скап како и животот сегде. Но еве реално јас на смена земав околу 100 еур, дел дневница дел бакшиш од гостите. Плус спиев во самиот хотел имаше 62 соби. Значи бидејќи секој ден ми беше работен освен недела заработував некаде околу 2.700 еур месечно со платено спиење и јадење во хотелот. За 5 месеци колку што бев таму заработив 13.500 еур. Бидејќи се беше платено, само 4.000 потрошив месеците таму и се вратив дома со мислам 9.000 еур.

Е сега и на Аљаска да одиш не можеш да заработиш толку пари. Највероватно delinda знае гледам и за Аљаска она пишувала, УФ! Шала на страна ја бев пред две години во Германија и тоа преку една агенција во Србија, баш ги барам да видам каде ми се запишани ако ги најдам ќе ви пишам. Ама нема врска што сте од Македонија ќе одите на интервју во Белград ќе се пријавите и готово. Или барајте на интернет српски агенции за Германија што посредуваат.

Инаку во Франкфурт секој втор збори српски или македонски :)И јас се изненадив.

Така да проблеми со јазик нема, не треба да знаете незнам како германски. Мене шефот ми беше србин на пример.
Се согласувам во Европа е подобро. Многу е поблиску. Поевтино е и до дома да се јавиш а камоли за нешто друго. Франкфурт е огромен град има се за секого, и аеродромот е блиску;)

Незнам што се случи со нашиов народ што толку сака да оди за Америка. Па таму што ќе видите црнци само има. Не сум бил никогаш нема ни да одам. Можда девојкиве тука што неможат дечко да си најдат како delinda на пример одат таму да најдат некој, па кој се омажи се омажи кој не назад сиктер у македонија и тука без дечко седат на форум и пишуваат. Ја спомнувам нејзе бидејќи гледам дека живот нема, а има и други забегани фаци по форумов што само седат тука. После немале дечко е ај сега ќе одиме црнци да бркаме. реално америка не ви треба, црнци има и во Германија, Франција и било каде во еу, али ако сте ружни и тоа е причината што не сте си нашле дечко тогаш и Европа ви џабе имате агенции што ќе ви средат за брак во австралија и тоа со македонец.
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Не не Делинда не рече дека си ја зезнал, Делинда замина преку ЗИП за да шета. Фала му на ЗИП ама никогаш повеќе.

А ти мил мој Деан К не туку ги лажи луѓето дека не си бил во МК кога лично ти ме пречека во канцеларијата во ТЦ Бисер на кат, одма од лева страна...ОК, не добивав mail ови од тебе туку од некоја си Бранка со исто презиме како твоето. Баш ми е гајле мене. НО ТИ ЛИЧНО ме пречека во канцеларија и ми кажа дека не прифаќате студенти кои се прва год. на факултет. Кога ти кажав дека во ЗИП ме прифатиле и само барам работна понуда за да одам кај нив на селф, тогаш рече епа ај тогаш и ние не ти правиме проблеми.

А може и ќе ти текне на мене, затоа што на крај ми ги рефундираше парите, па гарант ти стојам во евиденција.

Што се однесува до Делинда, можам со сигурност да ти кажам дека повеќе на W&T нема да заминам никогаш. Мисијата си ја исполнив, кратко ама слатко време поминато со внуките и со неколку срби. Ги жалев оние што беа дојдени во Њујорк да работат, од причина што платите што вашите работодавци ги нудат не се доволни ни за јадење а не па за спиење.

Делинда здравје 2012 фаќа друг правец и ич око нема да ми трепне.

Што се однесува на твојата богата образовна кариера, смешно ми е, се испофали. Таму дипломирав ваму дипломирав. Тоа не е воопшто важно кога станува збор за W&T програмите. Ти си бил таму студент, а не работник за 7 долари по саат.

Ребрендирањето на твојата канцеларија во Бисер (пардон, лепење на неколку лепенки INTRAX MACEDONIA) е многу несериозна работа. Пред се, во денешно време клиентите се запознаваат со вашата работа преку веб страната, а вашата страна е мизерна.

Ете така. Јас сум успешен(на) бизнисмен(ка) и тоа најверојатно поуспешна од тебе, па никаде не се испофалив. Не сум дипломирала сеуште поради заебаните предмети на факс, немам ни желба. Ми скурчи од МК, се едно исто па исто па решив да уживам во Њујорк. Вие не успеавте да ми ја исполните желбата и тоа за мои пари. Тоа ве прави неуспешни. Марфи кај мене не постои, а ти се обидуваше токму спротивното да ми го продадеш. Епа Марфи знае и да те заебе. Затоа Делинда избра друга агенција за целокупната програма (ЗИП) која ми го обезбеди она што јас го сакав. Е за мене беше успешна. Тоа што на крај Влатко им соопшти лоши вести на девојките што требаше да одат во некој друг град, мене ич не ме засегна. Можев слободно да им ја дадам мојата работна понуда и онака не ми требаше.

Несрдечен поздрав со желби за побрзо исполнување на вашите 500 работни понуди (читај - пропаѓање)

ДЕЛИНДА (плукачот на "добри" бизнисмени)

Патем еве едно интересно линкче .. ќе ви користи можеби...

http://www.nytimes.com/2011/11/09/us/work-program-for-foreign-students-will-not-expand-during-review.html?_r=1
Zdravo
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
1
Немој да ве буни што ми е никот герман, јас не нудам работа за германија така се викам. Си го заборавив стариот па морав да се регистрирам со нов.
Него за Германија се правеше муабет јас бев таму има слична програма како што е оваа за Америка за студенти. Одиш и работиш сезонска работа. Јас работев во Франкфурт во еден мал хотел, но реално многу се заработува. Надвор од моите очекувања. Животот во еу е скап како и животот сегде. Но еве реално јас на смена земав околу 100 еур, дел дневница дел бакшиш од гостите. Плус спиев во самиот хотел имаше 62 соби. Значи бидејќи секој ден ми беше работен освен недела заработував некаде околу 2.700 еур месечно со платено спиење и јадење во хотелот. За 5 месеци колку што бев таму заработив 13.500 еур. Бидејќи се беше платено, само 4.000 потрошив месеците таму и се вратив дома со мислам 9.000 еур.

Е сега и на Аљаска да одиш не можеш да заработиш толку пари. Највероватно delinda знае гледам и за Аљаска она пишувала, УФ! Шала на страна ја бев пред две години во Германија и тоа преку една агенција во Србија, баш ги барам да видам каде ми се запишани ако ги најдам ќе ви пишам. Ама нема врска што сте од Македонија ќе одите на интервју во Белград ќе се пријавите и готово. Или барајте на интернет српски агенции за Германија што посредуваат.

Инаку во Франкфурт секој втор збори српски или македонски :)И јас се изненадив.

Така да проблеми со јазик нема, не треба да знаете незнам како германски. Мене шефот ми беше србин на пример.
Се согласувам во Европа е подобро. Многу е поблиску. Поевтино е и до дома да се јавиш а камоли за нешто друго. Франкфурт е огромен град има се за секого, и аеродромот е блиску;)

Незнам што се случи со нашиов народ што толку сака да оди за Америка. Па таму што ќе видите црнци само има. Не сум бил никогаш нема ни да одам. Можда девојкиве тука што неможат дечко да си најдат како delinda на пример одат таму да најдат некој, па кој се омажи се омажи кој не назад сиктер у македонија и тука без дечко седат на форум и пишуваат. Ја спомнувам нејзе бидејќи гледам дека живот нема, а има и други забегани фаци по форумов што само седат тука. После немале дечко е ај сега ќе одиме црнци да бркаме. реално америка не ви треба, црнци има и во Германија, Франција и било каде во еу, али ако сте ружни и тоа е причината што не сте си нашле дечко тогаш и Европа ви џабе имате агенции што ќе ви средат за брак во австралија и тоа со македонец.
Друже,

Молим те најди го тој линк или адреса од таа агенција преку која си бил во Србија и стави го тука.
Очајно барам агенција да одам во Германија.
Сите се фалат од Германија.
Одлично зборам германски.
Кажи ми за виза која е процедурата, знам дека треба виза за работа.
Или можда грешам, да не не треба работна виза за во Германија.
Дали ти беше платено осигурувањето?
Колку ти траеше визата?
Дали ти правеа проблем на влез во Германија?
Дали можеш да ја смениш работата ако не ти се допаѓа.

Ај те молам ако го најдеш тој линк те частам што сакаш
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Немој да ве буни што ми е никот герман, јас не нудам работа за германија така се викам. Си го заборавив стариот па морав да се регистрирам со нов.
Него за Германија се правеше муабет јас бев таму има слична програма како што е оваа за Америка за студенти. Одиш и работиш сезонска работа. Јас работев во Франкфурт во еден мал хотел, но реално многу се заработува. Надвор од моите очекувања. Животот во еу е скап како и животот сегде. Но еве реално јас на смена земав околу 100 еур, дел дневница дел бакшиш од гостите. Плус спиев во самиот хотел имаше 62 соби. Значи бидејќи секој ден ми беше работен освен недела заработував некаде околу 2.700 еур месечно со платено спиење и јадење во хотелот. За 5 месеци колку што бев таму заработив 13.500 еур. Бидејќи се беше платено, само 4.000 потрошив месеците таму и се вратив дома со мислам 9.000 еур.

Е сега и на Аљаска да одиш не можеш да заработиш толку пари. Највероватно delinda знае гледам и за Аљаска она пишувала, УФ! Шала на страна ја бев пред две години во Германија и тоа преку една агенција во Србија, баш ги барам да видам каде ми се запишани ако ги најдам ќе ви пишам. Ама нема врска што сте од Македонија ќе одите на интервју во Белград ќе се пријавите и готово. Или барајте на интернет српски агенции за Германија што посредуваат.

Инаку во Франкфурт секој втор збори српски или македонски :)И јас се изненадив.

Така да проблеми со јазик нема, не треба да знаете незнам како германски. Мене шефот ми беше србин на пример.
Се согласувам во Европа е подобро. Многу е поблиску. Поевтино е и до дома да се јавиш а камоли за нешто друго. Франкфурт е огромен град има се за секого, и аеродромот е блиску;)

Незнам што се случи со нашиов народ што толку сака да оди за Америка. Па таму што ќе видите црнци само има. Не сум бил никогаш нема ни да одам. Можда девојкиве тука што неможат дечко да си најдат како delinda на пример одат таму да најдат некој, па кој се омажи се омажи кој не назад сиктер у македонија и тука без дечко седат на форум и пишуваат. Ја спомнувам нејзе бидејќи гледам дека живот нема, а има и други забегани фаци по форумов што само седат тука. После немале дечко е ај сега ќе одиме црнци да бркаме. реално америка не ви треба, црнци има и во Германија, Франција и било каде во еу, али ако сте ружни и тоа е причината што не сте си нашле дечко тогаш и Европа ви џабе имате агенции што ќе ви средат за брак во австралија и тоа со македонец.
Друже,

Молим те најди го тој линк или адреса од таа агенција преку која си бил во Србија и стави го тука.
Очајно барам агенција да одам во Германија.
Сите се фалат од Германија.
Одлично зборам германски.
Кажи ми за виза која е процедурата, знам дека треба виза за работа.
Или можда грешам, да не не треба работна виза за во Германија.
Дали ти беше платено осигурувањето?
Колку ти траеше визата?
Дали ти правеа проблем на влез во Германија?
Дали можеш да ја смениш работата ако не ти се допаѓа.

Ај те молам ако го најдеш тој линк те частам што сакаш
Brat drugar mi sega me razbudi da ne go pcujam mi vika stanuvaj najdov nesto za Germanija.
Ej pod drvo i kamen barame za germanija. Ja znam mnogu sto otidoa onaka turisticki i ostanaa tamu
Ama strav mi e taka. Daj nesto legalno. Ja ke batalam fakultet ne mi odi sto da prais.
Ali mi trebaat pari. Ova makedonijava za nisto ne ja biva.

Daj ziti se potrudi se najdi ja taa agencija od Srbija. Ako ne kazi kade da barame, kako se vikase ako se sekavas.
Ako nekoj bilo koj znae agencija tuka kaj nas da nudi za germanija abe i 100 da se zaebale ve molam pisete ja, ke odam ja ako mi se bendisa ke se prijavam.

Stvarno site agencii nudat samo za amerika. Dajte ve molam nesto za Germanija.

Koj ke mi pomogne prvite 100 zaraboteni evra u plik ke mu gi pratam po posta.

Druze mi ja razubavi nedelava da znaes. Pozdrav(y)
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Brat drugar mi sega me razbudi da ne go pcujam mi vika stanuvaj najdov nesto za Germanija.
Ej pod drvo i kamen barame za germanija. Ja znam mnogu sto otidoa onaka turisticki i ostanaa tamu
Ama strav mi e taka. Daj nesto legalno. Ja ke batalam fakultet ne mi odi sto da prais.
Ali mi trebaat pari. Ova makedonijava za nisto ne ja biva.

Daj ziti se potrudi se najdi ja taa agencija od Srbija. Ako ne kazi kade da barame, kako se vikase ako se sekavas.
Ako nekoj bilo koj znae agencija tuka kaj nas da nudi za germanija abe i 100 da se zaebale ve molam pisete ja, ke odam ja ako mi se bendisa ke se prijavam.

Stvarno site agencii nudat samo za amerika. Dajte ve molam nesto za Germanija.

Koj ke mi pomogne prvite 100 zaraboteni evra u plik ke mu gi pratam po posta.

Druze mi ja razubavi nedelava da znaes. Pozdrav(y)
Друже,

Молим те најди го тој линк или адреса од таа агенција преку која си бил во Србија и стави го тука.
Очајно барам агенција да одам во Германија.
Сите се фалат од Германија.
Одлично зборам германски.
Кажи ми за виза која е процедурата, знам дека треба виза за работа.
Или можда грешам, да не не треба работна виза за во Германија.
Дали ти беше платено осигурувањето?
Колку ти траеше визата?
Дали ти правеа проблем на влез во Германија?
Дали можеш да ја смениш работата ако не ти се допаѓа.

Ај те молам ако го најдеш тој линк те частам што сакаш
Немој да ве буни што ми е никот герман, јас не нудам работа за германија така се викам. Си го заборавив стариот па морав да се регистрирам со нов.
Него за Германија се правеше муабет јас бев таму има слична програма како што е оваа за Америка за студенти. Одиш и работиш сезонска работа. Јас работев во Франкфурт во еден мал хотел, но реално многу се заработува. Надвор од моите очекувања. Животот во еу е скап како и животот сегде. Но еве реално јас на смена земав околу 100 еур, дел дневница дел бакшиш од гостите. Плус спиев во самиот хотел имаше 62 соби. Значи бидејќи секој ден ми беше работен освен недела заработував некаде околу 2.700 еур месечно со платено спиење и јадење во хотелот. За 5 месеци колку што бев таму заработив 13.500 еур. Бидејќи се беше платено, само 4.000 потрошив месеците таму и се вратив дома со мислам 9.000 еур.

Е сега и на Аљаска да одиш не можеш да заработиш толку пари. Највероватно delinda знае гледам и за Аљаска она пишувала, УФ! Шала на страна ја бев пред две години во Германија и тоа преку една агенција во Србија, баш ги барам да видам каде ми се запишани ако ги најдам ќе ви пишам. Ама нема врска што сте од Македонија ќе одите на интервју во Белград ќе се пријавите и готово. Или барајте на интернет српски агенции за Германија што посредуваат.

Инаку во Франкфурт секој втор збори српски или македонски :)И јас се изненадив.

Така да проблеми со јазик нема, не треба да знаете незнам како германски. Мене шефот ми беше србин на пример.
Се согласувам во Европа е подобро. Многу е поблиску. Поевтино е и до дома да се јавиш а камоли за нешто друго. Франкфурт е огромен град има се за секого, и аеродромот е блиску;)

Незнам што се случи со нашиов народ што толку сака да оди за Америка. Па таму што ќе видите црнци само има. Не сум бил никогаш нема ни да одам. Можда девојкиве тука што неможат дечко да си најдат како delinda на пример одат таму да најдат некој, па кој се омажи се омажи кој не назад сиктер у македонија и тука без дечко седат на форум и пишуваат. Ја спомнувам нејзе бидејќи гледам дека живот нема, а има и други забегани фаци по форумов што само седат тука. После немале дечко е ај сега ќе одиме црнци да бркаме. реално америка не ви треба, црнци има и во Германија, Франција и било каде во еу, али ако сте ружни и тоа е причината што не сте си нашле дечко тогаш и Европа ви џабе имате агенции што ќе ви средат за брак во австралија и тоа со македонец.
Pozdrav momci,

Se nadevam jas ke mozam da vi pomognam so Germanija :

Ova e za vizata:

Germany Visa Information
Citizens of European (EEA) Member Countries are able to live and work in Germany without a visa or work permit.
Non EU nationals wishing to live and work in Germany must apply for a work permit and residence permit.
A Working Holiday Visa is available to citizens of Australia, New Zealand, Canada And Japan.
There are no work visa or permit restrictions in Germany for voluntary work.
Germany is a member of the Schengen countries. The 15 Schengen countries are: Austria, Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Iceland, Italy, Greece, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Spain and Sweden. With a Schengen visa, you may enter one country and travel freely throughout the Schengen zone.
Schengen Visa Information
Nationals of certain countries can visit Germany for up to three months without a visa, these are listed at the website of the German Foreign Office
If you intend to visit Germany, on holiday, a business trip, to study, work, volunteer or as an emigrant you should get up to date and accurate information from the official website of the German Foreign Office
Germany Working Holiday Visa Information
International Working Holiday And Temporary Work Visa Chart
Visa First Visa First Offer An Assistance Service, Organising Schengen Visas
For up to date information on visa requirements, you can also check with the Embassy or Consulate of Germany before you travel.

Generalno mozes da otides turisticki da si najdes rabota ali ne smees da raboti bez da apliciras za rabotna viza posto ako te fatat deportishn ne ti gine.

Work & Travel Germany - Summer
Council Exchanges
Visit their Web Site




Location: *Various Cities* - Germany
Work Site:
Highlights: Work & Travel Germany offers American students a unique opportunity to develop international career ...
Language Spoken: German
Included: Other
Paid:
Description: Work & Travel Germany offers American students a unique opportunity to develop international career skills and explore Europe at the same time. Work & Travel Germany consists of two programs that differ in length and pre-departure requirements. Work & Travel Germany: Summer makes it easy for participants to work casual jobs, while Work & Travel Germany: Internship assists students who have the ...
This listing is part of PlanetEdu's International Jobs category.

Eve ti edna agencija. Vidis programata se vika isto Work & Travel zatoa gi molam adminite da ja smenat temava samo vo Work & Travel za da imame kaj da pisuvame i za Evropa.


Germany has never been famous for welcoming foreign workers, except those who clean toilets and lay bricks, jobs most Germans consider far beneath them. The development of the EU and the lowering of visa restrictions have changed all that. When prospective workers had to apply for work visas from their home countries, they now can do it all in Germany. Getting a work visa is not that complicated any more; you only need a contract or a written guarantee of work. Basically, if you have something to offer the Germany economy, you will get a permit quite easily.
Teaching English is of course a practical solution, and a quick means a establishing yourself in a town or city, getting all the right stamps and paperwork. Working in the hospitality industry is also possible, as is getting involved in sightseeing and tourism. But be warned, the local authorities consider under the table work, Schwarzarbeit, a serious offence, so try to stay as legitimate as possible.
The cities offer more working opportunities than the villages, but the cost of living is higher. In terms of rents and living costs, Berlin is Germany’s cheapest city, and you can live there quite well on $800 a month. Unfortunately, Berlin has unemployment problems and Germans are normally preferred over foreigners when jobs are scarce.
Au pair work is common, especially for English native speakers, as is tutoring. Qualifications are important, more than experience, when applying for higher level positions. Germany is currently a trendy place to do internships in international companies, and sometimes these internships turn into full time jobs.
(Editor’s note: Germany has also been a popular target for illegal street merchants -although they’re often promptly moved on or thrown out, the turnover is so high as to make it worthwhile.)
Check out the Work for Travelers section
and the Jobs Abroad Guide

E ova gore ti e kljucno vidis i bez agencija ides si naogas rabota, aplicirias za viza i top.
Ali ako si za bez rizik probaj na internet ima mnogu agencii.

Za zal neznam niedna od mk. Ako nekoj znae neka pise
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Znachi ova se odnesuva na ovaa Delinda, a vredi i site da go procitaat kako bi znaele koja e Delinda.
Znachi ke pocnam so toa deka osven od moabeti po fax i sl. vo odnos na agenciite za work & travel programata, nemav nekoe lichno iskustvo. No zatoa Draga Delinda vo denesnicava site sto se interesiraat za bilo sto( pa i za programava za W&T)postoi internet i proverka na firmi i podatoci, proverka na destinacii, ceni itn.(da ne gnjavam kako gospogjica Delinda), pa ke doznaes mnogu poveke od bilo koj na forumov ( od tebe Delinda sigurno).
Pa isto kako i mnogu drugi sto gi procitale tvoite najbrojni komentari i mene mi se smachi da ja citam Delinda na sekoja strana. No za razlika od site drugi( barem ne vidov takov komentar i istrazuvanje) jas potrosiv mnogu vreme da procitam i prolistam poveke od pola strani na forumov, duri navrakajki se godina - dve nanazad.
Prv zaklucok e deka ZIP TRAVEL imaat mnogu los rejting od odamna, no sepak firmite sponzori uspeale da ja odrzat agencijata na noze (mislam deka ne gresam). Pa posle tolku vreme i oni resile da gi sutnat i da gi ostavat da propagaat (zborovi na mn luge nadvor od forumov a i golem broj na istiot). Gospogica Delinda pocna od mnogu iskusna devojka do studentka vo prva godina koja ja otkacuvaat vo agencija koja e vodena od sponzor koj ZIP TRAVEL go izgubile poradi neserioznost i glupiranje(od prviot na posledniot post). Inace ona se prosetala i se videla i znae i gi napaga site osven ZIP, pogotovo INTRAX Macedonia (bivsiot sponzor na ZIP) Za da na kraj izvedam zaklucok deka :
- Delinda e neoficijalen pretstavnik na ZIP TRAVEL( mozebi gresam, ama veruvam vo ova), za zal koj dodatno go unistuva i taka losiot ugled na ZIP TRAVEL
- Vtoro ne zavrsila fakultet (ili samo ne znaela sto da napise poveke) ne poradi profesorite tuku poradi nivoto na intelegencija koe go nema (nemoj da me svatis pogresno ama toa e od mnogu tvoi zborovi izvedeno)
- treto fino bi bilo da im se izvini na site nas( studenti) no i na firmite koi gi napaga( osven ZIP- samo tie se dobri spored nea i nikoj drug), a posebno Intrax (koi morav da gi proveram i da vidam sto e rabotava, a bravo i za toj Dean sto napisal eden i edinstven post sto dava prostor za interes), za popolnuvanje prostor na forumov so gluposti i prazni moabeti i prepukuvanja.
- Pa za na kraj da kazam deka osven ZIP TRAVEL, koj e uzasen i ocaen (a mnogu se soglasuvaat so ova), mozete slobodno da komunicirate so KUZUN, NAROM ili INTRAX( koi patem mozete kako i jas da gi proverite i da svatite deka Delinda e pretstavnik na ZIP koja se bori za opstanok i gi napaga site pogotovo tie koi im davale rabota i pari).

PA LUGE IZBEGNUVAJTE GI KOMENTARITE NA DELINDA (ke ve boli glava) i prijaten prestoj vo Amerika za site onie koi planiraat da odat.
A Delinda te molam ne mi odgovaraj na mojot post, dovolno mi e zgadeno od tebe i tvoite gluposti, a za razlika mozes slobodno da se javis vo ovie tri predlozeni agencii ili vo INTRAX vo Amerika da ti kazat koj e pretstavnik i kade(posto bez potreba gi prozivas lugeto koi mozebi najmnogu napravile za svojata kompanija za razlika od tebe sto nemas izgleda sto so sebe da pravis i pisuvas samo gluposti, dozvoluvajki da smenis vozrast, mislenja, ceni na programa i sl. vo tek na eden mesec).

Se nadevam nema da ja citam DELINDA poveke ili barem ke ja ogranicat so postovite(ona ne veruvam deka znae da se zatne, a se pofali i deka e opasen biznismen iako ne zavrsila ni faks, a mozda i ne i ni treba posto e naj naj naj pamentna -hahahahah- ova samo kaj nas moze da se sluci i da bide mozebi direktor bez obrazovanie.

Kako i da e DELINDA ni gi izreklamira site firmi kako kompetentni , a ja postavi ZIP TRAVEL kako naj ne sigurna opcija bez sponzori( a za viza se odi vo ambasada a ne vo ZIP).

Pozdrav na site i ne se zamarajte so se i sesto, poradi toa sto samite mozete najdobro, a najmalku vi treba nekoj kako imenuvanata osoba koja opsto pocnaa da ja izbegnuvaat lugevo na forumov( a ne veruvam deka i nadvor od nego nekoj ja opsti)
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
16
Znachi ova se odnesuva na ovaa Delinda, a vredi i site da go procitaat kako bi znaele koja e Delinda.
Znachi ke pocnam so toa deka osven od moabeti po fax i sl. vo odnos na agenciite za work & travel programata, nemav nekoe lichno iskustvo. No zatoa Draga Delinda vo denesnicava site sto se interesiraat za bilo sto( pa i za programava za W&T)postoi internet i proverka na firmi i podatoci, proverka na destinacii, ceni itn.(da ne gnjavam kako gospogjica Delinda), pa ke doznaes mnogu poveke od bilo koj na forumov ( od tebe Delinda sigurno).
Pa isto kako i mnogu drugi sto gi procitale tvoite najbrojni komentari i mene mi se smachi da ja citam Delinda na sekoja strana. No za razlika od site drugi( barem ne vidov takov komentar i istrazuvanje) jas potrosiv mnogu vreme da procitam i prolistam poveke od pola strani na forumov, duri navrakajki se godina - dve nanazad.
Prv zaklucok e deka ZIP TRAVEL imaat mnogu los rejting od odamna, no sepak firmite sponzori uspeale da ja odrzat agencijata na noze (mislam deka ne gresam). Pa posle tolku vreme i oni resile da gi sutnat i da gi ostavat da propagaat (zborovi na mn luge nadvor od forumov a i golem broj na istiot). Gospogica Delinda pocna od mnogu iskusna devojka do studentka vo prva godina koja ja otkacuvaat vo agencija koja e vodena od sponzor koj ZIP TRAVEL go izgubile poradi neserioznost i glupiranje(od prviot na posledniot post). Inace ona se prosetala i se videla i znae i gi napaga site osven ZIP, pogotovo INTRAX Macedonia (bivsiot sponzor na ZIP) Za da na kraj izvedam zaklucok deka :
- Delinda e neoficijalen pretstavnik na ZIP TRAVEL( mozebi gresam, ama veruvam vo ova), za zal koj dodatno go unistuva i taka losiot ugled na ZIP TRAVEL
- Vtoro ne zavrsila fakultet (ili samo ne znaela sto da napise poveke) ne poradi profesorite tuku poradi nivoto na intelegencija koe go nema (nemoj da me svatis pogresno ama toa e od mnogu tvoi zborovi izvedeno)
- treto fino bi bilo da im se izvini na site nas( studenti) no i na firmite koi gi napaga( osven ZIP- samo tie se dobri spored nea i nikoj drug), a posebno Intrax (koi morav da gi proveram i da vidam sto e rabotava, a bravo i za toj Dean sto napisal eden i edinstven post sto dava prostor za interes), za popolnuvanje prostor na forumov so gluposti i prazni moabeti i prepukuvanja.
- Pa za na kraj da kazam deka osven ZIP TRAVEL, koj e uzasen i ocaen (a mnogu se soglasuvaat so ova), mozete slobodno da komunicirate so KUZUN, NAROM ili INTRAX( koi patem mozete kako i jas da gi proverite i da svatite deka Delinda e pretstavnik na ZIP koja se bori za opstanok i gi napaga site pogotovo tie koi im davale rabota i pari).

PA LUGE IZBEGNUVAJTE GI KOMENTARITE NA DELINDA (ke ve boli glava) i prijaten prestoj vo Amerika za site onie koi planiraat da odat.
A Delinda te molam ne mi odgovaraj na mojot post, dovolno mi e zgadeno od tebe i tvoite gluposti, a za razlika mozes slobodno da se javis vo ovie tri predlozeni agencii ili vo INTRAX vo Amerika da ti kazat koj e pretstavnik i kade(posto bez potreba gi prozivas lugeto koi mozebi najmnogu napravile za svojata kompanija za razlika od tebe sto nemas izgleda sto so sebe da pravis i pisuvas samo gluposti, dozvoluvajki da smenis vozrast, mislenja, ceni na programa i sl. vo tek na eden mesec).

Se nadevam nema da ja citam DELINDA poveke ili barem ke ja ogranicat so postovite(ona ne veruvam deka znae da se zatne, a se pofali i deka e opasen biznismen iako ne zavrsila ni faks, a mozda i ne i ni treba posto e naj naj naj pamentna -hahahahah- ova samo kaj nas moze da se sluci i da bide mozebi direktor bez obrazovanie.

Kako i da e DELINDA ni gi izreklamira site firmi kako kompetentni , a ja postavi ZIP TRAVEL kako naj ne sigurna opcija bez sponzori( a za viza se odi vo ambasada a ne vo ZIP).

Pozdrav na site i ne se zamarajte so se i sesto, poradi toa sto samite mozete najdobro, a najmalku vi treba nekoj kako imenuvanata osoba koja opsto pocnaa da ja izbegnuvaat lugevo na forumov( a ne veruvam deka i nadvor od nego nekoj ja opsti)
Браво Друже,

Ги повикувам администраторите на овој форум ако уопште читаат да ја банираат личноста delinda затоа што ако некој од тие што ги напаѓа јавно и опне тужба ќе ни ја затворат и темава и кај ќе читаме после. Видиш јас се потрудив у неколку пости да најдам се за секоја агенција. Дотичнава освен што го фали Зип травел и јаде гомна наоколу ништо друго не прави. И да, била у Њујорк. Ако има некој на форумов што не го знае ова еве јас повтарам.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Очекував да прочитам некој заинтересиран.... А читам само машки комшиски муабети.
За жалење сте, ако сте се регистрирале само да и упатите апел на Делинда. Нејзиното искуство (кое го има напишано тука) го имаат и мн други што ги познавам. Или сите треба да се регистрираат.
2 страни глупости, а таман се заинтересирав кој што има да каже за W&T Europe.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
Ајде едно прашање до оние кои се поинформирани.
Случајно забележав дека има голема разлика во цените за селф.
На пример,во Викинг нудат селф за 389 евра,а во Коузон за истата програма бараат 520 евра.
Не ги знам цените за селф на зип и ameriquest,ако некој ги знае нека пише слободно.
И ако знаете,кажете зошто е толкава разликата .. 130-140 евра не се малку пари.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
16
Ајде едно прашање до оние кои се поинформирани.
Случајно забележав дека има голема разлика во цените за селф.
На пример,во Викинг нудат селф за 389 евра,а во Коузон за истата програма бараат 520 евра.
Не ги знам цените за селф на зип и ameriquest,ако некој ги знае нека пише слободно.
И ако знаете,кажете зошто е толкава разликата .. 130-140 евра не се малку пари.
Поздрав,

нема некоја причина посебна, сите си имаат различни цени, зависи кој колку ќарува
така си ги прават цените. Него ако виде на неколку места има линкови дека догодина
ќе има рестрикција со визите и дека овие селф тешко ќе проаѓаат, мислам ова нема врска
со ниедна агенција него општо важи за сите, за цел свет. Прво премиум, после селф.

Така да пред да платиш види си убаво со работодавецот, да не ти прати само некое ливче
у ворд напишано па после у амбасада проблем да имаш
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Znachi ova se odnesuva na ovaa Delinda, a vredi i site da go procitaat kako bi znaele koja e Delinda.
Ахам, фала на рекламата;)

Не можам да разберам дали си толку глупав или 99% слеп па типкаш на слепо. Очигледно овој дел си го скокнал или како и сите останати го читаат само она што им одговара.
Не не Делинда не рече дека си ја зезнал, Делинда замина преку ЗИП за да шета. Фала му на ЗИП ама никогаш повеќе.
Па јас гарантирам дека овој Ilcho.st е Деан К. Ако е, банирајте го него. Мил миј Деан, Делинда на форумов постои од 8 октомври 2009, значи не е некоја личност вчера регистрирана па дојдена да коментира тука и да го рекламира ЗИП.
Во суштина, Делинда е личност која мрази таканаречени бизнисмени (кои станале бизнисмени преку ноќ или немаат ни Б од бизнисмен ама така се нарекуваат). Мрази и кога за некоја услуга е излажана, како во случајот со агенцијата на Деан.

Друго нешто, Делинда не завршила факултет затоа што во декември ќе полни 21 година. Па сега мил мој, ако те научите во Америка математика, те молам пресметај која година треба да бидам на факултет;)

Делинда НЕ БИЛА И НЕМА ДА БИДЕ поттрчко на агенциите со цел да добие некој мизерен попуст од истите.
И уште нешто...MetalCore е единствената личност на форумов која некогаш ме имала на Фејсбук. Позади никот стојам со име и презиме и сносам како морална така и кривична одговорност.

Поздрав ..... од Душица .... или Делинда... како и да сум ви помила...(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom