Work and travel USA

Член од
11 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
16
Eve ja pak ovaa delinda. Bev da citam za zelena karta koga i tamu delinda e ekspert. Citaj dole


да разграничиме нешто

за лотаријата за зелена карта за САД може да аплицира секој

тоа што е пишано погоре се однесува на некој што Е ВЕЌЕ во САД и стапи во брак со некоја од тука а во тоа време е со зелена карта. партнерот или ќе си остане во земјата од која потекнува додека тој што е во САД не добие државјанство, па потоа полесно ќе си ја повлече другата половина таму или ќе поднесе барање додека е со зелена карта и ќе чека 2-3 години додека му одобрат, а за тоа време партнерот останува во земјата во која што живее

доколку е државјанин на САД постапката трае прилично кратко а брачниот другар може да живее во САД за време на постапката

од друга страна пак
доколку се аплицира од МК и личноста добие зелена карта, автоматски со тоа и неговата сопруга(сопруг) и невенчаните деца до 21 година добиваат зелена карта

проверено(y)

Delinda, 22 септември 2011 Пријави

Ovaa totalno segde ja ima. Bolje da si odime site od forumov:(
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Друже,

Молим те најди го тој линк или адреса од таа агенција преку која си бил во Србија и стави го тука.
Очајно барам агенција да одам во Германија.
Сите се фалат од Германија.
Одлично зборам германски.
Кажи ми за виза која е процедурата, знам дека треба виза за работа.
Или можда грешам, да не не треба работна виза за во Германија.
Дали ти беше платено осигурувањето?
Колку ти траеше визата?
Дали ти правеа проблем на влез во Германија?
Дали можеш да ја смениш работата ако не ти се допаѓа.

Ај те молам ако го најдеш тој линк те частам што сакаш
Сестра ми аплицираше и доби договор за работа во Хамбург (во ресторант мислам дека беше) преку некоја си агенција zav/zav travel така некако се викаше.
Моментално не е дома, кога ќе си дојде ќе ја прашам и ќе ти пишам се околу тоа.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Eve ja pak ovaa delinda. Bev da citam za zelena karta koga i tamu delinda e ekspert. Citaj dole

да разграничиме нешто​

за лотаријата за зелена карта за САД може да аплицира секој​

тоа што е пишано погоре се однесува на некој што Е ВЕЌЕ во САД и стапи во брак со некоја од тука а во тоа време е со зелена карта. партнерот или ќе си остане во земјата од која потекнува додека тој што е во САД не добие државјанство, па потоа полесно ќе си ја повлече другата половина таму или ќе поднесе барање додека е со зелена карта и ќе чека 2-3 години додека му одобрат, а за тоа време партнерот останува во земјата во која што живее​

доколку е државјанин на САД постапката трае прилично кратко а брачниот другар може да живее во САД за време на постапката​

од друга страна пак​
доколку се аплицира од МК и личноста добие зелена карта, автоматски со тоа и неговата сопруга(сопруг) и невенчаните деца до 21 година добиваат зелена карта​

проверено(y)

Delinda, 22 септември 2011 Пријави

Ovaa totalno segde ja ima. Bolje da si odime site od forumov:(
А тебе ти фали нешто?

ТОЧНА информација сум пласирала на форумов

Извини, од сега само неточни ќе давам.
Мислев дека форумот служи за да научат луѓето нешто од сигурни извори ама сум грешела(y)

Од сега ... се што ќе пишам .. изгледа ќе треба да е неточно :rolleyes:
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Ми се оди за америка преку коузон, али не ми се оди сам, ми се оди со друштво !
Ајде да одиме заедно ако е некој за !

не мора агенцијата коузон да биди
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Ахам, фала на рекламата;)

Не можам да разберам дали си толку глупав или 99% слеп па типкаш на слепо. Очигледно овој дел си го скокнал или како и сите останати го читаат само она што им одговара.

Па јас гарантирам дека овој Ilcho.st е Деан К. Ако е, банирајте го него. Мил миј Деан, Делинда на форумов постои од 8 октомври 2009, значи не е некоја личност вчера регистрирана па дојдена да коментира тука и да го рекламира ЗИП.
Во суштина, Делинда е личност која мрази таканаречени бизнисмени (кои станале бизнисмени преку ноќ или немаат ни Б од бизнисмен ама така се нарекуваат). Мрази и кога за некоја услуга е излажана, како во случајот со агенцијата на Деан.

Друго нешто, Делинда не завршила факултет затоа што во декември ќе полни 21 година. Па сега мил мој, ако те научите во Америка математика, те молам пресметај која година треба да бидам на факултет;)

Делинда НЕ БИЛА И НЕМА ДА БИДЕ поттрчко на агенциите со цел да добие некој мизерен попуст од истите.
И уште нешто...MetalCore е единствената личност на форумов која некогаш ме имала на Фејсбук. Позади никот стојам со име и презиме и сносам како морална така и кривична одговорност.

Поздрав ..... од Душица .... или Делинда... како и да сум ви помила...(y)
Znachi da nema nedorazbiranja i prazni moabeti, a so cel da ne se zamaras ni ti nitu da gi zamaras ostanatite iako pratis deka ne si omilena (jas toa go razbrav ama izgleda ti ne - pa ne znam koj e slep ili samo tipka na prazno)

Prvo i osnovno ima podatoci za toa koj sum i sto sum, a veruvaj ne sum toj kogo ti prozivas celo vreme(iako ne razbiram so sto i kako te izmamil ili zosto ti mislis taka), a isto taka ne sum ni nekoj od druga agencija (da ti zastedam vreme na prozivki - gi ima mn agencii) pa da probam da ja opravam rabotata za bilo koj ili kako tebe da sedam i da napagam se zivo i divo i da bidam edinstveniot sto znae se.
Kako sto kazav ako znaes da citas me interesiraa mislenja na normalno zainteresirani kolegi od bilo koj fakultet, (a ne napateni i dvosmisleni moabeti), spored koi ke resam kade ili kako bi bilo najdobro da izigram. So tvoite komentari site se uzas i ne gi biva i nekoj si tamu prozvan po ime isto ne go biva
( a dosta bitno e da kazes deka toj e oficijalen pretstavnik na taa agencija - ako voopsto si se potrudila da proveris ili ako znaes kako toa se pravi) ,a na zalost ti nemas firma (a si naj "dobra" - ti si znaes i nikoj drug) pa site da uplatevme kaj tebe.
Pa poradi toa resiv da se uklucam i da te nagradam so komentar - do tolku vredis ?
Taka da Delinda te molam ne me mesaj so bilo koj sopstvenik ili upravitel na bilo koja od agenciive (nemam vreme za takva odgovornost, a i ne sum od tie sto bez skolo se biznismeni i toa najdobri -da ne recam kako tebe), a jas se nadevam deka ova ke bide moe posledno uklucuvanje so cel da ne napagas bilo kogo ili da baras bilo koja licnost na moja adresa. Patem ako si na forumot redovna mozes da procitas kolku luge te obozavaat. So sreka vo zivotot ako moze taka da se kaze i kako sto rekov i sabajle prijaten prestoj na site onie koi ke otidat vo Amerika(se nadevam i jas ke bidam eden od niv). Sto se odnesuva do agencii ili uslugi pobarajte sami imase nekoj kulturen decko sto sostavil lista so mislam pet agencii koi se sosema vo red.
I ne se konsultirajte so Delinda, mozno e da se otkazete od pocetnata idea W & T.
 

Milovoe

деЧак со оЗЛОгласен СмешаК
Член од
13 декември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
24
Ако продужам да читам препуцавања некој ќе добие шамар.

Кај бевме , а да W&T искуства ... негативни? Опиши ги, позитивни? Опиши ги. Несакам да знам шо К ти се десило преку XXX,YYY и ZZZ агенцијата т.е дека ти се десило нешто ама незнаеме што. Опиши да знаеме што не чека тие што не сме биле и направи добро дело. Ако не марш у пет пизду фала вам лепо.
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Гледам има тука агенции ги фалете други ѓи пцуете па и јас да си кажам за мене...

Па да почнам од почеток...Јас бев преку Коузон и ме излажаа од авионската карта па се до работата што ја имав.Прво ми рекоа дека не е битно кога ке ми ја резервират картата за назад бидејќи сум имал наводна бесплатна пререзервација па таму ке си решам кога ке се вратам.И таа бесплатна пререзервација мене ме кошташе 150 евра...Плус имале договор направено со авионската компанија само преку нив да се менува датата за картата да не можеш сам да ја смениш.Ок тоа се, одиме сега на работата прво работодавецот беше г***ар невиден на него му требало 30 луѓе а преку агенцијата земал 50 така да првите 2 недели се бркаше од работа за се и сешто.Друго од Коузон ми кажаа ке си возаш пикапче и тоа по плажата низ кафичи ке имаш GPS уред и хелпер со тебе така да он ја врши цела работа само не е човечно од твоја страна да не му помагаш од време на време и плус тоа има закон студентите не смеат да работат ептен физички работи не смеете да кревате повеке од 8 кг ...Е моја "драга" Емилија возев камиониште не пикапче и не бев на плажа туку низ градови а еден период и низ ѓета.Една вреќичка не беше 8 кг. туку од 22 па нагоре и кога ќе пресметаш се на се во денот низ рацете ми поминуваа 6 до 10 тона само ако растовараш а ако не ти е камионот товарен на време и таму треба да помагаш стави скоро дупло тонажа.Значи бев аргат таму буквално аргат, јас па добро поминав имаше деца што не им ни дадоа шанса да возат ги ставија на -5 во фрижидер без никаква опрема кога ке влезеш внатре не смееш за ништо да се чепнеш бидејки ке ти се залепи раката и замисли надвор +40 внатре -5 и на тебе да ти дојде некој имбецил те гледа смрзнат и ти вика ок е тука ајде надвор да косите трева на +40...Друго со саатите толку што не беше фер има некој работи по 80 сати неделно некој 35 едвај за ќирија да има.Единствени позитивни работи ми беа тоа што сега низ цела мк имам пријатели и во камионот си сам од време на време ти ѕвони на токи воки супервизорот не ти е над глава цело време.Да се навратам на кратата и ѕвонам од УСА во Коузон и типката ми вика прати ми барање по маил и ми спушта слушалка, ѕвонам повторно успеав некако да ја задржам на линија и и викам сакам порано да си дојдам не знам дали ке имам пари толку време да останам тука и таа ми вика па не те пративме на сила да одиш во УСА кога ке имам време ке ти пратам што понуди има и ти си таму да заработиш нешто па после се да потрошиш како турист.Ми прави и пресметка на парите...
Се на се Америка ако сакаш да донесеш пари треба да работиш како црнец бел ден да не видиш и никакви екскурзии може ден два New York или зависи од кој поголем град полетуваш и толку, всушност и ние сме им најевтина работна сила некогаш црнците што биле и тие веке не работат за толкава плата.Значи ако сакаш да прошеташ да излагаш низ кафичи и да осетиш малку американски живот треба како мене да си дојдаш со многу малку пари чисто да почасташ другарите и се разбире малку пари но многу спомени...

Еве ви од мене две правила што мислам дека мора да се почитуват никогаш не слушај совети од некој што пее Prokleta je amerika i zlato sto sjaaa.... и во никој ама баш во никој случај не оди сам ако треба преку агенцијата нека те стават со некој заедно само не сам за било што ти треба некој до тебе зошто колку и добро да си поминал верувајте ке сакате да заебете и Америка и се само во моментот да си дома.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Има некоја агенција што е добра? :D
За сите агенции слушам лоши зборови, страв ми е да одам сега.... :(
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
И ќе те послушам, доста многу луѓе ми ја спомнуваат таа агенција. А гледам на темава најмалце се плука таа. А највеќе Коузон и ЗИП.

и за ameriquest не гледам жалби,знам дека се понови во оваа работа во споредба со останативе,ама од тие кои лани заминаа преку нив мислам дека никој не се пожали.
јас размислував годинава да пробам преку нив,ако некој има нешто да каже сега е времето за тоа,а не откако 90% од нас веќе ќе имаат аплицирано ..
 

Milovoe

деЧак со оЗЛОгласен СмешаК
Член од
13 декември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
24
Preku Narom jas mozam da potvrdam za eden drugar deka bese prvata godina u Cape Cod, vrati dosta pari (zema Golf 4 lol) , letovo sam bese poso imase pak dogovor so istiot rabotodavec. Epten pari vrati x2 od prvata god.

Narom kosta 2500 evra kolku sto znam i licno tolku pari za dzvaknato pluknato ne bi dal. Smetam deka i sam ke se snajdam tamu za tie pari.

Jas licno sum bil u Kouzon do sega na razgovor, se slatkoreclivi ali srekja dzirnav na forumive i sum vo misla... denovive ke odam do Intrax i AmeriQuest ... licno Cape Cod mi e prioritet, ili nesto Long Island i vo toj predel..

Bez reklami , fala na Moon_Rider ako ima nekoj iskustvo da spodeli top!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Eve ja pak ovaa delinda. Bev da citam za zelena karta koga i tamu delinda e ekspert. Citaj dole

да разграничиме нешто​

за лотаријата за зелена карта за САД може да аплицира секој​

тоа што е пишано погоре се однесува на некој што Е ВЕЌЕ во САД и стапи во брак со некоја од тука а во тоа време е со зелена карта. партнерот или ќе си остане во земјата од која потекнува додека тој што е во САД не добие државјанство, па потоа полесно ќе си ја повлече другата половина таму или ќе поднесе барање додека е со зелена карта и ќе чека 2-3 години додека му одобрат, а за тоа време партнерот останува во земјата во која што живее​

доколку е државјанин на САД постапката трае прилично кратко а брачниот другар може да живее во САД за време на постапката​

од друга страна пак​
доколку се аплицира од МК и личноста добие зелена карта, автоматски со тоа и неговата сопруга(сопруг) и невенчаните деца до 21 година добиваат зелена карта​

проверено(y)

Delinda, 22 септември 2011 Пријави

Ovaa totalno segde ja ima. Bolje da si odime site od forumov:(
Да и уплатиме на Делинда тогаш...хаха. :D
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Овие се од Скопје сите, ако не си во Скопје пиши ќе ти пратам уште:

Наром Травел, имаат саем само еднаш во февруари мислам така ми пишаа. Јави им се ќе ти објаснат
www.naromtravel.com.mk
http://www.facebook.com/narom.travel - Narom

AmeriQuest, немаат саеми, само понуди
http://www.ameriquest.com.mk/
http://www.facebook.com/AmeriQuest

Коузон, ги знаеш, незнам дали имаат FB страна, најавуваат саеми ако имаат
http://www.kouzon.com.mk/

Интракс Македонија, овие се канцеларија на ам. спонзор Интракс(http://www.intraxinc.com/)
првиот саем им е во декември, а ми пишаа три ќе имаат
http://www.intraxmacedonia.com/
http://www.facebook.com/pages/Intrax-Macedonia/197704436965994

Контекст, нема саеми, само понуди
http://www.kontext.com.mk/

Викинг Травел, овие не се од Скопје, ама имаат и тука канцеларија и немаат саеми, само понуди
http://www.vikingtravel.mк
http://www.facebook.com/vikingtravel.mk
Ниту една агенција нема напишано за тоа колку чини програмата, авионски билет, други трошоци или јас сум слеп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom