Work and travel USA

Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Здраво,

Да ве прашам има ли некој кеширано чек во македонија (различен од тој за данок) бев во НЛБ и во Охридска, ама ми кажаа дека не е сигурно дека ке го искешираат чекот бидејќи го праќаат во некоја европска банка и од таму чекаат одговор дали ке се искешира, сега барам некое решение. Има ли некој што има кеширано на друго место од овие банки, провизијата во Охридска беше 60 евра плус 1000 денари и доколку не се искешира се тоа го зимаат што е премногу.
Sparkasse
Автоматски споено мислење:

Некој да не знае дали можам да аплицирам за враќање на данок од 2018 година сега ? Аплицирав од VIKING агенцијата не се нормални имав некаде вкупно данок 2400 долари и сега ми кажаа ми стигнале чековите едниот во (-) минус а другиот ситно 80 долари, а бараат за подигање 65 долари :vozbud:
Brat idi so cekovite vo Sparkasse mene pred 4 godini mi zavrsija rabota isto i jas ova vreme aplicirav ko tebe.Razmaani agencii toa se samo kriminalci,jas se potrudiv sam i zavrsiv rabita.I mene od agencija mi velea vaka onaka,pa upm pojdov sam i se zavrsiviv.Ko se saka se se moze.Baska pa i lugjeto od sparkasse mi zavrsija rabita.Pozz
Автоматски споено мислење:

Некој да не знае дали можам да аплицирам за враќање на данок од 2018 година сега ? Аплицирав од VIKING агенцијата не се нормални имав некаде вкупно данок 2400 долари и сега ми кажаа ми стигнале чековите едниот во (-) минус а другиот ситно 80 долари, а бараат за подигање 65 долари :vozbud:
Sparkasse
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Sparkasse
Автоматски споено мислење:


Brat idi so cekovite vo Sparkasse mene pred 4 godini mi zavrsija rabota isto i jas ova vreme aplicirav ko tebe.Razmaani agencii toa se samo kriminalci,jas se potrudiv sam i zavrsiv rabita.I mene od agencija mi velea vaka onaka,pa upm pojdov sam i se zavrsiviv.Ko se saka se se moze.Baska pa i lugjeto od sparkasse mi zavrsija rabita.Pozz
Автоматски споено мислење:


Sparkasse
Шпараксе не кешираат чекови, само НЛБ дури и не се нафаќаат веќе да ги кешираат посебно тие што се од данок издадени од IRS без назнака на банка на чекот. Небитно веќе завршив работа.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
7
Имало цела тема, а јас кузнај како сум ја пропуштил. Нема врска, прашањето ми е следно. Заинтересиран сум за летото за работа во USA и како што гледав единствена опција е J1 со културна размена (Summer Work Travel Program). Проблемот е шо потребно е наоѓање на спонзор со кој правиш еден вид на договор (каква работа би работел, каде и сл.) и како шо видов тој договор треба да се почитува (пр. неможиш да менуваш работа), а од друга страна читав/и имам слушнато дека голем број на студенти го сменале раб. место. Друго прашање, дали би можел процесот да го започнам сам, или дали некоја агенција би ми се нафатила да ми го среди делот од визата а јас сам да си најдам сместување? Па и работа?
Сепак, како алтернатива би сакал да знам и за сместувањето од Агенција, искуства, како оди.
Sekogas mozes sam da apliciras preku koja bilo agencija dali vo MK ili druga zemja. Jas nudam rabota preku leto vo Filadelfija za J1 studenti megjutoa ovaa godina ne bevme odobreni od CIEE (odi na google i vidi koj se) zatoa sto rabotata ne e na fiksno mesto. Mozna e smena na rabotata. Ako sakas poveke da porazgovarame pisi mi licna poraka.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.362
Поени од реакции
1.830
ima nekoj neso info za ovaa kompanija ameriquest i sto nudat rabota vo aljaska?
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Дали знае некој пошто се поизвесно е дека нема да се иде годинава на WAT, ќе ни ги вратат ли парите агенциите? Јас лично сум преку Ameriquest и имам уплатено депозит 250$, SEVIS 35$, депозит за авио-билет 30$ и 2000 денари за апликација. Некој да е запознаен како би ишла работава?
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Дали знае некој пошто се поизвесно е дека нема да се иде годинава на WAT, ќе ни ги вратат ли парите агенциите? Јас лично сум преку Ameriquest и имам уплатено депозит 250$, SEVIS 35$, депозит за авио-билет 30$ и 2000 денари за апликација. Некој да е запознаен како би ишла работава?
Мислам од Викинг агенцијата се губат 150-200 евра, за оваа незнам, Sevis и тие 2000 денари за апликација не ти ги враќаат.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Кога би сакал да аплицирам за ова лето, дали уште имам време или рокот е поминат?
 
Член од
12 август 2012
Мислења
321
Поени од реакции
105
Здраво, сакам да прашам што се случува со програмата и дали парите ќе ги рефундираат на тие што уплатиле во агенциите?
Автоматски споено мислење:

Здраво, сакам да прашам што се случува со програмата и дали парите ќе ги рефундираат на тие што уплатиле во агенциите?
 
Член од
12 август 2012
Мислења
321
Поени од реакции
105
Дали има некој искуство со internship od 12 meseci i dali e lesno da se pokries i da ostanes da zivees vo Amerika?
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
23
Поени од реакции
31
Заинтересиран сум за "work and travel" програмата за студентска работа во Америка .Досега немам одено и незнам која агенција да ја одберам ,шо работи да гледам и на шо да пазам.Секој совет е добредојден фала однапред.
П.с можи да има отворена тема за ова ама неможам да најдам.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Заинтересиран сум за "work and travel" програмата за студентска работа во Америка .Досега немам одено и незнам која агенција да ја одберам ,шо работи да гледам и на шо да пазам.Секој совет е добредојден фала однапред.
П.с можи да има отворена тема за ова ама неможам да најдам.
https://forum.kajgana.com/threads/work-and-travel-usa.24584/

Имаш 220 страни за читање.
 
Член од
21 декември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
За да учествувате во програмата Work & Travel USA, мора да бидете:
На возраст од 18 до 28 години.
Редовен студент на универзитет кој активно продолжува со диплома или друг курс на студирање со полно работно време во акредитирана институција.
Умешен говорен и писмен англиски јазик.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
405
Поени од реакции
835
За да учествувате во програмата Work & Travel USA, мора да бидете:
На возраст од 18 до 28 години.
Редовен студент на универзитет кој активно продолжува со диплома или друг курс на студирање со полно работно време во акредитирана институција.
Умешен говорен и писмен англиски јазик.
И да пишувате за ракија по можност на темава.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
321
Поени од реакции
105
Дали Зип Травел ќе ни ги врати парите што ни ги дужи , има ли некој инфо за ова. Ве молам да ме контактира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom