Work and travel USA

Член од
10 јуни 2016
Мислења
122
Поени од реакции
66
Sparkasse
Автоматски споено мислење:

Brat idi so cekovite vo Sparkasse mene pred 4 godini mi zavrsija rabota isto i jas ova vreme aplicirav ko tebe.Razmaani agencii toa se samo kriminalci,jas se potrudiv sam i zavrsiv rabita.I mene od agencija mi velea vaka onaka,pa upm pojdov sam i se zavrsiviv.Ko se saka se se moze.Baska pa i lugjeto od sparkasse mi zavrsija rabita.Pozz
Автоматски споено мислење:

Sparkasse
Шпараксе не кешираат чекови, само НЛБ дури и не се нафаќаат веќе да ги кешираат посебно тие што се од данок издадени од IRS без назнака на банка на чекот. Небитно веќе завршив работа.

Член од
1 јуни 2012
Мислења
6
Поени од реакции
7
Имало цела тема, а јас кузнај како сум ја пропуштил. Нема врска, прашањето ми е следно. Заинтересиран сум за летото за работа во USA и како што гледав единствена опција е J1 со културна размена (Summer Work Travel Program). Проблемот е шо потребно е наоѓање на спонзор со кој правиш еден вид на договор (каква работа би работел, каде и сл.) и како шо видов тој договор треба да се почитува (пр. неможиш да менуваш работа), а од друга страна читав/и имам слушнато дека голем број на студенти го сменале раб. место. Друго прашање, дали би можел процесот да го започнам сам, или дали некоја агенција би ми се нафатила да ми го среди делот од визата а јас сам да си најдам сместување? Па и работа?
Сепак, како алтернатива би сакал да знам и за сместувањето од Агенција, искуства, како оди.
Sekogas mozes sam da apliciras preku koja bilo agencija dali vo MK ili druga zemja. Jas nudam rabota preku leto vo Filadelfija za J1 studenti megjutoa ovaa godina ne bevme odobreni od CIEE (odi na google i vidi koj se) zatoa sto rabotata ne e na fiksno mesto. Mozna e smena na rabotata. Ako sakas poveke da porazgovarame pisi mi licna poraka.

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.107
Поени од реакции
1.538
ima nekoj neso info za ovaa kompanija ameriquest i sto nudat rabota vo aljaska?

Член од
17 септември 2012
Мислења
879
Поени од реакции
492
Дали знае некој пошто се поизвесно е дека нема да се иде годинава на WAT, ќе ни ги вратат ли парите агенциите? Јас лично сум преку Ameriquest и имам уплатено депозит 250$, SEVIS 35$, депозит за авио-билет 30$ и 2000 денари за апликација. Некој да е запознаен како би ишла работава?

Член од
10 јуни 2016
Мислења
122
Поени од реакции
66
Дали знае некој пошто се поизвесно е дека нема да се иде годинава на WAT, ќе ни ги вратат ли парите агенциите? Јас лично сум преку Ameriquest и имам уплатено депозит 250$, SEVIS 35$, депозит за авио-билет 30$ и 2000 денари за апликација. Некој да е запознаен како би ишла работава?
Мислам од Викинг агенцијата се губат 150-200 евра, за оваа незнам, Sevis и тие 2000 денари за апликација не ти ги враќаат.

Член од
1 април 2017
Мислења
208
Поени од реакции
8
Кога би сакал да аплицирам за ова лето, дали уште имам време или рокот е поминат?

Kajgana Shop

На врв Bottom